• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejne protesty przeciwko zamknięciu kamiennej grobli w Sobieszewie

Katarzyna Moritz
20 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
  • W minioną niedzielę strażacy OSP Wyspa-Sobieszewska włączyli się w akcję zbierania podpisów pod protestem przeciwko zamknięciu kamiennej grobli.
  • W grudniu protest podpisał tenista stołowy Leszek Kucharski.
  • Protest poparła też znana trójmiejska ornitolog dr Maria Wieloch.
  • Protest podpisał też ornitolog Jakub Typiak.
  • Protest można podpisać w różnych punktach na wyspie.

Pod protestem przeciwko zamknięciu kamiennej grobli zobacz na mapie Gdańska na Wyspie Sobieszewskiej podpisało się ponad tysiąc osób, w tym znana trójmiejska ornitolog dr Maria Wieloch i legenda polskiego tenisa stołowego Leszek Kucharski. Ostatnio podpisy zbierali nawet strażacy.



Czy sądzisz, że protest w sprawie grobli może się powieść?

Po naszym artykule o planach remontu, a następnie zamknięcia dla pieszych kamiennej grobli na Wyspie Sobieszewskiej (rzekomo z powodu konieczności ochrony ptaków, które gniazdują w sąsiadującym z groblą jeziorem Ptasi Raj), jeszcze w ubiegłym roku rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod protestem w tej sprawie.

Zaangażowało się w niego m.in. Stowarzyszenie Wyspy Sobieszewskiej, Koło Emerytów "Bursztynek" nr 6 w Sobieszewie, a także i internauci. Ci ostatni protestują on-line, ale podpisy są zbierane także w tradycyjnej formie. W ostatnią niedzielę akcję wsparła Ochotnicza Straż Pożarna z wyspy. Jej członkowie, po nabożeństwach w kościele Matki Boskiej Saletyńskiej, zachęcali mieszkańców do poparcia protestu.

- Specjalnie nie musieliśmy zachęcać do składania podpisów, myślę że zadziałało też zaufanie do strażaków. Jesteśmy w większości mieszkańcami wyspy i zależy nam na tym, by grobla była dostępna dla mieszkańców i turystów. Akcja jest kontynuowana, listy z podpisami znajdują się w różnych punktach wyspy. Zorganizowane będą też spotkania informacyjne w tej sprawie, koordynuje to koło emerytów - wyjaśnia Adam Kaczmarek prezes OSP Gdańsk-Sobieszewo.

Organizatorzy akcji szacują, że protest przeciwko zamknięciu grobli poparło już ponad tysiąc osób. W grudniu podpisał go wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w tenisie stołowym - Leszek Kucharski, który nazwał plany zamknięcia grobli skandalem. Podpisali się pod nim także trójmiejscy ornitolodzy dr Maria Wieloch oraz Jakub Typiak. Dr Wieloch podkreśliła, że "grobla jest dla ludzi, Mierzeja Messyńska dla ptaków".

Dlaczego dr Wieloch podpisała protest, choć część ornitologów popiera plan zamknięcia grobli?

- Do podpisania protestu ostatecznie skłoniła mnie determinacja mieszkańców i osób odwiedzających Wyspę Sobieszewską oraz postawa urzędów i urzędników, którzy już dawno, przy planach pogłębiana toru wodnego na Śmiałej Wiśle, założyli, że grobla będzie niedostępna dla ludzi. Ptaki, które żyją na uboczu, to tylko pretekst. Prawdziwym powodem jest chęć budowy terminalu, do którego będą wpływały statki z ropą i produktami ropopochodnymi - wyjaśnia dr Maria Wieloch ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Górkach Wschodnich.

Czy chodzący po grobli rzeczywiście przeszkadzają ptakom?

- Sprawa nie jest jednoznaczna. Dla ptaków z rezerwatu Ptasi Raj i obszaru Natura 2000, to nie grobla jest najważniejsza, ale Mierzeja Messyńska, czyli przestrzeń pomiędzy jeziorem Ptasi Raj, a Zatoką Gdańską. To właśnie w tym miejscu przystępują do lęgów bardzo rzadkie i zagrożone sieweczki obrożne. To właśnie ten obszar powinien być niedostępny dla ludzi. Dobrym, ale nie jedynym rozwiązaniem, byłoby przekształcenie rokitnika rosnącego między groblą a Mierzeją Messyńską w taki sposób, żeby stanowił on naturalną zaporę nie do sforsowania przez ludzi. Ten teren jest cenny i musi być chroniony, ale w taki sposób, jak na Zachodzie: ludzie muszą wiedzieć czemu to coś chronimy i dalczego uważamy to za cenne - argumentuje dr Maria Wieloch.

Przeciwnicy odcięcia pieszym dostępu do grobli, przypominają argument, że nie leży ona na terenie rezerwatu, lecz jedynie z nim graniczy.

- Z tego powodu nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych utrzymania ruchu pieszego, który odbywał się tam od około 100 lat. Tym bardziej, że decyzja RDOS zezwala na ruch tankowców na Martwej Wiśle - argumentuje pan Przemek, jeden z protestujących mieszkańców wyspy.

Zbieranie podpisów planowane jest w przyszłości także w centrum Gdańska, w różnych punktach handlowych czy gastronomicznych.

  • By docelowo uniemożliwić ruch pieszych po grolbi, dostęp do dwóch kładek nad przepustami wodnymi zostanie zagrodzony.
  • Jesienią grobla zostanie przebudowana. Rozebrana zostanie jej część, która następnie zostanie wzmocniona prefabrykatami i podwyższona do 1,5 m (obecnie ma od 1 do 1,4 m wysokości).
Jak ustaliliśmy, w najbliższym sezonie turystycznym grobla raczej pozostanie dostępna dla pieszych. Firma Navimor Invest SA, która wygrała przetarg organizowany przez Urząd Morski i która za 9 mln zł wykona remont grobli, wróci do pracy po wakacjach.

- Początkowe prace już wykonaliśmy, m.in. zgromadziliśmy kruszywo budowlane. Obecnie roboty są wstrzymane, zgodnie z warunkami realizacji projektu środowiskowego, do czasu aż minie okres lęgowy. Te uwarunkowania są dość ostre, bo to jest rezerwat, musimy więc czekać do późnej jesieni. Urząd Morski nie zmienił żadnych wytycznych odnośnie grobli, prace realizujemy zgodnie z projektem - wyjaśnia Adam Juszczak ze spółki Navimor Ivest.

Przypomnijmy, zamknięcie grobli dla ruchu pieszych to efekt decyzji środowiskowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wydanej w związku z remontem grobli. W decyzji napisano, że "wykorzystywanie jej jako ciąg pieszy powoduje każdorazowe płoszenie ptaków i ich ucieczkę. Dlatego ciąg ma być przerwany, a kładki powinny być podnoszone i tak zbudowane, by nie można było ich ominąć".

Z tymi postanowieniami nie zgadzają się nie tylko gdańscy urzędnicy, którzy podkreślają, że grobla powinna być na co dzień otwarta, a zamykana ewentualnie tylko na okres lęgowy ptaków, ale także większość mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej.

Przeczytaj całą treść protestu w sprawie zamknięcia kamiennej grobli na Wyspie Sobieszewskiej

W tekście petycji protestujący zaznaczyli m.in. że: "półtorakilometrowa grobla od lat stanowi atrakcję dla turystów z całej Polski, a także coraz liczniejszej grupy gości przyjeżdżających z zagranicy. Stanowi miejsce wypoczynku weekendowego dla mieszkańców Trójmiasta oraz okolic. Korona grobli leży poza granicami rezerwatu w związku z czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbywał się po niej ruch pieszy. [...] Przebudowa grobli spowodowana jest wyłącznie udostępnieniem Śmiałej Wisły dla dużych statków wożących materiały ropopochodne czyli tankowców. Jednocześnie ten akwen służy do uprawiania wszelkich sportów motorowodnych. [...]. Jesteśmy przekonani, że zależy to tylko od dobrej woli urzędników".

Opinie (127) 5 zablokowanych

  • ciekawe czy ..................

    skutery wodne , motorowy na Wiśle nie płoszą ptaków . Czy dyskoteka (lub inny przybytek ) kolo/w mariny na górkach zachodnich nagłaśniający okolice daleko poza granice rezerwatu ( wrzesień 2014 ) - nie płoszą ptaków ????
    Bywam kilkakrotnie w roku na wyspie Sobieszewskiej i jakoś nie zauważyłem żeby mieszkańcy i turyści wpływali negatywnie na Ptasi Raj . Doprowadzenie do takiej samej sytuacji jak w rezerwacie Mewia Lacha - wytyczona sciezka , drut z tabliczka "wstep wzbroniony " wydaje sie GRUBA PRZESADA .
    jako dowod ze bywam na wyspie ................. photoblog.pl/user12345/171247732/lecace-lodoweczki. na pocztku trzeba dopisać www a na koncu html

    • 12 0

  • Słabo z tymi kometarzami, widać że to mało medialnt temat i mieszkaniców naszego miasta to nie interesuje!

    • 3 0

  • proszę podać adresy miejsc gdzie można podpisać się pod protestem (2)

    • 12 1

    • widziałem listę w Świbnie w sklepie U Joli

      • 1 0

    • jest aktywny link pod koniec w artykule

      • 2 0

  • GROBLA 2016...

    U nasady grobli z obu stron stanie stalowy plot (prety) siegajacy wody z obu stron oraz za plotem slup z monitoringiem (kamery, czujniki ruchu, lampy z fotokomorka, panele sloneczne, itp) jak na granicy z Rosja...;)

    Nie chodzi wszak o bezpieczenstwo ptakow a ... tankowcow i gazowcow...

    Jesli mieszkancom wyspy i miasta uda sie to zablokowac to wielki szacun...

    • 13 1

  • Zasieki, karabiny, miny, zamiast edukacji. Oto propozycja rdoś i um (1)

    • 11 2

    • Edukacja jest niewystarczająca, można edukować, a ludzie i tak wlezą, naśmiecą

      i zrobią, co będą chcieli. Osobiście jestem za ogrodzeniem pod napięciem.

      • 2 0

  • Obowiązkowy spacer po grobli ( może być płatny) dla tych co decydują

    • 1 0

  • sądzę, ze angielska grobla winna być zamknieta

    • 4 0

  • Niech rdoś pokaże ekspertyzę, jakie ptaki, w jakich ilościach i kiedy są płoszone

    Takie banaluki wciskają , siedzą cicho w biurach bo boją się konfrontacji, wstyd krętacze. Gdzie jest raport, ile ptaków, jakich i kiedy zostało spłoszonych. To tak jak wlepić mandat za szybkość zmierzoną na oko. A w dodatku sami nie wiedzą na jakim terenie znajduje się grobla, czy leży w rezerwacie czy poza. Oskarżają wędkarzy,że to oni są winni zamknięcia bo śpią na wydmach (ilu kiedy i gdzie) , proszę o raport , winni zamknięcia są też amatorzy fotografowania. Tak tłumaczy się rdoś. Tchórzliwi urzędnicy wiedzą że nie obronią swoich racji dla tego jak ognia boją się konfrontacji

    • 10 1

  • zamknąć pobliski mało legalny parking gdzie pijana baba z pobliskiej chałupy kasuje po 5 zł za godzine (1)

    zamknąć tę niby restaurację do której gotowe dania dowożone są z niewiadomo kąd czerwoną toyotą i w pojemnikach prażą się na slońcu zanim jakiś turysta ten syf śmierdzacy zje. Każdemu pijakowi za rozbitą butelkę walić po 500 mandatu albo tydzień pracy po 10 godzin dziennie przy sprzątaniu swojej okolicy. Tak żeby sąsiedzi widzieli. I nie będzie trzeba zamykać grobli

    • 4 3

    • Jola ty durniu 5zł za cały dzień Ziuta brała

      • 1 1

  • Gdańsk niech się odczepi od Sobieszewa on należy do Pruszcza

    Od 50 lat Gdańsk nie zbudował mostu w Sobieszewie na Martwej Wiśle tylko wstawil stary most pontonowy z kiezmarka. Miały być kolejne mosty na wiśle łaczące Stogi z Sobieszewem i Świbno z Mikoszewem a nie ma nic nawet kanalizacja sie zawaliła. Pruszcz wyklada ogromną kasę bo chce dostepu do morza, zaplecza turystycznego. Jak nie pomogą rozmowy to jest wojsko i chlopi i zabiora co nasze...

    • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane