• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zmienić miejsce do głosowania w wyborach bez wychodzenia z domu

Szymon
8 września 2023, godz. 14:00 
Opinie (171)
Najnowszy artykuł na ten temat Czym zajmują się w Sejmie pomorscy posłowie?
Przed wyborami warto sprawdzić, do której komisji wyborczej jesteśmy przypisani. W razie potrzeby można zmienić to miejsce. Przed wyborami warto sprawdzić, do której komisji wyborczej jesteśmy przypisani. W razie potrzeby można zmienić to miejsce.

Nieuchronnie zbliżają się wybory parlamentarne i jak zwykle wiele osób zada sobie pytanie: gdzie właściwie mieści się moja komisja? Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Nasz czytelnik sam miał taki dylemat. Podzielił się więc wskazówkami, jak szybko i bezproblemowo załatwić te sprawy, nie wychodząc z domu.



Wszystko o wyborach do Sejmu i Senatu - nasz serwis wyborczy



Wybory do Sejmu i Senatu połączone z referendum odbędą się 15 października.

Jak wziąć udział w głosowaniu, gdy w tym dniu będziemy poza swoim miastem? Albo co powinny zrobić osoby mieszkające np. w Gdańsku, ale zameldowane w innym miejscu - jechać do miejsca zameldowania, by zagłosować? Nie trzeba. Trzeba jednak wcześniej załatwić formalności z tym związane. Nasz czytelnik, pan Szymon, podpowiada, jak to zrobić, nie wychodząc z domu do urzędu.

Poniżej jego artykuł.

Przed październikowymi wyborami wiele osób zada sobie pytanie: gdzie mieści się moja komisja? Jak ją zmienić?

Jest też duże grono osób, które wyprowadziło się z miast rodzinnych, ale wciąż są tam zameldowani, a w dniu wyborów po prostu nie chce im się jechać wiele kilometrów na samo głosowanie. Sam stanąłem w tym roku przed podobnym problemem, bo w dniu wyborów będę akurat poza miejscem zamieszkania.



Uruchomiono ułatwienie - Centralny Rejestr Wyborców



Całe szczęście w tym roku uruchomiony został Centralny Rejestr Wyborców, za pośrednictwem którego możemy między innymi sprawdzić, gdzie mieści się nasza komisja, lub też zmienić miejsce głosowania. Niestety znalezienie odpowiedniego linku może być wyzwaniem, gdyż nasz rząd tego rozwiązania w ogóle nie promuje.

Szukają chętnych do pilnowania wyborów Szukają chętnych do pilnowania wyborów

Problem ten dotyczy zazwyczaj osób młodych, które niekoniecznie są elektoratem partii rządzącej. Myślę, że naszym rządzącym raczej nie zależy na zwiększeniu frekwencji w tym gronie osób.

Przed wyborami warto sprawdzić, do której komisji wyborczej jesteśmy przypisani. W razie potrzeby można zmienić to miejsce. Przed wyborami warto sprawdzić, do której komisji wyborczej jesteśmy przypisani. W razie potrzeby można zmienić to miejsce.

Zmiana miejsca głosowania zajęła kilka minut



Zmiana miejsca głosowania zajęła mi zaledwie kilka minut.

Wystarczyło zalogować się do portalu mObywatel (można to zrobić na wiele sposobów: przez portal ePUAP, przez aplikację mobilną mObywatel, za pośrednictwem e-dowodu lub poprzez bankowość elektroniczną naszego banku). Następnie należało wpisać adres, pod którym będę przebywał w dniu wyborów.

Wybory połączone z referendum. Czy trzeba brać udział w obu głosowaniach? Wybory połączone z referendum. Czy trzeba brać udział w obu głosowaniach?

Co ważne, może to być dowolny adres! Możemy nawet wskazać adres położony w centrum naszego miasta, żeby do komisji dojechać komunikacją miejską (w przypadku, kiedy nasza lokalna jest niekorzystnie położona).

Samo zaakceptowanie wniosku następuje prawie od razu, a nam wskazany zostanie adres komisji, w której mamy zagłosować 15 października.

Uważam, że tę wiedzę warto rozpowszechniać. Każdy głos się liczy!

Referendum 2023. Kiedy referendum jest ważne? Referendum 2023. Kiedy referendum jest ważne?


Quiz Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 74%

Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz
17:02 1 PAźDZIERNIKA 23

Zmiana miejsca głosowania jest prosta (30 opinii)

Osoby, które chciałyby się wybrać na WYBORY, ale wiedzą, że będą poza adresem zameldowania lub nie mają zameldowania, to zachęcam do złożenia wniosku przez gov.pl. Wystarczy wybrać gdzie będziemy przebywać tego dnia i zatwierdzić przez mObywatel. Wszystko trwa 2 min.

https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania?fbclid=IwAR3kFvvNbhXODo0ZFWG44koEMVXHwE8sTu5Gdm1YZ9JDyvXocBeIgY1WxXI_aem_AXx-lHPK6ZOyQqu_pyuHMp50WsUK8LVwpVIPBMS3FxtIt0QaeeDA1i6teGRoBBoC7dk
Osoby, które chciałyby się wybrać na WYBORY, ale wiedzą, że będą poza adresem zameldowania lub nie mają zameldowania, to zachęcam do złożenia wniosku przez gov.pl. Wystarczy wybrać gdzie będziemy przebywać tego dnia i zatwierdzić przez mObywatel. Wszystko trwa 2 min.

https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania?fbclid=IwAR3kFvvNbhXODo0ZFWG44koEMVXHwE8sTu5Gdm1YZ9JDyvXocBeIgY1WxXI_aem_AXx-lHPK6ZOyQqu_pyuHMp50WsUK8LVwpVIPBMS3FxtIt0QaeeDA1i6teGRoBBoC7dk
Zobacz więcej
Szymon

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (171) 9 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Warto wspomnieć, że na różne zgłoszenia są też odpowiednie daty, po których nie da się już niczego załatwić.

    Na stronie PKW jest kalendarium, gdzie są one wymienione.

    Dla przykładu:
    - glosowanie korespondencyjne należy zgłosić (załatwić) do dnia 2/10
    - pełnomocnictwa do 6/10
    - dopisać/zapisać się na listy poza Polską do 10/10
    - zmienić miejsce głosowania LUB pobrać zaświadczenie (wtedy można głosować w każdym lokalu) do 12/10

    Właśnie przeczytałem, że prawdopodobnie Konfederacja nie będzie miała kandydata do senatu w jakimś okręgu, bo 75% popisów poparcia było wadliwych, w tym część osób podała inny adres niż ten pod jakim są zarejestrowani.

    Jeśli ktoś zmieniał adres zamieszkania, to radzę wcześniej sprawdzić gdzie jest wpisany jako wyborca, bo za kazdym razem sa tacy, którzy nie mogą głosować, bo dane się nie zgadzają, lub są wpisani jako wyborcy gdzieś indziej.

    • 9 0

  • Nie ma na kogo głosować, chyba jednak Konferencja, która byłaby idealna gdyby nie to zamiłowanie do onuc

    • 3 1

  • Platforma oktywiszczów czerwona jak zawsze :)

    • 8 1

  • Głosowanie za granicą? (10)

    A czy będzie tak można zrobić jeżeli wyjeżdża się za granicę w tym czasie? Czy da się zagłosować w komisji, jeżeli będzie taka, w kraju do którego się akurat wyjedzie?
    Akurat dzisiaj szukałem tego na wyszukiwarce, no i zaskoczenie, nie znalazłem, tak jak pisał autor.

    • 8 3

    • Wszystko się da tyle tylko że na policzenie głosów z zagranicy PiS dał PKW 24 godziny co jest nierealne do wykonania :(((

      PiS oszukuje już na starcie jak w tym filmiku: biegacz PiS zaczyna bieg zanim sędzia dał wystrzał do Startu, biegnie a dobiegając do mety widzi że są lepsi biegacze którzy go wyprzedzą. Co robi biegacz PiS - wyjmuje z za pazuchy gnata i tuż przed metą strzela do doganiających go biegaczy. Tak w teorii ma to wyglądać według działaczy PiS. A będzie tak: października piętnastego pogonimy tchórza kulawego :)))))))))))))))))))))))))))))))

      • 13 1

    • do 10/10 możesz zgłosić chęć głosowania w takich miejscach (1)

      sprawdź kalendarium na stronie PKW

      • 2 1

      • Ale do dzis nie powstala lista okregow za granicami. Nie ma sie gdzie dopisac

        • 0 0

    • Jak zostać wpisanym do spisu wyborców za granicą? (2)

      (ze strony PKW)

      Jako że konsul nie prowadzi stałego rejestru wyborców, osoby zamierzające wziąć udział w wyborach zobowiązane są zgłosić się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula.

      Możesz to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca również do korzystania z elektronicznego systemu rejestracji e-wybory więcej na temat systemu przeczytasz poniżej.

      W zgłoszeniu musisz podać:

      nazwisko i imię (imiona),
      imię ojca,
      datę urodzenia,
      numer ewidencyjny PESEL,
      adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,
      adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju, tj. adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą),
      numer oraz miejsce i datę wydania ważnego polskiego paszportu (w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego).
      Zgłoszenia można dokonać do 10 października 2019 r. (włącznie).

      • 1 0

      • aktualizacja na 2023 (poprzedni wpis to z 2019)

        tylko z paszportem o ile wiem, w gazecie podano coś takiego:

        Sa dwie możliwości
        1) dopisanie do spisu
        2) uzycie zaświadczenia (ja bym sprawdził czy faktycznie honoruja poza Polską)

        Wniosek o ujęcie w spisie wyborców
        Wyborcy mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców utworzonego za granicą lub na statku. Wnioski należy składać u konsula kraju, w którym planuje się zagłosować lub u kapitana statku. Ostateczny termin to 10 października. Wnioski składa się w formie papierowej; za pośrednictwem usługi elektronicznej e-wybory; można też wysłać skan własnoręcznie podpisanego wniosku na adres e-mail konsula.

        We wniosku należy podać następujące dane:

        imię (imiona) i nazwisko;
        numer PESEL;
        numer ważnego polskiego paszportu (na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, w miejsce numeru paszportu można podać numer ważnego polskiego dowodu osobistego);
        adres pobytu wyborcy za granicą;
        adres e-mail lub numer telefonu komórkowego.

        Zaświadczenie o prawie do głosowania
        Druga możliwość to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument umożliwia uczestnictwo w wyborach parlamentarnych w dowolnym obwodzie w Polsce, za granicą lub na polskim statku morskim. Zaświadczenie można dostać w dowolnym urzędzie gminy w Polsce, u konsula odpowiedniego dla kraju, w którym zamierzamy głosować lub u kapitana statku. Aby zaświadczenie zostało wydane, należy złożyć wniosek. Czas na to upływa 12 października.

        • 1 0

      • Strona MSZ nie dziala

        Pozdro z Niemiec

        • 1 0

    • Głosowanie poza USA się nie liczy.

      Żadne protokoły z ambasad nie dotrą na czas. PIS to gwarantuje. W skupiskach radiomaryjnych w stanach wybory będą w sobotę. Ktoś jeszcze wierzy w uczciwość Jarka? Dwa razy fałszował, zrobi to trzeci raz. Będzie cudowne rozmnożenie głosów na wsi. Z frekwencją ponad 100%.

      • 7 2

    • Zaświadczenie! (1)

      Wystarczy pobrać w dowolnym urzędzie miasta zaświadczenie o prawie do głosowania, które można użyć w całej Polsce, za granicą lub na polskich statkach w których zostanie utworzona komisja. . Wydaje się je tylko raz i jest opatrzone hologramem. Jeśli je zgubisz lub zniszczysz drugiego nie dostaniesz i Twój głos przepada.

      • 3 0

      • zaświadczenie o prawie do głosowania

        Dokładnie tak. Głosujecie gdzie chcecie.
        Tylko strzec kwitu jak oka w głowie, bo po zgubieniu nie zagłosujecie nigdzie, nawet u siebie!

        • 5 0

    • Wspaniala PKW jeszcze nie zdobila listy komisji za granica i

      • 0 0

  • Nie ważne gdzie ale zagłosuj na Bezpartyjnych Samorządowców. (1)

    To komitet ogólnokrajowy. Choć w to mało kto wierzył, poparło ich na listach 350 tys. osób.
    Kandydują osoby zaangażowane społecznie. Lepiej poznać kandydatów i zagłosować świadomie niż wybierać bezmyślnie listę wyborczą i pozwalać na wybranie jedynek.

    • 0 7

    • Toż to Peło i psl POd przykrywką

      Spadochroniarze, których dwukadencyjność wreszcie oderwała od koryta. Karnowski z Sopotu przez 30 lat był przyspawany do stołka.

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    no właśnie, (1)

    będę w Chorwacji, w Vodicach. I tam chciałabym głosować. Do 1.09 w urzędzie miasta nie mieli żadnych wytycznych. Mam jednak nadzieję, że się uda

    • 18 7

    • a będziesz miał w okolicy ambasadę lub konsulat?
      pobierz zaświadczenie z gminy i już

      • 6 0

  • zmiany

    Lepiej sprawdź gdzie powinieneś głosować. Po co się denerwować w dzień wyborów.
    Głosowałem od kilkunastu lat w SP na Karwinach a tu teraz , w tych wyborach zmiana...

    • 1 1

  • nieprawda

    nie zgodzę się z tym artykułem, złożyliśmy z narzeczonym wnioski online do urzędu miasta gdańska, aby na stałe zmienić obwód głosowania i dostaliśmy odmowę, bo nie mamy stałego meldunku w tym mieście, nie jest to zgodne z kodeksem wyborczym, bo zameldowanie na pobyt stały nie jest wymagane do zmiany obwodu głosowania, ale widać, że miastu nie zależy na zwiększeniu liczby wyborców... i jak to się ma do haseł na autobusach "nie śpij, bo cię przegłosują"?

    • 2 2

  • A jak zmienić lokal wyborczy bez zmiany adresu pobytu głosującego?

    • 1 1

  • Znalezienie linku moze byc wyzwaniem

    Ale całość zajęła dosłownie kilka minut. Więc jak jest w koncu ? Partii rządzącej nie zależy żeby mlodzi głosowali ale wprowadzili takie ułatwienie.... jedno przeczy drugiemu

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane