• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zostać mieszkańcem Trójmiasta?

Katarzyna Moritz
25 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Położenie Trójmiasta oraz jego liczne atrakcje od wieków przyciągają nowych mieszkańców. Położenie Trójmiasta oraz jego liczne atrakcje od wieków przyciągają nowych mieszkańców.

Jeszcze 500 lat temu, by zostać gdańszczaninem, trzeba było ujawnić wielkość majątku i zapłacić od niego 2 proc. podatek. Jakie formalności należy załatwić dziś, by zostać pełnoprawnym, stałym, mieszkańcem Gdańska, Gdyni lub Sopotu?



Zamierzasz mieszkać w Trójmieście już zawsze?

W tożsamość Gdańska już setki lat temu licznie wpisywali się kupcy, rzemieślnicy, artyści czy szkutnicy przyjeżdżający z Niemiec, Niderlandów, Francji, a nawet ze Szkocji. Dawniej uzyskanie obywatelstwa miejskiego umożliwiało pełnienie funkcji publicznych, wykonywanie zastrzeżonych zawodów (np. piekarzy), nabywanie posiadłości w mieście i korzystanie z ochrony prawnej. Przepisy były znacznie bardziej wymagające niż obecnie, bo na starcie trzeba było ujawnić majątek i odprowadzić od niego 2 proc. do kasy miasta. Ponadto obywatelstwo dziedziczyli tylko męscy potomkowie.

Jak teraz zostać stałym mieszkańcem Gdańska, Sopotu, Gdyni?



Wiele osób przyjeżdża do Trójmiasta do pracy czy na studia i zostaje tu na zawsze. Ostatnio twarzą w kampanii "Gdańsk. Tu się żyje", został 28-letni Aleksander Stańczuk z małej miejscowości na Mazurach, absolwent Politechniki Gdańskiej. Obecnie jest zastępcą kierownika budowy w jednej z dużych korporacji budowlanych. Takich przypadków są tysiące w Trójmieście. Wiele z przyjeżdżających osób nie od razu decyduje się na jedną lokalizację.

- Jako dziecko przyjeżdżałam w odwiedziny do starszej siostry, która mieszkała w Gdańsku. Gdańsk spodobał mi się od pierwszego przyjazdu i wiedziałam, że kiedyś wrócę tu na dłużej, ale nie od razu tu zamieszkałam na stałe. Wiele razy się przeprowadzałam (chyba osiem): mieszkałam w Rumi, Gdyni (którą bardzo lubię), ostatecznie od 12 lat mieszkam w Gdańsku. Teraz wynajmuję mieszkanie i nie miałam żadnego problemu z meldunkiem całej rodziny, ani z najemcą, ani w urzędzie - podkreśla Basia, która przyjechała do Trójmiasta z Rynu w warmińsko-mazurskiem.
Jest kilka możliwości, by zostać pełnoprawnym mieszkańcem miasta, a przepisy są takie same w całej Polsce. Najprostszym sposobem jest zameldowanie na pobyt stały lub czasowy.

- By stać się mieszkańcem danego miasta, należy w nim przede wszystkim zamieszkać. Tylko wówczas mamy szansę wytworzyć prawdziwe więzi sąsiedzkie, zżyć się z miastem, polubić je. Dla nas mieszkańcem jest osoba, która w Sopocie ma swoje centrum życiowe - podkreśla Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - Kupując lub wynajmując mieszkanie, należy zadbać o to, by się zameldować. Z tytułu meldunku mieszkaniec ma liczne przywileje i bonusy. Ponadto w Sopocie nowe mieszkanie komunalne może otrzymać osoba, która chce do Sopotu wrócić - warunkiem jest, że przez ostatnie 10 lat, minimum pięć mieszkała w Sopocie.
Panuje powszechna i błędna opinia, że nie ma już w Polsce obowiązku meldunkowego. Jednak znowelizowana 1 stycznia 2018 roku ustawa o ewidencji ludności z 24 września 2010 r. pozostawiła obowiązek meldunkowy. Co to oznacza?

Obowiązek meldunkowy polega na zgłoszeniu zameldowania w miejscu pobytu stałego, zameldowania w miejscu pobytu czasowego oraz wyjazdu stałego, czasowego za granicę i powrotu z tego wyjazdu. Obowiązek meldunkowy należy zrealizować w ciągu 30 dni (w przypadku obywateli Polski i UE) lub 4 dób (w przypadku cudzoziemców spoza UE), licząc od dnia przybycia do określonego miejsca.

- Zameldowanie nie wynika z uprawnień do lokalu, jest rejestracją miejsca zamieszkania. Jak się zameldować? Meldujemy się osobiście, przez pełnomocnika lub elektronicznie przez ePUAP lub https://obywatel.gov.pl/ lub obywatel.gov.pl w gminie właściwej ze względu na położenie nieruchomości. Do zameldowania przedstawiamy dowód osobisty albo paszport i druk zgłoszenia pobytu stałego, czasowego, na którym właściciel mieszkania (podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu) potwierdza fakt zamieszkiwania osoby meldującej się w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie. Do tego konieczne jest jeszcze okazanie tytułu prawnego do lokalu tego właściciela/podmiotu - tłumaczy Tomasz Filipowicz, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich gdańskiego magistratu.
- Meldunek się liczy. Informacja o dokładnej liczbie mieszkańców umożliwia prognozowanie potrzeb miasta z uwzględnieniem poszczególnych dzielnic. Dzięki posiadanej na podstawie liczby meldunków wiedzy przewidywane są m.in. potrzeby dotyczące transportu publicznego czy tworzenia nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach. Nie jest to bez znaczenia również dla inwestycji w dzielnicach - tłumaczy Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu. Gdynia z okazji swoich urodzin zachęca do meldunku pakietem powitalnym dla nowych mieszkańców "Witaj w Gdyni", od 12 lutego wydano ich 116.
Zmiana adresu zameldowania 2023 - jak się przemeldować i jakie dokumenty są potrzebne? Zmiana adresu zameldowania 2023 - jak się przemeldować i jakie dokumenty są potrzebne?

Dokumenty jakie trzeba złożyć przy meldunku:

  • wypełniony druk meldunkowy "zgłoszenie pobytu stałego", na którym właściciel lokalu lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu potwierdził fakt pobytu osoby zgłaszającej zameldowanie
  • dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu w oryginale. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu
  • dowód osobisty lub paszport
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka w przypadku pierwszego zameldowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • pełnomocnictwo (w przypadku osoby upoważnionej)
  • cudzoziemiec przedstawia kartę pobytu

Sprawdź jak załatwić stały meldunek i jakie dokumenty są potrzebne.

Równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.
Co ważne, przy meldunku nie uiszcza się żadnej opłaty skarbowej ani administracyjnej
i jest on załatwiany od ręki. Jedynie wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy jest płatny i kosztuje 17 zł.

Podatki, opłaty za śmieci, dowód osobisty



Oprócz meldunku, nowy mieszkaniec danego miasta powinien spełniać też jedno z poniższych kryteriów:
  • opłacać media związane z nieruchomościami
  • płacić podatek od nieruchomości
  • posiadać dowód osobisty wydany przez właściwego prezydenta Miasta
  • rozliczać się z podatku dochodowego

Podatki dochodowe mieszkańców to jeden z głównych składników miejskich budżetów. Nic więc dziwnego, że władze miast zabiegają, żeby to właśnie w ich mieście się rozliczać i zapłacić podatki, organizując np. loterie PIT-owe z atrakcyjnymi nagrodami.

Procedura płacenia podatków jest bardzo uproszczona i nie obowiązuje nas przy niej miejsce zameldowania, lecz miejsce, w którym mieszkamy. Natomiast o miejscu zamieszkania nie decyduje urzędnik, tylko ten, kto rozlicza PIT.

- W formularzu przy rozliczaniu rocznego podatku należy wskazać miejsce, w którym się mieszka. Wystarczy wpisać miejsce zamieszkania i urząd skarbowy, który jest przypisany do tego miejsca. Od potencjalnego podatnika nic więcej nie jest wymagane - tłumaczy Teresa Blacharska, skarbnik Gdańska.
Powinniśmy natomiast przekazać swojemu pracodawcy informację o zmianie miasta, w którym odprowadzamy podatek. Natomiast już rozliczając podatek, nie trzeba informować zakładu pracy, gdzie go rozliczamy.

Skąd przyjeżdżają nowi mieszkańcy do Trójmiasta?



Migrujący do Trójmiasta stanowią rocznie grupę kilku tysięcy osób, w przypadku Gdańska to średnio ponad 5,2 tys. ludzi rocznie. Pochodzą głównie z województwa Pomorskiego (ponad 2 tys. rocznie). Kolejną liczną grupą osiedlającą się w Gdańsku - około 1 tys. - są mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, następna - około 500 osób - pochodzi z kujawsko-pomorskiego, a z zagranicy na stałe osiedliło się w 2016 roku 247 osób.


Jednak niebagatelna liczba osób co roku wyprowadza się z Gdańska - to ponad 4 tys. dotychczasowych mieszkańców, z czego za granicę wyjechało w 2016 roku na stałe 249 osób.

Dane demograficzne GdańskaGdyni

Tendencje migracyjne w najbliższych latach będą nieco malały i w 2030 roku zakłada się, że w Gdańsku osiedli się dodatkowo około 3,8 tys. osób.

Czytaj też: Prognoza 2030 r. W Gdańsku przybędzie mieszkańców, w Gdyni i Sopocie - nie

Gdańsk w 2016 roku liczył dokładnie 463 tys. 754 osób. W zeszłym roku przyszło na świat 9057 dzieci. W Sopocie liczba mieszkańców na dzień 31.01.2018 wyniosła 33 tys. 451 stałych mieszkańców, zaś nowych zameldowanych w 2017 roku - 1744. W Gdyni jest 246 tys. mieszkańców, ubiegłoroczne statystyki wykazują niewielkie, ale jednak ujemne migracje.

Opinie (422) 8 zablokowanych

  • do tzw rdzennych gdanszczan (9)

    rdzenni to sa tutaj Niemcy to po pierwsze. po drugie wasze miasto to duza wioska - komunikacja na poziomie pcimia dolnego, duzo meneli i innej patoli, do tego ogolne przyzwolenie na tzw.. ujnie spoleczna.

    • 46 46

    • słoik się odezwał.

      • 19 16

    • Masz rację. Jestem Niemcem. W Gdańsku od 5 pokoleń. Wydaje mi się nawet, że po polsku piszę lepiej niż ty.

      • 29 9

    • G... wiesz, słoju (2)

      Gdańszczanie to nie byli Niemcy. To był zupełnie inny naród, z innym językiem, kulturą i zwyczajami. Część z nich nadal tu mieszka.

      • 9 4

      • z innym językiem, inny naród :) śmiechłem

        • 2 3

      • rodowity gdańszczanin

        a pomylił Bug z Motławą

        • 1 1

    • piotr

      To spadaj na warmie jak Ci sie nie podoba i jedź do pracy autosanem a nie tu siedzisz.

      • 8 2

    • Nasze miasto NIE TWOJE (1)

      WIEC po co sie wtracasz wsiunie w nie swoje sprawy. Jesteś gościem to milcz i dostosUJ się do miejscowch i nie wybrzydzaj.ewentualnie jak sie nie podoba to won tam skąd przybyłes rolniczy kmiocie!

      • 5 3

      • nie, kmiotku to nie "twoje" miasto

        i mozesz sobie pohaukac co najwyzej, a nie zabraniac Polakom mieszkac gdzie im sie podoba

        • 1 1

    • "rdzenni to sa tutaj Niemcy to po pierwsze" To ciekawe bo Niemcy są tutaj dopiero od XIV wieku

      • 1 1

  • Pora skończyć z tym sowieckim obowiązkiem meldunkowym

    który służył tylko do kontroli przepływu ludności i pomagał milicji obywatelskiej wyławiać "obce" elementy przy legitymowaniu. Ale nie ma się co dziwić bo te wszystkie PO-PiSy i inne mafie, które od 89 roku sprawowały znamiona władzy w tym nieszczęsliwym kraju mają posowiecką mentalność.

    • 25 22

  • Słoiki i weki to największa zmora dla całego Trójmiasta.. (3)

    Dlatego głosuję za Pawłem i trzymam kciuki za obiecany mur a'la Trumph..

    • 35 42

    • a ja odwrotnie

      :p

      • 2 0

    • (1)

      A kto to jest Trumph?

      • 2 0

      • Triumph taki samochód

        • 0 0

  • I po co zachęcać wieśniaków z pgru (5)

    Żeby w mieście swoją wiejską kulturę wprowadzali i tak już śmieci i buty na klatkach trzymają i miotłą oznaczają że ich w domu nie ma

    • 51 19

    • Tak i grille przed blokiem

      • 10 2

    • Tak i grille przed blokiem

      • 7 0

    • Masz rację sam wiocha wystarczy wejść na klatkę schodową i widać gdzie wiocha mieszka.

      • 13 2

    • buty lepiej na klatce trzymać (1)

      a nie jak u ciebie kalosze pod głową

      • 0 8

      • Nie nie lepiej WIEŚNIAKU

        • 4 0

  • (12)

    Wybrałem Gdańsk świadomie kilkanaście lat temu, podoba mi się tutaj. Tu skończyłem studia, tu dostałem pierwszą pracę, tu płacę podatki i zostawiam całą swoją pensję. Szkoda tylko, że po 1. miastem rządzi klika wyzyskiwaczy a po 2., że z tolerancyjnego charakteru tego miasta nic już nie pozostało. Kiedyś nikt nic nie wspominał o żadnych słoikach, teraz czytam tutaj o tym codziennie. Oczywiście zadziwia mnie fakt, że w miejscu, w którym pracuję, wśród normalnych, wykształconych ludzi, nikt nie porusza tego tematu i nie robi żadnych aluzji, za to tutaj najwidoczniej zakompleksieni mieszkańcy bez pracy i na zasiłkach wylewają swoje żale. Trzeba było z kolegami wyjechać na wyspy. Tamci nie narzekają.

    • 96 26

    • I tak mają ciebie za słoika tylko mają kulturę i w oczy ci tego nie powiedzą (4)

      A skoro trzymasz jakąś kulturę osobistą nie zachowujesz się jak wsiok to.tubylcom nie będziesz przeszkadzał chyba że trzymasz śmieci na klatce jak większość słoików

      • 25 10

      • (1)

        nie to raczej na forum są trole, a w firmach normalni ludzie, w ogóle ich to nie obchodzi

        • 18 6

        • zdaje ci się bo tu się nie urodziłeś

          • 6 3

      • (1)

        No właśnie nie bo rozmawiamy o tym szczerze, poza tym Ci rodowici mieszkańcy Gdańska też z Gdańska nie pochodzą, mam koleżankę w pracy, której rodzice pochodzą z Wileńszczyzny i z Podkarpacia a wyszła za Kaszubę. Innej rodzina pochodzi z Mazowsza, jeszcze innej z Lubelszczyzny a jeszcze inna miała rodziców z Poznania i Krakowa. Łączy ich to, że urodziły się i wychowały w Gdańsku.

        • 6 3

        • Łączy ich to tożsamość

          jaką nabyły.

          • 3 0

    • (1)

      Wracaj do siebie buraku a od trójmiasta trzymaj się z daleka

      • 5 15

      • A dlaczego mnie wypraszasz? Moja firma mnie potrzebuje, ja czuję się tu dobrze. Gdańsk jest polski a ja jestem Polakiem i będę mieszkał gdzie chcę!

        • 12 3

    • (2)

      Tu kolego nie chodzi o to co napisałeś popatrz przed drzwi w swoim bloku i od razu poznasz kto że wsi. I jak stare powiedzenie mówi "chłop że wsi wyjedzie ale wieś z chłopa nigdy". I tak wy tego nie rozumiecie.

      • 6 3

      • Ja to rozumiem bo mieszkałem na wsi. Z tym, że "tutejsi" często zachowują się gorzej niż "słoiki" bo przyjezdni często jeszcze się czegoś boją/wstydzą.
        Nie mieszkam w bloku tylko w centrum Gdańska, nie lubię bloków. W mojej klatce oprócz turystów w "apartamentach" jestem chyba jedynym przyjezdnym.

        • 3 4

      • i co z tego że urodził się na wsi? a ty urodziłeś się w patologicznej pijackiej rodzinie z blokowiska..

        ładnie tak szufladkować bezsensownie ludzi?

        dla mnie 'wieśniak', który zachowuje się normalnie jest o niebo lepszy od cham narodowca promującego faszyzm

        • 1 0

    • (1)

      Sloikowanie zaczelo sie tutaj ledwie kilka lat temu i jest miara sukcesu Gdanska. Mnie sciagnela tutaj kilkanascie lat temu firma, ktora zaoferowala mi duze pieniadze i tak zostalem. A od kilku lat w Internecie widac fale frustracji u miejscowych oferm, ktore widza jak przyjezdni sie tutaj urzadzaja. W zyciu tych marud raczej nie spotkasz bo jestes mieszkancem pochadzacym z selekcji pozytywnej i spotykasz podobnych sobie miejscowych, ktorych nie frustruja sloiki. Podobne zjawisko obserwowalem w Warszawie juz w latach 80tych a teraz zawitalo tutaj.

      • 13 4

      • Dokładnie. Przed wami zaradni kaszubi doprowadzali do szewskiej pasji nieudaczników z Gdańska. Dziś Mazury na celowniku.

        • 1 0

  • Po prostu (1)

    Trzeba się tu urodzić

    • 43 16

    • Czyli mój brat jest słoikiem a jego dzieci już nie? Nie rób kurły z logiki.

      • 1 1

  • Fajnie

    Gdanskie budownictwo mieszkaniowe dla przecietnego Kowalskiego to jeszcze tereny Gdańska czy to już zagranica? Bo mieszkania za 15000 za metr to i tak stoją puste a zamiast pięknych żywych kwiatów królują w nich sztuczne podroby z Chin. Bo nie trzeba podlewać....

    • 21 6

  • ??? (3)

    Mieszkańcem Gdańska zostać to wstyd wielki teraz...chyba,że jakiś nowy kolekcjoner mieszkań,to może...

    • 29 18

    • To wyp... do Gdyni albo Pelplina! (2)

      • 6 5

      • trochę kultury (1)

        następną część gwiezdnych wojen będą kręcić w gdańsku tacy kosmici tam mieszkają że nawet charakteryzacja jest zbyteczna

        • 5 3

        • Będą kręcić również nową serię POkemonów.

          • 1 3

  • (5)

    Jestem gdańszczaninem z przedwojennymi korzeniami rodzinnymi i wstyd mi za obecne władze, które doprowadziły do całkowitej dewastacji tego miasta.

    • 44 25

    • Du bis ein Deutche? (2)

      • 6 3

      • Chyba bist?

        • 5 0

      • Nie wszyscy przedwojenni gdańszczanie byli Niemcami. Rejon Gedanii jest tego najlepszym przykładem, choć Budyń i klika robią wszystko, by wymazać z historii polskość Polenhofu.

        • 3 3

    • Co chyba z główka nie tak? (1)

      • 3 6

      • Jak masz z główką coś nie tak to do psychiatry,a nie się tu żalisz.

        • 0 1

  • Gdańsk już zajęty. Teraz jeszcze rdzennych z komunalek wyrzucić!

    Miasto jest nasze!

    • 11 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane