• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaki wpływ mają mieszkańcy na działania leśników?

Ewa Palińska
7 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (279)
Zabiegi gospodarcze zaplanowane są na terenie 15 leśnictw. Uwagi do konkretnych lokalizacji można składać za pomocą formularza do 7 lutego. Zabiegi gospodarcze zaplanowane są na terenie 15 leśnictw. Uwagi do konkretnych lokalizacji można składać za pomocą formularza do 7 lutego.

Do 7 lutego można składać opinie dotyczące planowanych na ten rok zabiegów gospodarczych, w tym wycinki i cięć pielęgnacyjnych drzew realizowanych przez Nadleśnictwo Gdańsk. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy ich zdanie zostanie w ogóle wzięte pod uwagę. - Jako jedyni w Polsce pytamy o zdanie mieszkańców i na konsultacjach społecznych naprawdę nam zależy - przekonują leśnicy.



Plan działań na stronie Nadleśnictwa Gdańsk



Czy posadziłe(a)ś kiedyś drzewo?

Nadleśnictwo Gdańsk przystępuje do planowanych na ten rok zabiegów gospodarczych na terenie trójmiejskich lasów. Oznacza to wycinki i cięcia pielęgnacyjne drzew.

Tego, jakich terenów konkretnie miałyby dotyczyć, można dowiedzieć się z interaktywnej mapy przygotowanej z myślą o mieszkańcach chcących zgłosić swoje uwagi do planu.



Swoje opinie dotyczące zabiegów gospodarczych można składać do 7 lutego 2023 r. za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej Nadleśnictwa Gdańsk.

Mieszkańcy mają jednak wątpliwości, czy ich głos w ogóle zostanie wzięty pod uwagę.

- Wiele wskazuje na to, że proces konsultacji będzie fasadowy - prognozuje pan Wiktor. - Nie wiadomo, czemu ma służyć przesyłanie uwag. Trudno przypuszczać, by złożone wnioski faktycznie wpłynęły na planowane zabiegi. Nadleśnictwo wyraźnie podkreśla bowiem, że "zaplanowane zabiegi MUSZĄ zostać wykonane".
Spore zastrzeżenia budzi też procedura zgłaszania uwag:

- Jest ona skrajnie nieprzyjazna dla użytkownika - ocenia pan Wiktor. - Prawdopodobnie uwagi te i tak będziemy przesyłać na adres mailowy Nadleśnictwa Gdańsk.
Zdaniem naszego czytelnika te słowa, które zamieściło na swojej stronie Nadleśnictwo Gdańsk, są dowodem na to, że głos mieszkańców będzie ignorowany. Zdaniem naszego czytelnika te słowa, które zamieściło na swojej stronie Nadleśnictwo Gdańsk, są dowodem na to, że głos mieszkańców będzie ignorowany.
Nasz czytelnik nie jest w swoich odczuciach odosobniony. Z formularzem, za pośrednictwem którego zgłasza się uwagi, miała też problem pani Marianna, mieszkanka Sopotu.

- Przez mapy jakoś przebrnęłam, choć początkowo był z nimi jakiś problem, ale poległam na formularzu - relacjonuje. - Nie potrafiłam go wypełnić, więc sobie odpuściłam. Liczę na to, że inni mieszkańcy wykażą się większą determinacją, bo nasz głos jest ważny i mam nadzieję, że Nadleśnictwo Gdańsk będzie się z nim liczyło.
Przykładowy formularz dla leśnictwa Sopot


Ponad 2,5 tys. podpisów pod apelem do wojewody ws. ochrony TPK Ponad 2,5 tys. podpisów pod apelem do wojewody ws. ochrony TPK

Aktywiści broniący Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego obawiają się jednak tego, że - zgodnie z tym, co Nadleśnictwo Gdańsk zakomunikowało na swojej stronie - plan musi i zostanie wykonany. Niezależnie o tego, czego życzyliby sobie mieszkańcy.

- Obawiamy się, że leśnicy przystąpią do wycinki, zanim jakiekolwiek konsultacje się odbędą - komentuje pan Wiktor. - Uważamy, że bezpośrednie sąsiedztwo osiedli mieszkaniowych i walory krajobrazowe TPK (rezerwat ptaków, ścieżki spacerowe, rowerowe, Adventure Park, uciążliwość dla ludzi i zwierząt itd.) są wystarczającymi argumentami, by ostudzić zapał leśników pozyskania drewna akurat w tym miejscu. Pozostaje nam mieć nadzieję, że proces konsultacji nie jest pozorny i nie ma stanowić zasłony dymnej dla realizacji wycinki bez względu na zgłoszone uwagi.
Nadleśnictwo Gdańsk wyjaśnia, że choć faktycznie plan zabiegów gospodarczych został ustalony dużo wcześniej i musi zostać zrealizowany, można to zrobić na różne sposoby, z uwzględnieniem opinii mieszkańców.

- Przypominam, że jako jedyni w Polsce pytamy o zdanie mieszkańców i na konsultacjach społecznych w tym zakresie bardzo nam zależy - mówi Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk. - Plan urządzania lasu jest w jakimś stopniu elastyczny i pewne rzeczy jesteśmy w stanie zmienić. Nie jesteśmy natomiast w stanie zmienić rzeczy, które zakłada ten plan. To nie są konsultacje, które mają na celu uchwalenie planu, bo on już istnieje, tylko wykonanie go z uwzględnieniem uwag mieszkańców.
12:13 7 LUTEGO 23

Leśnicy już się nawet nie (16 opinii)

czają, tylko wycinają całe kawały lasu w pień. W lesie pomiędzy Dąbrową i Osową całkowicie wycięte są spore obszary lasu. I to się stało ostatnio, więc najwyraźniej bandyci się dopiero rozpędzają.

Chyba leśnicy z Lasów Państwowych boją się, że pis przegra wybory i skończy się bonanza, więc rżną wszystko jak leci, byle szybciej i więcej. Jak pis znowu wygra, to za parę lat zamiast Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będziemy mieli wille pisowców i osiedla. Zgroza.
Zobacz więcej
czają, tylko wycinają całe kawały lasu w pień. W lesie pomiędzy Dąbrową i Osową całkowicie wycięte są spore obszary lasu. I to się stało ostatnio, więc najwyraźniej bandyci się dopiero rozpędzają.

Chyba leśnicy z Lasów Państwowych boją się, że pis przegra wybory i skończy się bonanza, więc rżną wszystko jak leci, byle szybciej i więcej. Jak pis znowu wygra, to za parę lat zamiast Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będziemy mieli wille pisowców i osiedla. Zgroza.
Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (279) ponad 10 zablokowanych

  • to juz dawno nie sa lesnicy - to bogate pisowo obajtkowe dziady

    na wille + potrzeba

    • 3 4

  • Zrobią co chcą, pochwała się słuchaniem opinii i uwag mieszkańców a na koniec przytula nagrodę roczna + to co opchna na boku po wycinkach

    • 3 0

  • Jakie to miłe, dzisiaj ostatni dzień składania uwag, dzisiaj się o tym dowiaduję...

    Równie dobrze można o tym napisać "dzień po".

    • 4 0

  • Trochę późno

    Siódmego lutego piszecie artykuł że konsultacje są do siódmego lutego?

    • 3 0

  • Nie trafione pytanie czy posadziłeś już drzewo ? (3)

    Jeśli chodzi o mnie to ja nie posadziłem drzewa ale cały las myślę że może być nawet ze 2-3 hektary lasu ! Ten las jest już duży i cieszy oko. życzę wszystkim posadzenia takiej ilości drzew.

    • 12 2

    • Życzenie (1)

      Życzę ci żebyś mógł te swoje drzewa ściąć jeśli będziesz miał taką potrzebę, bez żebrania u jakiegoś urzędnika zatrudnianego za twoje pieniądze.

      • 5 1

      • Nie będę miał takiej potrzeby bo te drzewa czy ten las !

        Posadziłem w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i we wszystkich okalających Gdańsk lasach więc będzie rósł i piękniał i cieszył oczy kolejnych pokoleń !

        • 1 1

    • Jak mnie pytają o posadzenie drzewa, to zawsze odpowiadam że więcej niż wszyscy tu komentujący razem wzięci.

      • 1 1

  • Przemysłowa wycinka prowadzi do nadmiernego przerzedzenia lasów.

    Niestety nie chodzi tu o odmładzanie drzewostanu, ale o zarabianie na wycince. Wystarczy zerknąć na sytuację Wyspy Sobieszewskiej. Przez środek lasu biegnie droga szersza niż dojazdówki do domów mieszkańców. Miejscami las jest zupełnie "wyczyszczony" z drzew. Widać to nawet jadąc główną drogą przelotową przez wyspę. Nadleśnictwo nie powinno działać jak firma kierująca się zyskiem, ale dbać o nasze zasoby leśne. Niestety źle są w tej chwili ustawione priorytety a dodatkowo Nadleśnictwo niby zarządza naszymi lasami, ale jest w tym zupełnie bezkarne, niezależne i dobrze puentuje ich podejście do tematu podsumowanie konsultacji społecznych. Możemy, ale nie musimy ich wziąć pod uwagę a plan i tak zostanie zrealizowany. Taka to służba na rzecz wspólnego majątku i społeczeństwa...

    • 3 0

  • zostawcie lasy w spokoju (1)

    tną na potęgę, nigdy tak nie było, a drzewo wywożą zagranicę. W Norwegii mają drewno od nas a sami nie wycinają, my sprzedamy wszystko

    • 2 1

    • Bredzisz, poczytaj w GUS

      • 0 0

  • Dzikus

    Wszystko co powalone powinni sprzedawać za złotówkę .Już dawno byłoby czysto w lasach.

    • 1 0

  • To już nie "leśnicy" a banda przestępców a do tego przygłupów.

    Ich działania to degradacja lasów. Te odpady nawet pojęcia nie mają, że wraz z drzewami likwidują całe biotopy innych organizmów, mchów, porostów, przeróżnych stworzeń świata zwierzęcego, które są ogniwami w łańcuchu pokarmowym, więc ich zagłada to zagłada kolejnych gatunków. Te odpady udają że nie rozumieją, że robiąc z lasu tartak i wielką halę produkcji drewna, wypłaszają zwierzęta. Stąd na ulicach dziki próbujące przetrwać.
    Cała ta banda szkodników nadaje się wyłącznie do utylizacji!

    • 2 1

  • czy nie za pozno

    czy nie za pozno na ten artykół,,,????

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane