• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańszczanie wymogli zmiany w rozkładach jazdy linii autobusowych

Krzysztof Koprowski, Maciej Korolczuk
19 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Duże zmiany czekają pasażerów linii 115, na której docelowo mają się pojawić również "przegubowce". Duże zmiany czekają pasażerów linii 115, na której docelowo mają się pojawić również "przegubowce".

Od piątku i soboty pasażerów komunikacji miejskiej w Gdańsku czekają kolejne zmiany. Tym razem korekta rozkładów jazdy obejmie sieć autobusową. Ma być więcej pojazdów na najbardziej obleganych liniach, a śródmiejska "setka" wróci po długiej przerwie na swoją stałą trasę przez przystanek przy przychodni przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska.



Jak oceniasz wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w komunikacji miejskiej w Gdańsku?

Pierwsza zmiana, która wejdzie w życie już w piątek (19 października), dotyczy linii 115. W oparciu o uwagi mieszkańców wprowadzone zostaną dwa nowe kursy:

Od 20 października na tej samej linii w soboty zostaną uruchomione nowe kursy:

- Dzięki dodatkowym kursom zostanie zagęszczona częstotliwość między godziną 6:45 - 7:30 nawet do co około 10 minut. Po modernizacji ul. Nowej Medyków zobacz na mapie Gdańska i korekty parametrów układu drogowego na ul. Smoluchowskiego zobacz na mapie Gdańska, planujemy uruchomić autobusy przegubowe na tej linii - dodaje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Dodatkowo od początku przyszłego tygodnia ZTM planuje odciążyć linię 115 na odcinku Emaus zobacz na mapie Gdańska - Jaworzniaków zobacz na mapie Gdańska nowym kursem linii 156 o godz. 4:57 z pętli Siedlce zobacz na mapie Gdańska do szkoły metropolitalnej zobacz na mapie Gdańska oraz z Kowal o 5:30 do Siedlec przez Rębowo.

Zmiany na liniach 174 i 175 oraz nowe przystanki



Od 20 października zmianie ulegają również rozkłady jazdy dla linii 174. Sobotnio-świąteczne kursy tej linii z Siedlec o godz. 10:08 oraz 18:08 zostaną przyspieszone o 60 minut i wydłużone do Starej Piły (dotychczas autobusy kończyły bieg w Otominie). W dni powszednie kurs o godz. 12:42 także zostanie wydłużony do Starej Piły (bez zmiany godziny odjazdu).

Od najbliższej soboty więcej kursów przewidziano na linii 175. W dni powszednie w godzinach tzw. międzyszczytu oraz w soboty i niedziele pojazdy będą kursowały z częstotliwością co ok. 20 minut (obecnie co 30 minut).

Ponadto między przystankami Pastelowa i Srebrna autobusy pojadą przez ul. Pastelową zobacz na mapie Gdańska, obsługując parę przystanków Kolorowa przy żłobku i przedszkolu. Dotychczasowy przystanek Kolorowa zostanie przemianowany na Szmaragdowa.

W ostatnich tygodniach linia 100 została ograniczona wyłącznie do ulic Starego Miasta. W ostatnich tygodniach linia 100 została ograniczona wyłącznie do ulic Starego Miasta.

"Setka" wraca na stałą trasę, lepszy dojazd do przychodni



Ostatnią ze zmian, która wchodzi w życie 20 października, jest powrót linii 100 na stałą trasę m.in. przez przychodnię Wałowa zobacz na mapie Gdańska. I to właśnie z myślą o nich ZTM dostosował rozkłady jazdy "setki" oraz linii 130, aby pacjenci mieli do dyspozycji autobus do dworca głównego co ok. 10 minut.

Liczne uwagi do nowych rozkładów jazdy



Przypomnijmy, że są to już kolejne zmiany wprowadzone w komunikacji miejskiej w ostatnim czasie. We wtorek dokonano modyfikacji rozkładów i tras linii tramwajowych. Na ich niedopracowanie skarżyli się często nasi czytelnicy, wysyłając wiadomości na nasz redakcyjny e-mail news@trojmiasto.pl lub przez Raport na stronie i w aplikacji na telefon.

Zarząd Dzielnicy Przeróbka zwraca uwagę, że nie konsultowano z nią zmiany trasy linii 3 i wnioskuje o jej przywrócenie na trasę Brzeźno - Stogi przez Przeróbkę lub zapewnienia innego połączenia między tymi dzielnicami.

Odpowiedź ZTM: To przygotowanie do remontu torów na Stogach, które rozpocznie się na przełomie października i listopada.

- Pętla na Przeróbce posiada zaledwie jeden tor i nie jesteśmy w stanie pomieścić tam aż trzech linii tramwajowych. Po zakończeniu prac budowlanych uruchomimy tramwaje w godzinach szczytu do Brzeźna oraz przez cały dzień na Piecki-Migowo (Morenę) - zapowiada Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM Gdańsk ds. przewozów - Alternatywą w dojeździe do Brzeźna może być linia 158 przez tunel pod Martwą Wisłą.
Aktualne rozkłady jazdy oraz rzeczywisty czas przejazdu autobusów i tramwajów sprawdzisz na stronie komunikacja.trojmiasto.pl oraz w naszej aplikacji na telefon.

Linia 115: (nie)potrzebny zajazd na pętlę Siedlce



Mieszkańcy osiedli wzdłuż Jabłoniowej proszą o utworzenie zajazdu linii 115 do pętli na Siedlcach, dzięki czemu możliwa byłaby wygodna przesiadka na tramwaj do centrum Gdańska. Obecnie muszą przesiadać się w obrębie zespołu przystanków Emaus, co jest dość uciążliwe.

Odpowiedź ZTM: zdecydowana większość pasażerów na tej linii podróżuje w kierunku Aniołek i Wrzeszcza, więc nie ma potrzeby wydłużać trasy o zajazd do pętlę, co wydłuży czas przejazdu o 4-5 minut.

- Pasażerowie z tych osiedli, udający się na pętle Siedlce mogą skorzystać z linii 156 lub 174 - dodaje Zomkowski.
Opóźnienia na linii 155 uniemożliwiają przesiadkę na pociągi na trasie PKM. Opóźnienia na linii 155 uniemożliwiają przesiadkę na pociągi na trasie PKM.

Linia 155: notorycznie opóźnione autobusy



Pasażerowie linii 155 skarżą się na notorycznie opóźnione autobusy, przez co nie mogą zdążyć przesiąść się na pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na przystanku Gdańsk Jasień zobacz na mapie Gdańska.

Odpowiedź ZTM: opóźnienia są spowodowane utrudnieniami związanymi z budową ul. Nowej Bulońskiej Północnej.

- Utrudnienia wynikają z wąskiego gardła w pobliżu placu budowy Nowej Bulońskiej. Niestety nie ma trasy alternatywnej i autobusy muszą się "przeciskać" przez ul. Leszczynową zobacz na mapie Gdańska. Rozkład jazdy został już zmieniony i w miarę możliwości dostosowany do bardzo trudnych warunków. Na wszystkich liniach na Południu w przypadku takiej konieczności służby włączają rezerwowe autobusy, aby zminimalizować opóźnienia - wyjaśnia rzecznik ZTM Gdańsk.

Materiał z lipca br.



Linia 227: tłok przez zbyt krótkie autobusy



Na linii 227 problemem są natomiast zbyt krótkie autobusy, przez co nie wszyscy pasażerowie są w stanie wsiąść do pojazdu.

Odpowiedź ZTM: to wina przewoźnika, który obsługuje linię 227.

- Przewoźnik nie zastosował się do warunków umowy, nakładającej obowiązek obsługi linii 227 autobusami przegubowymi. Mimo naliczenia kar finansowych na przewoźnika, nie zmienił on rodzaju autobusów i dlatego w trybie natychmiastowym został odsunięty od jej obsługi. Teraz kursy te obsługuje spółka GAiT z taborem przegubowym - odpowiada Zygmunt Gołąb.
Docelowo na linii 227 ma być zwiększona częstotliwość do 15 minut w godzinach szczytu porannego i popołudniowego (obecnie jest on utrzymana tylko w godzinach szczytu porannego).

  • Linia 4 ma stanowić uzupełnienie linii 2.
  • O godz. 7 i 8 nie są wykonywane żadne kursy na linii 2.

Linia 2: brak tramwajów w porannym szczycie



Nasi czytelnicy pytają również Zarząd Transportu Miejskiego o przyczynę braku tramwajów na linii 2 w porannym szczycie.

Odpowiedź ZTM: pasażerowie mają do dyspozycji linię 4, która ma wspomagać przewozy na trasie linii 2.

- Linia 4 to nic innego jak wariant linii 2. Warianty tych linii różnią się przede wszystkim trasą w Śródmieściu. "Czwórka" obsługuje Dworzec PKS, zaś "dwójka" Dworzec Główny PKP. Dawniej kursy linii 2 były wariantowane przez dworzec PKP lub PKS, co wprowadzało zamieszanie wśród pasażerów. Stąd pomysł oznaczenia wariantu innym numerem - mówi rzecznik ZTM.
06:20 19 PAźDZIERNIKA 18 (aktualizacjaakt. 07:04)

(11 opinii)

Gorąco linia 155 kierunek Jasień PKM. Dziękujemy bardzo. Jest 11 stopni drogi kierowco
Gorąco linia 155 kierunek Jasień PKM. Dziękujemy bardzo. Jest 11 stopni drogi kierowco

Miejsca

Opinie (303) 2 zablokowane

  • po co 115 (2)

    Znow na Siedlce?! I tak jedzie bardzo dlugo. Po co wydluzac czas przejazdu. Mozna podejsc z Emausu. Juz bez przesady. To tylko naly kawalek drogi.

    • 9 12

    • A to jest

      węzeł przesiadkowy czy spacerowy ?

      • 4 2

    • Najlepiej jakby wrociło na stara trase , teraz na Suchaninie autobusy kierunek Wrzeszcz jezdza pw obie strony a przy nie

      ustawic czy na 199 czy na 115

      • 0 0

  • jesli chodzi o 155

    To faktycznie sie spoznia. Choc ja nim jezdze w sumie tylko w weekendy to faktycznie zawsze przyjezdza spozniony. Wtedy trudno zdaxyc na pkm. A spoznienia przez jazde Leszczynowa to ktos tu glupoty chyba gada. W niedziele niehandlowe jezdze czesto to ulica Jabloniowa pustawa a 155 i tak przyjezdza spozniony. To chyba raczej wina Swietokrzyskiej.

    • 6 1

  • (4)

    Dzięki za zlikwidowanie 11:(

    • 12 1

    • ale masz (3)

      Chyba 2,6,7,4 . w czym problem?a ja nie mam zadnego tramwaju. Tylko 4 autobusy z czego jeden jezdzi w weekendy co 1,5-2 godz.

      • 4 4

      • Do jedenastki można było wsiąść bez problemu na przystanku Sikorskiego, inne tramwaje w godzinach szczytu przyjeżdżają przepełnione do granic możliwości.
        Zastanów się zanim coś napiszesz.

        • 9 2

      • akurat jak jadę do pracy to 2 nie jeździ
        wszystko jeździ w stronę jelitkowa wygląda to tak: 4 8 4 8 8 .......
        o 5 się nie wypowiadam spóźnia się i jest bardziej rozgruchotana od 8

        • 6 1

      • Problem

        Żeby zmieścić się w tramwaju. Na Chełmie to duży sukces i często udaje się to tylko desperatom

        • 0 0

  • A 154 jak nie miał skomunikowania z tramwajami, tak nie ma! Nieosiągalna pętla Łostowice... (3)

    Gaitek oferuje nam 256...co półtorej godziny!!! Przesiadałam rano na T-2 przy Locie, ale i to jakiemuś pajacowi przeszkadzało-ograniczył poMATOŁ częstotliwość kursowania...Bęcwały bez poJĘCIA!!!

    • 9 1

    • (2)

      Gait nie obsługuje 256...

      • 1 0

      • linia 113 (1)

        Ale linię 113 GAIT obsługuje ... a autobusy tej linii w kierunku pętli Łostowicka - co 0,5 godziny. To do Gdańska człowiek dojdzie na piechotę w tym czasie

        • 1 1

        • Rozkłady jazdy układa ztm. wydawało się że jak zmieniona zostanie nazwa przewoźnika to ludziom przestanie się mylić.....

          • 0 0

  • Przegubowce powinny trafić bezwzględnie na linii 213.

    Wąskie ulice dojazdowe to temat dla kandydatów na prezydenta miasta. Rano nie wszystkim dzieciom udającym się do SP 86 na Wielkopolskiej dane jest wsiąść do autobusu, po południu podobna sytuacja.

    • 5 2

  • Uciekający 130 na stacji Jasień PKM 22.59 (2)

    Ostatni autobus 130 z pętli PKM odjeżdża minutę przed przyjazdem ostatniej PKMki z wrzeszcza 22.58...

    • 8 2

    • I brak alternatywy

      127 już nie ma

      • 2 1

    • Taka sama sytuacja z 227 , który rano odjeżdża tuż przed podjechaniem na przystanek 184 i nie ma czasu żeby się przesiąść. Koszmar. Dojeżdżając na przystanek można tylko zobaczyć tył autobusu 227 i mu pomachać. tyle z nadziei, że zdązę nim pojechać do Wrzeszcza. Z Moreny oczywiście.

      • 4 1

  • ale 12 Milionów na Model na rzecz rownego traktowania + zdrovelove oraz

    setki innych "ważniejszych " rzeczy to się znajdują ! kasa dla swoich jest.
    Dość tego.

    • 10 1

  • 118 (2)

    A od kiedy wroca autobusy 118 na dawna trase

    • 15 3

    • Mial wrócić 30 wrzesnia

      Październik mija i dalej cisza

      • 2 0

    • GAIT twiedzi, że od listopada

      • 0 0

  • 129 a PKM Jasień

    A ja bym chciała w końcu korekty rozkładu autobusów linii 129. PKM przyjeżdża na Jasień około 16.12 . Wysiada tam pełno osób. 129 zawsze odjeżdża pusty przed samym nosem. Nigdy nie zaczeka minuty na pasażerów. Następny autobus jest za 10min. Szybciej się pojdzie na piechotę.

    • 4 3

  • Lokalizacja przystanków na planie miasta. (1)

    Czy tak trudno jest umieścić na stronie ZTM gdzie dokładnie jest przystanek. Nie wiadomo ,z którego jest najbliżej do celu a przecież nie każdy jedzie dokładnie na ulicę z nazwą przystanku.

    Następna sprawa to dojazd do Akademii Medycznej np. z Chełmu . Dla osoby chorej to tylko taksówką, bo nie ma jak przesiąść się s tramwaju na autobus. Wszędzie schody, albo bardzo długa odległość od jednego środka komunikacji do drugiego.

    • 12 2

    • Jest możliwość

      Jedziesz z Chełmu tramwajem do przystanku "Wilanowska" i przesiadasz się na 115. Jeden peron, bez schodów, nigdzie nie trzeba iść.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane