• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Dzieci wiedzą to lepiej niż dorośli

Ewelina Oleksy
15 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Segregacja śmieci na szkło, papier, plastik i odpady bio jest obowiązkowa. To, co nie pasuje do żadnej z tych kategorii, powinno trafiać do pojemnika na odpady resztkowe. Segregacja śmieci na szkło, papier, plastik i odpady bio jest obowiązkowa. To, co nie pasuje do żadnej z tych kategorii, powinno trafiać do pojemnika na odpady resztkowe.

Ile wiemy o prawidłowym segregowaniu śmieci? Więcej niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal sporo jest do poprawki. Tak wynika z badań, które Uniwersytet Gdański przeprowadził na zlecenie miasta. Przepytano nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Okazało się, że wiele rzeczy wiedzą lepiej, jak np. to, gdzie wyrzucić karton po mleku.



Czy segregując śmieci często masz dylemat, co gdzie wyrzucić?

Pracownia badawcza Uniwersytetu Gdańskiego, na zlecenie Wydz. Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, sprawdziła, jaką wiedzę w temacie segregacji odpadów mają mieszkańcy. W ankietach wzięło udział 1001 dorosłych osób. Na podobne pytania odpowiadało też 1105 dzieci.

82 proc. pytanych deklaruje, że zna zasady



Czy znasz zasady segregowania odpadów? Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 82 proc. pytanych. 16 proc. stwierdziło, że zna, ale słabo, a 2 proc. przyznało, że nie zna.

- Naszym wyzwaniem jest jeszcze te kilkanaście procent, czyli praca z osobami, które zasady znają słabo lub w ogóle - wskazują urzędnicy z WGK.
Poziom tych, którzy zasady znają znacząco wzrósł w ostatnich latach, a tych, którzy ich nie znają regularnie spada. Dla porównania - w 2017 r. zasady segregacji śmieci znało 65 proc. ankietowanych, a w ogóle nie znało ich 9 proc.

Wyniki badań nt. segregacji śmieci. Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
Dalsze pytania były już bardziej szczegółowe, bo dotyczyły konkretnych "śmietnikowych" dylematów, czyli tego, co gdzie wyrzucić. Wybrano takie odpady, których przypasowanie do odpowiedniego kosza sprawia najwięcej problemów.

Gdzie wyrzucić karton po mleku a gdzie porcelanę?



Czyli np. karton po mleku, który wciąż wiele osób wyrzuca do pojemnika na papier, a tymczasem powinien on trafiać do odpadów plastikowych. Taką odpowiedź w ostatnim badaniu wybrało 67 proc. pytanych. 20 proc. wybiera kosz na papier, ale byli też tacy, dla których ten odpad powinien trafić do kosza z odpadami... bio (1 proc. pytanych).

  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.


Bardzo problematyczne okazało się pytanie o to, gdzie wyrzucić zanieczyszczoną torebkę foliową. Podobnie jak ubrudzony np. tłuszczem papier, taka torebka nie nadaje się do recyklingu, więc powinna trafić do odpadów resztkowych. Tymczasem ponad połowa ankietowanych (58 proc.) odpowiedziała, że wyrzuciłaby ją do plastiku.

Oni wywiozą twoje śmieci - lista firm z Trójmiasta



Kłopot ankietowani mieli też z dopasowaniem śmietnika dla porcelany. Większość z nich (41 proc.) wybrała szkło. Tymczasem stłuczone kubki, talerze czy miski powinny trafić do pojemnika na odpady resztkowe, bo to nie jest szkło nadające się do recyklingu.

Opróżniaj, zgniataj. Nie każdy to robi



Zapytano też mieszkańców o to, czy zgniatają np. puszki i plastikowe butelki przed wyrzuceniem, by zajmowały mniej miejsca (powinno się to robić). Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 65 proc. ankietowanych, 32. proc. zgniata, ale nie zawsze, a 3 proc. nie robi tego w ogóle.

Czytaj też:

Śmietnikowa walka o zgniatanie kartonów



Jedno z pytań dotyczyło też opróżniania z zawartości słoików i butelek przed wyrzuceniem (zawartość zawsze powinna być opróżniona, ale szkła nie trzeba potem myć ). Aż 74 proc. pytanych odpowiedziało, że zawsze opróżnia szklane opakowania przed wyrzuceniem. 3 proc. tego nie robi.

  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
- Konkretne pytania zadane na przykładach wykazują, że nadal potrzebna jest edukacja jakościowa, skupiająca się jeszcze na kilku problematycznych detalach, m.in. gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach, co nie może się znaleźć w pojemniku na szkło czy też co robić z małymi elektroodpadami. Temu poświęcona będzie nasza wiosenna kampania. Musimy dalej edukować mieszkańców, wyjaśniać ważne niuanse, które będą minimalizować błędy w segregowaniu odpadów - mówi Cyprian Maciejewski, koordynator zespołu ds. komunikacji i edukacji w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

Odpady nietypowe największym wyzwaniem



Mieszkańcy mocno podzielili się w odpowiedziach na pytania dotyczące odpadów nietypowych. Czyli tego, co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym, starymi meblami i sprzętami czy przeterminowanymi lekami.

  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
- Odpady nietypowe, np. meble, elektroodpady czy leki, pozostają niezmiennie naszym priorytetem w działaniach edukacyjnych. Cieszy nas jednak zauważalny progres w tym temacie - mówią urzędnicy.

Seniorzy bardziej proekologiczni niż młodzi



Jak informuje Cyprian Maciejewski, ostatnie ankiety przeprowadzono po raz pierwszy dodatkowo wśród 500 młodych dorosłych mieszkańców.

- Potwierdziły się nasze robocze wnioski, że w tej grupie wiekowej odpowiedzialne postępowanie z odpadami czy postawy proekologiczne wypadają słabiej niż wśród gdańszczan w średnim wieku lub seniorskim. To kwestia pokoleniowa i specyfika nie tyle Gdańska, co zapewne całej Polski. Od dłuższego czasu pracujemy nad nową, długofalową strategią edukacji i komunikacji, w której najwyższym priorytetem będą właśnie osoby w przedziale 18-29 i 30-39 lat - mówi Maciejewski.

Dzieci o segregacji śmieci wiedzą więcej niż dorośli



Sprawdzono też poziom wiedzy dzieci, które brały udział w warsztatach nt. segregacji śmieci. Przepytano w sumie 1105 maluchów z klas 0-III. Okazało się, że poradzili sobie lepiej niż dorośli. Np. w pytaniu o to, gdzie wyrzucić karton po mleku - 80 proc. dzieci odpowiedziało dobrze, że do plastiku.

  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
  • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
Badania dotyczące postępowania z odpadami miasto prowadzi cyklicznie, od kilku lat i będzie je kontynuowało. Na podstawie ich wyników przygotowywane będą m.in. kampanie edukacyjne.

- W nieco dalszej perspektywie zamierzamy mocno pracować nad motywowaniem mieszkańców i przekazywaniem im kompetencji w zakresie tzw. gospodarki cyrkularnej. Czyli ograniczania produkcji odpadów, ponownego wykorzystywania przedmiotów, redukcji zużywania zasobów. Ubiegłoroczna pilotażowa kampania oraz wspomniane badania potwierdziły, że jest duże zapotrzebowanie na taką wiedzę, a także na kolejne usługi i rozwiązania systemowe aranżowane przez miasto - wskazuje Maciejewski.
Quiz Segregacja odpadów Średni wynik 60%

Segregacja odpadów

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (153) 6 zablokowanych

  • Karton po mleku ...

    wyrzucamy do mieszanych proszę pani redaktorki. Nawet to jest napisane na kartonie.

    • 2 0

  • Na granicy gore, a my mamy problem, co zrobić z kartonem po mleku???

    • 1 1

  • Folia brudna do zmieszanych

    Ale opakowanie po jogurcie ( moze być brudne ) do plastiku. Gdzie tu logika.
    Stad wynika wiele problemów z skierowaniem.

    • 2 0

  • Śmieszni jesteście z tą segregacją.
    Sami segregujemy a koszty odbioru odpadów coraz wyższe.
    Kiedy w końcu nałoży się obowiązek odbioru i utylizacji opakowań na producentów?
    Czy konsument musi się znać na wszystkich rodzajach tworzyw?
    Przecież to producent powinien wiedzieć z czego wykonał produkt - nie Ty, czy ja.
    Poza tym wiele tych wytycznych co do rodzaju opakowań jest podyktowane przez UE, to niech teraz UE nałoży ten obowiązek na producentów albo sama podźwignie to co nałożyła - mam tu na myśli bezmyślność urzędników.
    Nie będzie mi byle użędnik od gwieździstej szmaty dyktował warunków na to czemu sam zawinił.
    Dawniej w Polsce nie było z tym problemu, bowiem większość napoi była sprzedawana w szkle a szkło było skupowane, makulaturę zanosiło się ba skup a metale na złom, reszta to odpady bio. Torby były materiałowe, albo koszyki wiklinowe, wszystko eko, bez unijnych nakazów i zakazów. Obiady w trojakach wielokrotnego użycia się nosiło, mleko w kankach jeśli nie w butelce szklanej, a teraz? Tony styropianu, folii i plastiku. Nawet papierowe jednorazowe nie są eko bo skądś trzeba drewno na ten papier pozyskać - czyli w myśl ekologi wycinamy lasy - ileż geniuszu u tych unijnych urzędników - geniuszem dorównują "królowi Julianowi" z bajki.

    • 3 1

  • Ekobzdury

    Zlikwidowac plastyki do minimum w opakowaniu (mkeko w butelkach szklanych). Zaczac od podstaw a nie od dopy strony.

    • 1 0

  • Ekologiczny

    Sytuacja na rynku będzie zmuszała obywateli do palenia czym popadnie, jest wielu użytkowników tkz kopciuchow, nie uraczysz żółtych worków przed posesjami, wszystko pójdzie w komin

    • 0 1

  • Wystarczy przeczytać.

    Na każdym śmietniku jest naklejka, a na niej jest napisane jakie odpady można wrzucić, a jakie nie. Poza tym w Gdańsku doprowadzono do podłego bandyctwa, gdzie mieszkańców za wywóz śmieci obciąża się od metra powierzchni mieszkania. Mieszkam sam na 60-ciu metrach i płacę 2 razy tyle, co 4 osobowa patola mieszkająca obok na 30-tu metrach. To skandal połączony z łajdactwem, ale tak działają "władze" mojego miasta, a patola śmieje mi się w twarz!!!

    • 0 0

  • I bardzo dobrze

    Dzieci powinny chodzić do wiatki segregować, bo ich todzice mają już jedną pracę.

    • 0 0

  • Obłęd

    Badania nad segregacja śmieci są robione regularnie. A jaki koszt badań ? No i sens tych badań . Najważniejsze że możemy liczyć na podwyżki za wywóz śmieci nawet jak prawie nie produkujemy śmieci w końcu wszyscy jesteśmy oligarchia skoro stać nas na te prześladowcze opłaty podatki i inne karne sankcje za to że zyjemy.

    • 0 0

  • Gre

    Segregacją śmieci powinni zajmować Ci co oczyszczają miasto a nie ludzie. Oni mają za to płacone ale ludzi robią w ch... ja ze powinni segregować

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane