• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kościół będzie miał problem z rekrutacją nowych księży?

Szymon Zięba
15 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Kościół może mieć większy problem ze znalezieniem nowych księży. Zdjęcie ilustracyjne. Kościół może mieć większy problem ze znalezieniem nowych księży. Zdjęcie ilustracyjne.

W Polsce od 2009 roku rosła liczba duchownych, którzy odeszli z kościoła, trudno o kandydatów na księży, a w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum po raz pierwszy od lat nie odbędą się święcenia kapłańskie. Czy oznacza to, że kościół będzie miał coraz większy problem z "rekrutacją" nowych duchownych? Archidiecezja Gdańska poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat święcenia kapłańskie przyjęło szesnastu diakonów. W 2021 - jedenastu, rok wcześniej - pięciu.



Dowiadujesz się, że bliska ci osoba zamierza zostać księdzem/zakonnicą. Co robisz?

Sytuacja w Olsztynie odbiła się szerokim echem w mediach. W połowie maja pojawiła się bowiem informacja, że w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum po raz pierwszy od siedmiu dekad nie odbędą się święcenia kapłańskie.

Poinformował o tym w liście do wiernych rektor olsztyńskiego seminarium ks. dr Hubert Tryk.

- Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom, czyli alumnom roku szóstego, w ostatnią sobotę maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu. Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się sześć lat temu, nie pozostał ani jeden - przekazał ks. Tryk.
Co jest przyczyną "problemów kadrowych" kościoła?

Mniej chrztów, ślubów i dzieci na religii



- Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw bożego skąpstwa, ale przejaw kryzysu powołanych, którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na boże wezwanie. Być może często nawet nie są w stanie tego powołania usłyszeć, a nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświęcenie swojego życia poprzez, chociażby, rezygnację z rodziny - uważa rektor olsztyńskiego seminarium.

Księża, którzy porzucają kościół. Średnio 56 rocznie



Co ciekawe, kłopotem może być nie tylko znalezienie nowych duchownych, ale również odejścia od kościoła już wyświęconych księży.

Z ostatniej publikacji Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, dotyczącej "porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku" wynikało, że w ogólnym ujęciu rosła liczba księży, którzy porzucali stan duchowieństwa.

Liczba wyświęceń księży. Liczba wyświęceń księży.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jedyna, oficjalnie dostępna informacja instytutu, zawiera dane do 2017 roku. Samo opracowanie pochodzi z 2020 r.

- W Europie liczba święceń księży diecezjalnych spada regularnie od roku 2000. W 2017 r. wynosiła 1272. W Polsce liczba święceń księży diecezjalnych również spada od roku 2000 i w ostatnich latach nie przekracza 300 - informowali autorzy dokumentu.

Ślub przed urzędnikiem częściej niż w kościele



Z przytaczanej statystyki wynika, że odsetek święconych księży diecezjalnych w Polsce względem liczby nowo wyświęconych księży w całej Europie nieznacznie rósł od roku 2000 do 2013 aż do poziomu niemal 0,30. Po roku 2013 wyraźnie spadł.

Liczba wyświęceń księży. Liczba wyświęceń księży.
Wynosił on w momencie publikacji dokumentu 0,26. Oznaczało to, że co cztery święcenia w Europie księdza diecezjalnego mają miejsce w Polsce.

W Europie do roku 2009 utrzymywała się też niewielka tendencja wzrostowa dotycząca skali porzucania stanu kapłaństwa. Liczba ta zaczęła wzrastać od 2011 roku - w roku 2017 w Europie 146 księży diecezjalnych porzuciło kapłaństwo.

Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku. Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku.
W Polsce liczba porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych rosła od roku 2000 do 2005, następnie malała do roku 2009. Od roku 2009 znów zaczęła rosnąć.

W roku 2017 w Polsce 73 księży diecezjalnych porzuciło kapłaństwo. Średnia arytmetyczna porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych w latach od 2000 do 2017 wynosi 56 rocznie.

Szukam pracy, zatrudnię. Ogłoszenia: Gdańsk, Gdynia, Sopot



Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku. Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku.

W 2021 roku więcej święceń diakonów niż w 2020 na Pomorzu



Jak sytuacja wygląda na Pomorzu? Zapytaliśmy w Archidiecezji Gdańskiej o to, ile osób przyjęło święcenia kapłańskie w ostatnich latach, ile osób (oraz na jakim etapie) w tym czasie zrezygnowało z przyjęcia święceń kapłańskich i w końcu o to, czy są znane powody, z jakich takie osoby wycofywały się z przyjęcia święceń.

- W roku 2020 święcenia kapłańskie przyjęło pięciu diakonów, w roku 2021 jedenastu. W tym roku święcenia kapłańskie są zaplanowane na początek czerwca. Mając na uwadze specyfikę przygotowań do kapłaństwa, szanując prawo do prywatności i decyzję każdego kandydata, archidiecezja gdańska nie udziela informacji na temat powodów rezygnacji z formacji seminaryjnej na jakimkolwiek etapie - poinformował nas ks. Maciej Kwiecień, rzecznik Archidiecezji Gdańskiej.

Opinie (644) ponad 50 zablokowanych

  • Jak się popatrzy na to, co w Polsce robi kościół....

    to i tak dużo go jeszcze zostało. Ślub kościelny Jajcusia Kurskiego zrobił z trójki dzieci dzieci nieślubne. Agitacja wyborcza z ambon, politycy przemawiający w czasie mszy? Przecież to nic wspólnego z wiarą nie ma. Targowica.

    • 9 5

  • Udostępnianie ambon dla polityków PiS robi swoje! (1)

    PiS za to Chojnie wspomaga kościół i wszelkiego rodzaju fundacje kościelne.Dziwne przy wyborach to im pomaga ,ale coraz mniej zostaje księżmi i coraz więcej z nich rezygnuję.Ps są seminaria w Polsce do których nie zgłosił się NIKT!!!

    • 9 7

    • zgadzam się z Tobą .

      • 3 2

  • Analizując swoje życie to stwierdzam ze mogłem iść na księdza (1)

    Teraz już bym był proboszczem na wsi i żył jak lord, chata służąca kucharka czego więcej chcieć ?

    • 4 6

    • ... ale za to po seminarium i nowicjacie by Cię d00pa bolała..Niby nic wielkiego, ale jednak piecze...

      • 2 2

  • Nie dziwię się

    Wstyd mi by było rozkazywać ludziom jak żyć, a reprezentować instytucje ktora w większości tych zasad nie przestrzega, nie tępi chciwości i pychy we własnych szeregach, nie tępi pedofilii, kobiety traktuje jak darmowe sprzataczki, zamiast milosierdziem kieruje sie nienawiścia ( te wszystkie teksty o tęczowej zarazie czy bruzdach na twarzach dzieci z invitro). Jak można potępiać mieszksnie chlopaka i dziewczyny przed ślubem, jeśli sie kochają i szanują, a jednocześnie zmuszać do kontynuacji małżeństwa patologicznego, gdzie mąż gwałci, pije i bije? Jak mozna tak bratać sie z politykami? Jak można potępiać antykoncepcję, gdy AIDS tule osób w Afryce zabiło? .....

    • 8 6

  • Przyczyn tzw. "braku powołań" jest wiele.

    Biologii się nie oszuka, młody chłopak potrzebuje dziewczyny, a normalny mężczyzna chce założyć rodzinę. Nie każdemu - w perspektywie - odpowiada homoseksualizm, czy karalne pedofilstwo. To kościół powinien zmienić swoją politykę, wtedy jest szansa, że nie upadnie. Poza tym kościół powinien wreszcie przestać mieszać się do polityki, bo to zniechęca wiernych, a co za tym idzie i potencjalnych kandydatów na księży. To tak pokrótce, bo przyczyn obecnego stanu rzeczy jest zdecydowanie więcej, ale nie będę tu za darmo pisał gotowej pracy magisterskiej, bo to kosztuje.

    • 5 8

  • Tytuły na Trójmieście coraz ciekawsze...

    Wręcz...to jest jak łamigłówka!
    Kto zgadnie co autor ma na myśli?
    A może to celowe?
    Tylko, że za 10 lat nikt nikogo nie będzie rozumiał- o co chodzi

    • 0 1

  • i dzięki Bogu!

    i dzięki Bogu!

    • 5 6

  • (2)

    To wina neomarksizmu propagowanego przez lewactwo, gw, tvn, netflix i Sekielskich oraz nowomowę polityków UE. .

    • 7 13

    • Kościół pozostał w średniowieczu, świat poszedł do przodu. Tego się nie oszuka także jest to instytucja niedostosowana do obecnych czasów.

      • 4 4

    • A może to nie wina tylko zasługa :-)

      • 1 3

  • Brak owocowych czwartków.

    Na nieszczęście KK, bycie LGBT jest bardziej akceptowane. Seminarium było tez jedną z nielicznych dróg do wyrwania się z biedy i zdobycia wykształcenia. Sorry, ale mniej powołań = bardziej rozwinięty kraj .

    • 8 6

  • Zabrakło odpowiedzi - jego wybór, mam neutralny stosunek do niego

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane