• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaskółka SIM-u

Michał Stąporek
1 lipca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 

Na placu Komorowskiego we Wrzeszczu stanęła pierwsza tablica informacyjna nowego Systemu Informacji Miejskiej. - Nie, to na razie tylko atrapa - studzi entuzjazm Katarzyna Kościukiewicz z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Ale system ruszy jeszcze w tym roku.



Pod koniec lipca zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę pierwszego etapu Systemu Informacji Miejskiej w Gdańsku. Okaże się kto, i za ile poustawia na Starym i Głównym Mieście, a także wokół Parku Oliwskiego nowe miejskie drogowskazy, tabliczki z nazwami ulic i znaki informacyjne.

- Koło Dworca Głównego PKP staną "wrota", czyli plan miasta z zaznaczonymi istotnymi instytucjami. W Śródmieściu pojawi się jedenaście "kół ratunkowych", czyli mniejszych, lecz dużo bardziej szczegółowych planów dzielnic. Na budynkach zabytkowych zawisną nowe tablice informacyjne, które zastąpią dotychczasowe, zielone panele - tłumaczy Katarzyna Kościukiewicz, która w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni odpowiada m.in. za wdrożeniu SIM-u.

Tablica na Placu Komorowskiego, która zmyliła dziennikarza Trojmiasto.pl, tylko "podszywa się" pod nowy system. - Poprzednia została zniszczona i postanowiliśmy postawić nową, która pod względem graficznym wpisuje się w SIM. Ale jest to jaskółka, która wkrótce uczyni wiosnę - wyjaśnia Katarzyna Kościukiewicz.

Dzięki wprowadzeniu SIM Gdańsk zyska jednolite i estetyczne oznaczenia ulic, budynków i atrakcji turystycznych. W mieście staną drogowskazy pomagające odnaleźć się w dzielnicy i dotrzeć do najważniejszych obiektów. Wszystkie elementy systemu będą miały taką samą szatę graficzną, ale poszczególne dzielnice będą miały różną kolorystykę.

Drogowskaz Systemu Informacji Miejskiej Drogowskaz Systemu Informacji Miejskiej

W pasie nadmorskim, czyli od Jelitkowa, aż po Wyspę Sobieszewską na elementach SIM-u będzie kolor turkusowy. Siedlce, Śródmieście i dzielnice na południe i wschód będą zdominowane przez brąz. Wrzeszcz z Zaspą będą ciemnorude, a Oliwa oczywiście oliwkowa. Okolice wzdłuż obwodnicy będą granatowe.

Ile to wszystko będzie kosztowało? W tym roku ZDiZ ma na SIM 1,2 mln zł. W przyszłym roku będzie jedynie 500 tys., za to w 2007 już 1,5 mln. Przez te dwa lata SIM ma objąć główny ciąg komunikacyjny od Sopotu do Urzędu Wojewódzkiego, a także pas nadmorski. W latach 2008-09 będzie w sumie 2,5 mln zł do wydania.

Jest szansa, że SIM będzie się choć w niewielkim stopniu sam finansował. - Wciąż zastanawiamy się nad tym, czy wprowadzić do systemu element komercyjny. Polegałby on na tym, że firmy płaciłyby za umieszczenie ich na planach dzielnic - tłumaczy Katarzyna Kościukiewicz. Choć decyzja jeszcze nie zapadła, wiadomo na pewno, że w historycznym centrum miasta nie będzie informacji płatnych.

Przetarg na pierwszy etap budowy systemu rozstrzygnie się 20 lipca. Dokumentacje przetargową pobrało do dziś 9 firm.

Opinie (130)

  • Popatrz na Kraków,

    a ostatnio nawet na Rzeszów jeśli chodzi o lotniska. Jak sie z reszta ma rozwijać lotnisko gdy mamy takie strategie turystyczne w Gdańsku, liczę na Babie Doły.
    Proponuje turystykę kajakowa a także wyprawy Motławą, rowerem - choc i tu nie zbadano gdzie są wąskie gardła (ale i tak sukces wielki - przydałoby sie trochę infrastruktury roerowej). Zwiedzanie uroczych zakątków, pałacyków, festiwale, teatry, festyny. Noclegi "u kupców gdanskich" w hotelu stoczniowym. Wykorzystując dofinansowania z funduszy UE, miasto i region ten można uczynić jeszcze atrakcyjniejszym turystycznie.

    • 0 0

  • Jestęsmy 4 lotniskiem w Polsce

    Weż mnie z tym Rzeszowem nie rozsmieszaj są lata świetlne za nami.
    My zresztą też mamy Ryana.
    ścieżki rowerowe w Gdańsku są jedne z najlepszych w Polsce.
    Zobacz na park nadmorski po prostu rewelacja.
    Oczywiście jest duzo do zrobie ale jest calkiem nieżle wbrew zawodowym płaczkom.

    • 0 0

  • Muszą być własciwi urzędnicy

    Mam złe wspomnienia w kontaktach urząd i inwestor choc w ten projekt duży wkład chcieli wnieść holendrzy. Co roku do takiej Pragi przylatuje w celach turystycznych np.ok.330 tys.mieszkańców Izraela. Natomiast do Polski jedynie ok.45 tysięcy, z czego połowa w ramach rządowego programu edukacyjnego dla młodzieży tak samo wygląda z innymi nacjami. Na uruchomienie takich działań i połączen! Na to wszystko muszą zgodzić się urzędnicy a oni są juz słynni w całej Polsce bez których nie można inwestować. Wydać oni mogą zgodę na cos tak trywialnego i pozbawionego sensu jak SIM.

    • 0 0

  • oczywista Alex słusznie prawi

    a z Poznania czy Szczecina to mają rzut beretem na do Berlina więc nie należy się dziwić, że im się airporty zbyt szybko nie rozwijają. Natomiast z Gdańska w każdą stronę daleko, nawet do Warszawki 4 godziny Inter City a samochodem jeszcze dłużej i na dodatek z duszą na ramieniu po bardzo niebezpiecznej A1. Można jeszcze się przebić w 8 godz. do Katowic lub Krakowa bo tam jest zdecydowanie więcej samolotów tanich przewoźników. Wizz miał dobry pomysł z niedrogim połączeniem lotniczym z Gdańska do Katowic - no ale oczywiście nasi lokolni spece to udupili.

    • 0 0

  • Winien jest dział Promocji Miasta,

    Turystyki i Sportu.
    Promocja Gdańska jako miasta atrakcyjnego dla zagranicznych i polskich turystów. Mimo, że działy te powołano już jakiś czas temu za pieniądze z podatników i subwencje programowe państwa. Za takie projekty jak SIM należałoby ich zlikwidować, a struktury tych działów włączyć w jeden ale sprawny organizacyjnie działający we współpracy z POT, WOT, PTTK, TKKF i innymi organizacjami krajowymi, która zgodnie z planami rządu, województwa i całkowicie poprawionej strategii zagospodarowania czasu wolnego i turystyki powinna powstać jak naszybciej. Należy zająć sie czasem wolnym mieszkańców a także winna zajmować się promocją turtstyki i gospodarki i ściąganiem zagranicznych inwestorów do Gdańska, służyłoby także koordynacji działań promocyjnych i efektywniejszemu wydawaniu pieniędzy, myślę, że to dobry pomysł. Dzisiaj brak odpowiedzialnych urzędników za wydanie zgody na taki bubel jak SIM.

    • 0 0

  • "Należy zająć sie czasem wolnym mieszkańców"

    no problemo, weź pędzel i pomaluj klatke schodową łącząc pożyteczne z obywatelskim przykładem zagospodarowania czasu wolnego
    jak to bedzie mało weź wózek mleczarski i jedź do lasu posprzątać po aspołecznych sąsiadach......

    • 0 0

  • gallux

    mamy takich ludzi niereformowalnych jak ww. to widać z tego, że w tym mieście nic sie nie uda. Człowieku jak chcesz dyskutować to zapoznaj sie co to znaczy "czas wolny" w nomenkluaturze europejskiej, a może miało to być dowcipnie?? - (współczuje za odbiegajacych od średniej intelektualnej na tym forum)

    • 0 0

  • Czas wolny

    Czas wolny – to czas którym dysponuje człowiek po wykonaniu obowiązkowych czynności takich jak nauka, praca, czynności związane z codziennym życiem.

    Pojęcie i problem czasu wolnego pojawił się wraz ze społeczeństwem przemysłowym i związaną z nim standaryzacją produkcji. W społeczeństwie tradycyjnym problem ten nie był istotny, gdyż nie rozgraniczano czasu wolnego i czasu pracy. W dużej mierze na pojawienie się tego problemu miało miejsce wykonywania pracy różne od miejsca poza pracą co z kolei wiązało się z przebywaniem w dwóch różnych społecznościach w obu przypadkach.

    W czasie wolnym organizacja i rodzaj zajęć zależy między innymi od:

    preferencji, zainteresowań, przyzwyczajeń danej osoby
    wieku
    rodzaju wykonywanej pracy
    innych obowiązków
    ilości dostępnego czasu (dzień powszedni, weekend, urlop, wakacje)
    możliwości finansowych
    Niemałą rolę w przekazywaniu wzorców spędzania wolnego czasu spełnia rodzina oraz grupa rówieśnicza. Organizacją wolnego czasu dla dzieci i młodzieży zajmują się różnego rodzaju instytucje, stowarzyszenia, organizacje młodzieżowe i społeczne takie jak szkoły, świetlice, biblioteki, kluby osiedlowe, młodzieżowe domy kultury, PTTK, ZHP, TPD,TKKF, zakłady pracy. Oferują one następujące formy zajęć: koła zainteresowań, zajęcia artystyczne, sportowe, odczyty, wycieczki i inne.

    Czas wolny przeznaczany jest zazwyczaj na różnego rodzaju zajęcia rekreacyjne:

    wypoczynek czynny i bierny
    rozrywka
    rozwijanie zainteresowań
    Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_wolny"

    • 0 0

  • Znajdzcie mi

    wypożyczalnie sprzętu sportowo-turystycznego w Gdańsku

    • 0 0

  • Zuut jacy lokalni

    Boże ludzie czy was hibernują.
    Straż graniczna się wypięła na to połączenie bo mial być w to wciągnięty Sztokholm.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane