• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusja wokół zmian w planie miejscowym Kamiennej Góry

Patryk Szczerba
24 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Sprawa dotyczy wybudowanego kilkanaście lat temu budynku. Mieszkańcy zarzucają urzędnikom, że legalizują samowolę budowlaną, ci odpowiadają, że celem jest doprowadzenie do zgodności ustaleń planu z wymogami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy. Sprawa dotyczy wybudowanego kilkanaście lat temu budynku. Mieszkańcy zarzucają urzędnikom, że legalizują samowolę budowlaną, ci odpowiadają, że celem jest doprowadzenie do zgodności ustaleń planu z wymogami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy.

Mieszkańcy Kamiennej Góry protestują przeciw zmianom w planie miejscowym dzielnicy. Kością niezgody jest powstały kilkanaście lat temu budynek przy ul. Sienkiewicza 29 zobacz na mapie Gdyni. - Pozwolenie na jego budowę zostało uchylone, trwa postępowanie w sprawie rozbiórki budynku, więc nie rozumiemy pośpiechu urzędników - dziwią się.



Czy w twoim miejscu zamieszkania obowiązuje plan miejscowy?

Spór został zapoczątkowany kilkanaście lat temu. Dotyczył budowy obiektu przy ul. Sienkiewicza 29. Inwestor pozwolenie na budowę otrzymał w 2005 roku, po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy trzy lata wcześniej. Już wtedy wśród okolicznych mieszkańców wrzało. Powodem były wymiary obiektu, które zdaniem lokalnej społeczności przekraczały dopuszczalne normy wysokości. Gabaryty miały powodować zacienienie sąsiednich domów i być groźne dla podłoża.

Pozwolenie na budowę uchylone

W tym samym czasie urzędnicy pracowali nad planem miejscowym dla Kamiennej Góry. Plan został uchwalony w czerwcu, opublikowany w sierpniu, a wadliwa - jak się później okazało - decyzja zezwalająca na budowę wydana w lipcu. W planie pojawiły się zastrzeżenia, że każda nowa zabudowa powinna być dostosowana do istniejących budynków pod względem skali, bryły, podziałów i form architektonicznych. Określone zostały też konkretne parametry wysokości planowanych budynków.

- Według obowiązującego planu - budynki powinny mieć głębokość w stronę klifu 12 metrów. Wybudowany budynek ma więcej i jest przygotowany do wydłużenia - wyjaśnia Mariola Chmielowska, mieszkanka jednego z sąsiednich budynków.
O swoje racje mieszkańcy postanowili walczyć w sądzie. W listopadzie 2006 roku orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pozwolenie na budowę dla budynku przy ul. Sienkiewicza 29 zostało uchylone, eliminując z obrotu prawnego podstawy prawne legalnego prowadzenia robót w budynku. Te, jak wskazują mieszkańcy, były nadal wykonywane. Sami rozpoczęli starania o rozbiórkę obiektu. Sprawa jest w toku już od kilkunastu lat.

Ostatni wyrok w sprawie pochodzi z 2017 roku, kiedy WSA zobowiązał Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego do wydania rozstrzygnięcia w sprawie budowy, stwierdzając, że dotychczasowa przewlekłość postępowania miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Kolejne decyzje jeszcze nie zapadły.

Radni zmieniają plan

Tymczasem w połowie poprzedniego roku decyzją radnych Gdyni, przy protestach opozycji, miejscy planiści przystąpili do zmian w planie zagospodarowania w tym miejscu. Z wnioskiem o korekty wystąpił właściciel budynku, starający się o doprowadzenia do zgodności ustaleń planu z wymogami wydanymi w decyzji o warunkach zabudowy w 2002 roku.

- Decyzja była podstawą do sporządzenia projektu budowlanego, udzielenia pozwolenia na budowę, a następnie realizacji budynku jednorodzinnego. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwolenie na budowę zostały wyeliminowane z obrotu prawnego przez sądy administracyjne. Wnioskowana zmiana zdaniem składającego wniosek pozwoli zakończyć prace budowlane w sposób niewymagający przeprowadzenia rozbiórki, a zatem w sposób eliminujący zwiększenie powstałej po stronie inwestora szkody, by doprowadzić do zgodności ustaleń planu z wymogami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy - argumentowała w zeszłym roku Joanna Zielińska, przewodnicząca rady miasta
Zmiany zaproponowane przez planistów dotyczą tylnej linii zabudowy, których decyzja o warunkach zabudowy nie określała szerokości elewacji bocznej. Ponadto zdecydowano o zwiększeniu wskaźnika intensywności zabudowy.

O powodach procedowania planu opowiadał jeszcze raz podczas publicznej dyskusji z mieszkańcami Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego.

- Naszym celem jest doprowadzenie do zgodności ustaleń planu z wymogami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy. Inwestor rozpoczynał jego budowę w dobrej wierze - mówił kilkudziesięciu mieszkańcom zabranym w Infoboksie.
Mieszkańcy: spójrzmy szerzej na Kamienną Górę

To tylko wzburzyło przysłuchujących się dyskusji, którzy zwracali uwagę, że to inwestor powinien dostosować się do zapisów planu, a nie odwrotnie. Wskazywali, że to nie jedyny powód decyzji o zmianach. Kolejnym, mniej eksponowanym są bowiem potencjalne roszczenia odszkodowawcze inwestora w stosunku do miasta, których istnienie potwierdzili urzędnicy. Według mieszkańców może chodzić nawet o 30 mln zł.

Zapowiadają wniosek o wstrzymanie prac planistycznych w tym rejonie. Niektórzy nie wykluczają, że jeśli plan zostanie uchwalony, sami zgłoszą się do miasta po odszkodowanie.

- Planiści powinni spojrzeć na Kamienną Górę szerzej, nie skupiając się na poszczególnych działkach, tak jak jest to do tej pory czynione. Domagamy się badań geologiczno-inżynierskich i hydrologicznych wymaganych przepisami przy osuwiskach. Do tego czasu postępowania powinny być zawieszone. Miasto nam odpowiada, że to obowiązek inwestora. Jak to robią, widać na przykładzie ostatnich zdarzeń - dodaje Mariola Chmielowska.
Projekt planu można zobaczyć na stronie internetowej. Uwagi można składać do 10 października.

Opinie (150) 5 zablokowanych

  • A właściciel tej nielegalnej budowy to co za szycha ? ,urzędasów gdyńskiego urzędu trzyma w garści czy w kieszeni ?...

    można tu przywołać przysłowie ;- " tak długo dzban wode nosi dopóki się ucho nie urwie" i nie pomogą tytuły , kolesie i układy ! komuchy też mieli władze całkowitą i wydawało się im ,że do końca świata - mieli wszystko dla siebie i pod siebie ,przepisy ,ludzi, konstytucje ,armie .... i co ? , a no pojechali z nimi dziś już śladu po nich nie ma !

    • 9 6

  • czy naprawdę chodzi o ten budynek ze zdjęcia?

    Myślałem że afera jest o ten budynek na skarpie przez co ulica popłynęła i do dziś jest niedostępna. a taki fajny skrót był by z nad morza na wzgórze skoczyć:)

    • 2 1

  • Sprawa mocno śmierdząca... (1)

    Czyje właściwie jest to miasto? Gdzie jest elementarne poczucie uczciwości i przyzwoitości? A może by tak jakąś komisyjkę? A co będzie, gdy ziemia się osunie, co się w sąsiedztwie zdarza i o czym cała Polska wie, ale tym razem zginą ludzie? To i prokurator wejdzie do akcji.

    • 10 2

    • dobre ;)

      ty weź się zastanów i najpierw sprawdź jakie damy tam stoją.

      • 1 3

  • Koszta zmiany planu zagospodarowania przestrzennego

    Ile kosztuje podatników zmiana zagospodarowania przestrzennego Kamiennej Góry ?
    Czy ktoś wie gdzie można to sprawdzić ?
    Czy urzędnik który zawinił poniesie jakaś karę finansowa ?
    Bo jezeli nie to wszystko jasne miał popełnić " przez nieuwagę " błąd !

    • 7 1

  • no rzeczywiście budynek ze zdjęcia to monstrum ;) (2)

    co w tym budynku takiego innego niż w innych obok ?? wygląda na zwykłą kłótnię pomiędzy sąsiadami. a tego co czytam to wynika że miasto popełniło błąd a nie właściciel. wyjaśnić trzeba

    • 5 4

    • Szycha (1)

      Z tego co słyszałem to sąsiad z białego brzydactwa to szycha która trzęsie kamienna górą . Właściciel pola golfowego .. Na którym grają sędziowie .. i urzędnicy . Ciekawe z kąd ich stać na wpisowe..

      • 2 4

      • Rządzić to on może na swoim podwórku swoją babą

        • 2 0

  • Piękny dom ! Zeby takich więcej e Gdyni było.Luxus .I myślę ,że te wszystkie problemy przez zawiść i zazdrość.Karma zawsze wraca.

    • 3 6

  • Każdy ma...

    Każdy ma prawo budować się na swojej działce, byle zgodnie z prawem.

    • 13 0

  • Dyskusja

    Wyrok sądu do kosza.
    Kto bogatemu zabroni kupić sobie plan zagospodarowania terenu.

    • 3 3

  • zmiana planu Kamiennej Góry-ul.Sienkiewicza

    To niewiarygodne, czy to dzieje się naprawdę czyli, że Rada Miasta opowiada się za winnym naruszenia prawa-Inwestorem, a nie za pokrzywdzonymi - Sąsiadami. Na dodatek sędzia- Pan Prezydent,przychyla się do wniosku Inwestora, który domaga się zmiany zapisów planu na korzystniejsze dla siebie. Chce w ten sposob, by usankcjonowano samowolę budowlaną i wcale sie z tym nie kryje, a Pan Prezydent to aprobuje. Dlaczego go nie powstrzyma, by się opamietał?Dlaczego Inwestor nie szanuje Sąsiadów i jest tak pazerny, by zabudować każdy centymetr działki,słońca i przestrzeni ich kosztem.Brak mu klasy i przyzwoitości. Czy jest pewien, że stoi ponad prawem?

    • 7 1

  • uwaga

    A pan dyrektor biura planowania przestrzennego, który ośmielił się stwierdzić 14 września, że inwestor rozpoczynał budowę w dobrej wierze, wystąpił w roli jego pełnomocnika! Tak postępuje urzędnik? To karygodne.

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane