• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Korespondencyjne wybory prezydenckie. Sejm przyjął ustawę

Ewelina Oleksy
6 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Wybory prezydenckie odbędą się w maju i zostaną przeprowadzone wyłącznie drogą korespondencyjną. Tak głosami Zjednoczonej Prawicy zdecydował Sejm. Wybory prezydenckie odbędą się w maju i zostaną przeprowadzone wyłącznie drogą korespondencyjną. Tak głosami Zjednoczonej Prawicy zdecydował Sejm.

Wybory prezydenckie odbędą się w maju i będą przeprowadzane wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Taką decyzję, mimo wielu głosów sprzeciwu, podjął w poniedziałek późnym wieczorem Sejm. Rząd otworzył też furtkę do przesunięcia terminu wyborów o tydzień, czyli z 10 na 17 maja. Wcześniej do dymisji ze stanowiska wicepremiera i ministra nauki podał się Jarosław Gowin, bo odrzucono jego propozycję ws. przełożenia terminu wyborów o dwa lata.



Czy weźmiesz udział w wyborach korespondencyjnych?

Ustawa w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyłącznie drogą korespondencyjną, autorstwa posłów PiS, początkowo nie została nawet wprowadzona do porządku obrad Sejmu. W poniedziałek, 6 kwietnia, PiS najpierw przegrał głosowanie w tej sprawie, ale do tematu posłowie wrócili wieczorem, po kilku godzinach przerwy w obradach.

Posłowie PiS złożyli wtedy nowy projekt ustawy. Pozostawiono w nim korespondencyjną formę głosowania w wyborach prezydenckich dla wszystkich wyborców, ale dano marszałkowi Sejmu możliwość zmiany terminu wyborów, ze względu na stan epidemii, z 10 maja na 17 maja. Przesunięcie terminu wyborów o tydzień miałoby dać więcej czasu na ich przygotowanie. Ustawa nie zmienia automatycznie terminu wyborów, ale daje furtkę do przeniesienia ich terminu o tydzień, czyli na 17 maja. Na razie więc termin wyborów pozostaje bez zmian - to 10 maja.

W projekcie znalazł się też artykuł budzący kontrowersje: "Kto niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia, podrabia lub kradnie kartę do głosowania, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech."

- Głosowanie korespondencyjne umożliwia bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich, bez narażania zdrowia i życia obywateli, bez ograniczania czynnego prawa wyborczego. Państwo dostarczy dokumenty potrzebne do głosowania. To rozwiązanie coraz częściej stosowane na świecie - mówił w poniedziałek w Sejmie, w imieniu wnioskodawców, Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.
Ustawa o wyborach koresponencyjnych została przyjęta późnym wieczorem, mimo głosu sprzeciwu opozycji. Ustawa o wyborach koresponencyjnych została przyjęta późnym wieczorem, mimo głosu sprzeciwu opozycji.
Ostatecznie ustawa została przegłosowana. Za było 230 posłów, przeciwko 226, dwie osoby się wstrzymały. Pakiety wyborcze, w tym karty do głosowania w wyborach korespondencyjnych, roznosić mają listonosze Poczty Polskiej.

Projektu korespondencyjnego głosowania w wyborach prezydenckich nie poparła opozycja, która apelowała o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, co pozwoliłoby przesunąć termin wyborów o kilka miesięcy.

Projekt korespondencyjnych wyborów w maju może jeszcze wstrzymać Senat.

Nie widzą możliwości przeprowadzenia wyborów. Komentarze



Władze Gdańska, Gdyni i Sopotu nie widziały możliwości przeprowadzenia wyborów już w sytuacji, kiedy głosowanie korespondencyjne miało dotyczyć tylko osób powyżej 60 roku życia. Teraz tym bardziej tego nie widzą.

Czytaj też: Prezydent Gdyni: Nie można narażać życia wyborców

- Obserwujemy zmiany ustaw dotyczących Kodeksu wyborczego z dużym niepokojem. Do aktu wyborczego został miesiąc z kawałkiem. Głosowanie korespondencyjne dla każdego nie wyłącza pracy kilku tysięcy ludzi w samym tylko Gdańsku. To trudny organizacyjnie proces, który nie uchroni zdrowia i życia ludzi. Wszystkie dokumenty odbywają 24- lub 48-godzinną kwarantannę. Ciekawa jestem, jak te głosy miałyby być liczone, komu przekazywane, skąd pewność, że nie przenosi się na nich wirus - komentuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zdaniem Marka Rutki, posła Lewicy z Gdyni, przeprowadzenie wyborów prezydenckich drogą korespondencyjną jest niemożliwe do realizacji.

- Decyzja o głosowaniu korespondencyjnym to gierki polityków. Polki i Polacy martwią się o prace, o swoje firmy, o przyszłość. Nie interesują ich te polityczne przepychanki. Niech rząd zajmie się gospodarką, a nie brnięciem w nierealne i niebezpieczne wybory w terminie największego kryzysu epidemii. Tym, co spędza sen z powiek Polkom i Polakom, nie są wybory prezydenckie, ale niepokój o to, czy przetrwają do kolejnego miesiąca - komentuje poseł.
W podobnym tonie wypowiada się Małgorzata Chmiel, posłanka Koalicji Obywatelskiej z Gdańska.

- Nie da się zrobić z urzędów pocztowych komisji wyborczych! 10 maja nie ma możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich, bo to szastanie zdrowiem i życiem Polaków. Można przełożyć te wybory, bez potrzeby zmiany konstytucji, wprowadzając stan klęski żywiołowej, co daje możliwość przeprowadzenia wyborów za pięć miesięcy. Polacy tracą prace, padają firmy. Zapisy, które rząd proponuje, są niewystarczające - mówi Chmiel.
- Jak Poczta Polska, która dziś nie radzi sobie z tym, żeby wysłać paczki poza granice kraju, wyobraża sobie to, żeby przeprowadzić wybory dla milionów ludzi? To absurdalne i nierealne. Poczta Polska sobie nie poradzi z tymi wyborami, a państwo narazi się na śmieszność - stwierdza Michał Urbaniak, poseł Konfederacji z Trójmiasta.

Propozycja przełożenia wyborów odrzucona



Losy projektu ustawy złożonej przez posłów PiS, dotyczącej zmian w Kodeksie wyborczym i wprowadzenia możliwości korespondencyjnego głosowania dla wszystkich wyborców, ważyły się od ubiegłego tygodnia. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, twardo stał jednak na stanowisku, że nie ma możliwości przełożenia terminu wyborów prezydenckich, a głosowanie zdalne będzie najlepszą formą jego przeprowadzenia.

Wybory prezydenckie 2020



Sprzeciwiał się temu koalicjant PiS - Porozumienie Jarosława Gowina. Wicepremier Gowin podkreślał, że nie zgadza się na wybory w formie korespondencyjnej w majowym terminie i że w tym przypadku "w grę wchodzi tylko termin, który jest bezpieczny z punktu widzenia zdrowia i życia Polaków".

- Składamy projekt dotyczący systemowej zmiany, zmiany konstytucji i wydłużenia jednorazowo kadencji prezydenta Andrzeja Dudy do siedmiu lat, bez możliwości starania się o reelekcję. To oznacza przełożenie wyborów o dwa lata. To jedyny konstytucyjny sposób przełożenia terminu wyborów - ogłosił w piątek Jarosław Gowin.

Wicepremier Gowin podał się do dymisji



Poparcia opozycji dla tego pomysłu jednak nie znalazł. W poniedziałek, 6 kwietnia, Gowin poinformował, że w związku z odrzuceniem propozycji zmiany konstytucji i przesunięcia wyborów o dwa lata podaje się do dymisji ze stanowiska wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin proponował zmianę konstytucji i wydłużenie kadencji prezydenta Dudy o dwa lata, by przełożyć termin wyborów. Propozycja została odrzucona, a Gowin podał się do dymisji. Jarosław Gowin proponował zmianę konstytucji i wydłużenie kadencji prezydenta Dudy o dwa lata, by przełożyć termin wyborów. Propozycja została odrzucona, a Gowin podał się do dymisji.
- Nieakceptowalny jest termin 10 maja - stwierdził Gowin i dodał, że nie poprze ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, ale zrobią to posłowie jego klubu.
Porozumienie nadal pozostaje członkiem Zjednoczonej Prawicy.

Opinie (1513) ponad 300 zablokowanych

  • Dlaczego Suwerena nikt nie pyta?

    A jest jeszcze referendum. Niech obywatele Polacy sie wypowiedzą na ten temat !

    • 4 6

  • Koronawirus

    na papierze utrzymuje się 24 h otwierajcie ostrożnie skrzynki pocztowe w rękawiczkach a potem już tylko....ostrożnie do pieca

    • 6 6

  • Pis się boi utraty władzy. (3)

    Większość działaczy i członków pisu jest umoczona w aferę finansową. Oni boją się więzienia dlatego tak walczą!

    • 17 12

    • pis

      spokojnie jak nie jutro to za rok rozliczymy z przekrętów, tych na Lotosie też, papiery zbieramy i przekażemy w odpowiednim czasie komu trzeba

      • 1 2

    • I tego nie potrafię zrozumieć . Za pół roku kiedy upadnie duża część gospodarki a upadnie , kiedy trzeba będzie zabierać wszelkie 500 czy trzynastki a trzeba będzie zabierać choć oni to nazwą zawieszeniem , kiedy bezrobocie sięgnie 20 albo więcej procent a sięgnie , kiedy ludzie nie będą mieli na spłacanie swoich zobowiązań a nie będą mieli kiedy stracą dochody , kiedy zostanie zrujnowana do końca służba zdrowia i ludzie chorzy nie będą bo już nie mają się gdzie udać po pomoc wtedy do władzy będą brali w kamasze . Wtedy to władza zobaczy co to znaczy wdzięczność i wierność suwerena .

      • 0 0

    • Między innymi w ofe, vat itd. Ale z Ciebie troll.

      • 1 0

  • a te kartki to sie bedzie do skrzynki pocztowej wrzucalo? (4)

    bo mnie to w sumie wszystko jedno czy postawie "X" w domu czy w komisji wyborczej
    a do skrzynki to mam blizej nawet niz do miejsca gdzie zawsze glosowalem

    • 6 4

    • X nie będzie trzeba stawiać; Właściwy kandydat będzie już zaznaczony (1)

      • 1 0

      • Oby tym właściwym w Gdańsku nie była pani Kidawa

        Wtedy korektor i X na pana Dudę

        • 0 0

    • powtrarzasz się!

      wypier papier z trójmiasta tu są normalni ludzie a nie tacy jak ty!

      • 0 1

    • Postaw krzyżyk i do kibla wrzuć,będzie jeszcze bliżej.

      • 1 0

  • apel do szyderców (3)

    W Ameryce wszyscy by się skupili- jak to zrobić, żeby nam to wyszło,
    wybory, ciągłość państwa
    jest potrzebna dla poczucia bezpieczeństwa i podejmowania działań w czasie pandemii,
    wszystkim szydercom radzę przemyślenie swoich postów - pandemia nie kończy demokracji,
    trzeba szukać bezpiecznych rozwiązań, miglancom migającym się od wyborów - wskazałabym na rozwiązania w innych krajach europejskich gdzie udział w wyborach jest obowiązkowy. Zacznijcie myśleć o Polsce - tak jakby myśleli Amerykanie o swojej ojczyźnie...

    • 16 13

    • Lepiej być szydercą niż głupcem.

      • 2 1

    • Jaki lud taka wladza

      W Ameryce jeszcze niedawno prezydent podobnie jak Andrzej Duda mówił iż wszystko maja pod kontrolą i panują nad sytuacją. Dziś prezydent USA mówi iż śmierć 100.000 obywateli bedzie sukcesem. W Polsce wczoraj cały dzień do póżnej nocy posłowie bredzili tylko o wyborach, a Polacy umierają i bankrutują.

      • 1 1

    • Sam przemyśl co piszesz.

      • 0 0

  • Nie idę na głosowanie! Oddaję głos w domu korespondencyjnie!!!! (2)

    Super ten dawny pomysł PO (już myślałem że oni tylko umieli kraść i żreć ośmiorniczki)- dobrze że moja partia PiS przyjęła taki fajny projekt. Będzie większa frekwencja i wygoda -tak powinno zostać

    • 14 15

    • przecież ty na wysypisku mieszkasz odpadzie jeden

      jak ci kartę doślą?

      • 0 0

    • Tak zrób.

      • 0 0

  • ile tu " opinii" ktoś (3-5 osób) ma fajną zdalną pracę (2)

    • 5 4

    • Kacper i jego ekipa (1)

      • 4 1

      • chyba nie bo przewaga bojących się szyderców

        • 0 1

  • Jestem zachwycony wyciem i bezsilnością .. (3)

    ..pełowców i innych koderastów.Coś wspaniałego..tylko jakoś teraz nie słychać:konstytucja konstytucja!ps.Kaczyński rozegrał was jak dzieciaki w piaskownicy..ha ha ha! i przy okazji pozbył się"miękkiej fajki"z rządu pozostawiając jego partię w koalicji..bravo!

    • 15 18

    • chyba przedawkowałes TVP

      ale spoko, niedlugo w panstwowej kasie zaświeci pustka, wtedy być może geniusz Głapa dodrukuje banknotów, tak czy owak bedziesz żarł korę zdrzew.

      • 5 1

    • Pogadamy za pół roku w gospodarce po wojnie.. Zobaczysz wtedy jak wygląda wdzięczność suwerena .

      • 4 1

    • Rozumiem że pierwszy polecisz oddać głos na Marionetkę i ze szczęścia obliżesz skrzynkę pocztową.

      • 2 0

  • również zagłosuję! (4)

    a tak nawiasem
    widzę że ci " postępowi" POwolniacy są ta zacofani i to w każdej kwestii, nawet komputer to dla nich problem ( pokazali to w sejmie- podobno hasła dostali jednakowe, h he he)

    • 12 12

    • najważniejsze, że lepszy sort jest aż Tak postępowy...

      • 1 0

    • (1)

      A twój idol już ma konto i prawko ?

      • 3 0

      • to nie jest mój idol! coś ci się....

        to są jego prywatne sprawy, plotki mnie nie interesują!
        plotka to coś obrzydliwego

        • 0 1

    • Jakieś 25 % uprawnionych zagłosuje . Jaki wynika z takiego stanu wniosek?

      • 0 0

  • Listonosze

    Mam nadzieję że większość listonoszy pójdzie na L 4

    • 7 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane