• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Korona Trójmiasta: najwyższe punkty wszystkich dzielnic. Część 5

Tomasz Larczyński
8 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (45)
Przy najwyższym punkcie jednej z dzielnic Trójmiasta latem można natrafić na poziomki. Której? Tę informację znajdziesz w poniższym artykule. Przy najwyższym punkcie jednej z dzielnic Trójmiasta latem można natrafić na poziomki. Której? Tę informację znajdziesz w poniższym artykule.

Dziś prezentujemy piątą, przedostatnią odsłonę Korony Trójmiasta, czyli listy najwyższych wzgórz każdej dzielnicy Gdańska, Gdyni i Sopotu. W tej części prezentujemy dzielnice, których najbardziej wyniesione punkty znajdują się na wysokości od 116,6 m do 149,8 m n.p.m.



Szczegółowe zasady doboru poszczególnych, najwyższych punktów wszystkich dzielnic Gdyni i Gdańska oraz Sopotu, w którym nie ma oficjalnego podziału na dzielnice, przedstawiliśmy w pierwszej części zestawienia.

Korona Trójmiasta: wszystkie części zestawienia

Ostatnią część zestawienia, prezentującą dziesięć najwyższych punktów dzielnic Trójmiasta, opublikujemy w sobotę, 15 października.


Miejsce 19: Leszczynki, grzbiet nad DemptowemMapka 116,6 m



To ten sam grzbiet, co w przypadku Chyloni, ale miejsce położone kilometr na południe. Niedaleko znajduje się dawny węzeł łączności Marynarki Wojennej - widać go nawet między drzewami.

Widoki: brak.

Miejsce 18: Grabówek, grzbiet nad DemptowemMapka 119,9 m



I kolejne pół kilometra dalej tym samym grzbietem.

Czynnikiem urozmaicającym piękne, jak zawsze, buczyny jest w tym wypadku... monstrualna dziura.

Ktoś ma jakieś kreatywne pomysły w temacie pochodzenia tego wykrota czy grzecznie zrzucamy winę na UFO?

Widoki: trochę tak jakby w głąb.

Miejsce 17: Piecki-Migowo, ogródki działkowe nad ul. MyśliwskąMapka 122 m



Przerywamy na chwilę eksploracje leśne i wracamy w bardziej otwarte krajobrazy.

Odwieczny spór o wyższości Piecek nad Migowem (i odwrotnie) przynajmniej dosłownie rozstrzygnąć można jednoznacznie: otóż wyższe jest Migowo. Na dawnych jego polach, dziś zajętych przez ogródki działkowe, wznosi się niewielkie, lecz całkiem strome wzgórze, bezdyskusyjnie górujące nad okolicą. Ponownie nie jest to zatem ogólnodostępny teren, choć mnie wjechać się udało - powiedzmy że prawie, bo sam wierzchołek zajmuje jedna z ogrodzonych działek.

Zaś w kwestii powyższego sporu - najwyższy szczyt Piecek liczy sobie w sumie niewiele mniej, bo 115,7 m i jest to plac zabaw przy ul. WyrobkaMapka.

Widoki: fragmentaryczne, z kilku miejsc dookoła wierzchołka, lecz ciekawe - dobrze widać m. in. stare bloki Migowa. Z  najwyższego punktu danej dzielnicy widać tu zatem samą dzielnicę, co w sumie dość rzadkie w tym zestawieniu (tak się ułożyło, że widoki, jeśli są, to na dzielnice sąsiednie).

Miejsce 16: VII Dwór, wzgórze nad Drogą MackensenaMapka 126,8 m



I już jesteśmy z powrotem w lasach.

Najwyższe wzniesienie VII Dworu to pioruńsko stroma górka między Drogą Mackensena a Doliną Zieloną. Rzeczoną drogą można się jednak łatwo dostać pod sam wierzchołek - no, chyba że ktoś wpadnie na równie genialny pomysł co ja i będzie się wdrapywał z rowerem na plecach od Dębiego Żlebu. Niemniej, teoretycznie, tak też się da (tylko po co?).

Widoki: brak.

Miejsce 15: Cisowa, jeden z wierzchołków Długiej GóryMapka 129,9 m



Topnienie lodowca miało swoje kaprysy - zwykle woda spływała zeń normalnie, od środka wielokilometrowych brył lodu ku ich bokom, ale czasem - np. tam, gdzie na brzegu lodowca tworzyła się szczelina - woda zaczynała spływać w różnych dziwnych kierunkach. Tak powstała dolina oddzielająca Długą Górę od reszty masywu pojezierza, równoległa do krawędzi lądolodu, i tym samym góra jako taka.

Wierzchołki grzbietu przekraczają tu trochę 130 metrów, jednak granica między Chylonią a Cisową biegnie po przecince grzbietowej, a ta zostawia najwyższe kulminacje po stronie chylońskiej. Po stronie cisowskiej zaś najwyższa jest właśnie ta sięgająca 129,9 m w zachodniej części grzbietu.

Widoki: z samego wierzchołka brak, natomiast na przełączce zaraz pod nim, od zachodniej strony, między drzewami wyłaniają się dalekie widoki na Pradolinę Kaszubską i Kępę Oksywską.

Miejsce 14: Mały Kack, Krykulec DolnyMapka 132,5 m



Mały Kack to taka dzielnica, która trochę nie może sobie znaleźć miejsca na mapie. A to stąd, że jego historyczne centrum przejęło sobie Orłowo (idąc za zmianą nazwy stacji kolejowej w II RP). W efekcie dzisiejszy Mały Kack to obrzeża dawnej osady i tym samym również jego najwyższy punkt został "pożyczony" od sąsiedniego Wielkiego Kacka. Tyle (historycznego) dobrego, że dawny najwyższy punkt wsi Mały Kack również znalazł się w dzisiejszych granicach dzielnicy - to wzgórze koło BukowinyMapka o wysokości 117,2 m.

Natomiast to dziś najwyższe wzgórze leży na skraju malowniczej polany górującej nad nowymi osiedlami przy ul. Strzelców.

Widoki: niezbyt dalekie, ale szerokie, na większość nowej zabudowy wzdłuż ul. Strzelców.

Miejsce 13: Witomino, wzgórze koło anteny przekaźnikowejMapka 139,4 m



Wracamy do "wzgórz bez historii". Tu dodatkowym - i, nie da się ukryć, dość denerwującym - wyróżnikiem jest płot antydzikowy, przez który trzeba się trochę namanewrować, by dotrzeć do najbliższej furtki. Poza tym las jak las (ładny jak wszędzie w TPK).

Między drzewami prześwituje ul. Chwarznieńska. Płotu na szczęście nie widać. Między drzewami prześwituje ul. Chwarznieńska. Płotu na szczęście nie widać.
Widoki: brak.

Miejsce 12: Jasień, wzgórze między Jasińskiego 7 a Źródlaną 70Mapka 142,2 m



Tym razem znów jesteśmy na polach. I to intensywnie zabudowywanych - na tyle, że nie jest łatwo się tu dostać... Chętnym do samodzielnej weryfikacji moich ustaleń polecam znaleźć posesję Jasińskiego 7 i od niej przebijać się przez krzaki na północny wschód, ale to się może szybko zmienić.

Na szczęście samo wzgórze nie będzie ani zabudowane, ani ogrodzone, a to dlatego, że przebiega przez nie linia wysokiego napięcia (tuż obok stoi jeden z jej słupów).

Przy czym opisywane tu wzgórze, oprócz widoków, ma istotnego asa w rękawie (choć tylko latem): poziomki!

Widoki: ta sama linia energetyczna gwarantuje też widoki w jej osi - jeśli dobrze patrzyłem, to w tle bardzo fragmentarycznie widać było morze, co czyniłoby z Jasienia najdalej oddaloną w tym rankingu od brzegu dzielnicę z taką możliwością.

Natomiast bliższe, lecz o wiele szersze widoki otwierają się nieco poniżej wierzchołka, znad wspomnianego domu Jasińskiego 7, na południe, na okolice Szadółek.

Miejsce 11: Oliwa, wzgórze w grzbiecie Wzgórza MariiMapka 149,8 m



Po niemieckim romantyzmie pozostała nam w Lasach Oliwskich prawdziwa powódź mniej lub bardziej uduchowionych nazw, na czele z moim ulubionym wzgórzem Hans w Krzakach (Hans im Busch), lecz akurat żadna nie ma zastosowania w tym rankingu.

Podobnie jak w przypadku Długiej Góry, tak i tu wybrany wierzchołek nie jest koniecznie najwyższym w grzbiecie, miejsce w zestawieniu zawdzięcza zaś przebiegowi granicy oliwsko-osowskiej, która w tym miejscu znajduje się na drodze grzbietowej - stąd też nie dziwi brak historycznej nazwy. I to w granicach Osowej znajduje się także najwyższe wzgórze całych Lasów Oliwskich (koło Owczarni, 153 m).

Z cyklu "ciekawostki bez pointy" pod wierzchołkiem (acz już po stronie osowskiej) rośnie takie oto frapujące drzewo.

Widoki: brak.

W przyszłą sobotę, 15 października, opublikujemy ostatni odcinek cyklu "Korona Trójmiasta", w którym zaprezentujemy najwyższe punkty dziewięciu dzielnic Gdyni i Gdańska oraz najwyższy punkt Sopotu.

O autorze

autor

Tomasz Larczyński

wrzeszczanin od trzech pokoleń, pasjonat historii, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Gdańsku

Opinie (45) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • fajne

    • 12 3

  • Kozacka góra moi drodzy I kochani (3)

    Widok petarda a i wieża robi wrażenie.

    • 5 10

    • Wrarzenie (1)

      Naucz się pisać

      • 2 9

      • czytelnik

        chciałeś błysnąć a tu zonk pisze się wrażenie

        "Wrażenia" - forma dopełniacza liczby pojedynczej oraz mianownika liczby mnogiej rzeczownika wrażenie. Wyraz ten oznacza silne przeżycie, reakcję psychiczną lub fizyczną na jakiś bodziec.

        Zgodnie z zasadą ortografii języka polskiego piszemy ż, gdy wymienia się ono na: g, z, s, dz, h lub ź w wyrazach tego samego pochodzenia (to znaczy w innych formach wyrazu lub w wyrazach pokrewnych). Rzeczownik wrażenia wywodzi się z czasownika "wrazić", czyli wpoić coś komuś, siłą coś w czymś umieścić. Zachodzi tu zatem wymiana ż na z (wrażenie - wrazić).

        • 5 1

    • Parówa parówa

      To taniec dla parówy

      • 3 0

  • (2)

    Ludzie chcą w górę i w górę tylko. Tymczasem mikoryza nieodkryta, badania nad migracją dżdżownic w powijakach. Wiele tajemnic skrywa się pod butami.

    • 15 3

    • Tajemnica to są ukrywane. Jak to, że ziemia jest pusta w srodku (1)

      • 1 0

      • byłeś tam na wycieczce, że tak wszystko wiesz o tym?

        • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Monstrualna dziura (7)

    "Ktoś ma jakieś kreatywne pomysły w temacie pochodzenia tego wykrota, czy grzecznie zrzucamy winę na UFO?"

    Pamiątka po alianckich nalotach na Gotenhafen.

    "9 października 1943 r. nalot sto sześćdziesiąt trzech amerykańskich bombowców.

    Nocą z 18 na 19 grudnia 1944 r. dwieście trzydzieści sześć samolotów RAF-u zrzuciło osiemset dwadzieścia cztery bomby. W dokładniejszym celowaniu pomagały flary na spadochronach. Tym razem baza Kriegsmarine definitywnie przestała istnieć w hitlerowskiej machinie wojennej. Do końca wojny nie wznowiono produkcji. Śmierć poniosło wielu inżynierów, bez których reaktywacja bazy była niemożliwa. Zniszczono koleje i drogi łączące port z miastem, dwa duże pływające doki produkcyjne i kilka mniejszych oraz hale produkcyjne, magazyny i warsztaty. Odtąd możliwe były naprawy tylko mało poważnych uszkodzeń statków i okrętów. Warto nadmienić, że w wyniku tej akcji pożar strawił pancernik Schleswig-Holstein, którego ostrzał Westerplatte uznaje się za rozpoczęcie wojny. "

    Wystarczy odpalić cieniowanie (LIDAR) na geoportalu i zobaczyć jak "posiekane" są wzgórza w tej okolicy. Dziura przy dziurze. ;)

    • 52 4

    • hmm, no nie za bardzo (1)

      LIDAR aktywuje tylko duże żółte prostokąty

      • 5 3

      • Odpaliłem Geoportal Mobile w telefonie.
        Prawy górny róg, wejść w mapkę i wybrać Rzeźba terenu (ISOK Cieniowanie)

        Wszystkie dziury i okopy widać w lesie na Grabówku.

        Ładnie widać rów przeciwczołgowy i okopy w lesie między Dębogórzem, a Kazimierzem, w którym w 1945 była ostra jatka między wojskami niemieckimi i sowieckimi.

        • 1 0

    • Ale ta dziura (1)

      to nie wyglada na lej po bombie raczej. Oni lasu nie bombardowali.

      • 4 4

      • Odsyłam do strony 392nd Bomb Group.
        Wszystko wyraźnie opisane.
        Nalot z wysokości 6.4 km, zamglenia, do tego zasłona dymna nad Gdynią.

        "The 392nd dropped (132) 500-pound General Purpose bombs which fell about four miles short of Gdynia in a wooded area. B-17 units (109 planes) had Gdynia as their primary target and their bombing was considered very good"

        • 1 0

    • Ta dziura to pewnie okop z IIWŚ. Pewnie trochę większy bo to był punkt dowodzenia. Takich dziur w TPK jest pełno.

      • 2 0

    • A może ślad po zabawach młodych ludzi?

      Sam pamiętam, za dzieciaka, co prawda nie w lasach TPK, ale podobnych - najfajniejszą zabawą było budowanie szałasów, bunkrów i ziemianek w lesie. Większość to była amatorszczyzna, rozpadająca się od wiatru. Ale kilka ziemianek zbudowanych przez "starszych chłopaków" w życiu widziałem i co prawda nie były tak wielkie jak na zdjęciu, ale niewiele mniejsze. Było to w ch... niebezpieczne - wejście było np. oddzielone od głównej sali wąskim, niskim, kilkumetrowym tunelem podszalowanym jakimiś patykami. Gdyby to się komuś na łeb zasypało, to nim pomoc by przyszła, już by nie było kogo reanimować.
      Po kilku (-dziesięciu) latach znalazłem tamto miejsce i jak spojrzałem teraz na to zdjęcie, to wykrot po tamtej naszej ziemiance wyglądał identycznie - nieregularne ściany, jakieś zwalone drewna, które kiedyś robiły za krokwie.
      Tak, tak... Kiedyś młodzież się tak bawiła :)

      • 2 0

    • Wykrot.

      Pan dziennikarz nie ma pojęcia niestety, co znaczy słowo wykrot A tekst: Widoki: trochę tak jakby w głąb, to już w ogóle kupa śmiechu

      • 0 0

  • Mackensen to był zbrodniarz wojenny (2)

    gloryfikowanie tej postaci choćby w tej nazwie w artykule jest naruszeniem ustawy dekomunizacyjnej dezubekizacyjnej i denazistowskiej. Prawaki poprawcie się

    • 5 17

    • (1)

      Mackansen to był wybitny gdańszczanin, w I wś tłukł rosjan, przed drugą nie popierał Hitlera.

      • 4 2

      • Morderca

        Gorlice pamiętają

        • 2 0

  • (2)

    fajnie - tylko ma pan przesaturyzowane kolory. Nie ma takiej zieleni w tej części świata :)

    • 30 4

    • zależy co wsadzisz pod język ;)

      • 13 0

    • To prawdopodobnie jakiś ułomny tryb HDR w telefonie. Na niektórych zdjęciach widać, że są sklejone z kilku, bo obiekty są poruszone, zwielokrotnione.

      Najlepiej by było wyłączyć, bo wygląda to paskudnie i trochę psuje efekt bardzo ciekawej serii artykułów.

      • 13 0

  • Opinia wyróżniona

    Dziura na Grabówku

    Dziura to pozostałość po nasadzeniach: sadzonki drzew przed sadzeniem okopuje się w takich dołach przykrywając igliwiem, by nie uschły przed wsadzeniem ich w docelowe miejsce ;)

    • 26 2

  • Konsekwentnie ! (2)

    Świetny temat, dobry tekst i koszmarnie złe zdjęcia. Nie ma nawet co na to patrzeć !

    • 14 3

    • myslisz sie tekst jest na takim samym poziomie co zdjecia (1)

      • 1 7

      • czyli nota

        spada do poprawnej dzięki tematowi i z powodu realizacji...

        • 1 2

  • Zdjęcia robione kalkulatorem. Szkoda

    • 7 4

  • Do Autora (1)

    co znaczy "pioruńsko stroma górka"? Co piorun ma wspólnego ze stromością zbocza? Bo diabeł zwany pieronem już tak!

    • 2 17

    • Autor

      ma rację i piorun (pierun) nie ma nic wspólnego z diabłem.

      • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane