• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

12 kwietnia 2024 
Opinie (1)

Czyste powietrze panujące w domu jest bardzo ważne, ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Niestety, w naszych wnętrzach unoszą się drobinki kurzu, pyły, roztocza, alergeny, nieprzyjemne zapachy, baterie i wirusy. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób o osłabione odporności i alergików. Rozwiązaniem jest dobry oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?



Co to jest oczyszczacz powietrza?



Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które mają na celu usunięcie zanieczyszczeń, które przedostają się do domów przez otwarte okna, drzwi i otwory wentylacyjne. Oczyszczacze składają się z wentylatorów i filtrów. Zasysają powietrze z otoczenia, czyszczą je i oddzielają zalegające zanieczyszczenia, kurz, roztocza, alergeny i wirusy. Przefiltrowane, czyste powietrze trafia z powrotem do otoczenia. Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia, należy wybrać urządzenie, które posiada co najmniej 3 filtry tzn. filtr wstępny, filtr węglowy oraz filtr HEPA. Filtr wstępny wyłapuje największe zanieczyszczenia, filtr węglowy usuwa zanieczyszczenia gazowe, nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne, a HEPA odpowiada za redukcję alergenów oraz pyłów, pochodzących ze smogu. Najlepszy filtr HEPA wyłapuje nawet 99,997% zanieczyszczeń.

Wybór oczyszczacza - na jakie parametry zwrócić uwagę?



W sklepach jest szeroka oferta urządzeń, dlatego nie wszyscy wiedzą, jaki oczyszczacz powietrza wybrać. Dużą pomocą jest ranking oczyszczaczy powietrza, w którym znajdują się najbardziej polecane urządzenia https://www.mediaexpert.pl/poradniki/male-agd/oczyszczacz-powietrza-ranking. W rankingu można sprawdzić nie tylko dane techniczne, cenę, ale także opinie innych użytkowników.
Wybierając oczyszczacz, warto uwzględnić takie parametry jak:
  • Wydajność oczyszczacza (CADR) - ten parametr informuje, ile powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Aby urządzenia sprawnie działało, CADR powinien być trzykrotnie większy od powierzchni pokoju.
  • Głośność urządzenia - warto szukać urządzeń, których poziom dźwięku podczas pracy nie będzie przekraczał 35 dB. Jeżeli oczyszczacz stoi w sypialni lub pokoju dziecka, warto szukać sprzętów o poziomie głośności do 30 dB.
  • Zużycie energii - oczyszczacze powinny pracować całą dobę, dzięki temu możliwe jest pozbycie się duże ilości alergenów i innych zanieczyszczeń. Warto szukać urządzeń, które mają niskie zużycie energii i nie będą generować wysokich rachunków.
  • Dodatkowe funkcje - bardzo przydatna jest kontrola zużycia filtrów, dokładny czujnik pyłków i lotnych związków organicznych, intuicyjny panel sterowania, blokada rodzicielska.
  • Serwis i dostępność części - warto kupić oczyszczacze sprawdzonych marek, które mają sprawnie działające serwisy, a także oferują duży wybór części np. filtrów.
  • Estetyka - oczyszczacze ustawia się zazwyczaj na podłodze lub meblach, dlatego powinny być estetyczne, dopasowane do stylu pomieszczenia. W sklepach są urządzenia w różnych kolorach i kształtach, dlatego można je dopasować do każdego wnętrza.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików?



Alergie są zmorą dzisiejszych czasów. Ciągle kichanie, uczucie zatkanego nosa, osłabienie, duszności, łzawienie oczu, kaszel, zmęczenie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dobrej jakości urządzenia zmniejszają ekspozycje na alergeny, pomagają usunąć ich nadmiar, pozwalają łagodzić przykre objawy. Dobre i skuteczne urządzenia można znaleźć w rankingu np. https://www.mediaexpert.pl/poradniki/male-agd/oczyszczacz-powietrza-dla-alergikow-ranking-produktow-top-10. Najważniejszy dla alergików jest  filtr HEPA, który usuwa pyłki roślinne, zarodniki pleśni, roztocza kurzu, pyły zawieszone zawarte w smogu oraz sierść. Pomocny jest także filtr wstępny oraz jonizator, który emituje jony, łączące się z cząsteczkami zanieczyszczeń i powodujące ich rozkład. Jonizator pomaga również utrzymać równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu, która ma duży wpływ na samopoczucie i koncentrację. W przypadku, gdy w pomieszczeniu panuje niska wilgotność, przyda się także nawilżacz lub funkcja nawilżania powietrza w oczyszczaczu. Ta druga opcja jest bardziej opłacalna, nie wymaga kupowania osobnego urządzenia. Dla osób uczulonych na roztocza, ważny jest także dokładny czujnik cząstek stałych oraz dobry tryb automatyczny. Takie połączenie zapewnia najlepsze rezultaty i pomaga zredukować nieprzyjemne objawy alergii. Kolejnym ważnym parametrem dla alergików jest wydajność oczyszczania. Im wyższa, tym lepiej. Warto również zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada specjalne atesty i certyfikaty, potwierdzające skuteczną walkę z alergenami. Warto uwagi są oczyszczacze takich marek jak Philips, Elektrolux, Sharp, Ideal, Dyson, Setti.

Czyste, pozbawione zanieczyszczeń powietrze jest bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucie. Niestety, w powietrzu unosi się coraz więcej szkodliwych substancji, dlatego dobre oczyszczacze są doskonałą opcją, nie tylko dla alergików.
 

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (1)

  • Po wielu testach...

    Testowałem wiele i najlepiej spisuje się u mnie ze stadler form roger, nie mam co do niego zastrzeżeń.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane