• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zapewnić komfort akustyczny w biurze?

18 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie

Korzystna akustyka jest kluczowym elementem dobrze zaprojektowanego biura, ponieważ wpływa na zdrowie i samopoczucie zatrudnionych. Pracownicy spędzają wiele godzin w firmie, a efektywność ich pracy w hałaśliwym otoczeniu spada niemal o 65 proc. w porównaniu do miejsc wyciszonych. Nieodpowiednie warunki akustyczne mogą prowadzić do zmniejszenia koncentracji, zwiększenia stresu i obniżenia ogólnego zadowolenia z wykonywanej pracy. Właściwe zarządzanie przestrzenią biurową oraz zastosowanie odpowiednich rozwiązań może wpłynąć na poprawę tego elementu. Dowiedz się, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć optymalne warunki akustyczne w biurze, a tym samym przyczynić się do wzrostu wydajności i zadowolenia pracowników.



O czym należy pamiętać, projektując biuro z odpowiednią akustyką?



Stojąc przed zadaniem zaprojektowania biura, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, które przyczynią się do stworzenia komfortowego środowiska pracy. 

Norma akustyczna w biurach



Dopuszczalny poziom natężenia dźwięków w biurze różni się w zależności od rodzaju wykonywanych zadań i charakteru pracy. Według Polskiej Normy PN-N-01307:1994 maksymalny dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach biurowych wynosi 55-65 dB. Pomieszczenia przeznaczone do prac koncepcyjnych, analizy danych i innych zadań wymagających skupienia powinny utrzymywać hałas na poziomie 55 dB, podczas gdy w sekretariatach i biurach obsługi klienta dopuszczalne jest nawet 65 dB.

Hałas zakłóca produktywność



Nieodpowiednie warunki akustyczne mogą prowadzić do zwiększenia stresu, zmęczenia oraz obniżenia ogólnego zadowolenia z pracy. W sytuacjach, gdy pracownicy nieustannie są narażeni na dobiegające z różnych stron open space dźwięki, ich zdolność do skupienia się na zadaniach wymagających analitycznego myślenia i uwagi maleje. Dodatkowo hałas utrudnia prowadzenie rozmów i komunikację między współpracownikami, w efekcie łatwo o nieporozumienia, błędy i opóźnienia w realizacji projektów. 

Materiały o najlepszych właściwości pochłaniania dźwięku 



Najwyższe właściwości pochłaniania dźwięku mają m.in. pianki akustyczne, wełna mineralna, drewniane elementy wykończeniowe. Charakteryzują się one zdolnością do redukcji echa, pogłosu oraz tłumienia hałasu przenikającego przez przegrody. Wykorzystując te materiały w projektowaniu przestrzeni biurowych, można zwiększyć komfort akustyczny, stwarzając tym samym bardziej przyjazne warunki pracy. 

Natomiast unikać należy powierzchni twardych i odbijających dźwięk, takich jak beton, szkło czy metal. 

źródło: mikomaxsmartoffice.com źródło: mikomaxsmartoffice.com

Odbicia dźwięku a akustyka biura



W biurze pracownicy odbierają zarówno dźwięki bezpośrednie, jak i te odbite od różnych powierzchni, takich jak ściany czy sufity. Może to prowadzić do powstania echa lub pogłosu np. w sali konferencyjnej. W efekcie poziom hałasu w biurze może być o kilkanaście decybeli wyższy niż w przestrzeni otwartej.

Aby zminimalizować wpływ odbić dźwięku na akustykę biura, warto zastosować materiały dźwiękochłonne oraz odpowiednie meble. Mobilne ścianki akustyczne, przegrody biurowe czy panele pomogą zredukować uciążliwe odgłosy, będące wynikiem rozmów, pracującej niszczarki czy dzwoniącego telefonu. Ponadto warto pamiętać, że elementy aranżacyjne, takie jak zasłony, wykładziny czy grube dywany, również mają istotny wpływ na zmniejszenie czasu pogłosu i poprawę akustyki w biurze.

Meble z wysokimi ściankami - dobry patent na walkę z hałasem w open space

 

Komfort akustyczny w biurze jest niezwykle ważny dla zachowania koncentracji i efektywności pracy. Aby go zapewnić, warto zainwestować w meble z wysokimi ściankami, które skutecznie pochłaniają dźwięki i redukują poziom hałasu. Fotele i sofy z kolekcji Packman od Mikomax Smart Office są idealne dla open space, gdzie dźwięki z różnych źródeł często się nakładają i zakłócają pracę lub odpoczynek. Tapicerowane obicie i wysokie ścianki z boku tworzą swoiste bariery dźwiękochłonne, które pozwalają na wydzielenie stref pracy oraz zminimalizowanie uciążliwości hałasu.

źródło: mikomaxsmartoffice.com źródło: mikomaxsmartoffice.com

Systemy akustyczne blokujące nadmiar dźwięków


Poprawa akustyki w istniejących przestrzeniach biurowych jest możliwa do przeprowadzenia i nie musi być trudna ani czasochłonna. Warto skorzystać ze sprawdzonych opcji, takich jak ścianki biurowe, przegrody biurowe, ścianki wolnostojące czy budki akustyczne. Planując te elementy już na etapie projektowania wnętrza, możemy osiągnąć spójność wizualną i kolorystyczną. Na rynku dostępnych jest wiele uniwersalnych, jak i niestandardowych rozwiązań, jak choćby wolnostojące ścianki działowe Tree, przypominające kształtem drzewo. 

Warto również pomyśleć o wprowadzeniu natury do biura. Ścianki roślinne czy doniczki z kwiatami nie tylko absorbują dźwięki, ale także poprawią jakość powietrza. Dzięki takim rozwiązaniom uzyskanie pożądanego komfortu akustycznego w biurze jest łatwe i przyjemne.

Wygłuszenie źródeł hałasu i łatwa reorganizacja przestrzeni 



Najszybszą poprawę komfortu akustycznego pracowników osiągniemy poprzez zlokalizowanie i wygłuszenie największych źródeł hałasu. Jeśli są to pracownicy prowadzący spotkania online lub ożywione dyskusje, rozwiązaniem mogą być budki akustyczne, małe sale konferencyjne lub wydzielone przestrzenie za pomocą mobilnych ścianek Soniq, bez konieczności przeprowadzania remontu. Dzięki zamontowanym rolkom podążają za dynamiką zmian w biurze. Można tworzyć strefy w biurze, rozdzielać poszczególne stanowiska pracy, a także odizolować głośne sprzęty (drukarki, skanery, niszczarki).

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie 1 zablokowana

Najczęściej czytane