• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak poprawić swoją fotografię?

Piotr Połoczański
15 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jak portretować

Fotografia tym lepszą się staje kiedy poświęcamy jej więcej czasu i uwagi. No i trochę refleksji.



Fotografia, kadr lub jak to zwać "gotowe zdjęcie" musi spełnić wiele kryteriów, aby w końcu trafić do zakładki "dobre zdjęcia". Kadrowanie, perspektywa, podmiot, tło i światło to elementy, którymi przyjdzie nam operować.

Aby poprawić swoją fotografię musimy zadać sobie kilka pytań i własnoręcznie udzielić na nie odpowiedzi.

Pytanie pierwsze - Co chcę pokazać na tej fotografii?

Kiedy otworzycie folder z ostatnimi zdjęciami i przejrzyjcie każde po kolei i zadajcie sobie pytanie: Co chciałem pokazać na tym zdjęciu i co jest tematem tej fotografii?

Bardzo często zdarzy się, że samym nam jest ciężko powiedzieć o co w rzeczywistości chodziło kiedy nacisnęliśmy spust migawki. Tutaj pojawiła się kępa trawy a w tle... rozmyte tło, które tak ładnie przecież wygląda. Kiedy chcesz zrobić zdjęcie warto poświęcić chwilę aby zadecydować świadomie co fotografujemy. To pierwszy krok a jakże ważny!

Pytanie drugie - Jak fotografować wybrany temat zdjęcia?

Przede wszystkim podejdź bliżej. Zwróć uwagę na podstawę fotografii - światło. Popatrz jak pada ono na twój temat i zdecyduj jak chcesz je wykorzystać. Czy zdjęcie będzie kontrastowe, ze światłem czy też pod światło? Spojrzyj przez wizjer i zastanów się czy tak właśnie ma wyglądać twoje zdjęcie. Potem zmień pozycję, ogniskową, kadrowanie i sprawdź czy tak przypadkiem nie będzie lepiej. Nie podejmuj pochopnych decyzji i nie spiesz się.

Pytanie trzecie - O co chodzi z tą kompozycją?

Interesując się fotografią dawno już przeczytaliście książki i strony dotyczące kompozycji fotograficznej. Temat jest bardzo popularny więc pozwolę sobie potraktować Was jako osoby, które mają na ten temat pojęcie. Jak więc polepszyć swoją kompozycję? Proponuje poza typowymi zabiegami kompozycyjnymi zwrócić uwagę na kilka aspektów waszego kadru:

Prostota


Zdjęcie powinno być proste i pokazywać dokładnie to, co chcesz pokazać - nic więcej. Jako fotografujący musisz zadbać, aby nic nie przeszkadzało oglądającemu w odbiorze tematu. Zwróć uwagę czy na zdjęciu nie wkradło się coś, co nie jest na nim potrzebne lub odwraca uwagę od głównego tematu.

Równowaga


Stosując na ślepo zasady kompozycji możesz popsuć swoje zdjęcie. Pamiętaj, że w fotografii ważna jest równowaga. Jeśli zdjęcie wydaje się wizualnie cięższe z jednej strony, musimy poszukać czegoś, co je zrównoważy.

Relacja motywu z tłem


Dobra fotografia to spójność. Zwróć uwagę na tło i to, w jaki sposób wpływa ono na podmiot. Zwróć uwagę aby tło współgrało z podmiotem a nie zakłócało jego odbiór. Zrób krok w tę czy inną stronę i zobacz czy zdjęcie może na tym zyskać. Idealnie jest kiedy motyw główny i tło nie tylko nie przeszkadzają sobie, ale są w bezpośredniej relacji. Czy osoba z pierwszego planu odnosi się w jakiś sposób do drugiego planu? Wieloplan to lepsze zdjęcie.

Nie kombinuj!


Postaraj się robić zdjęcia tak, aby nie poprawiać ich później. Pamiętaj, że nieumiejętna edycja zdjęć najczęściej psuje je i wielu odbiorców zauważy nieudolne zabiegi kosmetyczne. Piękna sztuka fotografii cierpi za każdym razem, kiedy niepotrzebnie "upiększamy" nasze fotografie.

Podsumujmy

Musisz wiedzieć co chcesz pokazać, zastanów się JAK chcesz to pokazać i nie "kombinuj".

Z pozdrowieniami!

Więcej fotografii - tak poprawnych, jak i niepoprawnych - na stronach photolife.pl blog.photolife.pl

Piotr Połoczański Fotograf-Freelancer. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego od 2004 roku. Od 7 lat pracuje niezależnie przy fotografii komercyjnej i reportażowej. Współpraca:
LPP S.A, LPP TEX, Pomaton EMI, Hapag Lloyd, Bauer Media, Renault Zdunek, PKP Cargo S.A., Trojmiasto.pl i wielu innych. Publikacje: Magazyn Laif, Świat Kobiety, Teraz Rock, Playboy, Polityka.
Piotr Połoczański

Opinie (18)

  • Prostota

    Artykuł o wszystkim i o niczym, gdybym wcześniej nie przeczytał kilku książek o fotografii nie wiedziałbym o co chodzi autorowi. Najlepszym nauczycielem jest stara lustrzanka i klisza, wiedząc że za każde zdjęcie trzeba będzie zapłacić nie zapełniamy karty "2 giga" w godzinę. Polecam książkę "błędy fotograficzne" Ryszard Kreyser

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane