• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie są nowe skrzynki?

Katarzyna Moritz
4 września 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Nowe skrzynki umożliwią dostarczanie przesyłek wszystkim doręczycielom, nie tylko Poczcie Polskiej. Nowe skrzynki umożliwią dostarczanie przesyłek wszystkim doręczycielom, nie tylko Poczcie Polskiej.

Pod koniec sierpnia minął termin wymiany starych skrzynek na listy na tzw. euroskrzynki. Wielu zarządców nieruchomości zabrało się za wymianę w ostatniej chwili. Efekt: nowe skrzynki ma raptem 60 proc. mieszkańców Trójmiasta.



Czy w twoim domu jest już nowa skrzynka pocztowa?

Zgodnie z prawem pocztowym każdy właściciel lub współwłaściciel nieruchomości, musiał wymienić starą skrzynkę pocztową na tzw. model euro umożliwiający wrzucanie do nich przesyłek wszystkim operatorom pocztowym, nie tylko Poczcie Polskiej (PP). Miał na to czas do 24 sierpnia.

Dotychczasowe skrzynki na listy są własnością PP, więc klucze ma do nich jedynie listonosz i właściciel mieszkania. Nie mają do nich dostępu prywatne firmy doręczycielskie, które przez to nie mogły normalnie funkcjonować.

Euroskrzynki likwidują ten problem, bo są wyposażone w szczelinę, przez którą listy mogą wrzucać wszyscy operatorzy komercyjni, świadczący usługi pocztowe. Klucz do takiej skrzynki ma tylko właściciel mieszkania.

- Parę razy zginęły mi przesyłki, na które czekałem. Wielokrotnie dzwoniłem do mojego zarządcy i dostaję tylko wymijające informację, żadnych konkretów. Ja i moi sąsiedzi boimy się, że jak tak dalej pójdzie, to nie będziemy dostawać żadnych przesyłek - narzekał nam pan Tadeusz, mieszkaniec Starego Miasta w Gdańsku.

To nie jest odosobniony przypadek. Według szacunków Poczty Polskiej euroskrzynki ma zaledwie ok. 60 proc. mieszkańców. - Z tego co wiem, wymiana ciągle trwa. Nie prowadzimy ewidencji, ale z informacji, które dostarczają nam listonosze wiemy, że w Gdańsku wymieniono ok. 50 - 60 proc. skrzynek. Wymienione skrzynki odbieramy i wywozimy je na złom- wyjaśnia Jacek Przyborski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej w Gdańsku. Podkreśla, że w związku z brakiem nowych skrzynek, poczta odbiera skargi, że przesyłki leżą na korytarzu.

Duże problemy z wymianą mają zarządcy nieruchomości w Śródmieściu Gdańska. - Mamy jednego człowieka do wymiany, więc się nie wyrabia. Do tej pory nowe skrzynki umieściliśmy w 20 budynkach. Zarządzamy w sumie 90 budynkami zlokalizowanymi w Śródmieściu i na Chełmie, do końca roku nowe skrzynki pojawią się wszędzie - zapewnia Barbara Kalkowska z Bizanu.

Bojar - zarządca nieruchomości w Gdyni, planuje wymianę skrzynek dopiero w październiku, a na dodatek dopiero teraz szuka dostawców. Gdy zadzwoniliśmy z pytaniem o skrzynki, ucieszył się, że chcemy złożyć ofertę w tej sprawie.

Firma Ankara, zarządzająca nieruchomościami w Gdańsku, przekonuje, że wykonawca nie może się wcześniej wywiązać z wymianą, bo brakuje skrzynek u producentów. Lecz jak się dowiedzieliśmy, niedostatek skrzynek u producentów wynika z tego, że zarządcy, tacy jak Ankara, pomyśleli o wymianie dopiero w czerwcu, choć mieli na to 5 lat.

Inaczej jest w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych. - Organizowaliśmy trzy przetargi w 2006, 2007 i w tym roku. W lipcu zakończyliśmy wymianę skrzynek w podlegających nam 2858 budynkach komunalnych - wyjaśnia Tadeusz Piotrowski z biura prasowego GZNK. Sytuacja wygląda nieźle w takich spółdzielniach mieszkaniowych, jak Rozstaje na Zaspie czy Osiedle Młodych na Żabiance. Tam euroskrzynki wiszą już od kilku miesięcy. Lada dzień zakończy się zakładanie skrzynek w największej w Gdyni Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Sytuacja może się zmienić gdy posypią się pozwy do sadów od prywatnych operatorów pocztowych. Choć prawo nie przewiduje kar dla zarządców nieruchomości za brak euroskrzynki, ale dostawcy mogą dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym. - Brak dostępu do skrzynek pocztowych jest największym utrudnieniem w doręczaniu korespondencji przez naszą firmę - mówi Rafał Brzoska, prezes Inpost, największego niezależnego operatora pocztowego w Polsce. - Będziemy najpierw informowali właścicieli oraz zarządców budynków o obowiązku montażu euroskrzynek. Jeśli to nie poskutkuje, to możliwe że skierujemy przeciwko nim pozwy do sądu cywilnego.

Karol Krzywicki, dyrektor departamentu pocztowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapowiada jednak, że będzie wnioskować do Ministerstwa Infrastruktury o opracowanie ustawy nakładającej sankcje na administratorów budynków.

Opinie (155) ponad 10 zablokowanych

  • na kolanach

    na Chełmie w niektórych blokach skrzynki są zamontowane na takiej wysokości, że trzeba je otwierać na kolanach

    • 0 0

  • Nowy Port (1)

    A taki zarządca jak firma "WIZAN" to nie ma zamiaru wymienić skrzynek?

    • 0 0

    • wrzeszcz

      "posesja ' dziadoska też ma to w dupie

      • 0 0

  • A na Dolnym Mieście są.

    • 0 0

  • nie ma i chyba się szybko nie pojawią...

    Przymorze, Olsztyńska...
    nasza administracja rulez...
    co się będą przemęczać...
    niedawno urlop mieli a tu jakieś skrzynki? ;)

    • 0 0

  • SKRZYNKI POCZTOWE

    A WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE W GDAŃSKU OLIWIE NIC NIE ROBIĄ W TYM TEMACIE MOZE ICH TO NIE DOTYCZY ????

    • 0 0

  • niech etn GŁUPI INPOST zainteresuje się BRAKIEM swoich stanowisk do WYSYŁKI

    w GDYNI - centrum w ogóle nie zna czegoś takiego jak Inpost, parę punktów, które pochowane były dobrze w kioskach na samym początku zostały polikwidowane,

    w Gdyni jedynie na obrzeżach można wysłać list Inpostem - to nie jest firma, która mogłaby konkurować z PP - niestety - a szkoda

    • 0 0

  • skrzynki na Osiedlu Wejhera są, (1)

    tak, nowiutkie, każdy kto chce teraz coś tam wrzucić, już może. Proszę mi tylko powiedzieć dlaczego te skrzynki są tak NIEWYGODNE!!! Dla mnie, czyli właściciela!!! Mówi się, że to Unia narzuciła. Ale czy Unia narzuciła taki właśnie model skrzynek, czy tylko dała wytyczne, co taka skrzynka ma umożliwiać? Jeżeli Unia narzuciła konkretny projekt skrzynki, proszę o pomoc - o numer dokumentu unijnego , w którym narzucony projekt się znajduje. Z gory dziękuję za pomoc.

    • 0 0

    • przepisy

      Ustawa z dnia 12 czerwca 2003r. Prawo Pocztowe (Dz.U. nr 130, poz. 1188 z 2003r.) zobowiązuje właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości do umieszczania oddawczych skrzynek pocztowych w ogólnie dostępnej części nieruchomości (Art.37). Powyższa ustawa zdejmuje z operatora publicznego (Poczty Polskiej) obowiązek instalacji oddawczych skrzynek pocztowych, stanowiąc jednocześnie, że skrzynki są obecnie instalowane wyłącznie na koszt właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości.
      Ustawa Prawo Pocztowe dodatkowo zobowiązuje w okresie do 5 lat wszystkich właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, do wymiany oddawczych skrzynek pocztowych zainstalowanych przed dniem jej wejścia w życie, jeżeli nie spełniają one wymagań wynikających z ustawy (Art.90). Wymagania, jakim powinny odpowiadać oddawcze skrzynki pocztowe, określa szczegółowo Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003r. (Dz.U. nr 177, poz. 1731 z 2003r.) z późniejszymi zmianami. Jednym z podstawowych wymagań jest wyposażenie skrzynki w otwór wrzutowy o określonych wymiarach, który umożliwi dostęp (oddawanie korespondencji) innym operatorom pocztowym, a nie tylko jak dotychczas operatorowi publicznemu (Poczcie Polskiej).

      • 0 0

  • W Sopocie

    Przynajmniej w dolnym.

    • 0 0

  • wiesz co z tego co sie orientuje, to unia narzuciała co taka skrzynka ma mieć, ale wykonanie jest napewno inne , np. NIEMCY, HISZPANIE ect. a u nas faktycznie te skrzynki są troszke kiszkowate, a co do tego co taka skrzynka ma umożliwaić?..odp... to żeby inni operatorzy pocztowi mogli tez tobie zostawić list , bo jak wiesz na małe listy został złamany monopol jaki prowadziła Poczta Polska...

    • 0 0

  • na ostatnią chwilę

    a najśmieszniejsze jest to, że zarządcy nic sobie t tego nie robią. mają jednego cześka, bo po co zatrudniać więcej. przecież pół roku po terminie będzie dobrze, a i tak nikt się do nich nie przyczepi. taka polska nasza.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane