• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kościół będzie miał problem z rekrutacją nowych księży?

Szymon Zięba
15 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Kościół może mieć większy problem ze znalezieniem nowych księży. Zdjęcie ilustracyjne. Kościół może mieć większy problem ze znalezieniem nowych księży. Zdjęcie ilustracyjne.

W Polsce od 2009 roku rosła liczba duchownych, którzy odeszli z kościoła, trudno o kandydatów na księży, a w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum po raz pierwszy od lat nie odbędą się święcenia kapłańskie. Czy oznacza to, że kościół będzie miał coraz większy problem z "rekrutacją" nowych duchownych? Archidiecezja Gdańska poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat święcenia kapłańskie przyjęło szesnastu diakonów. W 2021 - jedenastu, rok wcześniej - pięciu.



Dowiadujesz się, że bliska ci osoba zamierza zostać księdzem/zakonnicą. Co robisz?

Sytuacja w Olsztynie odbiła się szerokim echem w mediach. W połowie maja pojawiła się bowiem informacja, że w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum po raz pierwszy od siedmiu dekad nie odbędą się święcenia kapłańskie.

Poinformował o tym w liście do wiernych rektor olsztyńskiego seminarium ks. dr Hubert Tryk.

- Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom, czyli alumnom roku szóstego, w ostatnią sobotę maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu. Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się sześć lat temu, nie pozostał ani jeden - przekazał ks. Tryk.
Co jest przyczyną "problemów kadrowych" kościoła?

Mniej chrztów, ślubów i dzieci na religii



- Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw bożego skąpstwa, ale przejaw kryzysu powołanych, którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na boże wezwanie. Być może często nawet nie są w stanie tego powołania usłyszeć, a nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświęcenie swojego życia poprzez, chociażby, rezygnację z rodziny - uważa rektor olsztyńskiego seminarium.

Księża, którzy porzucają kościół. Średnio 56 rocznie



Co ciekawe, kłopotem może być nie tylko znalezienie nowych duchownych, ale również odejścia od kościoła już wyświęconych księży.

Z ostatniej publikacji Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, dotyczącej "porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku" wynikało, że w ogólnym ujęciu rosła liczba księży, którzy porzucali stan duchowieństwa.

Liczba wyświęceń księży. Liczba wyświęceń księży.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jedyna, oficjalnie dostępna informacja instytutu, zawiera dane do 2017 roku. Samo opracowanie pochodzi z 2020 r.

- W Europie liczba święceń księży diecezjalnych spada regularnie od roku 2000. W 2017 r. wynosiła 1272. W Polsce liczba święceń księży diecezjalnych również spada od roku 2000 i w ostatnich latach nie przekracza 300 - informowali autorzy dokumentu.

Ślub przed urzędnikiem częściej niż w kościele



Z przytaczanej statystyki wynika, że odsetek święconych księży diecezjalnych w Polsce względem liczby nowo wyświęconych księży w całej Europie nieznacznie rósł od roku 2000 do 2013 aż do poziomu niemal 0,30. Po roku 2013 wyraźnie spadł.

Liczba wyświęceń księży. Liczba wyświęceń księży.
Wynosił on w momencie publikacji dokumentu 0,26. Oznaczało to, że co cztery święcenia w Europie księdza diecezjalnego mają miejsce w Polsce.

W Europie do roku 2009 utrzymywała się też niewielka tendencja wzrostowa dotycząca skali porzucania stanu kapłaństwa. Liczba ta zaczęła wzrastać od 2011 roku - w roku 2017 w Europie 146 księży diecezjalnych porzuciło kapłaństwo.

Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku. Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku.
W Polsce liczba porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych rosła od roku 2000 do 2005, następnie malała do roku 2009. Od roku 2009 znów zaczęła rosnąć.

W roku 2017 w Polsce 73 księży diecezjalnych porzuciło kapłaństwo. Średnia arytmetyczna porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych w latach od 2000 do 2017 wynosi 56 rocznie.

Szukam pracy, zatrudnię. Ogłoszenia: Gdańsk, Gdynia, Sopot



Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku. Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku.

W 2021 roku więcej święceń diakonów niż w 2020 na Pomorzu



Jak sytuacja wygląda na Pomorzu? Zapytaliśmy w Archidiecezji Gdańskiej o to, ile osób przyjęło święcenia kapłańskie w ostatnich latach, ile osób (oraz na jakim etapie) w tym czasie zrezygnowało z przyjęcia święceń kapłańskich i w końcu o to, czy są znane powody, z jakich takie osoby wycofywały się z przyjęcia święceń.

- W roku 2020 święcenia kapłańskie przyjęło pięciu diakonów, w roku 2021 jedenastu. W tym roku święcenia kapłańskie są zaplanowane na początek czerwca. Mając na uwadze specyfikę przygotowań do kapłaństwa, szanując prawo do prywatności i decyzję każdego kandydata, archidiecezja gdańska nie udziela informacji na temat powodów rezygnacji z formacji seminaryjnej na jakimkolwiek etapie - poinformował nas ks. Maciej Kwiecień, rzecznik Archidiecezji Gdańskiej.

Opinie (644) ponad 50 zablokowanych

  • Założenia tej ogragnizacji są patologicznie. Celibat, który jest czymś nienaturalnym, (3)

    Plus idea wmawiania wszystkim że są grzesznikami (poczucie winy) - od najmłodszych lat - to jest patologiczne psychologicznie, nie jestem żadnym grzesznikiem, nie potrzebuje żeby ktokolwiek za mnie umierał na krzyżui, dość tych bzdur.

    • 19 12

    • w punkt

      • 5 6

    • bo to zwykla bajka stworzona przez nikczemnych ludzi do kontroli niezbyt inteligentnych mas prostakow, wiec oczywiste ze doktryna chrzescijanstwa i wszystkie ich bajki sa pelne dziur i nielogicznych kontradykcji co jest oczywiste dla ludzi posiadajacych funkcje mentalne.

      • 4 5

    • Przyjdzie cierpienie i zrozumiesz że potrzebujesz Chrystusa , który zawsze jest przy Tobie .On jedyny jest wierny do końca.

      • 0 4

  • Lepiej się gapić w smartfona i chodzić do psychologa i psychiatry. (5)

    To jest to co w zamian wiary oferuje współczesny świat. Tylko dokąd to zaprowadzi tego nie wie nikt, bo masowe internety są dopiero kilkanaście lat, a wiara była przez tysiąclecia.

    • 15 15

    • Najgorsze świry to te zachwiane indywidua podatne też na kościelne pranie mózgów.

      Ogólnie słabe osobowości, infantylne szukają pomocy w zabobonach, w religijnych obrządkach. To zawodzi, więc jest z nimi tylko gorzej.

      I przypominają mi się te sprawy najdrastyczniejsze, mordów na swoich dzieciach w wykonaniu gorliwych katoli. Mojego dziecka koleżankę z przedszkola zamordowała matka. Wcześniej w kościele była codziennie, rozmodlona, rozmawiająca z księżmi. Może tam jej się pogorszyło?

      • 8 6

    • Twój guru JP2 w 86 roku na Westerplatte mówił do młodzieży (lepiej być niż mieć ) a miał czy był , zobacz w necie jest ta msza

      słowami , w Afryce przez niego zmarły na hifa miliony ludzi ,bo wyprał ich mózgi ,ze prezerwatywa to zło , poczytaj , poczytaj , internet jest dla forsy i wiary są dla forsy , to spotkanie cwanego z głupim dla forsy tego pierwszego .

      • 7 6

    • Wiara i Kościół to zbiory rozłączne

      Przynajmniej w moim przypadku i chyba nie ja jeden tak uważam.

      • 2 1

    • :-D

      No właśnie była przez tysiąclecia. No i niby gdzie nas zaprowadziła jak nie do tego co masz dzisiaj?

      • 2 0

    • Ale po co w zamian?

      Czemu ma być coś w zamian wiary? Po co? Co to komu daje? Spokojniejszą śmierć? To lepiej iść do spowiedzi niż do psychologa jak się ma problem z psychiką? Jak masz problem z oczami - idziesz do okulisty, jak ze słuchem - do otolaryngologa, itp, jak z psychiką - idziesz do psychologa/psychoterapeuty/psychiatry. Dla mnie logiczne. Zamiast wiary nie trzeba nic, jest zbędna i przestarzała, puśćmy to już w końcu. Tyle działek w dobrych miejscach jest marnowane na świątynie (nie tylko katolickie), tyle podatków ucieka przez ulgi. W miejsce tego mogły by powstać uczciwe firmy, mieszkania, parki, usługi. A wiara powinna odejść, i odejdzie, w niepamięć, jak poprzednia, słowiańska, i te przed nią, już zapomniane. I nic nikomu się nie stanie.

      • 0 0

  • Jestem w srednim wieku, 36l (5)

    I jestem wierzący, byłem ministrantem i lektorem przez jedenaście lat, chodzę do Kościoła w niedziele, kiedyś w Gdyni, dziś w Rumi, i przykro mi jak ludzie odeszli od wiary. Na wieczornych mszach praktycznie nie ma ludzi w moim wieku, ilość ogromnie spadła. Ksiądz Wierzbowski, duma która budowała Kościół na Świętojańskiej odprawiał ostatnio msze z okazji 65 lecia kapłaństwa, praktycznie młodych, czy w średnim wieku nie było. Ludzi, którym dawał chrzest, pierwsza komunie, bierzmowanie, dobry człowiek. Bardzo przykre dla ludzi wierzących. Ale wiem że Kościół popełnił wiele błędów które zamiast zamiatać pod dywan powinien jawnie negować. Nawet Skalski, następca wlasnie ks. Wierzbowskiego, szuja żyjąca w luksusie dostała taka karę, gdy wręcz ludzie wygonili go z Witomina, że dostał za karę "renomowaną" parafie na Świętojańskiej. A to cham i bydlę.

    • 9 6

    • Ludzie

      Nie odeszli od wiary tylko od kościoła, zwłaszcza po 2015 jak z ambony nawoływali na kogo głosować. To był grzech ciężki przypisać Boga do partii, a to tylko kara za grzechy bo o pokucie i przyznaniu się do winy nie ma mowy.

      • 7 0

    • Wiara to nie kościół

      Wierzymy tak bardzo że od kościoła odchodzimy

      • 6 2

    • Byla wieloletnia mieszkanka Witomina

      To co napisałeś o ks Skalskim to oszczerstwo
      Nie wiem jak w Gdyni ale na Witominie był szanowany

      • 1 3

    • (1)

      Panie Robercie nie może Pan pisac takich rzeczy bo to woda na młyn dla ateistów

      • 2 3

      • Była wieloletnia mieszkanka Witomina

        Panu Robertowi niestety o to chodzi

        • 1 2

  • Idę po chipsy i piwko.

    Panowie w sukniach pogrążają się sami. Nie trzeba pomagać. Szef przewodzi. Chwalmy Pana ! Alleluja :)

    • 12 7

  • Przyczyna i skutek (1)

    Podstawowym problemem Kościoła powszechnego jest jego niezgodność z nauką Pisma Świętego, co wywołuje także brak chętnych do angażowania się w działalność tej organizacji.

    • 12 7

    • Problemem jest to, że nauki Pisma Świętego to zbiór anegdot, historyjek i podań, które można sobie interpretować, jak kto chce. Poczytać Biblię dla rozrywki - czemu nie. Ale czerpać z niej nauki i prawdy?

      • 3 1

  • Jak ktoś zazdrości kasy, niech sam tam (1)

    idzie.. To jest wroga robota, liczyć kasę, a samemu nie daje się na tacę.. na potrzeby i utrzymanie kościoła.. Każą księdzu brać kobietę.. Jakby chciał, to się żeni i ma dzieci i ma rodzinę, nie musimy komuś układać życia.. Ojciec rodziny to inne powołanie..

    • 5 5

    • to miasta dają na remonty , księża ani grosza , a utrzymanie koscioła , szkoda ,ze tak naprawdę

      nie znasz realiów tylko wypisujesz głupoty by czarnych ratować za wszelką cenę , oni i bez twojej obrony super sobie radzą ,a ty zawsze dziadem będziesz

      • 3 0

  • Zawód jak zawód

    Ale trzeba przyznać że wykonują go coraz gorzej.Co innego mówią co innego robią Ciekawy byłby artykuł na temat ilu uchodźców księża wpuścili na swoje ogromne plebanie

    • 8 8

  • Kryzys powołań? A to ciekawe...

    w fsspx natomiast tręd kompletnie odwrotny... Doprawdy ciekawe dlaczego?

    • 1 2

  • ale jaja

    Wspaniała informacja i oby tak dalej

    • 10 8

  • Św Katarzyna Sieneńska bardzo wyraźnie (2)

    powiedziała co się stanie z Księdzem, który porzuci stan kapłański.
    Ale diabeł nie śpi a ludzie mało się modlą z Kapłanów.
    Spadek mocny jest ale w historii nie takie już były sytuacje. Sursum Corda !

    • 4 10

    • Kto to ta św Katarzyna Sienienska?

      • 3 2

    • a ja nie potwierdzam

      Ja, Diabeł... Chcesz o coś zapytać, pytaj... Piekło jest otwarte na pytania...

      • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane