• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kajakiem przez brazylijską rzekę Xingu

mb
31 lipca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
Piotr Opacian w trakcie jednej ze swoich podróży. Piotr Opacian w trakcie jednej ze swoich podróży.

2,5 tys. km chcą przepłynąć kajakiem po brazylijskiej rzece Xingu dwaj podróżnicy: Michał Kochańczyk z Gdańska i Piotr Opacian.



Jak widać na mapie trasa przeprawy będzie niezwykle długa. Jak widać na mapie trasa przeprawy będzie niezwykle długa.
Michał Kochańczyk wyrusza 4 sierpnia i dołączy do Piotra Opaciana, który w Brazyli jest od miesiąca wraz z żoną i zdążył w tym czasie przepłynąć już dolny odcinek Xingu z Sao Felix do Altamiry.

- Przepłynięty odcinek okazał się dość wymagający. Trudności na kataraktach i wybranych przez nas przejściach (rzeka ma wiele koryt) były na tyle duże, że zamianę jednostki pływającej na Palave (dmuchaną kanadę Gumotexu) traktuję jako dużo trafniejszy, niż kajak składany - relacjonuje Piotr Opacian.


W sumie uczestnicy wyprawy chcą przepłynąć 2,5 tys km po rzece Xingu, która jest prawym dopływem Amazonki. Wyprawa ma rozpocząć się w Canarana - powyżej "Parque Indigena do Xingu" (Park Narodowy) i zakończyć u ujścia rzeki do Amazonki.

Globtroterzy planowali poruszać się dwuosobowym kajakiem, jednak ze względu na trudne warunki zmienili go na Palavę - dmuchaną kanadyjkę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze będzie to pierwsze przepłynięcie tego terenu bez pomocy indiańskich wioślarzy, czy też silnika. Listę niezbędnego ekwipunku uzupełni specjalistyczny sprzęt biwakowy, wyposażenie tropikalne, filtry na wodę, telefon satelitarny oraz broń myśliwska.

Termin wyprawy jest nieprzypadkowy. Przypada na porę suchą, czyli początek sierpnia - wrzesień. Okres ten charakteryzuje się obfitością pożywienia, Indianie w tym czasie poświęcają dużo czasu na tradycyjne święta, tańce i obrzędy. Ma to znaczenie ze względu na cele podróży jakie dwaj śmiałkowie postawili przed sobą.

Tym co utrudnia wyprawę, a także zwiększa jej koszt jest to, że Xingu przepływa przez autonomiczne obszary rdzennych Indian - Indigena Areas. Tylko na terenie Parku Narodowego odwiedzą w sumie 35 wiosek indiańskich. Zdobycie pozwolenia na podróż przez taką strefę jest bardzo trudne i kosztowne.

Podróżników czeka codzienna walka z pogodą i przyrodą. - Natura, komary, meszki, upał, wilgoć, trudny teren, spieniona woda, to wszystko będzie miało wpływa na komfort naszej przeprawy - wylicza Michał Kochańczyk - Jednak najgorsze będą meszki, które oblepiają całe ciało i wygryzają się aż do mięsa.

Swoją wyprawą podróżnicy chcą spopularyzować i uświadomić potrzeby walki o zachowanie ostatnich naturalnych obszarów Amazonii i zamieszkujących je, zachowujących tradycyjne zwyczaje, Indian. Przy okazji liczą na zebranie bogatych materiałów tekstowych, fotograficznych i filmowych na ten temat.

Pomysł podróży jest pasjonujący, szczytny ale i niezwykle kosztowny. Doświadczeni trampowie wyliczyli, że całość pochłonie około 28,7 tys. zł na osobę. Część kosztów pokryją ze środków uzyskanych od sponsorów w zamian za testowanie w ekstremalnych warunkach ich produktów.

Michał Kochańczyk, ur. w 1950 r. Ekonomista i afrykanista. Największe osiągnięcie górskie: udział w przeprowadzeniu nowej drogi na szczyt Fitz Roy w Patagonii. Przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe, spływał rzeką Madre de Dios, dopływem Amazonki.


Piotr Opacian, ur. w 1966 r. Geograf, archeolog i anglista. Wszedł samotne na kilka alpejskich czterotysięczników, w tym Mont Blanc, samotnie przeszedł Islandię, samotnie przepłynął kajakiem rzekę Madidi (1800 km, 450 km pod prąd) w Boliwii. Otrzymał za to w 2006 r. statuetkę Kolosa.
mb

Opinie (22) 1 zablokowana

  • uwaga na katarakty

    W atlasie są na Xingu zaznaczone liczne "cachoeiry"-to muszą być katarakty. Tam potrzebna będzie wzmożona czujność. A poza tym-bujanie się z prądem rzeki. Relaksowo to sobie wyobrażam-oprócz katarakt. Ale można przenieść kajak lądem przez niebezpieczne miejsce.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane