• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec z "kopciuchami". Uchwały antysmogowe przyjęte

Ewelina Oleksy
29 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
W Gdańsku problem z "kopciuchami" jest nadal spory. Uchwała antysmogowa ma pomóc go zlikwidować. W Gdańsku problem z "kopciuchami" jest nadal spory. Uchwała antysmogowa ma pomóc go zlikwidować.

Koniec z piecami "kopciuchami" zanieczyszczającymi powietrze, a jeśli kominki, to tylko okazjonalnie. Sejmik województwa pomorskiego przyjął uchwały antysmogowe, które obejmą też Gdańsk i Gdynię. Sopot jako kurort ma od lutego tego roku oddzielne zasady i własne przepisy w tej sprawie.



Czy uchwały antysmogowe poprawią jakość powietrza w twoim mieście?

Przyjęte przez radnych województwa uchwały antysmogowe to przepisy dotyczące zmiany sposobu ogrzewania w domach. Wszystko po to, by zredukować zanieczyszczenia powietrza.

Na mocy uchwał mieszkańcy, którzy palą w starych piecach i kopcą z kominów, będą musieli podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, jeżeli istnieje taka możliwość. Na wsiach natomiast obowiązywać będzie m.in. wymiana pieców i kotłów na nowoczesne.

Ta wiadomość ucieszyła m.in. władze Gdańska. Warto przypomnieć, że w ostatnim sezonie grzewczym nałożono tu ponad 200 mandatów za palenie śmieciami w piecach.

Pożegnanie z "kopciuchami"



"Kopciuchy", czyli piece węglowe klasy 1 i 2, muszą zniknąć z miast najpóźniej do września 2024 roku. Do września 2026 roku trzeba się będzie pożegnać z piecami klasy 3 i 4, a do końca 2035 roku z piecami najwyższej 5 klasy.

Firmy zajmujące się ogrzewaniem w Trójmieście



Uchwała zabrania też spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

- Projekty uchwał były wcześniej konsultowane zarówno z samorządowcami, jak i organizacjami ekologicznymi. Zgodnie z założeniem uchwał antysmogowych mieszkańcy miast, którzy ogrzewają domy kotłami CO lub piecami na paliwa stałe, w pierwszej kolejności mają obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do miejskiego ogrzewania, uchwały zezwalają na stosowanie gazu lub lekkiego oleju opałowego. Oczywiście warto zainwestować w odnawialne źródła energii w celu ogrzewania budynku i wody, np. panele fotowoltaiczne czy solary - mówi Michał Piotrowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Jak podkreśla Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, przyjęte uchwały to odpowiedź na problem, którego skala jest gigantyczna.

Czytaj też: Technologia z Gdyni wspomoże walkę ze smogiem

- W woj. pomorskim mamy ok. 100 tys. kotłowni i emitorów wysokoemisyjnych zanieczyszczających powietrze. Warto wspomnieć o powiązaniu zanieczyszczenia środowiska z chorobami cywilizacyjnymi. Pyły w powietrzu wpływają choćby na choroby układu oddechowo-krążeniowego - zaznacza Struk.

Czarny dym z komina. Film z kwietnia ubiegłego roku

Co z kominkami?



Jeśli mamy w domu kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować. Przestarzałe wkłady warto jednak wymienić na nowoczesne, ekologiczne.

Ile w Gdańsku, Sopocie i Gdyni można dostać na wymianę pieca? Raport.



Z kominka w domu nie trzeba rezygnować, jeśli nie jest głównym źródłem ogrzewania, a służy nam jedynie do okazjonalnego rozpalania. Z kominka w domu nie trzeba rezygnować, jeśli nie jest głównym źródłem ogrzewania, a służy nam jedynie do okazjonalnego rozpalania.
- Ale dym z kominka nie może być uciążliwy dla sąsiedztwa. Do spalania w kominku należy używać specjalnego drewna lub olejów (w przypadku biokominków). Trzeba też pamiętać, by rozpalanie w kominku było okazjonalne - wskazuje Michał Piotrowski.

Oddzielne przepisy dla Sopotu



Sopot jako kurort ma osobne zasady i inną uchwałę antysmogową, którą przyjęto już w lutym tego roku.

Zgodnie z nią do 2024 roku z Sopotu mają zniknąć wszystkie piece węglowe. Do końca 2021 r. ich wymianę na instalacje proekologiczne będzie w całości finansować miasto.

Czytaj też: Oferując pomoc przy wymianie pieca, podszywają się pod sopocki magistrat

W roku 2022 dofinansowanie sięgnie 80 proc., a w roku 2023 - 60 proc. Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców. W Sopocie pozostało jeszcze ok. 300 pieców opalanych węglem.

Straż Miejska uczy, jak prawidłowo rozpalać w piecu. Film archiwalny

22:11 17 PAźDZIERNIKA 20

Palenie śmieciami w piecach (11 opinii)

Szanowni Państwo czy można coś zrobić z trucicielami z Kielnieńskiej w Osowie, którzy palą w piecach śmieciami? chciałem wyjść na spacer, ale maseczkę trzeba założyć, nie z powodu covid19 a z powodu palonych w piecu śmieci. Zgłoszę to na straż miejską, tylko że w godzinach palenia śmieciami straż miejska nie funkcjonuje. Można coś z tym zrobić, bo nie da się normalnie funkcjonować?Sprawa zostanie zgłoszona w poniedziałek.
Szanowni Państwo czy można coś zrobić z trucicielami z Kielnieńskiej w Osowie, którzy palą w piecach śmieciami? chciałem wyjść na spacer, ale maseczkę trzeba założyć, nie z powodu covid19 a z powodu palonych w piecu śmieci. Zgłoszę to na straż miejską, tylko że w godzinach palenia śmieciami straż miejska nie funkcjonuje. Można coś z tym zrobić, bo nie da się normalnie funkcjonować?Sprawa zostanie zgłoszona w poniedziałek. Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (439) ponad 20 zablokowanych

  • Rumia , Reda , Wejherowo. (5)

    Dramat totalny !!!!! Czy ktoś wreszcie weżmie się za tych kopciuchów ???? Wszędzie jest możliwość podłączenia sie pod gaz , i w ogromnej większości pod ciepłownię miejska !! W zimie , przez te "aglomeracje" trzeba jechać po omacku. Dymy się snują czarno-rude, duszące !! Szczególnie po zmroku rozpoczyna się apogeum palenia śmieci, miału, pampersów, olejów po wymianach w warsztatach , opalania kabli z izolacji , i śmieci na działkach . Zdezelowane diesle z wyciętymi DPF-ami które Niemiec sprzedawał i płakał, ze( szczęścia) bo nowe wtryskiwacze kosztowały więcej niż "bolid".Dostawczaki wożące brać budowlaną z napędem "hybrydowym", tzn część lejący TDI , a część na Flinstona , bo podłogi przegniłe na wylot. Cały ten "urobek" idzie w komin, na ulice, i w nasze płuca!!! To się sprzeciwia kryminałowi !!! Jak to mawiał klasyk.

    • 17 20

    • Małe trojmiasto to tragedia. (1)

      Dym nie do zniesienia. Ale ciasne umysły i tak tego nie ogarną. Bo łu nas to sie łod lat pali śmieciami i ni bylo problemow, panie!

      • 9 3

      • Bo to jest taka tradycja

        Jak dzieci poczują pierwszy dym z kopciucha to znak, że Święta idą.

        • 5 3

    • Nie masz pojęcia (2)

      o podłączaniu do sieci gazowe i ciepłownicze. A jak jedziesz "po omacku", to może pora zainwestować w okulary, a nie propagandę pseudoeko.

      • 4 6

      • Właśnie , ze mam pojęcie. Nie dawno to robilem. (1)

        w Rumii można sie podłączyć prawie wszędzie , a przy ulicach gdzie jest nitka gazowa, stoją domy z ktorych kominów wali jak z krematoriów. Za to przed domami dopiero co wybudowanymi stoją samochody co najmniej za 100tys. Mentalność , januszowo-kaszubskie sknerstwo i głupawe cwaniactwo trzeba wreszcie wytępić. I takich co budują dom, a w pozwoleniu zakaz zakladania palenisk na paliwa stałe, , nawet podłączają się do gazu.
        W jednym, pomieszczeniu najtańszy piec gazowy dla picu, a w drugim kopeć na wszelakie padło jakie można znależć na smietnisku. I jak się tylko zrobi ciemno , zaczyna się Armagedon dla całej okolicy , bo buc jeden z drugim musi sie podmyć. To samo dotyczy Redy , Wejherowa .

        • 4 2

        • Rumia, Reda

          Wiadomka, tanie dzielnice

          • 1 0

  • Wszyscy winni, ale nie my (2)

    Wystarczy zakazać jazdy samochodów osobowych w mieście, problem zniknie jak ręką odjął.

    • 6 13

    • i poruszać się bryczką, ewentualnie wierzchem

      halo, mamy XXI wiek, a motoryzacja to wynalazek początku XXgo.

      • 3 2

    • Zależy jakimi .

      Mój spełnia normy E 6 . Praktycznie bezwonny , w przeciwieństwie do zdezelowanego diesla jakich mnóstwo jezdzi po ulicach. O ciężarowych z zakatowanymi silnikami nawet nie wspominam, bo jak jedzie, to swiata zza niego nie widać. Nie zakazywać, bo to bolszewicka metoda. Trzeba karać kopciuchów i to tak skutecznie , aby nie opłacało sie jeżdzić złomami . analizator w rurę, i wynik masz na miejscu. Przekraczasz , mandat progresywny. W zależności od wartości przekroczonej normy. Jeśli połączymy to z analizą spalin z komina, problem się rozwiaże. I wtedy pal czym chcesz, i jeżdzij czym chcesz.

      • 4 3

  • Już to widzę

    Np. W Rumii.

    • 8 0

  • Doprawdy? (1)

    W mieście, gdzie pokaźny procent mieszkań w starych kamienicach opala się jeszcze piecami kaflowymi?
    A w przyszłym roku zakaz wyjazdu na drogi innych aut, niż hybrydy i elektryki?

    • 12 4

    • Jest dokładnie jak piszesz. Wynika niestety z tego, że bieda a nawet nie bieda a średnia krajowa ma się wstydzić i trzeba ja tepic, że na coś ich nie stać. Wymiana pieca to najmniejszy wydatek. Tylko przy przejściu na gaz trzeba liczyć kilka setek miesięcznie za ogrzewanie więcej niż na węgiel. Ale pamiętam jak w latach 2009-2012 gdzie były mrozy po dwadzieścia parę stopni ludzie w pracy narzekali, że płacą po 2000 zł za ogrzewanie gazem. Tak 2000-2200 za dwa miesiące!! To było dekadę temu to ile teraz będą płacić jak przyjdą mrozy? A przyjdą....raz trafia w Europe a potem w Amerykę i już niedługo nasza kolej. To taki sam przypadek jakby ktoś na prezent dostał terenowke wypasna co pali 13l/100km. Niby fajnie ale jeździć nią drogo i polisa droga....

      • 3 2

  • Co roku pali się w Polsce 60-70 nielegalnych wysypisk z odpadami plastykowymi, chemicznymi , toksycznymi przywożonych z Niemiec ,Włoch i jakoś nikt z tego powodu nie robi dramatu . Natomiast wystarczy, gdy gdzieś tam z jednego komina uchodzi ciemny dym i już robi się tragedia , że zatruwa środowisko . Przecież w końcu mamy zimę w kalendarzu i dom trzeba czymś ogrzać . Zawsze tak było i tak będzie.

    • 22 6

  • Z artykułu wynika, że tylko mieszkańcy zanieczyszczają powietrze paląc w piecach. A czy zakłady przemysłowe emitujące dymy do atmosfery nie przykładają się do zanieczyszczania powietrza, czy ich uchwała antysmogowa nie dotyczy?

    • 15 1

  • kominek a spalarnia

    ja w kominku nie rozpalę za to spalarnia na Westerplatte całą parą śmieci może spalać -brak słów

    • 14 0

  • "będą musieli podłączyć się do sieci ciepłowniczej". Już to widzę, gdy w mieście jest jeszcze wiele miejsc bez kanalizacji, tj. szamba a wy tu o sieci ciepłowniczej czy gazowej. Zejdźcie na ziemię.

    • 15 2

  • Na wsiach wymiana na nowoczesne

    i co z tego, że nowoczesne jak śmieci lądują w piecach i są spalane, co za różnica, czy w nowoczesnym, czy starym. Wszyscy pompa ciepła albo gaz i nie ma żadnego palenia śmieci

    • 4 6

  • Wszystko powinno być na wodór (2)

    gdzie efektem spalania jest czysta woda, może doczekamy...

    • 8 4

    • Ciekawe skąd ten wodór weźmiesz (1)

      • 3 1

      • z wodorowni

        • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane