• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak portretować

Piotr Połoczański
29 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

Fotografowanie osób wydaje się z pozoru łatwym zadaniem. Jednak im więcej czasu spędziliśmy z aparatem w dłoni, tym więcej wymagamy od samych siebie i swojej fotografii.



Na początku mojej przygody z fotografią fotografowałem co i jak popadnie, jednak po dobrych kilku latach wiem, co najbardziej pasuje mi w fotografii. Jest to portret "w otoczeniu", czyli portret przedstawiający osobę w swoim środowisku: miejscu pracy, domu, przy ulubionym zajęciu czy też z bliskimi osobami. Zacznijmy od podstaw.

Przyzwolenie portretowanego

Wiadomo, że portretowane osoby będą często dla nas ludźmi obcymi, którzy niekoniecznie muszą rozumieć naszą potrzebę fotografowania. Tak więc najważniejsze jest podejście fotografa do portretowanej osoby. Bez odpowiedniego zachowania, szacunku i serdeczności fotografii nie będzie.

Kiedy już chcemy kogoś sportretować nie powinniśmy oczekiwać, że taka osoba zgodzi się na to nie zadając żadnych pytań. Ja zawsze przedstawiam się, mówię o co mi chodzi i czemu akurat tej osobie chcę zrobić zdjęcie. Bardzo często zdarza się, że początkowo, niejako "z automatu" dostaję odmowę. Czasem zdarzy się, że nie sfotografujemy interesującej osoby "bo nie" i koniec. W tym przypadku zawsze szanuję taką decyzję i nieco zawiedziony idę dalej.

Uczciwa rozmowa jest podstawą. Kiedy powiecie portretowanej osobie prawdę - czyli po co Wam ta fotografia i dla czego akurat ta osoba - to najczęściej zgodę na zdjęcie uzyskacie a często też portretowany wykaże się inicjatywą podczas procesu.

Aparat do ręki

Czas pomyśleć jak fotografować osobę, aby zdjęcie mówiło nam jak najwięcej o tym, kim jest portretowany. Zdjęcie samej twarzy powie nam dużo o charakterze osoby i jej urodzie, jednak dodanie otoczenia powinno uczynić zdjęcie "kompletnym" i niejako zamknąć kadr. Opowiedzenie czegokolwiek o człowieku jednym zdjęciem jest bardzo trudne, co nie oznacza, że nie mamy próbować.

Zakładam, że przeczytaliście poprzedni mini-poradnik Jak poprawić swoją fotografię i zapoznaliście się z podstawami kompozycji. Nie będę Was traktował jak nowicjuszy, więc sugestie będą ogólnikowe.

Przed wykonaniem zdjęcia zastanów się, jak dużą część kadru chcesz poświęcić portretowanemu, a jak dużo dla otoczenia. Należy zachować delikatną równowagę między podmiotem a tłem - tak aby uzupełniały się, a nie wzajemnie zwalczały.

Zwróć uwagę, jakie są warunki oświetleniowe i jak wpłyną na fotografowanego. Jeśli fotografujesz w pomieszczeniu pamiętaj o świetle. Jeśli dziś światło nie pozwala na zrobienie dobrej fotografii to zawsze możesz przyjść, kiedy warunki będą odpowiednie.

Drobnych zasad przy fotografowaniu ludzi jest mnóstwo, jednak chciałbym abyście sprobowali sfotografować kogoś tak, aby jego otoczenie opowiadało o tej osobie jak najwięcej. Zapraszam więc do małej pracy domowej:

Sfotografuj obcą tobie osobe w jej otoczeniu czy pracy. Może to być kwiaciarka, listonosz czy nauczyciel. Do zdjęcia dołącz mały opis kim jest dana osoba, a my ocenimy czy zdjęcie wystarczająco dużo powiedziało o portretowanym.

Z pozdrowieniami!

Więcej fotografii - tak poprawnych, jak i niepoprawnych - na stronach photolife.pl i blog.photolife.pl
Piotr Połoczański

Opinie (4)

  • (2)

    jakie szkło do portretów i jak argumentować chęć zrobienia portretu nieznajomej osobie??

    • 3 0

    • jasna stałka ( od 50mm do 100mm o świetle 1,4 do 2,0)

      • 0 0

    • jak argumentowac? przeciez wszystko jest napisane w tekscie:

      "Kiedy już chcemy kogoś sportretować nie powinniśmy oczekiwać, że taka osoba zgodzi się na to nie zadając żadnych pytań. Ja zawsze przedstawiam się, mówię o co mi chodzi i czemu akurat tej osobie chcę zrobić zdjęcie. Bardzo często zdarza się, że początkowo, niejako "z automatu" dostaję odmowę. Czasem zdarzy się, że nie sfotografujemy interesującej osoby "bo nie" i koniec. W tym przypadku zawsze szanuję taką decyzję i nieco zawiedziony idę dalej.

      Uczciwa rozmowa jest podstawą. Kiedy powiecie portretowanej osobie prawdę - czyli po co Wam ta fotografia i dla czego akurat ta osoba - to najczęściej zgodę na zdjęcie uzyskacie a często też portretowany wykaże się inicjatywą podczas procesu."

      • 0 0

  • dzieki za rady...wuju!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane