• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Habemus papam... po 25 latach

17 października 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Z metropolitą gdańskim, arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim rozmawia Tadeusz Gruchalla

- Mija dokładnie 25 lat odkąd z Watynanu rozeszła się wieść "habemus papam" i dalej: "został nim Polak, Karol Wojtyła". Jaka dziś byłaby Polska, Europa i świat, gdyby nie właśnie ten papież?

- 16 października 1978 roku świat był zupełnie inny, także inna była Polska. W tamten wieczór reakcja Polski była dwojaka. Powściągliwa, a nawet trochę strachliwa, wychodząca z kręgów komunistycznego rządu, bo oto przychodzi ktoś, kto dobrze nas zna i będzie mógł niezależnie od decydentów ukierunkowywać naród na płaszczyźnie religijnej, ale też społecznej. Druga, spontaniczna, była reakcją narodu. W tym czasie mieszkałem w Krakowie, może dlatego było mi łatwiej włączyć się w ten ogromny nurt spontanicznej radości. Było to dla mnie wreszcie wydarzenie niezwykłe, gdyż kardynała Wojtyłę znałem od 1950 roku. Byłem wtedy studentem, a on kapłanem z czteroletnim stażem sprawującym w Krakowie duszpasterstwo akademickie. Sześć lat później poznaliśmy się bliżej w czasie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. I wreszcie od 1973 r., kiedy wróciłem z Gdańska do Krakowa pozostawałem z kardynałem w codziennych kontaktach. Gdy w 1978 roku został papieżem, było to dla mnie ogromne przeżycie czegoś nieprawdopodobnego. Bo przecież nigdy w ciągu tysiąca lat Kościoła w Polsce nie zdarzyło się, żeby papieżem został nasz rodak.

- Radość wiernych, ale też niepokój przywódców państw bloku komunistycznego od tamtego czasu coraz mocniej wpisywały się w codzienną rzeczywistość. Ale czyż nie był to także czas nie tyle przebudzenia Kościoła, co lęku jego hierarchów, czy podołają nowym wyzwaniom i oczekiwaniom nowego papieża?

- Myślę, że sam Kościół nie lękał się tego papieża. Kardynał Wojtyła nie spadł z księżyca. Wzrastał w tym narodzie i tym Kościele od swego niemalże dzieciństwa. Od Wadowic przez Kraków, studia w Rzymie aż po biskupstwo w 1958 roku i posługę biskupa krakowskiego w 163 roku jako arcybiskup diecezjalny. Znany był jako człowiek, który obok kardynała Wyszyńskiego nadawał Kościołowi w Polsce właściwy kierunek. Był bardzo lubianym arcybiskupem... Ale lękali się go inni. Ci, którzy doskonale go znali, więc swego czasu próbowali przeciwstawić kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Szersze tło spowodowało, że środowisko ówczesnego systemu politycznego, zwłaszcza w swojej centrali znajdującej się w Moskwie, zaczynało się systematycznie przekształcać. Procesy, które następowały tam zwłaszcza w okresie sprawowania władzy przez pana Gorbaczowa zwiastowały zupełną zmianę mentalności. A ta w konsekwencji roztaczała się na inne kraje tego bloku, w tym także w Polsce. Stąd pierwszy lęk z czasem otwierał przywódcom państw oczu na inną możliwość relacji międzyludzkich oraz na transformację panującego systemu. Dzięki temu mógł się rodzić nowy ruch społeczny, tak jak tu, w Gdańsku, który przybrał kształt taki, jaki dziś mamy.

- Kardynalskie konklawe bywało zawsze nieprzewidywalne. Ksiądz arcybiskup, ponieważ znał dobrze kardynała Wojtyłę, przypuszczał wtedy, że rzeczywiście może zostać papieżem?

- Byłoby bezczelnością z mojej strony, gdybym powiedział, że przypuszczałem... Nikt z nas tak nie myślał. Ale zupełnie inaczej potoczyły się sprawy po pierwszym konklawe, kiedy wybrano Jana Pawła I, ale ten już po miesiącu przeszedł do historii. Tak się złożyło, że w dniu jego śmierci miałem się spotkać z kardynałem. Uderzyło mnie wtedy jego głębokie zamyślenie. Podzieliłem się wtedy moim spostrzeżeniem z ówczesnym kapelanem ks. Stanisławem Dziwiszem, że kardynał Wojtyła się jakoś dziwnie zachowuje. A on na to, że "zachowuje się w dzisiejszy poranek, jak się zachowywał, kiedy wyszedł z konklawe"... To był pierwszy dla mnie sygnał, że kardynał Wojtyła być może miał już odpowiednią liczbę głosów, które mogły zapowiadać wydarzenia następne. Już wtedy do Krakowa zjeżdżali dziennikarze z całego świata wypytując o kardynała. Ale może były to bardziej pragnienia serca niż reakcje uporządkowanego umysłu. Do 16 października, bo wtedy wszystko było już jasne.

- Jaki osobiście na księdza arcybiskupa ma wpływ ten pontyfikat?

- To człowiek mi bardzo bliski. Nie jest tajemnicą, że pięć lat po jego wyborze na papieża zamianował mnie na biskupa pomocniczego w Gdańsku, po śmierci biskupa Kaczmarka uczynił mnie tutaj biskupem diecezjalnym, wreszcie w 1992 r. utworzył tu metropolię i powołał mnie na stanowisko arcybiskupa. Zawsze pozostawaliśmy w bliskich relacjach, a jako Kościół gdański, co roku, przez cały ten pontyfikat, jeździmy na imieniny papieskie 4 listopada. A biskip ma też okazję szczególną, bo przynajmniej raz w roku, niekiedy dwa, ma okazję do osobistego spotkania się z papieżem przy stole. Jubileusz 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II jest dla mnie ogromnym przeżyciem rodzinnym.

- Ten 264 następca św. Piotra odbył 102 pielgrzymki apostolskie do 129 krajów świata i 142 podróże do wszystkich regionów Półwyspu Apenińskiego. Pielgrzymki nie ustają, choć Ojciec Święty ma coraz większe trudności z poruszaniem się. Czy ów priorytet pielgrzymkowania nie powinien mieć pewnej granicy?

- Dziennikarze mówią o tym teraz, kiedy obserwują stan zdrowia Ojca Świętego. To pytanie wynika z pewnego ludzkiego współczucia, które się budzi widząc cierpiącego papieża. Natomiast nie mieliśmy wątliwości, gdy był zdrowy. Zgadzam się, że reakcja na aktualny stan zdrowia jest słuszna. Ale dzisiaj trudno sobie wybrazić pontyfikat Jana Pawła II bez tych pielgrzymek. Myślę, że wszystkie one ukazują charakter tego pontyfikatu.

- To dlaczego kościelni dostojnicy obrażają się na dziennikarzy, gdy Ci informują o pogarszającym się stanie zdrowia osoby niezwykłej? Przecież wykazują tym troskę o papieża.

- Myślę, że się hierarchowie nie denerwują na dziennikarzy, bo z jakiej racji?

- Do wielu protestów wypowiedzianych ostatnio w tej kwestii przez kilku biskupów dołączył jeszcze prymas mówiąc o szukaniu sensacji...

- Niektórzy dziennikarze mówią: "po co papież jedzie do Słowacji, przecież jest chory, więc mógłby pozostać w Watykanie". Pozostawmy to jemu. Jeśli uważa, że powinien kontynuować swoją posługę również poprzez towarzyszące mu cierpienie, niech tak czyni. Osobiście nie mam żalu do dziennikarzy, natomiast chodzi w tym wszystkim o pewną kwestię smaku i zręczność informacyjną w danych przekazach.

- Czy wizyta Jana Pawła II w Moskwie, gdzie tak bardzo chce pojechać, zdaniem księdza arcybiskipa, będzie możliwa?

- Skoro władze rosyjskie zapraszają Ojca Świętego i równocześnie zaznaczają, że dobrze by było, aby zostało to uzgodnione z Patriarchatem moskiewskim, mam nadzieję że i w tej kwestii nastąpi ewoluacja. Oby tylko papieżowi zdrowia wystarczyło. Bo przecież ma jeszcze do odwiedzenia Moskwę i Chiny, bo dzieją się tam ważne rzeczy, a Ojciec Święty jest na nie wrażliwy.

- Źle się stało, że tegoroczna Nagroda Nobla nie przypadła papieżowi?

- To dziennikarze głównie stworzyli pewien jasno określony klimat...

- Chcieli wskazać, że właśnie temu papieżowi się ta nagroda należy...

- Też prawda. Życzenia wysłane tegorocznej noblistce z Iranu najlepiej świadczą o tym, jak Stolica Apostolska jest otwarta na tego rodzaju inicjatywy. Ojciec Święty nie musiał otrzymać Nobla. On przez 25 lat robi wszystko dla pokoju, począwszy od zażegnania konfliktu między państwami Ameryki Łacińskiej, poprzez starania o pokój na Bałkanach, aż po zgromadzenie przedstawicieli wielkich religii światowych w Asyżu. Nie dostał Nobla w sensie nagrody norweskiej, natomiast ma nagrodę w sercach ludzkości.

- W tym ćwierćwieczu pontyfikatu nie było rzeczy mniej ważnych, ale co spośród nich było dla księdza arcybiskupa najcenniejsze?

- Z punktu widzenia ściśle religijnego dla mnie najważniejszy był pierwszy głos skierowany do świata: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi, przestańcie się lękać". A więc pierwsza encyklika Redemptor Hominis, ogłoszona 4 marca 1979 roku. Z aspektu społecznego - jego nieustanne kierowanie do świata orędzie o przeciwstawienie się dramatyzmowi bezrobocia. Wreszcie wielka niesiona przez niego idea pokoju w wymiarach autentycznej troski o dobro wspólne ludzkości. Tym bardziej, że chodzi o globalizujący się świat. Ojciec Święty ma szerszą wizję, a wielkość tego pontyfikatu, to nie tylko przywództwo religijne, lecz symbol ogromnej troski o dobro i godność człowieka.

- Dziękuję za rozmowę.
Głos Wybrzeża

Opinie (95)

  • Mef

    pozwól członkom i hierarchom Kościoła Katolickiego zachować odrębne zdanie w tej sprawie

    • 0 0

  • Ejdam

    A czy ja zabraniam ? Czy w ogóle jestem w stanie zabronić ? Ja jedynie za niejakim Ockhamem powtarzać mogę : "nie mnóżcie, proszę, bytów ponad konieczną potrzebę" : )
    Z drugiej strony większa liczba nazw odnoszących się do jednego i tego samego desygnatu wpływa na wzbogacenie języka. I to trzeba obiektywnie przyznać.

    • 0 0

  • największe korzyści dzięki Papieżowi - Polakowi

    odniosło nie społeczeństwo ( niewątpliwie moralne owszem) ale firma Kościół Katolicki. Kilka tysięcy posad za pieniądze budżetowe, emerytury, mienie ogromnej wartości, i ogromny wpływ na władzę. Wpływ taki, że wszystkie opcje polityczne (a SLD szczególnie) uginają kolana przed hierarchami. Ale trudno mieć to za złe Papieżowi. Jak dobry szef dba z całych sił o swoją firmę.Szkoda tylko, że w wiekszości słowa Papieża i hierarchów nie oddziaływują na społeczeństwo i traktowane są przez nie jak zbiór pustych frazesów. Może zresztą w znakomitej większości słusznie.

    • 0 0

  • może lepsi nie bedziemy, bo nie po to konklawe wybrało papieża, ale osoby wierzące zyskały w nim PROTEKTORA OPIEKUNA I ORĘDOWNIKA
    może Tobie Jurku papież Polak nie podziałał na wyobraźnie ale wielu Polakom dał powód do dumy:)
    jest naszym LOGO, lepszym niż teraz Polska
    jego w pierścień całowali wszyscy bez wyjątku, a sam gorbaczow musiał brać na uspokojenie jak przed nim stawał.....:)))) i to dubeltowo na obie nogi:)
    jeden rabin tylko wyłamał się i puścił baka żądając od pana papieża jakiejś spalonej przez niemców synagogi ale to już taki naród handlarzy.....

    • 0 0

  • Gallux,ty przechrzto, neofito, a właściwie prozelito, nie odcinaj się od swych korzeni. Wstyd mi za ciebie.

    • 0 0

  • 30 rocznica meczu na Wembley, i ... ;-)

    • 0 0

  • Ejdam

    -"pobożność maryjna bardzo popularna w naszej ojczyźnie nie jest na pewno pobożnością doskonałą, ale jest tolerowana i szanowana przez Kościół" -- zapomniales jedynie dodac ze jest to poboznosc bardzo chetnie widziana przez kazda sekte i zatem takze przez kosciol. Najlepszy wierny to taki ktory nie jest zbyt skory do myslenia bo myslenie jest przeciwnoscia wiary.
    - "kwestia czy Polacy słuchają papieża, to sprawa bardzo indywidualna" tutaj masz racje, w zaleznosci czy mowa papieza pasuje do sposobu myslenia obywatela a takze nawet rzadu. Jesli tak, to wtedy sie nosi maryjke w klapie, jesli nie to nie placi sie naleznych panstwu podatkow ...

    • 0 0

  • mef i mex (nomen omen) wykazuja nieznajomość tematu albo manipulują
    mef piszesz o dekalogu ale w KK jest jeszcze coś takiego jak nauka Ojców Kościoła oraz tradycja
    słowo"świety" jest przez was źle rozumiane
    "świętymi bądźcie" wzywał apostoł Paweł
    a znaczy to tyle co "starajcie sie być bez grzechu"
    wielokrotnie w Biblii słowo święty używane jest w odniesieniu do osób zmarłych pojednanych z Chrystusem
    trzeba swoją niechęć podeprzec wiedzą a nie intuicją bo widać, że was zawodzi
    chcecie rozprawiać o czymś czego nie widać:))
    o wierze
    że jej nie widać nie znaczy, że jej nie ma
    wszak wiatr mimo, że go nie widać a jednak wieje:))

    • 0 0

  • Gallux

    gdzie ten przecietny wierzacy osobnik (np. facet) doznaje lask opisanych przez ciebie w slowach "PROTEKTOR OPIEKUN I ORĘDOWNIK". Jakos sa to akurat cechy, ktore sa zauwazalne jedynie podczas mowy powitalnej lub tez dni papieskich. Gdzie on chroni kobiete, gdzie on chroni malych chlopcow ? Jaka wartosc dla niego ma zycie juz istniejace jesli chocby chodziloby o prezerwatywy i AIDS. Dla niego i jemu podobnych liczy sie tylko mowienie o rzeczach mu zupelnie mu obcych, bo co moze mowic ksiadz o seksie, ciazy lub tez utrzymaniu kilkorga dzieci.

    Jedynie oredownictwo mozna by mu przypisac, ale co z tego ma ten przecietny czlowiek.
    Papiez jest na zachodzie jest m.in. symbolem zacofania umyslowego, jezeli nalezy to do symbolizowania polski, to udaje mu sie to lepiej niz doskonale.

    Co do handlujacego rabiego to zobacz jak doskonale udaje sie twojemu kosciolowi i ksiezom przejajac gminy i samych wiernych. Kosciol czyni to rzadko wlasnym rekoma, on ma do tego swoich brudasow z roznych partii i urzedow ...

    • 0 0

  • mex papież to nie batman ani postać z komiksów tylko głowa Kościoła Powszechnego o wymiarze światowym
    jest tu na ziemii przedstawicielem Chrystusa z pełnią władzy
    to chyba przerasta twoją możliwośc pojmowania ,bo widzę, że go traktujesz jak prezesa firmy ochroniarskiej
    gdzie on jest, to pytaj sie jego samego
    lepiej se zadaj pytanie, gdzie ja jestem, zanim zapytasz o to drugiego człowieka
    z uporem bede powtarzał, pilnujcie własnego zbawienia:)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane