• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec Sejmu V kadencji

js
8 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tusk w Gdańsku: będę premierem
Kto zasiądzie w ławach poselskich w Sejmie VI kadencji? - Tego dowiemy się najpóźniej pod koniec października. Kto zasiądzie w ławach poselskich w Sejmie VI kadencji? - Tego dowiemy się najpóźniej pod koniec października.
Sejm V kadecji kończy swoją działalność - zadecydowali wczoraj posłowie. Wybory 21 października.

Skrócenie kadencji Sejmu oznacza to samo dla Senatu.

Posłowie głosować mieli nad trzema wnioskami o skrócenie kadencji - autorstwa PO, PiS i SLD. Do przegłosowania potrzebnych było minimum 307 głosów. Udało się już za pierwszym podejściem. Wniosek złożony przez SLD poparło 377 posłów, przeciwko było 54, natomiast od głosu wstrzymało się 20 parlamentarzystów.

Na kogo zagłosujesz w nadchodzących wyborach ?


Pozostałe wnioski stały się więc bezzasadne.

Wkrótce po głosowaniu marszałek Ludwik Dorn podpisał uchwałę o skróceniu kadencji Sejmu.

- Partie od prawicy do lewicy wykazały wiarę w obywateli i szacunek do nich. Tym samym Sejm kończy kadencję w sposób godny i honorowy - ocenił marszałek Dorn.

Dzisiejsza decyzja nie oznacza, że parlament natychmiast przerywa swoją pracę. Po długich debatach marszałek Ludwik Dorn wspólnie z przedstawicielami PO, PiS, SLD i PSL uzgodnili, że dodatkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się między 19 a 21 września i będzie dotyczyło tylko senackich poprawek do ustaw, nad którymi ostatnio pracowali posłowie.

- I tylko tym Sejm się zajmie. Żadnych nowych ustaw, żadnych działań, które mogłyby doprowadzić do destrukcji - zapewnił wicemarszałek Wojciech Olejniczak.

Zgodnie z konstytucją posiedzenia powinny trwać do dnia poprzedzającego zebranie się Sejmu kolejnej kadencji.

Wybory parlamentarne odbędą się najprawdopodobniej 21 października. Kto je wygra?

Wszystkie sondaże przewidują, że zwycięzcą batalii wyborczej będzie Platforma Obywatelska lub Prawo i Sprawiedliwość. Najnowsze badania wskazują, że obie partie mogą liczyć na poparcie rzędu 27-35 proc. Do Sejmu bez problemu powinna swoich posłów wprowdzić również Lewica i Demokraci (11 proc). Poparcie dla PSL i Samoobrony oscyluje na poziomie ok. 5 proc., czyli na wysokości progu wyborczego dla partii.

Z ławami poselskimi będą się musieli najprawdopodobniej pożegnać obecni parlamentarzyści Ligi Polskich Rodzin. Na to ugrupowanie - jeśli wierzyć ostaniemu badaniu OBOP - zagłosowałoby tylko dwóch na stu badanych.

Jak głosowali posłowie

Skrócenie kadencji Sejmu poparli wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PO (130) i SLD (54) oraz 151 posłów PiS, wszyscy posłowie PSL (27), trzech posłów Samoobrony, siedmiu posłów koła Ruchu Ludowo-Narodowego i pięciu posłów niezrzeszonych.

Przeciw skróceniu kadencji był jeden poseł PiS - Alojzy Lysko, 30 posłów Samoobrony, 16 posłów LPR, 6 posłów koła Prawicy Rzeczypospolitej i 1 poseł niezrzeszony.

Od głosu wstrzymało się 7 posłów Samoobrony, 12 posłów LPR oraz 1 niezrzeszony.

Dziewięciu posłów nie wzięło udziału w głosowaniu
js

Zobacz także

Opinie (448) ponad 50 zablokowanych

  • Wczoraj (jak mawia Korwin Mikke- i słusznie) rezimowa telewizja dała pokaz propagandy, która z Gomułkowskich i Gierkowskich

    propagandzistów zrobiła maluczkich nieudaczników. TO BYŁA DOPIERO PROPAGANDA!!.
    NO ALE KTO MA MEDIA a szczególnie TV z gotowymi na rozkazy przydupasami ten ma zwycięstwo!
    Ten bolszewizm musi trafić pod strzechy!
    " A CIEMNY LUD TO KUPUJE"
    Bóg zapomniał o tym kraju. No ale wiadomo, że "Bóg pomaga" tylko tym, którzy maja rozum!

    • 0 0

  • dwa lata temu media były wasze, kmioty z PO:-)
    logiczne chyba, że kto ma władze ten ma media, no nie?
    szkoda, że sie nie przekonacie jak to jest mieć władze he he he he he
    macie przecież TVN i szymona pejsa majewskiego:-) a, i kube giewałt wojewódzkiego:-) ci dwaj robia za całą TVP....

    • 0 0

  • synowie i córki pułkowników LWP i WSI

    "Robert Kwiatkowski (ur. 7 listopada 1961 w Przemyślu),
    syn płk dra Stanisława Kwiatkowskiego, lewicowego publicysty, twórcy CBOS i doradcy Wojciecha Jaruzelskiego, były członek PZPR i Zrzeszenia Studentów Polskich, od 1993 członek rady nadzorczej Polskiego Radia, od 1995 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 1995 zaangażowany w prowadzenie kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego, co wpłynęło na to iż w 1998 został prezesem Telewizji Polskiej zajmując miejsce Ryszarda Miazka z PSL-u. Za jego kadencji pojawiły się zarzuty stronniczości telewizji publicznej, która o wiele przychylniej miała odnosić się do polityków SLD i PSL niż do polityków innych opcji. Prezesowi zarzucano też nadmierną komercjalizację TVP i rezygnację z jej misji oświatowej i kulturotwórczej.

    Jego nazwisko pojawia się też jako potencjalnie zamieszanego w Aferę Rywina. Na posiedzeniu Rady Nadzorczej na wiosnę 2003 Anna Popowicz i Andrzej Liberadzki bezskutecznie wnioskowali o odwołanie Kwiatkowskiego z funkcji prezesa. Murem za nim stanęli SLD-owscy członkowie Rady oraz Bolesław Sulik. Za odwołaniem Kwiatkowskiego wstępnie wypowiedziała się natomiast też szefowa KRRiTV Danuta Waniek oraz jej poprzednik na tym stanowisku Juliusz Braun. Startował początkowo w konkursie na kolejną kadencję prezesa telewizji, ale ostatecznie wycofał się przed ostatecznym rozstrzygnięciem (jego następcą został w lutym 2004 Jan Dworak)."

    • 0 0

  • g jak gallux ciemniaku jednozwojowy!

    tacy jak ty te propagandę jak to mówił Komorowski .. kupują!
    ...
    i tobie też!

    • 0 0

  • bezpartyjny fachowiec

    "Jan Dworak (ur. 31 grudnia 1948 w Sochaczewie) - działacz polityczny, dziennikarz, uczestnik Okrągłego Stołu. W latach 2004-2006 Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

    Z wykształcenia Dworak jest polonistą (Uniwersytet Warszawski). Pracę dziennikarską rozpoczynał w latach 70. w pismach sportowych. Później był zaangażowany w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu. Współredagował niezależne pismo Opinia (razem z Andrzejem Czumą ,Leszkiem Moczulskim, Emilem Morgiewiczem i Wojciechem Ziembińskim).

    Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany do lipca 1982. Pracował m.in. w Przeglądzie Katolickim i Tygodniku Solidarność. W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. środków masowego przekazu. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

    Na początku lat 90. został wiceprezesem TVP. Po odejściu z telewizji został producentem filmowym (Weiser, Blok.pl, seriale Miodowe lata, Kasia i Tomek). Jego studio produkowało dla Telewizji Polskiej program publicystyczny Pytania o Polskę oraz pierwszy w Polsce rozrywkowy talk-show - prowadzony przez Alicję Resich-Modlińską Wieczór z Alicją. W latach 1998-2002 zasiadał w Radzie Programowej TVP. Kierował Telewizją Publiczną od 17 lutego 2004 do 11 maja 2006.

    Jest uważany za człowieka spoza polityki. W 2002 kandydował jednak z list PO w wyborach samorządowych, a z członkostwa w partii zrezygnował po objęciu posady prezesa TVP"

    • 0 0

  • wnioski?
    do 2006 roku TVP była w łapskach SLD i PO:-) piękny nmariaż:-) czerwonego pająka i różowego kominiarza:-)
    jakoś wtedy nie przeszkadzały PO "wolne media" hi hi hi

    • 0 0

  • Trzeba wreszcie powiedziec stop odtradzajacemu sie faszyzmowi w tym kraju!

    Podobno jest on prawem zabroniony!
    koń PiSderski by się uśmiał!

    • 0 0

  • Podobno jak wygra PiS to wszyscy beda mieć posiadłości na Mazurach!

    (do sprzatania i pilnowania kacykom z PiS)

    • 0 0

  • mazury zajęte

    • 0 0

  • mazury sa nasze!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane