• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koronawirus. Samorządy apelują, by przełożyć termin wyborów prezydenckich

Ewelina Oleksy, Szymon Zięba
24 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Wybory prezydenta Polski mają się odbyć 10 maja. Samorządowcy wskazują na szereg problemów i zagrożeń związanych z organizacją wyborów w tym terminie. Wybory prezydenta Polski mają się odbyć 10 maja. Samorządowcy wskazują na szereg problemów i zagrożeń związanych z organizacją wyborów w tym terminie.

- Będziemy mieli problem z organizacją wyborów prezydenckich 10 maja - mówią samorządowcy z Gdańska i Sopotu, którzy dołączają do apeli, by przełożyć ten termin ze względu na koronawirus. Rząd pozostaje na stanowisku, że nie ma takiej potrzeby.



Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Czy pójdziesz głosować, jeśli zostanie utrzymany termin wyborów 10 maja?

10 maja odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził ostatnio, że "nie ma żadnych przesłanek konstytucyjnych", by wybory przełożyć. Mimo wprowadzenia stanu epidemii premier nie zdecydował się przełożyć terminu na późniejszy.

- Nie widzę powodu, żeby wybory prezydenckie czy egzaminy maturalne się nie odbywały - podkreślił jeszcze raz we wtorek, 24 marca, premier, ogłaszając wprowadzenie zakazu przemieszczania się i wychodzenia z domu bez ważnego powodu.
Czytaj więcej: Rząd ogranicza możliwość wyjścia z domu

Innego zdania są trójmiejskie władze, które wskazują, że w obecnej sytuacji zorganizowanie wyborów jest praktycznie niemożliwe.

Władze Gdańska: "wybory w maju to sprowadzanie na ludzi ryzyka"



Zdaniem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, w obecnej sytuacji wybory powinny zejść na dalszy plan.

- Dzisiaj to nasze życie, zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze. W tym kontekście z niepokojem patrzę na termin wyborów wyznaczony na 10 maja. Dziś akt wyborczy, święto demokracji, powinno zejść na dalszy plan, bo zabiegamy o uchronienie obywateli przed dodatkowymi możliwościami rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówi prezydent Gdańska. - W samym Gdańsku jest ok. 120 komisji wyborczych. Jak zapewnić bezpieczeństwo głosującym? Trudno znaleźć odpowiedź. Zachęcanie do wzięcia udziału w tych wyborach jest dziś sprowadzaniem na mieszkańców dużego ryzyka.
Władze Gdańska podpisały się pod listami Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich do Państwowej Komisji Wyborczej. W pismach padają pytania o to, jak w dobie epidemii samorządy mają chociażby skompletować składy komisji wyborczych czy przygotować lokale wyborcze. Wskazywane są w nich także inne problemy, jakie napotkają samorządy, jeśli termin wyborów zostanie utrzymany na 10 maja.

Wybory prezydenckie 2020



- Kalendarz wyborczy biegnie, różne prace już się toczą. W ciągu najbliższych trzech dni komisarz wyborczy powinien już określić granice obwodowych komisji wyborczych. Wtedy możemy przystąpić do kompletowania składów komisji. Dziś wstępne deklaracje od potencjalnych członków komisji są, ale trudno powiedzieć na ile, procentowo, te komisje uda się obsadzić. Czas na to jest do 10 kwietnia - wskazuje Dulkiewicz. - Co ważne, wszystkie dokumenty składane do urzędu, także te na członków komisji, przechodzą kwarantannę, a to wydłuża procedury. Dużym wyzwaniem dla nas będzie też bezpieczna organizacja lokali wyborczych. Trzeba będzie zapewnić jednorazowe rękawiczki, maseczki, płyny.
Nawet jeśli uda się skompletować składy komisji wyborczych, to kolejnym problem są szkolenia przeprowadzane przez urzędników gmin. Obowiązujące obecnie obostrzenia uniemożliwiają przeprowadzenie takich kursów. Sama liczba urzędników do przygotowania wyborów również nie jest bez znaczenia, obecnie funkcjonowanie urzędów jest ograniczone, co nie tylko utrudni, ale wręcz uniemożliwi wykonanie zadań wyborczych.

Prezydent Sopotu apeluje o przełożenie wyborów



Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, podkreśla, że "nie wyobraża sobie, żeby do 10 kwietnia udało się zebrać ludzi, którzy mieliby zasiąść w komisjach wyborczych". Podkreśla też, że nie ma możliwości przeprowadzenia w sposób bezpieczny dla wszystkich uczestników najbliższych wyborów.

- Również nie wyobrażam sobie odbierania przez urzędników lokali wyborczych i przygotowywania ich do wyborów. A już w ogóle nie jestem w stanie wyobrazić sobie samego procesu wyborczego, kiedy to każdy z nas miałby udać się do lokalu i tam spotkać innych ludzi. Czy w dobie pandemii mam wysyłać pracowników do miasta i do innych ludzi, żeby narażać ich zdrowie, a nawet życie? - pyta retorycznie samorządowiec. - W sytuacji kiedy w szpitalach brakuje maseczek, rękawiczek jednorazowych czy płynów do dezynfekcji - jak je zapewnić członkom komisji wyborczych?
Karnowski zaznacza, że sam jest w stanie odwiedzić w Sopocie wszystkie lokale wyborcze i wziąć ryzyko na siebie...

- ...ale co mają zrobić prezydenci Gdańska i Gdyni, gdzie lokali jest dużo więcej? Mnożą się nie tylko obawy, ale też pytania. Jeden z lokali wyborczych mamy, na przykład, w domu pomocy społecznej, który jest zamknięty dla odwiedzających. Mamy więc narażać seniorów na wpuszczenie tam osób z zewnątrz czy szukać lokalu zastępczego? - zauważa.
  • Prezydent Jacek Karnowski skierował w sprawie wyborów list otwarty.
  • Prezydent Jacek Karnowski skierował w sprawie wyborów list otwarty.
Prezydent Karnowski zdecydował się także na publikację listu otwartego do Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Prezydent Gdyni tematu wyborów nie komentuje



Zdecydowanie mniej gorące nastroje w związku z organizacją majowych wyborów prezydenckich panują w Gdyni. Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu, poinformowała, że prezydent Wojciech Szczurek nie będzie komentował tego tematu.

Urzędniczka przekazała jedynie, że termin zgłoszenia kandydatów przez pełnomocników komitetów wyborczych mija 10 kwietnia, a w Gdyni póki co żaden komitet nie zgłosił żadnego kandydata.

Sondaże jednoznaczne



Z sondażu IB Pollster z 21 marca wynika, że 70 proc. Polaków jest zdania, że wybory trzeba przełożyć. 12 proc. nie widzi takiej konieczności, a 18 proc. nie ma zdania. Pod elektroniczną petycją w sprawie przesunięcia daty wyborów prezydenckich podpisało się już ponad 81 tys. osób.

Z powodu zagrożenia koronawirusem zaplanowane wybory parlamentarne przełożono w Macedonii Północnej. Francja odwołała drugą turę wyborów lokalnych. W Stanach Zjednoczonych zmieniono termin prawyborów prezydenckich w stanach Georgia, Luizjana i Ohio.
12:00 27 MARCA 20

Co z wyborami w Trójmieście? (5 opinii)

Burmistrz Ińska oficjalnie wyraził się w sprawie organizacji wyborów w maju na jego terenie a co na to nasi włodarze?
Burmistrz Ińska oficjalnie wyraził się w sprawie organizacji wyborów w maju na jego terenie a co na to nasi włodarze?

Opinie (309) ponad 100 zablokowanych

  • Już jesteśmy po pierwszych zebraniach i szkoleniach wyborczych więc wybory są nie zagrozone

    • 4 2

  • wszystko już wcześniej było przygotowane i wybory się odbędą

    • 4 1

  • co się martwicie o wybory , wybory to pikuś

    • 7 0

  • każdy dużo krzyczy a chce pójść na wybory

    • 5 0

  • wybory jak wyborowa i wyborcza

    • 2 0

  • najlepiej zróbmy wybory za 5 lat

    • 5 0

  • Dziadek

    IB Pollster robiło sondaż ;)

    • 0 0

  • Oni nie przekładają wyborów z jednego względu, to dziś ktoś z rządu mówił, że zgodnie z przepisami

    musieliby, żeby to zrobić wprowadzić stan wyjątkowy. Ten jednak można wprowadzić tylko na 90 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 60 dni. A wprowadzenie stanu wyjątkowego to jeszcze gorsze rozwiązanie niż to co jest teraz. Bo np. można wogóle zawiesić funkcjonowanie samorządów zastępując je zarządem komisarycznym, ale w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego ograniczenia dotyczące zgromadzeń nie dotyczą kościołów, w przeciwieństwie do tego co mamy teraz. Czyli nic nie stałoby na przeszkodzie, żebyśmy nie mogli zbierać się na meczach, ale np. 200 osób w kościele na mszy? Nie ma problemu! Co więcej w razie stanu wyjątkowego każdy z nas powyżej 18 roku życia musi mieć przy sobie zawsze dowód osobisty lub paszport. Można też np. wprowadzić ograniczenie dostępu do informacji publicznej czy cenzurę prasy lub TV, a wiecie oni boją się, że gdy wprowadzą stan wyjątkowy to opozycja to wykorzysta żeby właśnie mówić, że PIS wprowadził stan wyjątkowy, żeby wprowadzić cenzurę w mediach.

    Wybory i tak się w maju nie odbędą, nie mam złudzeń, ale przyczyną będzie brak obsady komisji wyborczych w wielu miejscach w kraju. Już od przynajmniej 5 lat są trudności z tym, bo ludzi brakuje, którzy za grosze, jakie są oferowane za kilka dni pracy w komisji wyborczej, w tym aż do rana, chcą to robić. Zawsze jest przed samymi wyborami nerwowe szukanie po wszystkich urzędach, czy ktoś na pewno nie jest chętny.

    • 4 3

  • Hurra - wybory bendom!!!

    • 2 2

  • Nie glosuje na klamce adriana (2)

    W piątkowym orędziu do narodu Prezydent Andrzej Duda w pierwszych trzech zdaniach skłamał trzy razy.

    Jak dotąd zapobiegliśmy lawinowemu wzrostowi liczby zakażonych to pierwsze kłamstwo.

    Zdaniem specjalistów zbliżamy się do kluczowego momentu w walce z epidemią to drugie kłamstwo.

    Szybko rosnąca liczba zakażeń jest zawsze wynikiem lekkomyślności i lekceważenia podstawowych reguł bezpieczeństwa to kłamstwo trzecie.

    • 3 8

    • sprawdzam

      Ad1. Gdzie masz tę lawinę zakażonych?
      Ad2. Udowodnij, że jest inaczej.
      Ad3. jak w ad2.

      • 2 0

    • Nie głosuję na pompterową lichawe

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane