• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jest plan dla Targu Siennego

Michał Stąporek
6 lipca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 

Gdańscy radni postanowili: zabudujemy Targ Sienny. Poparli projekt konsultowany z firmą ING, odrzucili wszystkie uwagi zgłoszone przez kupców zrzeszonych w Gildii. - Holendrzy zainwestowali tyle, że nie możemy ich teraz zostawić - przekonywał radnych Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.



Na ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się w zeszły czwartek, radni uchwalili m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Targu Siennego. Dopuszcza on m.in. budowę obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2 tys. mkw.

- Plan zakłada także, że obiekty stawiane wzdłuż Wałów Jagiellońskich i Okopowej nie będą mogły przekroczyć od 12 do 28 metrów wysokości - niżej przy parku, wyżej na wysokości budynku NBP - tłumaczy Magdalena Kawa, która współtworzyła plan w Biurze Rozwoju Gdańska. - Z kolei pierzeja przy ul. 3 Maja będzie rosła w drugą stronę: przy obecnej Gildii budynki nie będą mogły przekroczyć 22, zaś przy bibliotece wojewódzkiej 29 metrów.

Właśnie przy ul. 3 Maja, a dokładnie przy budynku dyrekcji poczty będzie mógł stanąć najwyższy obiekt na tym terenie. Nie będzie mógł on jednak być wyższy niż 35 m.

Warto przypomnieć, że gdy przed czterema laty doszło do pierwszych rozmów pomiędzy władzami Gdańska a holenderską firmą ING Real Estate, która chciała inwestować w tym miejscu, koncepcja zabudowy Targu Siennego przedstawiona przez dewelopera wzbudziła wiele kontrowersji. Najwięcej krytyki wywołała - zbyt duża zdaniem wielu środowisk - wysokość zabudowy.

- Wiem, że tegoroczne ustalenia między miastem a firmą ING Real Estate dotyczyły właśnie m.in. wysokości tego najwyższego budynku - twierdzi jedna z gdańskich radnych.

Władzom Gdańska nie było łatwo przeforsować w Radzie Miasta swojej koncepcji zabudowy Targu Siennego. Projekt prawie spadł z porządku obrad: za zdjęciem go głosowało 17 radnych, za pozostawieniem o dwóch mniej - 15. Potrzebowano jednak 18 głosów, zeby projekt upadł. Jednak w ciągu kilku następnych godzin część radnych diametralnie zmieniła swoją opinię o miejskim projekcie. W głosowaniu już tylko ośmiu było przeciw.
Widok Gildii od strony torów kolejowych Widok Gildii od strony torów kolejowych

Decyzja radnych to zielone światło dla inwestycji ING Real Estate, lecz także ostateczny wyrok na znajdującą się tu halę Gildii. Reprezentująca kupców spółka, która jeszcze do końca br. będzie dzierżawić teren na Targu Siennym, złożyła siedem uwag do miejscowego planu, jednak żadnej nie uwzględniono.

- Decyzja Rady Miasta o odrzuceniu naszych uwag do planu zagospodarowania przestrzennego dowodzi, że władze miasta chcą się nas pozbyć z tego miejsca - przyznaje Sławomir Gryczka, prezes Gildii Gdańskiej. Dodaje, że prowadził już rozmowy z miastem na temat przekazaniu kupcom w dzierżawę innego terenu, w okolicach Hali Olivii. Dziś twierdzi jednak, że nawet jeśli do dzierżawy dojdzie, to ze sporym opóźnieniem i nie z winy kupców.

Co dalej z inwestycją na Targu Siennym? Miasto powinno ogłosić konkurs na zagospodarowanie tego terenu, a potem wraz z inwestorem i PKP (na tym terenie ma powstać przystanek SKM) stworzą partnerstwo publiczno-prywatne, które wybuduje tu obiekt handlowo-usługowy. Przyjęty plan dopuszcza także możliwość budowy mieszkań i hotelu.

Murowanym kandydatem na inwestora są Holendrzy. Jednak konkurs rządzi się swoimi prawami. Tymczasem w głosie Jerzego Hańczewskiego z ING nie ma już tyle entuzjazmu co kiedyś, gdy mówił o inwestycji w Gdańsku.

- Poczekam z komentarzami, aż przekonam się co do warunków zapisanych w planie zagospodarowania. Poza tym, nie należy zapominać, że ta inwestycja ciągnie się już od pięciu lat i sporo się w Gdańsku w tym czasie zmieniło.

Sytuacja zmieniła się, ale nie tylko w Gdańsku. Potężny holenderski deweloper ma problemy w Warszawie, gdzie prowadzi swoją sztandarową inwestycję Złote Tarasy. Budowa ogromnego kompleksu handlowo-usługowy jest sporo opóźniona, i nawet prawie została wstrzymana ze względu na nieprawidłowości w procesie wydawania pozwoleń na budowę.

Sławomir Gryczka z Gildii nie ma wątpliwości, że gdańska inwestycja ING - jeśli do niej dojdzie - będzie się znacznie różniła od pokazywanych kilka lat temu projektów.

- Nie zdziwiłbym się, gdyby to, co ostatecznie wybudują Holendrzy, przypominało projekty przygotowane przez nas i przedłożone jako nasze wnioski do planu odrzucone przez miasto. Jestem prawie pewny, że inwestor zabuduje o wiele mniejszy teren, niżby to wynikało z pierwotnych planów przedstawianych mediom. Nie przykryje torów kolejowych - to wiemy już dziś - i zapewne zostawi wolny plac na wysokości Bramy Wyżynnej.

Opinie (158)

  • Nie Bałtyk kochany, a FAZER !!!

    • 0 0

  • ale ja pytam o jakiś obiekt wybudowany SPRAWNIE, znaczy się w terminie, bez pomocy finansowej i organizacyjnej miasta. to, że kupcy na iles tam lat wyłączyli halę targową i nie mieli na to tak na prawdę kasy to wszyscy wiemy.

    podobnie manhattan. sieci sklepów 34 zupełnie nie kumam jako przykładu - co to za obiekt i założenie architektoniczne? to raczej dawne sklepiki osiedlowe i trochę nowych baraków tu i ówdzie.

    skoro potykają się kupcy nawet na takich małych inwestycjach to co dopiero na takim założeniu urbanistycznym jakim jest zabudowa targu siennego.

    • 0 0

  • Grisza, to pojedź i zobacz do pruszcza....

    • 0 0

  • ale co ja mam zobaczyc?

    • 0 0

  • Grisza

    A pokaż mi zrealizowane w całości założenie urbanistyczne (podkreślam.. założenie urbanistyczne ) zrealizowane sprawnie i od poczatku do końca przez tych którymi sie zachwycasz....

    Ja Ci pomogę.. :

    Genesis Hotels (Wyspa Spichrzów) ?
    Targ Węglowy, (podobno juz był rozstrzygniety komkurs chyba ze 4 lata temu ?
    niedokończony Carefour ?
    Niedokończone założenie administracyjne przy Realu ?
    W tej chwili... cos buduje się przy IKEA ?

    No proszę, bo może coś od wcoraj do dziś udało się zrealizować... w całości......

    Dziwnie patrzysz na wyczynych innych....
    naprawde podziwiam....

    • 0 0

  • UPS..zwracam honor.... Lidl.... piękny blaszak...

    super....

    A taka bogata firma....
    tak upiększa nam miasto...

    no i... Hollidey Inn... super wkomponowujacy się... a to zaledwie remont..

    • 0 0

  • city forum jakie by nie było jest w pełni - od początku i do końca wykonaną przebudową fragmentu miasta. może się ni podobać ale urbanistycznie jest bardzo dobrze pomyslane i komponuje się z otoczeniem. lidl akurat nie jest blaszakiem, poza tym do miana "założenia urbanistycznego" pretendowac nijak nie może, poza tym jest z dala od centrum miasta. carrefour podobnie (niedokończony? co jest niedokończone bo nie zauważyłem? może po prostu nie było operatora chętnego do założenia tam fitness clubu? prrzecież to nie deweloper zapełnia przestrzeń w budowanych przez siebie budynkach). na wyspie spichrzów nigdy nie było poważnego inwestora, bo porównnywanie tych co byli do ING jest smieszne. w ogóle porównania jakie dajecie są nieco śmiesznawe - porównywać chcecie większe lub mniejsze centra handlowe i markety z kilkoma hektarami w centrum miasta - ile z tych hektarów jesteście w stanie zabudowac? jesteście w stanie dopasować się do większej koncepcji?

    ja się nikim nie zachwycam, ja po prostu trzeźwo oceniam, że kupcy rozbabrają reprezentacyjny kawałek miasta na kilkanascie lat, mają tragiczny projekt i praktyka pokazuje, że nie radzą sobie z o wiele mniejszymi projektami. ING w realizacji dużych założeń ma doświadczenie na całym swiecie. proste.

    • 0 0

  • a co do pomocy....
    To dziwne, że uważasz, że miasto źle robi pomagając polskim przedsiebiorcom...
    Zauważ, że właśnie został przebudowany układ drogowy koło Mc Donalds'a i Media Markt na przymorzu... jak myslisz..z jakich srodków ?

    A wiesz, ze grunt na Targu Siennym także ma być wniesiony aportem do spółki holenderskiej ? Wcale nie sprzedany... A ile wart może być taki grunt ?.. Manhattan musiał kupic swój...

    Zatem jak widzisz Miasto nie tylko pomaga "swoim", ale jak pomaga "swoim", to wg Ciebie.. jeste błedem ?

    Nie mam nic do tego, ze miasto pomaga.. Ale własnie o to chodzi.. że od lat krzyczymy o równe traktowanie... a ty.. jeszcze sam mówisz, ze źle ?...

    Dołóż do tego "swoiste" prezenty od Parlamentu..czy rządu RP... Zwolnienia podatkowe...dla wielkich..
    Ale my..Polacy... zero zwolnień...

    Rzeczywiscie... jest extra.....

    • 0 0

  • cvzłowieku czy Ty czytasz co piszesz? Ty wołasz dajcie, pomóżcie, zróbcie za mnie - jesteście za ciency na tą inwestycję - zrozum to wreszcie.

    przebudowa skrzyżowania kołobrzeskiej i grunwaldzkiej... nie wiem akurat z jakich środków (wiem tylko że pozostała częśc kołobrzeskiej została sfinansowana przez markety przy niej ulokowane) wiem za to, że ta przebudowa była konieczna - jechałeś kiedyś tamtędy w porze szczytu? korek zaczynał się w okolicach alfa centrum. i była konieczna nie ze wzdględu na markety tyylko ze względu chociazby na mieszkańców okolicy, którym korki smrodziły niemiłosiernie i którzy godzinę spędzali w korku by dostać się do domów.

    • 0 0

  • Nie nazywaj tego projektem.....

    bo to nie projekt a koncepcja...
    holendrzy nie maja lepszej.... jesli widziales....

    wyłacz z niej tory kolejowe, bo nawet nie sa w planie do zakrycia (Odsyłam do własnie uchwalonego PlaNU ZAGOSPODAROWANIA TERENU)
    Do tego kontrowersyjna sprawa wysokiej ( z pkt prawa ) wysokiej zabudowy samego Targu Sinnego...

    A co do naszych, polskich możliwości...

    Są. Można z całą pewnością zainteresować polskich restauratorów, świat kultury, kluby sportowe, hotelarzy... i przy odpowiedniej organizacji... wszystko jest możliwe..

    Przykład ?

    Ul Stągiewna... Można ? po jednej stronie juz stoi...
    Na drugą są chętni, aż po koniec wyspy spichrzów na północ...
    Oczywiście z wyłączeniem dziury w ziemi.. (znana sprawa)...
    Bo teren nad którym Miasto straciło kontrolę.. (i to nie za Jamroża - jak tu którys z rozmówców sugerował, a za Prez. Posadzkiego. Uwczesnej Unii Wolności, której liderzy sa dziś lideramy rzadzacej w Gdańsku Platformy.. za chyba 400tys, dziś ma kosztować ponad 16 mln zł. Czy to dużo ?...

    Pewnie... inaczej byłby chetny...

    Ekstraaaa....
    same dziwne przypadki...

    Ale są gotowi i zywi ludzie. Polacy, którzy chcą budować..

    Ale lepiej scalać, robić duże czy wręcz monumentalne projekty.. które kończą jak kończą..
    Ale nasi... mali nawet sukcesywnie..no i oczywiście w zgodzie z Plane... budować nie mogą.... Nie jest to dziwne podejście...? No i wcale nie chodzi tylko o kupców.
    O inwestorów..zwłaszcza polskich w ogóle...
    W efekcie... taka wyspa spichrzów straszy od wojny.. a za nowej RP... w 1998 zdaje się roku miało być szumne otwarcie...

    Aprpos Krewetki - Holiday Inn i tego garażu... jesli tam ktoś dostrzega jakis sensowny układ urbanistyczno architektoniczny, to pogratulować smaku..

    Poza tym, dlaczego nie mozna robić planów... uwzględniających interesy wszystkich. Kupców też.
    Dlaczego nie mozna zrobić planu, który nie będzie budził wątpliwości, w tym prawnych.

    Inwestorzy uciekają nie dlatego, ze są w nim niesforni mieszkańcy.. tylko że podstawy do inwestycji sa nie do końca jasne... i pewne...
    A już rzeczywiście uciekają.. a nie tylko nie przychodzą...

    super myslenie... a najlepiej, to żeby nie było w miescie ludzi którzy coś chcą..... bo tylko przeszkadzają...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane