• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kościół pw. Jana Pawła II w nowej formie i lokalizacji. Mieszkańcy szykują protest

Marzena Klimowicz-Sikorska
19 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozpoczęła się budowa kościoła na Łostowicach
Mieszkańcy osiedla przy ul. Wielkopolskiej protestują przeciwko podjętej bez ich udziału decyzji o budowie kościoła i sanktuarium pw. błogosławionego Jana Pawła II. Mieszkańcy osiedla przy ul. Wielkopolskiej protestują przeciwko podjętej bez ich udziału decyzji o budowie kościoła i sanktuarium pw. błogosławionego Jana Pawła II.

Choć niezadowolenie mieszkańców sprawiło, że kościół pw. bł. Jana Pawła II powstanie po przeciwnej stronie ul. Świętokrzyskiej, także w nowej lokalizacji szykują się protesty. Mimo to, dziś o godz. 16 odbędzie się ceremonia poświęcenia krzyża nowej parafii.



Teren, na którym ma powstać sanktuarium. Teren, na którym ma powstać sanktuarium.
Władze miasta zapewniają, że mieszkańcy nie muszą obawiać się takiej konstrukcji, jaką zaprezentowano jesienią 2010 r. Władze miasta zapewniają, że mieszkańcy nie muszą obawiać się takiej konstrukcji, jaką zaprezentowano jesienią 2010 r.
Gdy jesienią ub.r. pojawiły się informacje, że przy ul. Jaworzniaków zobacz na mapie Gdańskana Osiedlu Świętokrzyskim w Gdańsku powstanie kościół nawiązujący architekturą do bazyliki św. Piotra w Rzymie, wśród mieszkańców dzielnicy zawrzało. Protestowali przeciwko budowli, której skala i architektura nie pasowały do ich osiedla.

Te protesty najwyraźniej okazały się skuteczne, bo Archidiecezja Gdańska i władze miasta zdecydowały o budowie kościoła w innym miejscu, oddalonym o ok. 2 km i położonym po przeciwnej stronie ul. Świętokrzyskiej.

Świątynia, a właściwie diecezjalne sanktuarium papieskie, powstanie więc na działce znajdującej się między ulicami Wielkopolską, Świętokrzyską i Ofiar Grudnia 70 zobacz na mapie Gdańska.

Niemal na pewno nie powstanie na niej obiekt, który wzbudził takie kontrowersje wśród mieszkańców Osiedla Świętokrzyskiego. Nowy projekt ma zostać wyłoniony w konkursie. Chodzi o to, by budowla wkomponowywała się w istniejącą już w okolicy zabudowę. Dlatego w sądzie konkursowym zasiąść ma przedstawiciel gdańskiego magistratu.

- Miasto będzie pomagać kościołowi w konkursie architektonicznym na gmach kościoła, a także będzie mieć wpływ na wybór ostatecznej koncepcji - mówi Barbara Szczerbowska z wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków gdańskiego magistratu.

Kościół ma pomieścić od 800 do 1 tys. wiernych z parafii św. Krzysztofa liczącej około 10 tys. osób. Znajdzie się przy nim tzw. Dom Miłosierdzia.

Czy mieszkańcy powinni mieć wpływ na tak nietypową inwestycję w ich dzielnicy?

- Jeszcze nie wiadomo, czy będzie to hospicjum czy jakiś inny ośrodek, ale na pewno taki dom przy sanktuarium powstanie - mówi ks. Ryszard Gros, proboszcz przyszłej parafii pw. Błogosławionego Jana Pawła II.

Konkurs ma ruszyć po świętach Wielkanocnych, a budowa - jeszcze w tym roku. Zanim ruszy, trzeba będzie zmienić lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. A to bardzo nie odpowiada części mieszkańców dzielnicy.

Upublicznili oni list otwarty, jaki wysłali do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz gdańskich radnych.

Napisali w nim m.in.: "Kupując mieszkania (...) sprawdzaliśmy plany zagospodarowania przestrzennego i m.in. na jego podstawie podjęliśmy decyzję o zamieszkaniu w tym rejonie, bo miały tu powstać usługi, które są nam bardzo potrzebne. Każdy z nas sprawdził podstawowe instytucje w okolicy, takie jak: szkoła, poczta, sklepy i kościół, co skutkowało decyzją o zakupie mieszkania w tym zacisznym miejscu. Nie rozumiemy decyzji podjętej bez naszej wiedzy o oddaniu terenu miasta na cele sakralne, kiedy w okolicy jest sześć innych kościołów (...), a do najbliższego, na ul. Świętokrzyskiej, z najdalszego punktu osiedla Nowy Horyzont czy Cztery Pory Roku jest 15 do 20 minut piechotą. Porównując, na terenie dzielnicy Zaspa, gdzie jest o wiele więcej mieszkańców, są zaledwie dwa kościoły. U nas powstaje już siódmy".

- Nie chcemy tu kościoła, a na pewno nie takiego wielkiego, jak wcześniej prezentowano - tłumaczy pani Agnieszka, mieszkanka ul. Wielkopolskiej, która wraz z sąsiadami przygotowała transparenty z hasłami przeciwko kościelnej inwestycji. Będą one towarzyszyć ceremonii poświęcenia krzyża dla nowej parafii, która odbędzie się 19 kwietnia o godz. 16 i w której wezmą udział zarówno prezydent Gdańska, jak i metropolita gdański, abp. Sławoj Leszek Głodź.

Opinie (1386) ponad 50 zablokowanych

  • do mieszkańca CPR

    gdzie ty widziałeś 100/200 ludzi bo ja ich nie widziałem, odliczając czarnych i gosci vip było kilkunastu wiernych, życzę powodzenia przy realizacji tej inwestycji z tak obszernym gronem wiernych, pewnie nie doczekam

    • 3 1

  • NIENAWIŚĆ

    Skąd w was tyle nienawiści do Kościoła?Pewnie jesteście SB-kami lub ich potomkami,lub chorymi ateuszami.Współczuję wam,serdecznie współczuję.

    • 2 0

  • pomyłka

    Mieszkam na CPR. Przedszkoli nie ma, szkoły nie ma, nawet nie ma boiska do kosza, a plac zabaw jest 1 duży na NH. Dzieciaczków jest pełno w nie mają gdzie się podziać. Za to kościołów jest pełno- Świętokrzyska, Kowale (chyba nawet dwa), Ujeścisko, Chełm, Orunia Górna.

    Przepraszam bardzo, ale jak ktoś chce się modlić to niech jeździ nawet 30km do Gdyni,może nawet iść na kolanach do Częstochowy i odległość nie powinna mu przeszkadzać...naprawdę nie potrzeba kolejnego kościoła..... Muzułmanie zasuwają co rok do Mekki, a jak tylko przychodzi pora modlitwy w ciągu dnia modlą się na ulicach.
    Tak to z ludzie potrafią gnać przez całe Trójmiasto by np. zrobić zakupu w markecie czy pójść na spacer nad morze....a kościół to już pod samym domem bo jak mają 2 km(tak jak odległość z CPR na Świętkorzyska) to już masakra!

    Szkoda pisać więcej, dobijają mnie Ci "prawdziwi katolicy", i to Państwo w Państwie jakim jest kościół. Żenujące...

    • 2 1

  • Życzę..... (1)

    ...z całego serca ks. Ryszardowi Gros wszystkiego dobrego w posłudze proboszcza parafii bł Jana Pawła II. A wy zamiast strajkować przeciw budowie kościoła to byście strajkowali lepiej przeciw budowie meczetów w Polsce. Niby tak wielki procent katolików w kraju, a jak co do czego przychodzi to się okazuje, że nie umieją stanąć w obronie wiary, wstydzą się że są katolikami, albo jak w tym wypadku protestują przeciw budowie katolickiego kościoła. Wstyd!

    • 2 2

    • w obronie wiary niech stają funkcjonariusze kk. wiara katolicka to element obcy kulturowo słowianom

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane