• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaki wpływ mają mieszkańcy na działania leśników?

Ewa Palińska
7 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (279)
Zabiegi gospodarcze zaplanowane są na terenie 15 leśnictw. Uwagi do konkretnych lokalizacji można składać za pomocą formularza do 7 lutego. Zabiegi gospodarcze zaplanowane są na terenie 15 leśnictw. Uwagi do konkretnych lokalizacji można składać za pomocą formularza do 7 lutego.

Do 7 lutego można składać opinie dotyczące planowanych na ten rok zabiegów gospodarczych, w tym wycinki i cięć pielęgnacyjnych drzew realizowanych przez Nadleśnictwo Gdańsk. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy ich zdanie zostanie w ogóle wzięte pod uwagę. - Jako jedyni w Polsce pytamy o zdanie mieszkańców i na konsultacjach społecznych naprawdę nam zależy - przekonują leśnicy.



Plan działań na stronie Nadleśnictwa Gdańsk



Czy posadziłe(a)ś kiedyś drzewo?

Nadleśnictwo Gdańsk przystępuje do planowanych na ten rok zabiegów gospodarczych na terenie trójmiejskich lasów. Oznacza to wycinki i cięcia pielęgnacyjne drzew.

Tego, jakich terenów konkretnie miałyby dotyczyć, można dowiedzieć się z interaktywnej mapy przygotowanej z myślą o mieszkańcach chcących zgłosić swoje uwagi do planu.



Swoje opinie dotyczące zabiegów gospodarczych można składać do 7 lutego 2023 r. za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej Nadleśnictwa Gdańsk.

Mieszkańcy mają jednak wątpliwości, czy ich głos w ogóle zostanie wzięty pod uwagę.

- Wiele wskazuje na to, że proces konsultacji będzie fasadowy - prognozuje pan Wiktor. - Nie wiadomo, czemu ma służyć przesyłanie uwag. Trudno przypuszczać, by złożone wnioski faktycznie wpłynęły na planowane zabiegi. Nadleśnictwo wyraźnie podkreśla bowiem, że "zaplanowane zabiegi MUSZĄ zostać wykonane".
Spore zastrzeżenia budzi też procedura zgłaszania uwag:

- Jest ona skrajnie nieprzyjazna dla użytkownika - ocenia pan Wiktor. - Prawdopodobnie uwagi te i tak będziemy przesyłać na adres mailowy Nadleśnictwa Gdańsk.
Zdaniem naszego czytelnika te słowa, które zamieściło na swojej stronie Nadleśnictwo Gdańsk, są dowodem na to, że głos mieszkańców będzie ignorowany. Zdaniem naszego czytelnika te słowa, które zamieściło na swojej stronie Nadleśnictwo Gdańsk, są dowodem na to, że głos mieszkańców będzie ignorowany.
Nasz czytelnik nie jest w swoich odczuciach odosobniony. Z formularzem, za pośrednictwem którego zgłasza się uwagi, miała też problem pani Marianna, mieszkanka Sopotu.

- Przez mapy jakoś przebrnęłam, choć początkowo był z nimi jakiś problem, ale poległam na formularzu - relacjonuje. - Nie potrafiłam go wypełnić, więc sobie odpuściłam. Liczę na to, że inni mieszkańcy wykażą się większą determinacją, bo nasz głos jest ważny i mam nadzieję, że Nadleśnictwo Gdańsk będzie się z nim liczyło.
Przykładowy formularz dla leśnictwa Sopot


Ponad 2,5 tys. podpisów pod apelem do wojewody ws. ochrony TPK Ponad 2,5 tys. podpisów pod apelem do wojewody ws. ochrony TPK

Aktywiści broniący Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego obawiają się jednak tego, że - zgodnie z tym, co Nadleśnictwo Gdańsk zakomunikowało na swojej stronie - plan musi i zostanie wykonany. Niezależnie o tego, czego życzyliby sobie mieszkańcy.

- Obawiamy się, że leśnicy przystąpią do wycinki, zanim jakiekolwiek konsultacje się odbędą - komentuje pan Wiktor. - Uważamy, że bezpośrednie sąsiedztwo osiedli mieszkaniowych i walory krajobrazowe TPK (rezerwat ptaków, ścieżki spacerowe, rowerowe, Adventure Park, uciążliwość dla ludzi i zwierząt itd.) są wystarczającymi argumentami, by ostudzić zapał leśników pozyskania drewna akurat w tym miejscu. Pozostaje nam mieć nadzieję, że proces konsultacji nie jest pozorny i nie ma stanowić zasłony dymnej dla realizacji wycinki bez względu na zgłoszone uwagi.
Nadleśnictwo Gdańsk wyjaśnia, że choć faktycznie plan zabiegów gospodarczych został ustalony dużo wcześniej i musi zostać zrealizowany, można to zrobić na różne sposoby, z uwzględnieniem opinii mieszkańców.

- Przypominam, że jako jedyni w Polsce pytamy o zdanie mieszkańców i na konsultacjach społecznych w tym zakresie bardzo nam zależy - mówi Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk. - Plan urządzania lasu jest w jakimś stopniu elastyczny i pewne rzeczy jesteśmy w stanie zmienić. Nie jesteśmy natomiast w stanie zmienić rzeczy, które zakłada ten plan. To nie są konsultacje, które mają na celu uchwalenie planu, bo on już istnieje, tylko wykonanie go z uwzględnieniem uwag mieszkańców.
12:13 7 LUTEGO 23

Leśnicy już się nawet nie (16 opinii)

czają, tylko wycinają całe kawały lasu w pień. W lesie pomiędzy Dąbrową i Osową całkowicie wycięte są spore obszary lasu. I to się stało ostatnio, więc najwyraźniej bandyci się dopiero rozpędzają.

Chyba leśnicy z Lasów Państwowych boją się, że pis przegra wybory i skończy się bonanza, więc rżną wszystko jak leci, byle szybciej i więcej. Jak pis znowu wygra, to za parę lat zamiast Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będziemy mieli wille pisowców i osiedla. Zgroza.
Zobacz więcej
czają, tylko wycinają całe kawały lasu w pień. W lesie pomiędzy Dąbrową i Osową całkowicie wycięte są spore obszary lasu. I to się stało ostatnio, więc najwyraźniej bandyci się dopiero rozpędzają.

Chyba leśnicy z Lasów Państwowych boją się, że pis przegra wybory i skończy się bonanza, więc rżną wszystko jak leci, byle szybciej i więcej. Jak pis znowu wygra, to za parę lat zamiast Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będziemy mieli wille pisowców i osiedla. Zgroza.
Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (279) ponad 10 zablokowanych

  • Drwale mają przynieść kasę i cała reszta ich nie obchodzi. TPK znika w oczach, ale przecież tutaj nie chodzi o przyrodę

    • 17 3

  • Te konsultacje to całkowita fikcja.

    Leśnicy muszą je przeprowadzać, bo to jest wymóg ustawowy. Za to nie muszą się do nich stosować i się nie stosują. Maja zatwierdzony plan urządznia lasu i plan pozyskania drewna. Co mają wyciąć to i tak wytną. Tną w sezonie lęgowym. Wycinają najładniejsze drzewa oszpecając miejsca, gdzie jest znaczny ruch turystyczny. Ich tylko m3 interesują, nic więcej. Na wszelkie uwagi mają zawsze jedną odpowiedź. Protstujący nie mają wykształcenia leśniczego i żadnej wiedzy o gospodarce leśnej wobec tego nie mają pojęcia co mówią. Za to leśnicy są specjalistami i dobrze wiedzą czego las potrzebuję. Tylko ktoś naiwny może sądzić, że konsultacje mogą cokolwiek zmienić.

    • 27 1

  • Zniszczą cały drzewostan !! Tragedia !!!!

    Wycinka na szeroką skale ️ I gdzie ma być zwierzyna ?? Prześwit w lesie na kilometry , drogi zniszczone . Tak niszczą wszystko . A gdzie dokarmianie zwierząt !!! Kiedyś były paśniki w głębi lasu a teraz !!!

    • 21 5

  • Zróbcie zdjęcia i opublikuj zdjęcia miejsc w lesie (2)

    które zostały wycięte 7 lat temu. Zdziwicie się jak pięknie zarastają młodym lasem .

    • 7 22

    • Mogę zrobić zdjęcie

      W okolicy Chwarzna niedaleko ul Śliskiej . Wycięto tam drzewa około 10 lat temu i z pompą nadadzono coś - teraz po 10 latach miejscami mamy krzaczki które w niczym nie przypominają ładu. Tak jest w TPK w wielu miejscach niestety. Proszę przejechac die Chwarzniendką autobusem i popatrzeć co zostało WW lesie - nie ma śni jednego grubego drzewa.

      • 2 2

    • Prezes stacji paliw ci placi?

      Skolko czy dostal

      • 0 1

  • Wycinka na szeroką skale !!

    Zobaczcie w porcie ile drzewa i ciągle nowe mało tego w lesie docinają na wielkość tira i pakują i wywożą ! Co się robi . niszczą nasze lasy . tragedia.

    • 19 2

  • (4)

    Zabiegi pielęgnacyjne?
    Paradne.
    Tylko, że w TPK "zabiegi pielęgnacyjne" LP zwykły wykonywać potężnymi harwesterami, a ostatnio jak "pielęgnowali" Dolinę Sambor, to operator harwestera tak przyładował w pomnik przyrody, że się żołędzie posypały, tak się w tej pielęgnacji zatracił.

    • 21 1

    • Za dużo tych żołędzi uderzało w twoją głowę...

      Wiesz że za takie wymyślane historyjki można karnie odpowiadać za przypisywanie komuś czynu, którego nie popełnił?
      Kłamiesz, nic takiego nie miało miejsca. Jeśli jest inaczej podaj konkrety, a będziesz pozwany przez pełnomocnika operatora.

      • 0 0

    • Do Dziwak Marud

      Już służysz UE? Ten artykuł zapoczątkuje serię, która ma oczernić Lasy Państwowe, by łatwiej przejąć ten majątek. Na korzyść urzędników spoza Polski. Te wpisy które zamieszczasz - wyraźnie temu służą. Jesteś takim sprzedawczykiem do wynajęcia przeciw Polsce?

      • 0 0

    • Co za bzdety ?

      • 0 0

    • A gdzie ta Dolina Sambor

      Może coś więcej?

      • 0 0

  • Osobiście problemu nie widzę. I mam zaufanie do fachowców - leśników. (3)

    A ludzie w swojej masie niech się zastanowią czy przypadkiem nie powinni czasem zamilknąć. Była kiedyś masowa histeria dotycząca kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej (wszyscy wtedy byli ekspertami od kornika) , wkroczyła tzw Unia, sprawa zrobiła się polityczna a rezultat jest taki, że puszcza obumiera całymi hektarami. Podobnie masy są ekspertami od wirusów, węgla, atomu itp. Zajmijcie się swoimi sprawami.

    • 9 28

    • (2)

      :-))))))))))))))))))))
      Puszcza Białowieska obumiera?
      Jeżdżę tam co roku i zapewniam Ciebie, że odkąd taki jeden fachowiec, a raczej szef fachowców udał się na łono Abrahama i kroczyła UE i TSUE Puszcze nigdy, prze nigdy za mojego żywota nie miała się lepiej.
      Całymi hektarami to obumiera Tobie mózg od papaki informacyjnej serowanej przez media, gdzie dowiedziałeś się, że Puszcza Białowieska umiera.
      Ale fakt, że dzielni fachowcy skoro nie mogą prowadzić wycinki, budują w Puszczy drogi, zaburzając jej wody gruntowe.

      • 6 3

      • ty chyba puszczę tylko w TV widziałeś i w życiu tam nie byłeś (1)

        chyba, że ograniczasz się do zagrody z żubrami.. Polecam przejść się od Czerlonki Leśnej przez Gródek po Grudki oraz przygraniczne obszary Majdanu i Mikołajowego Lasu czyli tam gdzie kiedyś były monokultury świerka nasadzone. Jak się przejdziesz i rozejrzysz to wróć i napisz co widziałeś.

        • 2 3

        • Co Ty za przeproszeniem za głupoty wypisujesz??? Tak w Puszczy BYŁA gradacja kornika. Tak w Puszczy duuużo świerków uschło. Ale Puszcza sama w sobie jest mądrzejsza od "fachowców" i sama sobie świetnie radzi z gradacją. Chociażby wspomnieć o dzięciole trójpalczastym który zakłada gniazda w martwych świerkach. Okolice Czerlonki, a po Topiło mam zjeżdżone rowerem i nic, absolutnie nic niepokojącego tam nie widzę. I zapewniam Cię, że las po korniku wygląda znacznie lepiej niż po leśniku!!!

          • 1 1

  • Kontrowersje wokół wycinki drzew przez deweloperów w Gdańsku (1)

    Czekam na taki artykuł . A póki co mamy nagonkę na Lasy Państwowe. A kto to ostatnio chce położyć łapę na polskich lasach? Ano Unia i Niemcy. Zrobią z Polski skansen i przy okazji wykończą kilka branż w gospodarce. Zatem podobnych artykułów możemy się spodziewać.

    • 9 18

    • Typowe dla Niemiec

      hipokryzja do potęgi n, u nas o regulację Wisły się czepiają a u siebie z Renu kanał zrobili, u nas szczekali o przekop a u siebie robili kanały po 200 km długości do transportu barkami towarów, wycinają lasy i otwierają nowe kopalnie odkrywkowe.

      • 4 1

  • na Stogach wcięto tysiące drzew. te drzewka były tam potrzebne - i nam, i ptakom.

    teraz te biedne ptaszki nocują w centrum Gdańska, bo jacyś i...ci niszczą środowisko naturalne, aby jakiś obcy inwestor zarabiał pieniądze naszym kosztem.

    • 10 5

  • (2)

    Skoro tak leśnikom zależy to dlaczego wycinają bez opamiętania drzewa w TPK?

    • 20 3

    • Bo LP to korporacja mundurowa. Dostajesz PULa, rozkaz ciąć i tniesz. A jak nie tniesz, to się pakuj...

      • 3 0

    • Bo 95% TPK powierzchni to las gospodarczy

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane