• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kombinacje z budowlanym VATem

Piotr Frankowski
21 marca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Rząd nie chce ustawy o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane. Według Ministerstwa Finansów doprowadzi to do wyłudzeń i grozi katastrofą budżetu. Innego zdania jest Sejm. Posłowie chcą oddać różnicę w podatku, ale tylko inwestorom indywidualnym.

- Po co było wprowadzać ustawę, do której potrzebne są teraz rekompensaty. Po co było podnosić VAT. No i po co wreszcie dzielić rynek na inwestorów indywidualnych i deweloperów - pyta Wiesław Słomiński, prezes gdańskiego TBS Konkret.

Posłowie zdecydowali bowiem, że po podwyżce podatku VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc., potrzebna jest teraz ustawa o jego zwrocie. Uznali jednak, że wzrost cen najbardziej uderzył w budujących lub remontujących swoje domy samodzielnie. I zwrot ma być tylko dla nich. Ale inwestorzy indywidualni muszą wykonywać pracę sami. Najęcie profesjonalnej firmy, nawet do remontu domu, uniemożliwia już staranie się o zwrot podatku. Ma on przysługiwać za zakup materiałów budowlanych na budowę lub remont. Także na wykonanie nadbudowy czy też rozbudowy oraz adaptację na potrzeby mieszkaniowe. Według wyliczeń posłów budżet musiałby wydać z tego tytułu 1,5 mld zł rocznie.

Rząd ostro skrytykował sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która rekomendowała wprowadzenie ustawy. Jarosław Neneman, wiceminister finansów, stwierdził, że łączne wydatki budżetowe z tego tytułu mogłyby przekroczyć nawet wpływy z podwyżki VAT-u.

Pomysł zwrotu podatku tylko inwestorom indywidualnym nie podoba się również deweloperom. Zdaniem Słomińskiego jest to dzielenie rynku. Nie rozumie dlaczego jedni inwestorzy mogą dostać zwrot VAT-u, a inni nie.

- Przede wszystkim w budownictwie podatki powinny być jak najniższe dla wszystkich. Nie od dziś mówi się, że budownictwo jest kołem napędowym gospodarki - uważa Słomiński.

Jego zdaniem pomysły Sejmu to kolejne komplikacje przepisów, które powinny być jak najprostsze i jak najbardziej przejrzyste. Może to rodzić również pole do kolejnych nadużyć.

- Tego typu rozumowanie sprawia, że w żaden sposób nie będziemy w stanie rozpowszechnić i wprowadzić systemu budownictwa czynszowego, które miało być priorytetem - podkreśla Słomiński.
Piotr Frankowski

Opinie (3)

  • "Ale inwestorzy indywidualni muszą wykonywać pracę sami. Najęcie profesjonalnej firmy, nawet do remontu domu, uniemożliwia już staranie się o zwrot podatku."
    to ja prosze o wznowienie programu "zrób to sam" Słodowego
    bo narazie sto moge sobie postawić szałas a nie wyburzyć ścianę
    z kładzeniem kafelków na ścianie tez bym byla ostrozna...

    • 0 0

  • No tak panowie

    Zdaję się że taki pomysł doprowadzi do poszerzenia sięszarej strefy. To jest złoty interes dla firm budowlanych po co wystawiać teraz fakture na wykonane usługi ???
    Jak wystawię fakture to gość nie będzie mógł odzyskać VAt-u czyli dzieki temu ja zrobie interes(nie wystwie faktury na usługę) on dostanie zwrot podatku Vat.

    Swietny pomysł - NOBLA dac temu który na to wpadł - chyba ma firmę budowlana

    • 0 0

  • żadnych zwrotów dla developerów.
    Kupiłam mieszkanie od Polnordu jeszcze gdy był stary Vat. wykończyłam, wprowadziłam się. Potem wzrósł VAT a ja dostałam pismo z propozycją, że albo dopłacę do nowego VAT-u albo nie dostanę aktu notarialnego.
    Dopłaciłam, bo umowa przedwstępna pozwala im na taki kant.
    Dlaczego mają mieć zwrot??

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane