• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejne dzielnice Gdyni pod lupą niepełnosprawnych

Patryk Szczerba
24 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Dla niepełnosprawnych problemem są często niezauważane na co dzień przez innych przeszkody. Dla niepełnosprawnych problemem są często niezauważane na co dzień przez innych przeszkody.

W ubiegłym roku w ramach akcji "Gdynia dla wszystkich" badali i wytykali błędy w architekturze w Grabówku. Tym razem dostępność dla niepełnosprawnych wolontariusze sprawdzą w kolejnych dzielnicach: Leszczynkach i Chyloni.



Zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki sam się przekonywał, jak ciężko jest poruszać się po mieście osobie niepełnosprawnej. Zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki sam się przekonywał, jak ciężko jest poruszać się po mieście osobie niepełnosprawnej.
Współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych projekt jest organizowany przez Centrum Współpracy Młodzieży na zlecenie miasta. 25 osób, z czego połowę stanowić będą osoby niepełnosprawne, będzie spacerować po dzielnicach i szukać słabych punktów w gdyńskiej infrastrukturze.

W Grabówku znaleźli ich ponad 200. Grupę tworzyły trzy osoby niewidome, dwie niedowidzące, dwie na wózku, jedna poruszająca się za pomocą balkonika. Reszta z nich była zdrowa. Podzielili się na pięć grup. Podczas 22 spacerów przebyli ponad 70 km, a wszystkie zastrzeżenia trafiły na biurka urzędników. Z czasem mają zostać przeniesione na elektroniczną, na bieżąco aktualizowaną mapę.

Czy twoja dzielnica jest przyjazna niepełnosprawnym?

Kilka lat temu w podobnej akcji wzięli udział gdańscy wiceprezydenci odpowiedzialni za przestrzeń publiczną. Wiesław Bielawski chodził po mieście w czarnych goglach i z laską niewidomego, Maciej Lisicki jeździł na wózku. Zobacz relację z tej akcji

- Niestety, wiele polskich miast wciąż nie jest przyjaznych dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Chodzi nie tylko o osoby niepełnosprawne, ale też matki z wózkami czy osoby starsze. Próbą odpowiedzi na ten problem w Gdyni jest właśnie nasz projekt, przy którym współpracujemy z urzędnikami - wyjaśnia Sonia Zając z Centrum Współpracy Młodzieży.

W CWM liczą, że kolejna edycja programu przyniesie wnioski, które dadzą okazję do wykazania się miejskim architektom w najbliższej przyszłości. Mniejsze problemy mają być niwelowane natychmiast.

- Chcemy działać kompleksowo i zebrać w ramach takich spacerów informacje z każdej dzielnicy. Oczywiście nie od razu będziemy dane przeszkody usuwali. Najpierw chcemy zdiagnozować problemy - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

By wziąć udział w projekcie, należy mieć ukończone 15 lat i wysłać zgłoszenie zawierające CV i list motywacyjny faxem pod numer 58 660 64 45 lub e-mailem: sonia@cwm.org.pl. Praca w terenie ma potrwać około 18 godzin. Przed rozpoczęciem działań uczestnicy przejdą jednodniowe szkolenie.

Opinie (59) 1 zablokowana

  • Czego dotyczą zgłoszenia?

    "By wziąć udział w pilotażowym projekcie na Grabówku" - na Grabówku czy na Leszczynkach i Chylonii?
    Bo z tego co zrozumiałam na Grabówku już była akcja?

    • 0 0

  • pogórze górne

    to mega porażka.Dziury na ulicach,na chodnikach,vis a vis szperka praktycznie wogóle brak chodnika,wejścia do klatek schodowych bardzo wysokie i wąskie,nawet nie można wózkiem dziecięcym wjechać.Brak podjazdów,nawet przy przejściach dla pieszych są popękane wysokie krawężniki,a o podjazdach można pomarzyć,nigdzie nie ma.Ogólnie na górnym jest bardzo bardzo kiepsko.

    • 2 1

  • Gdynia Witomino Narcyzowa chodniki do poprawy

    dla wszystkich, nie tylko dla osób niepełnosprawnych.

    • 2 0

  • W całym Trójmieście powstają NOWE bariery dla niepełnosprawnych

    Np. krawężniki na przejściach, na których blokuje się wózek, albo przejścia na osiedlowych progach zwalniających zbudowane w taki sposób, że między chodnikiem a progiem jest wgłębienie albo dziura. Wożę tatę na wózku i nie jesteśmy w stanie przejść na drugą stronę ulicy po nowo zbudowanych przejściach, bo wszystkie mają wgłębienia, na których wózek się przewraca (a dorosły mężczyzna na wózku waży ponad 100 kilo).

    Dużo się dzieje, ale brakuje wyobraźni. Np. ostatnio jakiś idiota kazał postawić słupek, który zabarykadował dojście od windy do przystanku tramwajowego na 3. Maja w Gdańsku. Teraz żaden niepełnosprawny na wózku nie może skorzystać z windy.

    • 1 1

  • Podjazd przy szkole SP 16 Na Pustkach

    niech zrobią podjazd dla niepełnosprawnych przy szkole SP 16 Na Pustkach Cisowskich. Bo teraz Pan Prezydent Gdyni oszczędza aby uzbierać z ludzi 12 mln zł na kryte lodowisko. Przecież już mamy idealnie działające lotnisko za 90 mln.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane