• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy- co warto wiedzieć?

11 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Kredyt hipoteczny to z jednej strony najtańszy kredyt na rynku w kontekście długoterminowym, a z drugiej strony jest to zobowiązanie, które najtrudniej jest nam uzyskać. Zdecydowanie łatwiej jest dostać kredyt gotówkowy niż hipoteczny. Zaciągając takie zobowiązanie, dobrze jest się do tego przygotować. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, a zawarcie umowy kredytowej nie będzie nam się jawiło jako najgorsza decyzja w życiu.



Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:


  • Jak obliczyć koszt kredytu na hipotece?
  • Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora kredytowego?
  • Czy doradca finansowy pomoże nam wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny?
  • Kiedy może dojść do zawarcia umowy kredytu?
  • Czy warto porównywać oferty kredytów hipotecznych?
  • Jak samodzielnie sprawdzić naszą kredytową zdolność?

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest długi i nieco skomplikowany. Na decyzję dotyczącą kredytu z obciążeniem hipotecznym możemy czekać nawet kilka miesięcy. Jak poradzić sobie z dokumentami i jak ubiegać się o kredyt na mieszkanie. Co powinniśmy wiedzieć w kwestii kredytów hipotecznych przed podpisaniem umowy kredytowej?

Kredyt mieszkaniowy a kredyt gotówkowy


Popularne kredyty gotówkowe są w Polsce łatwo dostępne. Trudniej je dostać w banku, ponieważ ta instytucja wymaga od nas takiego zaświadczenia jak zaświadczenie o dochodach. Na podstawie tego dokumentu i analizy naszej sytuacji finansowej obliczana jest nasza zdolność. Na tej podstawie bank wydaje decyzję pozytywną bądź odmowną decyzję kredytową. W przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy w instytucji pozabankowej procedury przyznawania kredytu są prostsze i trwają krócej. Część parabanków nie będzie tak wnikliwie sprawdzała naszej historii kredytowej jak bank. Kredyty gotówkowe są łatwo dostępne, jednak okres ich spłaty nie jest tak długi jak czas spłaty kredytu hipotecznego. Starając się o kredyt gotówkowy zawsze należy sprawdzać oprocentowanie kredytu. Tak samo jak w przypadku kredytu z obciążeniem hipotecznym. Co ciekawe mimo tak długiego okresu spłaty kredyty hipoteczne zaciągnięte zna realną do spłacenia wysokość, Polacy spłacają w terminie.

Wybierz dla siebie najlepszy kredyt hipoteczny a będziesz usatysfakcjonowany z ostatecznego zawarcia umowy kredytu


Jeśli chodzi o kredyt długoterminowy, czyli wspominany już kredyt hipoteczny, jest on zobowiązaniem, które można zaciągnąć na maksymalny okres wyznaczony przez bani na 30 lat. Aby uzyskać w banku kredyt hipoteczny, musimy nie tylko wykazać się odpowiednimi dochodami, ale także posiadać wkład własny na potrzeby kredytu hipotecznego w wysokości od 10% do 20% wartości kredytu.

Jednocześnie nasza zdolność kredytowa musi być odpowiednio wysoka. Naszą zdolność kredytową możemy najpierw orientacyjnie sprawdzić sami poprzez kalkulator zdolności kredytowej.

Ostatecznie określa ją bank po wnikliwej analizie naszych dochodów oraz naszych comiesięcznych wydatków na rachunki, zakupy i bieżące utrzymanie. Wysokość zdolności kredytowej jest zależna od tego czy jesteśmy w związku małżeńskim i wspólnie staramy się o kredyt, czy staramy się kredyt hipoteczny samodzielnie. Znaczenie ma także to czy mamy dzieci na utrzymaniu. Prześwietlane są także nasze inne zobowiązania finansowe, limity debetowe i karty płatnicze.

Poszukując odpowiedniego kredytu hipotecznego, warto poprosić o wsparcie doradę finansowego, który doskonale zna runek finansów i jest w sanie pokazać nam, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego. Jednocześnie może pomóc nam w łagodniejszym przejściu procedur ubiegania się o kredyt. Wskaże, jakie dokumenty wypełnić jakie zaświadczenia dostarczyć, aby wniosek kredytowy był kompletny. To ważne, ponieważ niekompletne wnioski kredytowe są odrzucane przez banki i w ogóle nie są rozpatrywane. Ostateczne udzielenie kredytu następuje po wydaniu przez bank pozytywnej decyzji kredytowej.

Kalkulator kredytu hipotecznego - oblicz ratę̨ i zdolność́ kredytową


Kalkulator kredytowy pozwala nam na obliczenie, ile będzie nas kosztował kredyt. Dzięki niemu obliczymy jaka będzie rata kredytu i ile wynosi całkowity koszt kredytu. Oczywiście będą to orientacyjne kwoty, ponieważ oferty kredytów w Ankach cyklicznie się zmieniają. Często obarczone są też dodatkowymi warunkami, takimi jak otwarcie konta w danym banku, ubezpieczenie na życie czy konieczność posiadania karty kredytowej. Szukając odpowiedniej oferty kredytu z obciążeniem hipotecznym, warto zwracać uwagę na to, ile wynosi rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Każda zmiana stóp procentowych, spowoduje zmianę w wysokości raty, jaką płacimy co miesiąc.

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z doradca finansowym, musimy pamiętać, że nie płacimy mu za wykonaną usługę. Dodatków nie może n nas nakłaniać do ostatecznego podpisania umowy kredytu. Doradca finansowy ma nas informować i doradzać. Nic więcej.

Pamiętajmy też, że w naszej umowie kredytowej muszą zostać dokładnie określone warunki kredytu. Czas jego trwania, wysokość raty, kwestie zmian kredytowych, to czy możemy uzyskać tzw. "wakacje kredytowe". Czy możemy się ubiegać o zmianę rodzaju raty lub czasowe zawieszenie spłaty kredytu. Wszystko na temat kredytowanych kosztów musi zostać spisane w naszej umowie o kredyt. Chodzi o liczby takie jak kwota kredytu, kwota wkładu własnego czy całkowita kwota kredytu, ewentualne karne odsetki. Dobrze jest także uzyskać ubezpieczenie spłaty kredytu. To dla nas pewnego rodzaju zabezpieczenie. Często jest ono nawet wymagane przez banki.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane