• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gigantyczne kolejki Ukraińców po PESEL. Ile osób załatwiło już formalności?

Ewelina Oleksy
22 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Trójmiejskie urzędy pracują na pełnych obrotach, bo zainteresowanie nadawaniem numerów PESEL dla Ukraińców jest ogromne. Trójmiejskie urzędy pracują na pełnych obrotach, bo zainteresowanie nadawaniem numerów PESEL dla Ukraińców jest ogromne.

Ponad 2 tys. PESEL-i wydały uchodźcom przez niespełna tydzień urzędy w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Dodatkowy sprzęt, na który czekają urzędy, pozwoli tę liczbę szybko podwoić. Chętnych jest tak wielu, że czekają w długich kolejkach.





Załatwiałe(a)ś kiedyś formalności urzędowe w obcym kraju?

Wydawanie numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy wystartowało 16 marca. Od tamtej pory przed trójmiejskimi urzędami codziennie ustawiają się gigantyczne kolejki osób, które chcą załatwić tę formalność.

- Robimy, co możemy, żeby wszystko szło sprawnie, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo zainteresowanie jest większe niż nasze możliwości - przyznają urzędnicy.

W Gdyni nadano ponad 600 numerów PESEL



Jak informuje Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni, nadano już ponad 600 numerów PESEL obywatelom Ukrainy.


- Wszystkie wolne terminy, do najbliższej środy włącznie, w Centrum Obsługi Mieszkańca (CH Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego 2Mapka), zostały zarezerwowane. To jest kolejnych 500 osób. Dodatkowo od soboty działa punkt mobilny, który realizuje usługę nadawania numeru PESEL w miejscach zbiorowego zakwaterowania - mówi Klajnert. - Pracujemy 8 godzin dziennie, przez 6 dni w tygodniu. Wszystkich chętnych prosiłbym jednak o odrobinę cierpliwości. Jak tylko otrzymamy zamówione w ministerstwie sprzęt, będziemy w stanie podwoić, a nawet potroić liczbę obsługiwanych osób w ciągu dnia - zaznacza.

Kolejka po PESEL w Gdyni

Gdańsk jest w stanie obsłużyć 200-250 osób dziennie



Jak informują gdańscy urzędnicy, są w stanie obsłużyć ok. 200-250 osób dziennie chcących wyrobić numer PESEL.

Od 16 do 21 marca z obsługi PESEL skorzystało w Gdańsku sumie 10 941 Ukraińców, z  czego 1166 nadano już numer PESEL, a 9775 jest w trakcie procedury.

- Czyli otrzymali pomoc w przygotowaniu druków, zrobieniu zdjęć, są umówieni na konkretne terminy - mówi Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
  • Kolejki po PESEL w Gdańsku.
  • Kolejki po PESEL w Gdańsku.

W Gdańsku najbliższe terminy na maj



Terminy te z dnia na dzień robią się coraz bardziej odległe. Np. ci, którzy rejestrują się dziś, dostają je na początek maja.

- Czekamy na dodatkowy sprzęt do obsługi. Gdy go dostaniemy, liczba obsłużonych osób w zakresie przyznawania numerów PESEL zostanie podwojona, czyli wyniesie nawet 500 dziennie - wskazuje Sieliwończyk.
Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie na terenie kraju.
Co ważne, wniosek o nadanie numeru PESEL nie musi być złożony w miejscu aktualnego pobytu czy zamieszkania. Formalności załatwić można w dowolnym urzędzie miasta/gminy na terenie Polski.


W Gdańsku wnioski o PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br., można składać w:

Punkty są czynne w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 7-16, w środy 7-17, soboty 9-14.

  • Kolejki po PESEL w Gdańsku.
  • Kolejki po PESEL w Gdańsku.
  • Kolejki po PESEL w Gdańsku.

Nowa procedura z nadawaniem PESEL-u w Sopocie



By usprawnić proces nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy, Sopot od wtorku, 22 marca, uruchomił system zapisów interesantów na konkretny dzień i godzinę.

- Tym samym nie będzie już obowiązywało pobieranie numerków na dany dzień w Sali Obsługi Mieszkańca. Na I piętrze Centrum Wsparcia Ukrainy przy al. Niepodległości 749Mapka od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 działać będzie punkt, w którym uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju po 24 lutego, ustalą konkretny dzień i godzinę nadawania numeru PESEL. I tego wyznaczonego dnia wszelkich formalności dopełnią już w Sali Obsługi Mieszkańca przy ul. Kościuszki 20Mapka - informuje Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Czytaj też:

Problemy z paszportami. Wracają numerki, ale nie więcej niż 200 dziennie



Czas pracy stanowisk nadających PESEL w Sopocie wydłużono do godz. 18 w tygodniu i do godz. 14 w soboty. Miasto planuje niebawem uruchomić dodatkowe stanowiska.

W tym budynku przy ul. Kościuszki 20 mieści się sala, w której nadawane są numery PESEL obywatelom Ukrainy. W tym budynku przy ul. Kościuszki 20 mieści się sala, w której nadawane są numery PESEL obywatelom Ukrainy.

W Sopocie nadano ponad 300 numerów



Do tej pory pracownicy Urzędu Miasta Sopotu nadali już ponad 300 numerów PESEL.

- Zdajemy sobie sprawę, że jak najszybsze nadanie numeru PESEL wszystkim uchodźcom z Ukrainy jest bardzo ważne, bo umożliwia szybkie podjęcie pracy czy uzyskanie świadczeń - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Robimy, co w naszej mocy, aby działo się to sprawnie. Zmieniamy więc system, żeby uniknąć nocnych kolejek pod urzędem po tzw. numerek.
W siedzibie Urzędu Miasta SopotuMapka, na parterze, uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie wykonać zdjęcie do dokumentów.

10:38 24 MARCA 22

Ogromna kolejka po PESEL pod Rivierą (78 opinii)

Kilkuset uchodźców zebrało się pod CH Riviera w kolejce po nadanie nr PESEL.
Kilkuset uchodźców zebrało się pod CH Riviera w kolejce po nadanie nr PESEL.

Miejsca

Opinie (450) ponad 50 zablokowanych

  • Zabraknie nam PESELi

    Jak tak dalej pójdzie to nie będzie PESELi dla polskich obywateli. Kuzynka mówiła, że migranci z krajów muzułmańskich domagają się PESELi pisanych cyframi arabskimi. Może to jest jakieś podejście i ukraińcy powinni dostawać PESELe pisane cyrylicą?

    • 2 5

  • Większe prawa

    Widzę że Ukraincy mogą nawet bez maseczek chodzić i nie trzymać dystansu społecznego, może Polska policja pojedzie ich poukładać palkami i jakies mandaty powystawiaja jak nam Polaków?

    • 14 2

  • Obcokrajowiec (1)

    Zeby dostac w danym.kraju Unii pesel musi miec zameldowanie - czyli wynajac sobie mieszkanie, oplacic wraz z kaucja za zazwyczaj trzy miesiace lub calosc za trzy wynajmu z gory I miec nagrana prace - wtedy dostaje odpowiednik polskiego peselu - albo meldunek, albo praca, albo tez oba (np. w Norwegii). Musi miec paszport takze, bez tego nie ma opcji.

    • 7 1

    • Tak bylo przed eksodusem

      A nadal dotyczy to wszystkich innych obcokrajowcow spoza UE, niebędących Ukraińcami. Norwegia jest w Schengen, nie w UE, takze dotyczy to Polakow, chcacych tam zyc I pracowac. Nikt obcokrajowcowi peselu na piekne oczy zwyczajowo nie da, są zobowiązania po jego stronie.

      • 1 0

  • Brak pomocy ze strony urzędów jesli chodzi o PESEL

    Urzednicy w Warszawie zamykaja drzwi przed imigrantami wojennymi Ukraincy sami wpisuja sie na tzw karty kolejkowe, tak jak bylo w Polsce za komuny przy zakupie wegla. Warszawscy urzednicy to dni, niechce sie tu mieszkac w tym bagnie zla

    • 1 8

  • Ja mam tego dość. Pomóc owszem ale nie dawać takie przywileje. Coraz więcej ludzi otwarcie mówi że to przesada.

    • 10 2

  • już niedługo i ruskie

    będą stali w kolejkach po chiński pesel hahahaha tak to się skończy, wszystkie drzwi do cywilizacji zachodniej zostaną zamknięte

    • 2 2

  • Czy w urzędzie można nadal załatwić sprawę w j. polskim?

    Czy lepiej przyjść ze słownikiem?

    • 3 0

  • To jest przemyślany plan...

    Teraz PESEL, za chwilę obywatelstwo a potem prawa wyborcze. Chyba o to w tym wszystkim chodzi, bo się już pogubiłam?? PIS ściąga sobie nowych wyborców, stąd te przywileje. Pomagajmy, owszem, ale to, co się dzieje to jakaś zbiorowa psychoza. I jak ktoś napisze słowo prawdy, to zaraz okrzyknięty zostaje ruskim trollem. Co my zrobimy z nimi wszystkimi, jak się wyczerpią środki? Chyba będziemy musieli na nich pracować?Dlaczego inne, bogatsze przecież kraje nie przyjmują tylu uchodźców, co Polska? Oby nam ta "gościnność" i naiwność nie wyszła bokiem... Bo dla wszystkich, którzy choć trochę znają historię, nie jest tajemnicą, że Ukraińcy nigdy żadnymi naszymi "braćmi ani siostrami", niestety, nie byli. Są rodziny, w których ta pamięć do dziś jest żywa i bardzo gorzka, niestety.

    • 1 0

  • To jest przemyślany plan

    Teraz PESEL, potem obywatelstwo a następnie prawa wyborcze. Trwa zasiedlanie Polski przyszłymi wyborcami. Stąd te przywileje. Gra toczy się o dużą stawkę, dlatego nikt nie zastanawia się, co zrobimy z tymi wszystkimi uchodźcami, gdy wyczerpią się środki na pomoc, dobra wola społeczeństwa i cierpliwość. Rozumiem, że trzeba pomóc, bo tego wymaga sytuacja ale to, co się teraz dzieje to jakaś zbiorowa paranoja. Polski podatnik, niestety na to nie zarobi. To przerośnie nas wszystkich. Jakoś bogatsze od nas kraje nie są chętne na przyjęcie milionów uchodźców, a my mamy zamiar przyjąć wszystkich? I co dalej? Oby nam ta "gościnność" i naiwność nie wyszła bokiem... Bo dla wszystkich, którzy znają historię, nie jest żadną tajemnicą, że Ukraińcy nigdy nie byli naszymi " braćmi i siostrami" i są rodziny, w których pamięć o tym jest żywa i do dziś bardzo bolesna...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane