• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ilu bezdomnych jest w Trójmieście?

(aria)
6 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Bezdomni są znacznie brdziej widoczni jesienią i zimą, gdy w centrach miast szukają schronienia przed chłodem. Nz. bezdomny mężczyzna śpiący w przejściu podziemnym przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku. Bezdomni są znacznie brdziej widoczni jesienią i zimą, gdy w centrach miast szukają schronienia przed chłodem. Nz. bezdomny mężczyzna śpiący w przejściu podziemnym przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku.
Latem niemal ich nie widać, bo chodzą własnymi ścieżkami. Zimą pojawiają się w centrach miast, przejściach podziemnych, na dworcach. Bezdomni. Jutro w województwie pomorskim odbędzie się się akcja ich liczenia.

- Jest to jedyne takie badanie w Polsce. Pozwala ustalić skalę problemu bezdomności w naszym województwie i zaplanować konkretną i adekwatną pomoc dla tych osób - mówi Aleksandra Dębska-Cenian z Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności.

Od godz. 20 w piątek po Trójmieście będzie krążyć około 40 patroli. W każdym znajdą się funkcjonariusze Policji lub Straży Miejskiej, pracownicy socjalni miejskich ośrodków pomocy społecznej, Służby Ochrony Kolei. Ankieterzy będą zadawać osobom bezdomnym około 30 pytań, m.in. o wiek, stan zdrowia, przyczynę bezdomności, źródło utrzymania. Badanie zostanie przeprowadzone w placówkach, w których przebywają osoby bezdomne, także w szpitalach, zakładach karnych, izbach wytrzeźwień oraz w tzw. miejscach niemieszkalnych: na dworcach, w kanałach ciepłowniczych, klatkach schodowych, altankach śmietnikowych, w ogródkach działkowych. Osobom, które będą wymagały natychmiastowej pomocy, zostanie ona udzielona.

- To bardzo ważna akcja. Wszystkim napotkanym bezdomnym zostawiamy informacje, gdzie mogą zgłosić się po pomoc. Po każdym takim badaniu zgłasza się do nas więcej potrzebujących. Przeprowadzamy tę akcje już po raz czwarty i zawsze jesteśmy przyjmowani przez osoby bezdomne bardzo serdecznie, częstują nas herbatą, zapraszają do siebie. Nie spotkaliśmy się z aktami agresji. Bezdomni czekają na ankieterów, ponieważ są spragnieni kontaktów z innymi ludźmi. Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś odmawia nam rozmowy - mówi Piotr Olech, dyrektor pomorskiego oddziału Forum.

Podczas badania w 2003 roku w woj. pomorskim zarejestrowano 2 169 osób bezdomnych, z czego 993 w Trójmieście (w tym 629 w Gdańsku, 337 w Gdyni i 27 w Sopocie).

W 2005 roku liczba ta wzrosła do 2470 osób. W Trójmieście było ich zarejestrowano 1113 osób, w tym: 713 w Gdańsku, 380 w Gdyni i 20 w Sopocie. Było wśród nich 167 bezdomnych dzieci, większość z nich przebywała w schroniskach.

Z analizy badań wynika, że problem bezdomności dotyka głównie mężczyzn. Stanowią oni 83 proc. zarejestrowanych. Średni wiek bezdomnych waha się od 41 do 60 lat i ciągle rośnie. Coraz więcej jest w tej grupie osób chorych i takich, które popadły w chroniczny stan bezdomności - czyli nie mających własnego dachu nad głową dłużej niż osiem lat.
(aria)

Opinie (132) 9 zablokowanych

  • Akcja

    Liczycie tych ludzi jak jakieś ptactwo..
    Po co wam te dane? Żeby im pomóc? Oni dobrze wiedzą, gdzie mogą uzyskać pomoc. I te "Patrole" słowo chyba źle dobrane. Zastąpcie je słowem "komando" bedzie bardziej wiarygodne.

    • 0 0

  • a czy Rumuni już mogą bez paszportu ? (1)

    • 0 0

    • Rumuni zawsze moga i mogli bez paszportu.

      Potrzebowali go tylko do przekraczania granicy.

      • 0 0

  • Trochę prawdy... (1)

    Szkoda że 3/4 tych bezdomnych nie miają dachu nad głową na własne życzenie. Do urzędu pracy i do roboty won. Pracy jest pełno ale to poprostu nieroby, taka prawda. Żebrać to tak, ale pracować to już nie bo sie niechce wielmożnym.

    • 0 0

    • J.

      Oceniac innych jest bardzo latwo.
      Tak na ten problem patrzac, mozna powiedziec, ze: Gdybys nie byl leniem w szkole i chcialoby sie tobie na lekcji polskiego popracowac, moglbys pisownie laczna i rozdzielna roznych wyrazow opanowac.

      • 0 0

  • Ja też jestem bezdomny...

    bo mi wójt ....... nie pozwolił się budować na mojej łące. A postgierkowskiej klity za 400 tysia nie kupię bo to coś nie tak !!!!

    • 0 0

  • A ilu romow itp jest w gda ... też bezdomni jak sądze.... (1)

    • 0 0

    • asd

      Jakich bezrobotnych?
      Wypraszam sobie.
      Ja moich pracownikow z tunelu tylko na czas sondazu MOPS-u wycofalem.

      • 0 0

  • Badanie

    Witam wszystkich bardzo serdecznie
    Jestem jednym z organizatorów niniejszego badania i czytając pojawiające się tutaj komentarze postanowiłem napisać kilka kwestii.
    Otóż, co do herbatki, to może i budzić to wasze wątpliwości, ale tak faktycznie jest. Wydaje mi się, że wielu z Was zna Bezdomność tylko uliczną, podczas gdy jest to tylko margines bezdomności. Otóż jak nasze badanie pokazuje około 20% ludzi bezdomnych przebywa na ulicy, około 15% przebywa na działkach i w domkach letniskowych, a około 60% przebywa w placówkach dla bezdomnych. Na herbatki zapraszają ludzie głównie ludzie na działkach. Tych ludzi i ludzi mieszkających w placówkach nie można rozpoznać na ulicy, są czyści, nie „pachną” i niczym nie wyróżniają się w tłumie, a jest to największa grupa ludzi bezdomnych. Faktycznie ludzie bezdomni są mili i bardzo przyjaźnie nastawieni do ankieterów, tym bardziej, że są wśród nich wolontariusze i studenci. Nie projektujcie zatem doświadczenia ludzi przebywających na dworcach (z czego trochę z tych osób nie jest wcale bezdomna) na całą grupę ludzi bezdomnych, bo jest to dla wielu osób bezdomnych bardzo krzywdzące.
    Co do samej „akcji” to nie jest to działanie akcyjne, ale cykliczne badanie, które pozwala faktycznie lepiej pomagać ludziom bezdomnym. Analogia lekarska jest tutaj dobra. Jeśli wasz lekarz nie zbada i nie opuka to nie wie jakiego rodzaju zapisać wam lekarstwa, tak samo jest z naszym badaniem, nie robimy go dla rozgłosu czy pieniędzy, ale właśnie po to by móc lepiej pomagać. Badanie pozwala lepiej zaplanować pomoc i lepiej z ta pomocą docierać.
    Może wam to wydawać się dziwne, ale jeszcze kilka lat temu proporcje w miejscach pobytu ludzi bezdomnych były inne, większość przebywała poza placówkami właśnie na ulicy i w innych miejscach, wielu ludzi zamarzało na ulicach, ale to się zmieniło m.in. dzięki temu badaniu i działaniach, które to badanie uruchomiło. Województwo pomorskie ma jeden z najlepiej funkcjonujących systemów pomocy ludziom bezdomnym w Polsce, mamy też relatywnie małą liczbę osób bezdomnych – bo liczba około 3 000 nie jest wielką liczbą. Na co dzień funkcjonuje w samym Trójmieście około 30 placówek, które pomagają ludziom bezdomnym np. zapewniają schronienie, odzież czy posiłki, są placówki, które aktywizują społecznie i zawodowo - oferta jest naprawdę bardzo szeroka. Dawno już nie było sytuacji aby komukolwiek odmówiono pomocy, są już nawet placówki, które przyjmują ludzi pod wpływem alkoholu (np. Ogrzewalnie i niektóre Noclegownie). Ludzi bezdomni potrzebują zaś bardzo zróżnicowanej pomocy.
    Proszę też jedynie nie czerpać informacji o otaczającej nas rzeczywistości tylko z masmediów, mają one charakter wybiórczy i selektywny, udzielając wywiadu mówiliśmy też o kupie rzeczy, które nie znalazły się w niniejszym artykule, a sam materiał ma dużo wypaczeń (choćby liczby zostały, źle podane).
    Pewnie jest tak, że organizacje pozarządowe i instytucje publiczne mogłyby jeszcze lepiej pomagać ludziom bezdomnym, ale jest to pewien proces, w którym wszyscy się uczą i mają prawo popełniać błędy. Jednocześnie chciałbym powiedzieć, że w całej Europie problem bezdomności jest problemem dużym. Nigdzie na świecie nie udało się tego problemu rozwiązać. Miasta takie jak Bruksela, Paryż, Londyn, Kopenhaga czy inne mają takie same a nawet większe problemy niż nasze Miasta.
    Jeśli chcecie zrobić coś dobrego to zapraszam od 8 grudnia na stronę www.mieszkamwsieci.pl gdzie można wypełnić ankietę internetową, która uwzględniając wasze uwagi o bezdomności, pomoże nam lepiej pomagać ludziom bezdomnym.
    Pozdrawiam serdecznie wszystkich
    Piotr Olech

    • 0 0

  • do milosnika Sopotu

    Chciałam powiedzieć, że sa łaznie dla bezdomnych w sopocie, gdzie zawsze moga przyjsc: umyc sie, zostawic swoje ciuchy do prania (dostaja w zamian czyste) oraz zjesc cieply posilek

    • 0 0

  • Ja tego nie rozumiem :(. Przecież powinniśmy cos z tym zrobić.!!! Nie może cżłowiek spać na dworcu itd ;(. To jest nienormalne i przykre, że tak jest ;/. A co z tymi bezdomnymi, alkoholikami ?
    Zrobić ankiete i sobie pójdziecie, zostawicie go tak...

    • 0 0

  • w stanie wojennym..

    były okoliczności aby pokazać swoje człowieczeństwo.

    • 0 0

  • prawda.

    prawda jest taka, ktoś chce stanąć na nogi to i do pracy się weźmie ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane