• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak ważne są szkolenia HACCP?

1 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Mówiąc o bezpieczeństwie żywności, nie można pominąć kwestii analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Jest to niezbędne, aby skutecznie identyfikować zagrożenia zarówno chemiczne, fizyczne, jak i biologiczne, które pojawiają się w procesie produkcji żywności. Opracowanie systemu monitorowania jest niezbędne w przypadku wszystkich firm, które zajmują się produkcją zarówno żywności, jak i napojów. Co ważne, tyczy się to również firm prowadzących działalność w zakresie ich przechowywania, transportu i sprzedaży. System HACCP sprawdza się w tym przypadku świetnie.



Więcej na temat systemu HACCP możesz przeczytać na stronie: https://star.edu.pl/szkolenia-haccp

1. System HACCP - na czym polega jego wprowadzenie?
2. Jaka wiedza jest przekazywana podczas szkoleń dotyczących bezpieczeństwa żywności?
3. Czy tematyka szkoleń w sprawie bezpieczeństwa może być dopasowana do odbiorców?
4. Co można zyskać, szkoląc pracowników z zakresu zagrożeń i krytycznych punktów?

System HACCP - na czym polega jego wprowadzenie?


Wdrożenie systemu HACCP polega przede wszystkim na zidentyfikowaniu wszystkich zagrożeń, jakie mogą wpływać na proces produkcji żywności. Należy również przeprowadzić ich dokładną analizę. Następnie niezbędne jest określenie i monitorowanie krytycznych punktów kontroli. Tyczy się to takich miejsc w procesie technologicznym, w przypadku których należy opanować potencjalne zagrożenia, jakie mogą się pojawić. Mówiąc jaśniej, chodzi po prostu o określenie limitów, które nie mogą być przekroczone. Wprowadzając system analizy zagrożeń, trzeba również:
  • opracować ewentualne działania korygujące;
  • opracować procedury o charakterze weryfikacyjnym.

Niezbędne jest prowadzenie dokumentacji. Samo wprowadzenie wskazanych rozwiązań to jednak nie wszystko. Dla bezpieczeństwa żywności niezbędne jest także przeszkolenie pracowników. Muszą oni znać zasady systemu HACCP. W przeciwnym razie trudno liczyć na to, że wdrożone rozwiązania będą przestrzegane. Profesjonalne szkolenia HACCP, których ukończenie daje certyfikat HACCP to najlepsze rozwiązanie. Jeśli takie kursy Cię interesują, wejdź na https://star.edu.pl/szkolenia

Jaka wiedza jest przekazywana podczas szkoleń dotyczących bezpieczeństwa żywności?


Szkolenia dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego żywności poświęcone są przede wszystkim zagadnieniom z zakresu HACCP. Uczestnicy takiego kursu dowiedzą się więc, czym jest bezpieczeństwo żywności. Zostaną zapoznani z definicją drobnoustrojów, dowiedzą się, gdzie mogą się one znajdować, a także jak można przenosić je na żywność. Osoby odpowiedzialne za szkolenie duży nacisk zawsze kładą na to, jak dużą rolę odgrywają pracownicy w przygotowywaniu bezpiecznych warunków pracy. To na nich spoczywa odpowiedzialność za to, aby do odbiorców trafiała bezpieczna żywność. Podczas szkoleń dużo mówi się na temat dobrych praktyk higienicznych, które w zakresie bezpieczeństwa żywności mają ogromne znaczenie.

Jak wskazaliśmy wcześniej, szkolenia z tego zakresu przeznaczone są nie tylko dla zakładów produkcyjnych. W związku z tym osoby prowadzące kursy podkreślają również jaką rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności odgrywają konkretne elementy łańcucha dostaw. Wskazują jak ważne jest opracowanie schematu procesu technologicznego, a także adekwatność przeprowadzonej analizy zagrożeń.

Czy tematyka szkoleń w sprawie bezpieczeństwa może być dopasowana do odbiorców?


Mówiąc o bezpieczeństwie żywności, prowadzący mogą wykazać się elastycznością w zakresie dopasowania charakteru szkolenia do danego zakładu. Dużym atutem tego rodzaju szkoleń jest możliwość przedstawienia niezbędnej wiedzy - choćby w sprawie higieny środków spożywczych i krytycznych punktów kontroli - z punktu widzenia konkretnych pracowników. Chodzi o to, że kursy nie mają charakteru ogólnego, nie koncentrują się na ogólnych założeniach systemu, a mówiąc o konkretnych przypadkach.

Warto dodać, że szkolenia dotyczące analizy zagrożeń i bezpieczeństwa produktów spożywczych adresowane są do pracowników wszystkich szczebli, który w codziennej pracy odpowiadają za realizowanie obowiązujących standardów. Adresuje się je również do audytorów wewnętrznych, a także tych, którzy pracują na liniach produkcyjnych.

Co można zyskać, szkoląc pracowników z zakresu zagrożeń i krytycznych punktów?


Szkolenia z zakresu wdrożenia systemu HACCP to szereg korzyści dla przedsiębiorstwa. Przekładają się przede wszystkim na znacznie większą świadomość z zakresu wymagań dotyczących jakości żywności i jej bezpieczeństwa. Jeśli miejsce ma precyzyjne kontrolowanie procesu produkcyjnego, to przedsiębiorstwo staje się dużo bardziej konkurencyjne na rynku. Nie musi wówczas obawiać się tego, że oferowane produkty nie są zgodne z obowiązującymi aktualnie standardami jakości. Można być wówczas pewnym, że uda się zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów.

Identyfikacja krytycznych punktów kontroli i dokładna analiza zagrożeń to obecnie absolutna podstawa w przypadku firm działających w branży spożywczej. Wszystko dlatego, że bardzo duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo produktów, które trafiają do klientów. Nie ma dzisiaj miejsca na nawet najmniejsze wpadki. Znajomość zasad systemu HACCP, a tym samym krytycznych punktów kontroli jest absolutną podstawą.
 

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Najczęściej czytane