• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaki jest krajobraz Trójmiasta i Pomorza? Wypowiedz się w ankiecie

Ewelina Oleksy
28 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Mieszkańcy Trójmiasta mogą zabrać głos ws. otaczającego ich krajobrazu i wskazać, co im się w nim podoba, a co nie. Na zdjęciu park w Chwarznie w Gdyni. Mieszkańcy Trójmiasta mogą zabrać głos ws. otaczającego ich krajobrazu i wskazać, co im się w nim podoba, a co nie. Na zdjęciu park w Chwarznie w Gdyni.

Czy jesteś zadowolony z wyglądu swojego miejsca zamieszkania? Czy chciałbyś mieszkać w nim nadal za 5-10 lat? Co i dlaczego podoba ci się w twojej okolicy najbardziej, a co wcale? To tylko niektóre z pytań ankiety krajobrazowej, prowadzonej do połowy czerwca. Wszystko w ramach specjalnego audytu, który ma być "skanerem" Pomorza w kontekście walorów krajobrazowych. Kolejna szansa, by wziąć w tym udział, pojawi się dopiero za 20 lat.



Jesteś zadowolony(a) z wyglądu miejsca swojego zamieszkania?

Jeśli bliskie są ci tematy związane z urbanistyką, kształtowaniem przestrzeni w twoim mieście lub po prostu zależy ci na tym, by krajobraz miejsca, w którym żyjesz, zmieniał się na lepsze, dobrze trafiłeś.

Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim właśnie prowadzi badanie opinii, w którym można podzielić się swoim zdaniem na temat plusów i minusów krajobrazu w miejscu swojego zamieszkania. Wszystkie odpowiedzi będą pomocne przy sporządzaniu specjalnego audytu krajobrazowego.

Kolejna szansa na zabranie głosu za 20 lat



Audyt krajobrazowy Pomorza jest sporządzany po raz pierwszy. Taki dokument tworzy się raz na 20 lat. Ma on stanowić kompleksową analizę przestrzeni regionu.

- Ten audyt jest rzeczywistą szansą na zachowanie resztek charakterystycznych, unikatowych, pięknych i ważnych - społecznie, przyrodniczo i historycznie - krajobrazów. Następną taką szansę będzie miało dopiero kolejne pokolenie, gdyż ustawowe założenia przewidują powtarzanie audytu co 20 lat - podkreślają urzędnicy.
Dlatego do udziału w badaniu namawia już marszałek województwa.

- To, jak wygląda otaczająca nas przestrzeń, w jaki sposób jest kształtowana, ma bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Dlatego zachęcam mieszkańców naszego regionu do poświęcenia krótkiej chwili i przekazania swojego głosu w elektronicznej ankiecie - mówi Mieczysław Struk.

W ankiecie chodzi m.in. o wskazanie krajobrazów szczególnie cennych dla mieszkańców i tych mogących wymagać dodatkowej ochrony. Badanie opinii mieszkańców potrwa do 15 czerwca 2021 r. Dotychczas wpłynęło już ponad 400 wypełnionych ankiet, ale jej twórcy liczą, że to dopiero skromny początek.

Kilkanaście pytań nie zajmie dużo czasu



Pytań w ankiecie jest w sumie 17. A jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 10 minut.

  • Mieszkańcy Trójmiasta mogą zabrać głos ws. otaczającego ich krajobrazu i wskazać, co im się w nim podoba, a co nie. Na zdjęciu Gdynia.
  • Krajobraz Gdańska z perspektywy Wyspy Sobieszewskiej.
  • Krajobraz centrum Gdyni.
  • Panorama Sopotu.
Jak tłumaczy Anna Łoziak z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, tworzony właśnie audyt krajobrazowy jest swego rodzaju "przeskanowaniem" przestrzeni w kontekście walorów krajobrazowych.

Kolejna szansa na wzięcie udziału w takim badaniu pojawi się dopiero za 20 lat. Kolejna szansa na wzięcie udziału w takim badaniu pojawi się dopiero za 20 lat.
- Wyniki audytu będą znajdowały odzwierciedlenie w planowaniu lokalnym, będą mogły również wzmocnić istniejące już narzędzia ochrony i kształtowania krajobrazu - mówi Łoziak. - W ankiecie pytamy m.in. o to, czy mieszkańcy identyfikują się ze swoim miejscem zamieszkania, czy interesują się zmianami zachodzącymi w przestrzeni ich dzielnic i miejscowości, jak oceniają nowe inwestycje. Prosimy także o wskazanie tych najbardziej cennych krajobrazów w lokalnym ujęciu. Ankieta daje możliwość wskazania ich na mapie. Poza aspektami wizualnymi audyt bierze także pod uwagę kwestie niematerialne - tj. np. lokalne zwyczaje czy język, stąd w ankiecie pytania o kultywowanie tradycji danego miejsca - wskazuje.
Urząd Marszałkowski już w ubiegłym roku zachęcał mieszkańców i turystów do podzielenia się ulubionymi widokami uchwyconymi na zdjęciach.

- W ramach konkursu "Pomorskie w kadrze" otrzymaliśmy ponad 1000 zdjęć z różnych zakątków województwa, co świadczy o aktualności tego tematu i chęci udziału w dyskusji na tematy krajobrazowe. Dlatego bardzo zależy nam na włączeniu mieszkańców w prace nad audytem i popularyzowaniu wiedzy o pomorskich krajobrazach - podkreśla Anna Łoziak.
Zobacz też:

Piękne Pomorze na nagrodzonych zdjęciach



Ankieta to kolejna po konkursie fotograficznym inicjatywa mająca promować lokalne krajobrazy. Dzięki niej urzędnicy chcą się dowiedzieć, jakie są opinie mieszkańców na temat ich lokalnych krajobrazów - tych, które mają w bezpośrednim otoczeniu miejsca zamieszkania.

Dla najbardziej aktywnej gminy, z której urząd otrzyma najwięcej opinii w proporcji do liczby mieszkańców, przygotowana jest nagroda niespodzianka.

  • Praca konkursowa "Pomorskie w kadrze".
  • Praca konkursowa "Pomorskie w kadrze".
  • Praca konkursowa "Pomorskie w kadrze".
  • Praca konkursowa "Pomorskie w kadrze".
  • Praca konkursowa "Pomorskie w kadrze".
Urzędnicy pytani o korzyści płynące z tego badania wymieniają m.in. możliwości zachowania lepszych warunków życia, w lepszej przestrzeni.

Szerokie pole do wpisywania swoich uwag



W ankiecie wpisywać można też różnego typu uwagi - uwzględniane będą każde odnoszące się do zachowania walorów krajobrazu.

- Jednak skala działania, jaką jest całe województwo, kieruje uwagę nie na pojedyncze drzewa czy skwery, ale na całe jednostki przestrzenne - jak fragmenty miast, wsi, terenów otwartych, gmin czy obszarów chronionych. Obszarem odniesienia są tzw. jednostki krajobrazowe - czyli tereny o względnie jednolitym charakterze, podobnym sposobie użytkowania i zagospodarowania, podobnych walorach przyrodniczych, widokowych lub kulturowych. Przykładami mogą być całe wsie żuławskie, dolina Wisły, historyczna zabudowa Oliwy lub Wejherowa wraz z Kalwarią albo nadmorskie rezerwaty przyrody - mówi Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa. - Ale w ankiecie jak najbardziej można odnieść się też np. do takich praktyk jak wycinka drzew i ocenić swój stosunek do nich.

Wszystko o wycinkach drzew w Trójmieście



  • Krajobraz Pomorza jest bardzo zróżnicowany. Na zdjęciu dom podcieniowy w Miłocinie.
  • Panorama miasta Gniew.

Co będzie się dalej działo z ankietami?



Poza procedurą sporządzania audytu, określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów, urzędnicy chcą prowadzić różne działania promujące wiedzę dotyczącą walorów i znaczenia krajobrazu oraz zwiększające wrażliwość na te zagadnienia.

- Z jednej strony wyniki ankiety mogą pomóc nam w zbadaniu takich zjawisk jak "swojskość" czy "tożsamość" krajobrazu, które zostały włączone do prac nad audytem. Z drugiej strony są kolejnym naszym działaniem, poprzez które chcemy włączyć mieszkańców w taką "ogólnowojewódzką dyskusję krajobrazową". Wnioski z ankiet będą dla nas cenne w pracach nad kolejnymi etapami audytu, kiedy będziemy już bardziej szczegółowo przyglądać się konkretnym obszarom - taki głos od mieszkańców będzie dla nas ważny - zaznacza Piotrowski.

Miejsca

Opinie (286) ponad 10 zablokowanych

  • Piękna nasza Polska cała ...

    natomiast ludzie ???

    • 4 4

  • Trojmiasto ma potencjal (1)

    Trojmiasto ma potencjal....
    Szkoda ze ci po ponad 20 lat siedzacy na stolkach szczurki i inne z sopotu czy gdanska nie sa w stanie rozwijac tych Miast. Jak najszybciej ich zamienic na kreatywnych i przede wszystkim madrych polskich patriotow

    • 10 3

    • czas przeszly mialo.

      • 0 0

  • betonu betonu , wincyj....

    i podnoście ceny wszystkiego , ano poczekać jeszcze by to co stare już kompletnie się rozleciało , postawi się nowy szklany klocek bez wyrazu , jak gęba pewnej pani co wszystko niszczy czego się dotknie , nie zapomnijcie znowu dowalić kierowcom , a i drogi można pozostawić takie jak są , czyli dziurawe ale za to z progami zwalniającymi.

    • 4 1

  • Polecam Gdynię...

    Polecam Gdynię - centum miasta wygląda jak z bajki pomijając chodniki, które pamiętają Gierka... W większości Gdyńskich dzielnic Bareja mógłby kręcić swoje filmy i byłyby na czasie, nawet ludzie są podobnie ubrani jak w "Misiu". Ulice elegancko i sprawnie "wyremontowane" po zimie lub remontowane - te remontowane to zasługa Władz. 2021r i nawet wiadukt CHCĄ budować ( łał! ). Mamy super ławeczki, delfinki, zabytkowe nawierzchnie, coraz więcej ścieżek dla rowerzystów (bo przecież to nie problem pomalować pędzlem linię na jezdni i świętować sukces), a rowerzysta jedzie jak Pan nierównym poboczem, cholernie zatłoczonej i niebezpiecznej dla niego ścieżko-ulicy. Dobrze, że Pan Kwiatkowski się urodził bo Estakady nie byłoby jeszcze w planach.
    Ogółem miasto marzeń. Gdyby nie dostęp do morza i plaży to porównaćby można to cudownie rozwijające się miasto do Bydgoszczy, Torunia. Jeszcze z 15 lat i Reda oraz Rumia przegonią naszą Gdynię.
    Dla mnie 3 na 10. Przereklamowane miasto.

    • 4 1

  • Trójmiasto... położenie super, ale co mnie denerwuje to:

    - bliskie położenie trujących fabryk i wysypiska względem miasta
    - totalny nieład architektoniczny pośród całego miasta
    - mało zadbanej zieleni w mieście
    - stan niektórych dróg
    - zaniedbane kamienice, elewacja budynków

    • 6 1

  • Największym problem Trójmiasta i okolic takich jak Pruszcz, lub nawet Małe Trójmiasto Kaszubskie jest.....

    to że są w Polsce.
    Idea Wolnego Miasta Gdańska miałaby swoje zalety :)

    • 2 3

  • Plaza

    Gdynia powina brac przyklad z Jaroslawca i zrobic taka plaze w Orlowie,raz ,a dobrze.

    • 2 1

  • Plaza

    Plaze Orlowska zrobic tak jak w Jaroslawcu zrobili,raz ,a dobrze.

    • 1 1

  • Gdynia jest super! (2)

    Gdynia jest Super, nieduże miasto ale się rozwija i widać, że władze coś robią choć nie zawsze idzie to szybko ale jednak. Zwłaszcza w obszarze infrastruktury drogowej , która jest podstawą rozwoju miasta. Nie ma tyle smogu i zanieczyszczeń co w Krakowie, Warszawie czy innych dużych miastach, nie ma tyle hałasu, korków. Plus mniejszego miasta. Nie każdy to lubi oczywiście. Dla mnie ok. I ceny nie są tak chore jak w Krakowie czy Warszawie jeżeli chodzi o mieszkania. W Warszawie za klatkę z grzybem kilkunastu metrów kwadratowych trzeba zapłacić kilkaset tysięcy złotych bo jest blisko centrum i to "super" lokalizacja bo ma się co chwila pod domem manifestacje i wrzaski tych czy innych baranów. Polecam.

    • 0 5

    • Chyba zwija...

      • 3 0

    • Człowieku! Jaka infrastruktura drogowa...!?

      • 3 0

  • Plaza

    Zrobic plaze w Orlowie, taka jak zrobiono w jaroslawcu.Raz a dobrze

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane