• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jacek Karnowski został posłem. W Sopocie będzie komisarz

Piotr Weltrowski
17 października 2023, godz. 13:00 
Opinie (301)
Najnowszy artykuł na ten temat Marcin Skwierawski znowu wiceprezydentem Sopotu
Wraz z wejściem Jacka Karnowskiego do Sejmu mandaty stracili także jego zastępcy: Magdalena Czarzyńska-Jachim i Marcin Skwierawski. Wraz z wejściem Jacka Karnowskiego do Sejmu mandaty stracili także jego zastępcy: Magdalena Czarzyńska-Jachim i Marcin Skwierawski.

Jacek Karnowski, który dostał się do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, przestał być prezydentem Sopotu, gdy Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wynik wyborów. Wraz z jego mandatem wygasły też mandaty jego zastępców. Obecnie Sopotem rządzi sekretarz miasta. Do wiosennych wyborów samorządowych miastem rządzić będzie komisarz. A być może nawet dwóch.



Sądzisz, że w Sopocie pojawi się aż dwóch komisarzy?

Wedle przepisów mandat prezydencki Jacka Karnowskiego wygasł w momencie zakończenia wyborów. Większość interpretacji mówi tu o ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów przez PKW. Karnowski otrzymał 55 069 głosów i zdobył mandat poselski.

Wraz z prezydentem swoje funkcje przestali też pełnić jego zastępcy: Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz Marcin Skwierawski. Oznacza to, że aktualnie Sopotem rządzi sekretarz miasta - Wojciech Zemła, na podstawie pełnomocnictw udzielonych mu przez Jacka Karnowskiego.

Jacek Karnowski ogłasza: Ścinam włosy Jacek Karnowski ogłasza: Ścinam włosy

Komisarza Sopotu wyznaczy premier



Kolejnym krokiem w takim przypadku jest wyznaczenie dla miasta tzw. zarządu komisarycznego. Komisarza, który ma rządzić miastem do następnych wyborów samorządowych (odbędą się wiosną 2024 r.), wskazuje premier. Kandydaturę komisarza wcześniej zaś przedstawia wojewoda.

Przepisy nie formułują dokładnego terminu powołania komisarza, mowa jest tylko o tym, że premier wyznacza go niezwłocznie. Można się więc domyślać, że komisarza na wniosek wojewody wskaże wciąż jeszcze urzędujący szef Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Będzie on urzędował co najmniej do listopada, do momentu zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu. Ma więc kilka tygodni na wskazanie komisarza.

Wszystko o wyborach parlamentarnych 2023



Co ciekawe, przepisy nie wyznaczają kompetencji, którymi charakteryzować ma się komisarz. Krótko mówiąc, może nim zostać każda osoba wskazana najpierw przez wojewodę, a później przez premiera.

Biorąc pod uwagę przynależność partyjną pierwszego i drugiego, najprawdopodobniej będzie to osoba związana w jakiś sposób z Prawem i Sprawiedliwością. Na nieoficjalnej "giełdzie" pojawiło się już kilka nazwisk. Najczęściej wymieniany jest w tym kontekście Andrzej Jaworski, były poseł PiS i prezes Stoczni Gdańskiej (usłyszeliśmy o nim z trzech różnych źródeł), choć nie jest to jedyna kandydatura.

Niewykluczone jednak, że nie będzie to pierwszoplanowy polityk. Nominat premiera będzie miał świadomość, że jego misja potrwa bardzo krótko.

Nowy premier to i nowy komisarz



Można bowiem założyć, że pierwszy komisarz zostanie zastąpiony przez drugiego, którego powoła już premier koalicyjnego rządu. W zależności od tego, komu misję tworzenia gabinetu powierzy Andrzej Duda, taki rząd mógłby powstać w listopadzie lub w grudniu.

Prawdopodobnie dojdzie więc do sytuacji, w której do wyborów samorządowych, zaplanowanych na kwiecień przyszłego roku, w Sopocie rządzić będzie aż dwóch komisarzy.

Kiedy wojewoda zgłosi swoją kandydaturę?



Zadaliśmy rzeczniczce wojewody pomorskiego pytanie o termin złożenia przez wojewodę pomorskiego wniosku do premiera o powołanie komisarza w Sopocie, a także o nazwisko ewentualnego kandydata.

W biurze prasowym urzędu usłyszeliśmy, że złożenie wniosku "nastąpi niezwłocznie". O ewentualnych szczegółach rzeczniczka wojewody ma nas jednak poinformować pisemnie. Gdy otrzymamy taką odpowiedź na nasze pytania - opublikujemy ją.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (301)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane