• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kandydaci do Sejmu na ostatniej debacie przedwyborczej w Gdańsku

Ewelina Oleksy
11 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Ostatnia debata przedwyborcza. Od lewej: Jolanta Banach, Krzysztof Lisek, Marcin Horała, Artur Dziambor Ostatnia debata przedwyborcza. Od lewej: Jolanta Banach, Krzysztof Lisek, Marcin Horała, Artur Dziambor

Reprezentanci czterech z pięciu komitetów startujących w niedzielnych wyborach parlamentarnych na kilka godzin przed ogłoszeniem ciszy wyborczej spotkali się na ostatniej debacie przedwyborczej w Olivia Business Centre.



Czy debaty przedwyborcze pomagają ci podjąć decyzję, na kogo zagłosować?

Debatę przedwyborczą kandydatów do Sejmu z okręgu gdańskiego i gdyńskiego zorganizował w piątkowy wieczór Klub Jagielloński - Gdańsk. Spotkanie było ostatnią okazją do publicznego wysłuchania kandydatów przed ogłoszeniem ciszy wyborczej. Ta rozpoczyna się o północy w nocy z piątku na sobotę i obowiązuje do chwili zamknięcia lokali wyborczych, czyli do niedzieli 13 października do godz. 21.

Czytaj też: Ostatnie sondaże przed niedzielnymi wyborami

W debacie udział wzięli kandydaci zarówno z okręgu gdańskiego, jak i gdyńskiego: Jolanta Banach (Lewica, nr 2 na liście gdańskiej), Krzysztof Lisek (Koalicja Obywatelska, nr 13 na liście gdańskiej), Artur Dziambor (Konfederacja, nr 1 na liście gdyńskiej) oraz Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość, nr 1 na liście gdyńskiej).

Wybory 2019. Kandydaci, lista lokali



Ocena rządów PiS



Debata rozpoczęła się od oceny rządów PiS w dobiegającej końca kadencji.

- Waga porażek rządu PiS jest tak ogromna, że wszystkie jego sukcesy stawiam pod ogromnym znakiem zapytania. Mamy zdewastowany system niezależnych sądów. Problem przywrócenia praworządności będzie trudnym zadaniem dla każdego, kto obejmie rządy. W polityce zagranicznej też nie mamy najlepszej sytuacji. Ale rzeczywiście, od 1989 r. rozmiar transferów socjalnych nigdy nie był tak pokaźny, tyle tylko, że te transfery są "zamiast". Nasze wydatki na opiekę zdrowotną są jednymi z najniższych w Europie - powiedziała Jolanta Banach.
Krzysztof Lisek mówił, że transfery społeczne to rzeczywiście strefa, w której PiS działał bardzo skutecznie.

- Ale pamiętajmy, w jakim kryzysie ekonomicznym działał poprzedni rząd PO - PSL, a w jakim działa PiS. Kwestia polityki zagranicznej, polityki obronnej to jest katastrofa. Do którejkolwiek z ważnych stolic Europy pojedziemy, to usłyszymy dziś "co się stało z Polską?". Dziś rozmawia się w Europie i za chwilę będzie się decydować o przyszłości Unii Europejskiej. My w tej debacie nie uczestniczymy i to się będzie odbijać w przyszłości na naszym kraju - stwierdził.
Artur Dziambor podkreślał, że wypowiada się z pozycji wolnorynkowca:

- A PiS doprowadziło do tego, że jest zaprzeczeniem wszystkiego, czego wolnorynkowiec może pragnąć. Doszło do czegoś, co jest bardzo trudne do wycofania, chodzi mi o projekt 500 +, który zablokował pewne możliwości budżetowe. To projekt kosztowny, który blokuje dalsze możliwości obniżenia podatków. Realnym problemem jest też to, że władza sprzedaje nam mity, posługuje się demagogią. Rząd, gdy dekretuje bogactwo, obniża wartość pieniądza.

Marcin Horała odnosił się do tych zarzutów.

- Polityka zagraniczna pojmowana jest strasznie prosto, wręcz prostacko, a polska polityka zagraniczna musi być wielokierunkowa, dostrzegać wszystkie interesy. I nasza taka jest, a nasza dyplomacja jest bardzo aktywna. Przez ostatnie 4 lata zwiększyliśmy liczbę żłobków i miejsc w żłobkach, w wymiarze instytucjonalnym jest to ogromny postęp, jeśli chodzi o politykę społeczną.

Propozycje dla regionu



Dalej rozmawiano o propozycjach dla regionu, inwestycjach ważnych dla Pomorza. Jolanta Banach skrytykowała przekop Mierzei Wiślanej.

- Uważam też, że za dużo kłócimy się o politykę historyczną. Za duże pieniądze idą na kolejne muzea, które służą jednemu nurtowi, jednej partii. Zamiast tego wolałabym, żeby program Mieszkanie Plus był bardziej rozwinięty - powiedziała.
Krzysztof Lisek stwierdził, że "można na Pomorzu znaleźć dużo lepszych celów, na które można wydać 1,5 mld zł, niż przekop Mierzei Wiślanej". Jego zdaniem ekonomicznie to przedsięwzięcie nie ma sensu.

- A sprawy regionalne nie są tak naprawdę regionalne, tylko krajowe, bo mamy do czynienia z polityką obecnie rządzącej partii, która chce cofnąć reformę samorządową. Partia rządząca proponuje nam tworzenie woj. środkowopomorskiego. Wszyscy są przerażeni tym, co rząd proponuje jeśli chodzi o dochody własne gmin. Zbliża się katastrofa dla małych, średnich i dużych miast.
Artur Dziambor wskazywał, że w Gdyni firmą zatrudniającą największą liczbę osób jest urząd miasta, więc zarzuty o ograniczanie samorządów i instytucji samorządowych są przesadzone.

- Trochę się dziwię, jak słyszę krytykę przekopu Mierzei, bo jako przyszli posłowie wszyscy będziemy lobbystami tych wielkich inwestycji - powiedział.
Marcin Horała nie zgadzał się z uwagami przedmówców dotyczącymi m.in. samorządów.

- Dochody własne samorządów znacząco wzrosły, więc naprawdę nie jest tragedią, jak samorządy wezmą trochę więcej na siebie, żeby mieszkańcom obniżyć podatki. Samorządy i tak mają dużo więcej pieniędzy, niż miały 4 lata temu. To pokazuje skalę zwiększonego wsparcia dla samorządów. Odziedziczyliśmy fikcyjny program budowy dróg i autostrad po poprzednikach i to był ogromny problem - powiedział Horała.

Punkty programowe



Każdy z kandydatów miał też możliwość przedstawienia punktów z indywidualnego programu, które są dla nich najważniejsze.

- Porządne państwo realizujące swoje funkcje głównie w jakości usług społecznych. Żadne transfery pieniężne nie są w stanie zapewnić ludziom dobrego dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej. Chciałabym, aby żłobki i przedszkola zostały objęte subwencją oświatową. Pozostałe sprawy, na których chcę się skupić, to: świeckie państwo, prawo do zawierania związków partnerskich, do przerywania ciąży, do antykoncepcji - powiedziała Jolanta Banach.
Krzysztof Lisek w tym punkcie dyskusji skupił się na tym, że nie zgadza się na połączenie Lotosu z Orlenem. Zaapelował do Marcina Horały, żeby siedzibą tych spółek po połączeniu był Gdańsk.

- Zbudowane zostaną większe synergie możliwości dzięki tej fuzji. My, jako Pomorze, nie tracimy Lotosu, tylko zyskujemy Orlen. Moje priorytety dla regionu to porty i drogi - odpowiadał Horała.
Artur Dziambor zwracał uwagę na to, że docelowo szkolnictwo powinno być sprywatyzowane i o to będzie zabiegał.

- Pojawiło się rozwiązanie, które nazywa się bon oświatowy, jest to jeden z flagowych punktów Konfederacji. Uważam, że w każdej chwili moglibyśmy wprowadzić bon oświatowy, bo już funkcjonuje subwencja oświatowa. Chcemy, by szkoły ze sobą konkurowały, były spółkami, fundacjami, a nie obiektami zarządzanymi przez miasto, żeby pieniądze, które idą teraz na dziecko do szkoły z subwencji, szły do rodziców, żeby to oni decydowali. I tym się będę zajmował jako poseł - zadeklarował.

Miejsca

Opinie (335) ponad 50 zablokowanych

  • (2)

    Neumana zabrakło i dulkiewicz

    • 32 2

    • Nie było Jawy

      Zbawcy Stoczni...

      • 3 2

    • to moi idole

      • 2 0

  • Powrót pzpr

    Opozycyjna radna B, pracująca w jednostce miasta, pcha się wszędzie gdzie może, ile ta postkomuna będzie jeszcze przy korycie?

    • 29 8

  • O jak dobrze nareszcie cicho

    • 8 2

  • PO KO na śmietnik historii!

    • 34 6

  • Jola Banach

    trzymajcie mnie bo padne

    • 25 6

  • Cisza

    Wszystkim się przyda ;)

    • 10 3

  • kilka pytań do rządzącego proletariatu (pewnie za trudnych) (14)

    czemu wcześniej Polska jakoś nie była podzielona na wrogie obozy? Czemu byliśmy poważani w Europie i świecie? Czemu SN, TK i KRS miały autorytet? Czemu nie było wątpliwości co do tego, czy publikować i wykonywać wyroki, kto jest sędzią TK, Pierwszym prezesem SN i kiedy kończą się kadencje i czy mogą być skrócone? Czemu po wydaniu wyroku w sprawie politycznej sędzia od razu nie był pisowski albo platformerski? Gdzie się wam polepszyło? Odczuliście tak te 500 zł w kieszeni? Być może tak, być może niektórym to uratowało życie, ale tego szkodliwego i prostackiego rozdawnictwa żadna polityczna siła ze strachu już nie zabierze. Poprawiło się wam w służbie zdrowia (dłuższe kolejki do specjalistów, zamykane oddziały), sądownctwie (dłuższe procesy, upolityczniona prokuratura), edukacji (niedobór nauczycieli, lekcje do wieczora)? To może dzięki remontom czołgów z lat 70 będziemy chociaż potęgą militarną z wymienioną przez Macierewicza kadrą? Albo brylujemy w polityce zagranicznej (pierwszy raz w parlamencie europejskim nie mamy przewodniczącego, Wojciechowski wymęczył na komisarza, 27:1, itd)? PiS to ekonomiczni troglodyci, zakompleksieni, zacietrzewieni nacjonaliści i ksenofoby rozumujący jak XIX - wieczni chłopi. Lubicie, jak się was trzyma krótko za zdradzieckie m...? Podświadomie chyba tęsknicie jednak za komuną. Mentalnie tkwicie głęboko w komunie, ale nie jesteście w stanie tego ogarnąć. Tak, wiem, za trudne dla was,co? Dalej, błyskotliwe komentarze o kradnącej PO (nie wiadomo co, komu, ile i czemu nikt nie siedzi), leawctwie. Przez was staliśmy się ciemnogrodem bez perspektyw. Włącznie sobie TVP i posłuchajcie ile dobrego zrobił dla was wasz pierwszy sekretarz. A dla odmiany i zanim krzykniecie o jakimś Neumannie - posłuchajcie nagrań Matołusza. W TVP pewnie nie było,co?

    • 25 33

    • Nie pij (3)

      Pisz po trzeźwemu

      • 8 5

      • Dobre.

        • 2 0

      • Prawde ktos napisal...niestety nie potraficie tego jeszcze zrozumiec dygnitarze pisu.

        • 1 5

      • On pisze po Szkiełku Kontaktowym

        • 4 1

    • Odpowiadam na pierwsze pytanie (3)

      Polska została podzielona na wrogie obozy, kiedy w 2005 roku PiS niespodziewanie wygrał wybory. Wtedy Platforma z wściekłości rozpętała potężną kampanię nienawiści do PiSu i podzieliła Polaków jak nikt inny w historii Polski. Proletariusz, magister UG

      • 16 7

      • Jak to jest? (2)

        Ze absolwencibstudiow wyższych są tak łasi na prymitywną propagandę? A gdzie stało zomo, kto jest złodziejem, komunistą, koderastą, wspomnianym lemingiem, lewakiem, ubekiem, kanalią, zdradziecką mor..., kto używał takich wyzwisk? JeszxE wczoraj wasz guru uczciwości twierdził, ze kto nie za PiS, zostanie napiętnowany. Dalej za trudne, co?

        • 3 9

        • Na chamsto, prostactwo i agresję Platformy odpowiadamy tym samym (1)

          Niestety tak trzeba.Próbowałem kulturalnie, jednak to tylko rozzuchwalało peowców

          • 5 1

          • klasycznanieumiejętność rzeczowej riposty

            jak w każdym temacie. tyle macie właśnie do powiedzenia. Słyszałem też argumenty: "przynajmniej coś robią"

            • 0 1

    • Odpowiem ci, drogi lemingu... (2)

      1. Polska była zawsze podzielona. O to chodziło post-SBcji. Może jako dzieciak nie pamiętasz wojenek AWS-SLD, gdzie oni rozkradali ile wlezie (tzw. "prywatyzacja"), a my się w tym bagienku paplaliśmy.
      2. Nigdy nie byliśmy poważani w Europie i na świecie. Może nie wiem, w XVIII wieku? Czasy nowożytne, po 1989, to od razu było wiadomo, że USA z Zachodem nas rozkradną łapówkami dla kłamliwych polityków. Patrz punkt 1 - owa "prywatyzacja".
      3. Sędziowie ciągle są po prostu "post-SBccy", to jest kasta, która powstała według wytycznych SB/WSI. Dlaczego o tym nie wiesz? Bo nie interesujesz się, nie interesowałeś, nie analizowałeś wyroków albo ich braku.
      4. Odczułem to 500 w kieszeni, ale faktycznie, to zły pomysł. Lepiej kwota wolna, ale to jest kłamstwo wyborcze Dudy.
      5. Nigdzie się praktycznie nie poprawiło, niestety - i jako osoba będąca przeciw PiS (mimo wszystko) - mówię to na serio. Tak, jest źle, nie ma faktycznych zmian na lepiej. No, może do lekarza pierwszego kontaktu jakoś tak z dnia na dzień mogę wejść z NFZ, ale może to przypadek tu, gdzie mieszkam. Sądy dalej dziadowskie, ale to prawdopodobnie efekt tego, że mimo wszystko super dużej reformy jednak nie zrobiono. I tak - dużo propozycji PiS jest złych, ale tak, jak było, też być nie może. No bo zadam pytanie: a za PO było super w sądach i w służbie zdrowia? 8 lat mieli, nie zmienili?
      6. 27:1? Mówisz o eurosocjalistycznym, paskudnym tworze post-III-Reich? Może ciebie to jara, ale mnie taka porażka absolutnie nie obchodzi. W środowisku, którego podstawy są złe, które jest dziadostwem, to można i przegrać 10000:1. UE tak naprawdę ledwo dycha, jest to dyktaktura niemiecko-francuska i tam żaden inny kraj tak naprawdę się nie liczy oprócz tych dwóch. Pamiętaj - UE ma nas w nosie, my jesteśmy tylko krajem zbytu i fajnym terenem po 1989, by wpuścić tu swoje firmy. Miliard marek niemieckich dla niemieckich dyskontów, to tylko przykład. Kończy mi się limit znaków.

      • 13 3

      • drogi doświadczony życiowo gazagu (1)

        nie jestem dzieciakiem. wracanie do czasów sld-aws czy prywatyzacji nie ma najmniejszego sensu dzisiaj. Wtedy rodziny nie kłóciły się przy stole, nawet jak miały odmienne poglądy. Dziś to norma. W Europie byliśmy poważani przez ostatnie lata dzięki naszej europejskości. Wyrazem tego choćby obsadzenie stanowisk przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, o czym pis moze dzis tylko pomarzyć. Twierdzenia , że to wszystko niedobre Niemcy i rancja to uproszczenie (pozostałych 25 państw łącznie z Węgrami wg twojego toku myślenia zostało pewnie zmuszonych,co?)
        2. z sędziami tez kulą w płot. Wszystko nta niedobra, nieistniejąca od 30 lat esbecja! Brawo! Średnia wieku sędziów to 44 lata i twierdzenia o ich komunistycznym rodowodzie to kolejny propagandowy i gołosłowny bełkot. Oczywiście, jest promil starych , nadających się do wyrzucenia. Przeczytałem więcej wyroków i ich uzasadnień, niż ty tygodników Od rzeczy i innych prawicowych tabloidów. Nigdzie nie trąciło komuną. Oczywiście, zdarzają się błędne, oparte na niewłaściwej ocenie dowodów, czy wykłądni przepisów, itd, ale twierdzenie, że to efekt komunizmu czy bliżej nieokreślonej kastowości to typowe pieniactwo . Jaki PiS miał pomysł na uzdrowienie tego? Powsadzanie na najważniejsze stołki piebiakopobobnych nieskazitelnych i ściganie tych, którzy się temu sprzeciwiają. Efekt widać. Gwarancja "sprawiedliwszych wyroków", cokolwiek to znaczy. Należy znależć nowych, młodych politycznych nominatów wg ciebie? Brawo. Misiewicze do sądów. Za PO było też fatalnie , jedyne co potrafili, to zlikwidować małe sądy i pozwolić rządzić laikowi "z pozytywną szajbą" . Ale wybieram mniejsze zło, choć nawet jeśliby powstała koalicja ko, psl, lewicy, a nie daj boże jeszcze Konfederacji, to też słabo to widzę.

        • 3 8

        • Nigdy nie wybieram mniejszego zła

          Zło to zło, mniejsze czy wieksze

          • 2 1

    • Jeszcze dodam o tych "wyborcach PiS"... (1)

      tak, zgadzam się. Ślepe patrzenie w liderów, w partię, jest złe. To jest faktycznie komuna. Ale identyko jest komuną ślepe patrzenie na PO-KO, szczególnie, gdy wiemy kim są i co o nas myślą. I też wkurza mnie bezkrytyczność pisowskich wyznawców. Ale... nie dawajmy się polaryzować. Mimo wszystko spróbujmy głosować na inne partie. Szkoda, że Konfederacja ma psychola Mikkego, szkoda, że Kukiz się pobratał z dziadami z PSL, ale... no taka nasza demokracja. Albo PiS, albo partia, która nie wykorzystała swoich 8 lat, albo w końcu musimy dać szansę innym.

      • 3 3

      • obecnie niema komu dac szanse i jeden dzien przed wyborami jest juz zapózno.

        Obecnie mamy tylko 2 obozy jeden anty złodziejski ,drugi złodziejski który sprzedał nasz kraj dla posad w Brukseli

        • 7 3

    • W TVP był za to Tusk,wszystkie media były POwskie,jedynej słusznej partii,dla lemingów i ich pochodnych,czytaj neoliberalnych neobolszewików.

      • 7 2

  • Ja je ie debata zaczęła się od krytyki rządów PiS i już wiadomo po co ta debata

    • 26 3

  • Będzie wycie peo bolszewii po klęsce (1)

    Wielu Polaków zakupiło zatyczki do uszu

    • 24 8

    • Bo mózgi już dawno maja zapchane

      Prymitywną propagandą

      • 2 4

  • i co tak cicho tu z rana? (2)

    • 5 2

    • (1)

      Wszyscy śpią kochanieńki po bipce)Ja dogaszam grylka a po południu następny)

      • 3 3

      • Dogasoc to sobie możesz peta nq czole

        • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane