• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Handel, Rzemiosło, Muzyka na Jarmarku św. Dominika!

23 lipca 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jarmark, jarmark i już po...
26 lipca w sobotę, o godz. 15.00 gdańskie dzwony i carillon obwieszczą, jak za dawnych czasów bywało, rozpoczęcie Jarmarku św. Dominika 2003 i oddanie miasta we władanie kupców, artystów i rzemieślników. Przekazanie kluczy do bram gdańskiego grodu poprzedzą popisy szczudlarzy, tancerzy i kuglarzy. Po oficjalnej inauguracji jarmarku Prezydent Gdańska zaprosi zgromadzonych gości na spektakl plenerowy "Goldwaser od Gdańszczan", oparty na gdańskiej legendzie powstania lokalnej specjalności - szlachetnej wódki Goldwaser. Po wieczornym koncercie zespołów Myslovitz i Negatyw oraz pokazem laserowym niebo nad Gdańskiem, jak co roku rozbłyśnie feerią sztucznych ogni. 10 sierpnia klucze do bram miasta powrócą do jego włodarzy.

Na ósmym z kolei "Dominiku", organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA kupcy, rzemieślnicy, artyści i kolekcjonerzy wykupili, podobnie jak w roku ubiegłym, ok. 1100 stoisk, z czego ponad połowę stanowi oferta rzemieślników, artystów i kolekcjonerów (w roku 2001 było ich 350, w 2002 - 450). Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika, której rodowód sięga średniowiecznego święta gdańskich kupców, rzemieślników i artystów, odwołuje się do tradycji handlowania i zabawy. Stąd części handlowej jarmarku towarzyszy kilkaset godzin różnorodnych propozycji kulturalno-rozrywkowych.

Jak co roku, stoiska handlowe ustawione będą na ulicach i placach: Targ Węglowy, Szeroka, Grobla I, Grobla II. Artystów i rzemieślników znajdziemy jak zwykle na ulicach: św. Ducha, Mariackiej, Długim Pobrzeżu i Rybackim Pobrzeżu. Hobbystów i kolekcjonerów staroci należy szukać na ulicach Straganiarskiej, Warzywniczej i na Targu Rybnym. Pchli targ będzie mieścił się na ul. Wartkiej. Punkty "małej gastronomii" znajdą się na Targu Węglowym, Targu Rybnym i na ulicy Szerokiej.

Tegoroczny jarmark to jak zwykle 16 dni programu z atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci. Po raz kolejny odbędą się m.in. międzynarodowy Festiwal Małego Dominika - festiwal zespołów dziecięcych i młodzieżowych, Rewia Orkiestr Dętych, Festiwal Carillonowy, Festiwal Szekspirowski, koncerty "Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska", Gdańskie Lato Muzyczne, a także koncerty kataryniarzy, laureatów Bazuny i występy folklorystyczne. "Teatrzyk Dominika" (przedstawienia i happeningi dla dzieci) wypada w tym roku w dniu imienin św. Dominika i z tej okazji zakończy się huczną paradą imieninową prowadzącą do Fontanny Neptuna. Podczas III Gdańskiego Dnia Mody zostanie podjęta kolejna jarmarkowa otwarta próba ustanowienia rekordu Guinnessa, tym razem na uszycie największych koronkowych dessous (do zeszłorocznej koszuli nocnej). Rekordowe pantalony zostaną wystawione na widok publiczny na gdańskiej Katowni.

Tegoroczny Dzień Mody i Urody będzie nawiązywał do popularnej w latach siedemdziesiątej jarmarkowej imprezy pod nazwą "Żywy Żurnal". Podczas pokazów i wieczornej gali zobaczymy kreacje młodych projektantów również dziecięce, kolekcje biżuterii nagrodzone na targach Amberif 2003, a także propozycje wizażystów, stylistów i mistrzów fryzjerskich. Gośćmi specjalnymi imprezy będą projektanci z Kaliningradu i Jekaterynburga, a galę poprowadzi Halina Frąckowiak.

Podczas Dnia Bursztynu będzie można włączyć się w wykonanie konstrukcji "gdańskiej pary bursztynowej", która jak poprzednie bursztynowe cacka, wykonywane przez jarmarkową publiczność trafi do Muzeum Bursztynu. Kolekcjonerzy będą mogli zaopatrzyć się w pamiątkowy stempel i symboliczną monetę Euro-Amber.

Do najciekawszych imprez jarmarku należy zawsze Święto Chleba, na które zjadą piekarze i cukiernicy nie tylko z całego Pomorza, a także z zagranicy. Ciastka, bułki, przekładańce i wszelkie smakołyki będzie można degustować za symboliczny grosik, przeznaczony na cele charytatywne. Degustacjom będą towarzyszyć występy zespołów i widowisko plenerowe "Od ziarna zboża do bochenka chleba" oraz cieszący się niezwykłą popularnością wśród publiczności plebiscyt na "Smakołyk Jarmarku" (cukierniczy i piekarski). Patronat honorowy nad Świętem Chleba sprawuje Metropolita Gdański, Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Natomiast jarmarkowe niespodzianki kulinarne zapowiada Pomorski Oddział Stowarzyszenia Kucharzy, który będzie miał swoje stoisko na ul. św. Ducha. Dobrą wieczorną zabawę przy muzyce, caraoke show i bicie rekordów nietypowych zapowiada "Muzyczna Gospoda".

Miłośników zmagań sportowych zapraszamy do udziału w Gdańskim Festiwalu Kajakowym, Regatach Smoczych Łodzi, Wyścigach Łodzi Motorowych i 10-tym Biegu św. Dominika. Swoich sił będzie też można spróbować w walkach rycerskich, turnieju szachowym, szermierce i w siłowaniu na rękę. Mistrzów armwrestlingu będzie można podziwiać 6 sierpnia, o godz. 21.00 podczas pojedynku Mistrza Rosji z Mistrzem Polski.

Wieczorny koncert Lady Pank i Żuków oraz fajerwerki nocą z 9 na 10 sierpnia zakończą trzeci i ostatni weekend jarmarku. Uroczyste zakończenie Jarmarku św. Dominika 2003 i wręczenie medalu Grand Prix za najatrakcyjniejszą ofertę jarmarku odbędzie się na Targu Węglowym 10 sierpnia o godz. 16.00.

Wydarzenia

Opinie (35)

  • na 101% pojde :) trojmiasto rulezzz

    • 0 0

  • Dzikie tłumy

    kieszonkowcy....... a poza tym sporo pozytywnych doznań.
    Poszukiwacze staroci mają swoje wielkie dni bo pozostały towar oferowany na Jarmarku nie różni się niczym od tego oferowanego na codzień na gdańskich straganach.

    • 0 0

  • Antyki?

    Byłam kiedyś na bazarze straociwraz z pewnycm holendrem prowadzącym antykwariat w Amsterdamie.Jak zobaczył to wszystko to powiedział:
    -SZMELC
    Takie strocie za granicą sa sprzedawane za gorosze na pchlich targach a u nas-ceny jak z kosmosu

    • 0 0

  • Moby

    Szczerze mowiac, to bez opinii antykwariusza mozna stwierdzic, ze wiekszosc tzw. staroci to smieci, ale jesli ktos jest cierpiliwym kolekcjonerem, ktory pochodzi po starganach i troche pogrzebie, to przy odrobinie szczescia moze znalezc cos ciekawego.

    • 0 0

  • Moby Dick

    myslę że masz rację z tym że ta opinia nie dotyczy chyba monet, bo czasami można znaleźć prawdziwe "perełki",
    wiesz: Holender nie musi się akurat znać na polskich przedwojennych monetach,

    a poza tym dla fanów starych komiksów, czy płyt winylowych taki jarmark to też niezła gratka, a to w pewnym sensie też antyki...

    • 0 0

  • Sprostowanie

    Monety pewnie tak ale trudno nazwać antykami zegary z lat 50-tych oraz lampy czy krzesła oraz grafikiczy wyroby z mosiądzu.
    Dlatego wkurza mnie ich cena i nazywanie ich antykami.Zapewne można upolować perełki. I te kretyńskie ceny.A jeśli chodzi o owego antykwariusza to żle się wyraziłam , prowadzi sklep z ANTYKAMI.
    Pozdrawiam

    • 0 0

  • Post Scriptum do Miśki

    Moby to zupełnie ktoś inny na tym portalu , mój nick to Moby Dick:)

    • 0 0

  • Moby Dick fajnie ,że jesteś dawno nie pisałas.
    Buziaki

    • 0 0

  • opsssssssssss

    sorry za byka , miało być GRAFIKI.

    • 0 0

  • opsssssssssss

    sorry za byka , miało być GRAFIKI.Omskoł mi się palec

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane