• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jacy mieszkańcy - takie miasto

K.K.
12 września 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Dwudniowy I Kongres Urbanistyki Polskiej rozpoczął się wczoraj w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. W spotkaniu uczestniczy około 250 architektów, urbanistów i samorządowców z całego kraju.

Temat brzmi "Miasto - wspólne dobro i zbiorowy obowiązek". Dyskusja koncentruje się wokół problemów związanych z przestrzennym rozwojem współczesnych miast. Mowa jest o narastającym kryzysie miasta na świecie. Jest to pierwszy kongres w osiemdziesiątym roku działalności Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Patronat honorowy nad kongresem sprawuje prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski.
Wczoraj przedstawiono referaty poświęcone głównym zagadnieniom problematyki planowania przestrzennego i rozwoju miast.

- Celem kongresu nie jest ingerowanie w istniejące przepisy, nie zamierzamy też formułować ustaleń dotyczących rozwiązywania problemów doraźnych - powiedział prof. dr hab. arch. Mieczysław Kochanowski z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, przewodniczący Rady Programowej Kongresu. - Spotkanie nasze nie ma więc charakteru dyskusji interwencyjnej.

Podstaw problemu kryzysu miasta uczestnicy dopatrują się nie w sferze technicznej, ale społecznej, kulturowej. Nie tylko urbaniści zobowiązani są podejmować działania. Do kształtowania oblicza miast włączyć się powinni wszyscy, którzy w tych miastach mieszkają.

- Jeżeli chcemy uzdrowić nasze miasta, poprawić ich kondycję, spowodować, że zmienią tor, po którym się rozwijają, to przede wszystkim musimy sięgnąć do opinii mieszkańców na ten temat - kontynuuje prof. M. Kochanowski. - Miasto generalnie jest takie, jacy są jego mieszkańcy. Nie chodzi o bierną masę ludzi, ale obywatelską społeczność, współodpowiedzialną, współdecydującą o losach tego miasta.

Celem kongresu jest stworzenie podstaw do uformowania się frontu społeczeństwa obywatelskiego zamieszkującego miasto.

Dopóki o mieście będą mówiły tylko jego formalne i administracyjne władze oraz zawodowi urbaniści, dopóty będzie to działalność niepewna, narażona na błędy, na wyalienowanie tego miasta.
Głos WybrzeżaK.K.

Opinie (24)

  • Gdyniak jeden
    Co ty wiesz o zabijaniu?
    Urodzeni Mordercy - Unia Sochaczew
    Hej hej hej

    • 0 0

  • Maisto takie jak mieszkańcy

    Przytoczę pewną wypowiedź i ją skomentuję:
    „Miasto generalnie jest takie, jacy są jego mieszkańcy. Nie chodzi o bierną masę ludzi, ale obywatelską społeczność, współodpowiedzialną, współdecydującą o losach tego miasta”.

    Otóż powyższa wypowiedź przeczy tendencji we współczesnym noeliberalnym świecie, gdzie króluje zasada: "tam mój dom (tu: miasto) gdzie praca". Zasadę tę zresztą wpajają nam właśnie liberałowie, tłumacząc przywiązanie do miejsca powodem m.in. wzrostu bezrobocia. Jak więc dbać o miasto, współdecydować o nim, jeżeli jutro mogę się z niego wyprowadzić ? Tu mam właśnie pytanie do Panów urbanistów.

    • 0 0

  • Zgadzam się z tytułem artykułu

    I dlatego wieśniaki z brzydkiej gdyni piszą głupoty.
    Czego typowy przykład mamy kilka postów powyżej,
    niestety ohydne otoczenie chyloni czy innego grabówka rodzi
    flustracje i żale wylewane w sieci jak i na samych stadionach.

    • 0 0

  • Latranik nie przesadzaj

    Faktem jest, ze Gdynia ma wiele betonowych paskudztw, ale Gdansk tez ma mase szpetnych miejsc. Zobacz taki caly dolny Wrzeszcz czy chocby to co dalej jest po drodze z niego do centrum obok stoczni. Przestanmy sie klocic, lepiej sie zjednoczmy, bo to wlasnie my tworzymy Trojmiasto i kazde z naszych 3 miast ma cos pozytywnego do pokazania, a to jest najwazniejsze!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane