• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowcy GAiT w krótkich spodenkach nie pojadą

Maciej Korolczuk
13 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Koszula, długie spodnie i krawat? A może krótkie spodenki i lniana koszula? W spółce GAiT trwa dyskusja, czy kierowcy w czasie upałów powinni mieć dyspensę od "oficjalnego uniformu". Koszula, długie spodnie i krawat? A może krótkie spodenki i lniana koszula? W spółce GAiT trwa dyskusja, czy kierowcy w czasie upałów powinni mieć dyspensę od "oficjalnego uniformu".

Kierowcy i motorniczowie spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje chcieliby w czasie upałów pracować w bardziej swobodnych strojach. ZTM odmówił, tłumacząc, że ich strój nie powinien odsłaniać dużych partii ciała, bo ma to wpływ na odbiór firmy w oczach pasażerów.



Czy ZTM powinien zgodzić się na krótsze spodenki u kierowców i motorniczych?

Obowiązek schludnego ubioru nakłada na kierowców i motorniczych umowa przewozowa podpisana między Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku a przewoźnikiem.

W ostatnim czasie, gdy temperatury na zewnątrz mocno wzrosły, część kierowców i motorniczych podjęła próbę poluzowania przepisów.

Za pośrednictwem związkowców z OPZZ "Konfederacja Pracy" złożyli wniosek do ZTM, by ten zezwolił kierowcom i motorniczym na pracę w letniej konfekcji.

W piśmie skierowanym do dyrekcji ZTM wskazali, że miałaby być to lekka i przewiewna odzież zewnętrzna, a krótsze spodnie miałyby przynajmniej 3/4 długości (tzw. rybaczki).

Ich zdaniem praca w wysokich temperaturach ma wpływ na złe samopoczucie, zmniejszenie wydolności fizycznej i psychicznej. Pojawiają się też trudności z koncentracją i zdolnością do wykonywania czynności wymagających precyzji. Związkowcy wskazują też, że podczas ostatnich upałów u kierowców i motorniczych "pojawiły się odparzenia".

Wideo z 2018 r.

ZTM: Pełna dowolność niewskazana



Co na ten temat mówi organizator komunikacji miejskiej w Gdańsku?

- O ile jesteśmy w stanie się zgodzić na noszenie w okresie upałów lekkiej, przewiewnej odzieży, o tyle nie wyrażamy zgody na zakładanie krótszych spodni lub innych elementów garderoby odsłaniających partie ciała. To wbrew powszechnie przyjętym zasadom właściwego ubierania się do pracy - tłumaczy w odpowiedzi na wniosek związkowców Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM w Gdańsku.
Jak przypomina Zomkowski, realizacja zapisów o obowiązkowej jeździe w pełnym umundurowaniu została czasowo zawieszona, co nie zmienia faktu, że "ZTM przykłada dużą wagę do kwestii wizerunku komunikacji miejskiej, a z tym związany jest także wizerunek osób prowadzących pojazdy".

- Pełna dowolność, jeśli chodzi o ubiór kierowców i motorniczych, nie byłaby naszym zdaniem wskazana. W wielu zawodach obowiązują zasady dobierania stroju do wykonywanych czynności i powinny one dotyczyć również osób prowadzących pojazdy. Dobrym przykładem mogą być choćby ujednolicone elementy garderoby kierowców autobusów i trolejbusów komunikacji miejskiej w Gdyni - wskazuje dyrektor ZTM.

Schludny ubiór to kwestia szacunku i dbałość o wizerunek



Jak dodaje Zomkowski, prowadzący pojazdy w większości przypadków wykonują swoje obowiązki w klimatyzowanych kabinach, co jest dużym udogodnieniem pozwalającym skutecznie łagodzić następstwa upałów.

Podkreśla też, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ubrania kierowców i motorniczych były wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów. Powinny być one nieprześwitujące, mieć neutralne barwy, stonowane desenie i nie mogą być przetarte.

- Strój osoby, która wykonuje swoje zawodowe obowiązki, nie powinien odsłaniać zbyt dużych partii ciała, musi być też schludny i czysty - precyzuje Zomkowski. - Zgodnie z opinią wielu specjalistów ds. wizerunku ubiór ma duży wpływ na odbiór firmy w oczach klienta i może niekorzystnie wpłynąć na jej obraz. Jest to również kwestia szacunku wobec osób, dla których świadczy się pracę. Uwzględniając fakt, że osoby prowadzące pojazdy komunikacji miejskiej są współodpowiedzialne za wizerunek tej komunikacji, a w dalszej konsekwencji także miasta, nie wyrażamy zgody na pełną dowolność w doborze stroju do pracy przez kierowców i motorniczych - kończy Zomkowski.

Miejsca

Opinie (484) 10 zablokowanych

  • Kobiety moga miec spodniczki do kolan

    Rozpięte koszule i apaszki a facet długie spodnie , zapięty pod szyję i gdzie równouprawnienie? Dla dowcipnych sugerując że tez panowie mogą mieć spódniczki... to może kobieta tez powinna mieć spodnie

    • 4 0

  • Przecież mają klimatyzację, w przeciwieństwie do pasażerów!

    pasażerowie tramwajów muszą być w przeciągu bo są otwarte okna, a klimy brak

    • 0 3

  • Motornicza (1)

    Jestem kobietą kierowca prowadzaca tramwaje i jeżdżę w sukience przed kolano to dlaczego koledzy motorniczowie nie mogli by jeździć w krótkich spodenkach czy wy wiecie jak gorąco jest w kabinie mimo klimatyzacji???????

    • 6 0

    • Na kawę zapraszam

      Za te modre słowa tak jak wyżej na kawkę zapraszam Mariusz zaj.Strzyza

      • 3 0

  • ugotujecie w tych szklarniach biedne kierowniczki i kierowników

    czemu to ma służyć? żeby zasłabli za kierą? byli ciągle wkurzeni?

    • 4 0

  • Motorniczy

    Jeżeli jako miasto kupiliście nowoczesnetramwaje"PESA" to może jako mój pracodawca dacie mi możliwość pracy w godnych warunkach bo praca w upalne dni w pojeździe w którym kabina w 100% jest przeszklona a okienko ma wymiary 10 cmX20 cm a temperatura dochodzi czterdziestu kilku stopni gdzie klima nie chłodzi lecz tylko przypuszcza rozgrzane powietrze praca jest katorga.Mam 32 letni staż jako motorniczy i marzy mi się praca w takich warunkach jak nasi koledzy i koleżanki z innych europejskich krajów,Strój schludny nie oznacza że muszę parzyć się jak i**ota

    • 2 0

  • motorniczy

    Napisałem co mi leży na wątrobie,dziwnym trafem moją opinię odrzucono bo podobno przekroczyłam czas

    • 2 0

  • Tak ?

    Szkoda że w tamtym roku Sebix pozwolił.

    • 1 0

  • Obywatel

    Kierowca gwarantuje pasażerom bezpieczeństwo ,krawat w upalny dzień to glupota i zagrożenie dla pasażerow

    • 2 0

  • Co za głupota ZTMu

    "ZTM odmówił, tłumacząc, że ich strój nie powinien odsłaniać dużych partii ciała, bo ma to wpływ na odbiór firmy w oczach pasażerów. "

    Tak ma wpływ. Ja widząc kierowcę, który męczy się w tych upałach w stroju galowym wyrabiam sobie negatywne zdanie o tej firmie. Wiadomo praca w takich warunkach do lekkich nie należy. Kierowcy jeżdżą z ludźmi, dużymi autobusami więc muszą być skoncentrowani na jeździe a nie na tym że się gotują, wszystko ich gryzie i przegrzewają organizm. Co to za komunistyczne myślenie jest? Może jeszcze im marynarki i swetry dorzucicie? No głupota w czystej postaci. Wolę żeby ten kierowca jechał sobie nawet w gaciach, jeśli tak mu jest wygodniej. Jeśli będzie czuł się lepiej i bezpiecznie mnie dowiezie.

    • 5 0

  • pani kierowca

    dla mnie pani kierowczyna trojlebusa mogłaby jeździć z gołymi cyckami. jadę z cisowej na karwiny alebym się napatrzał

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane