• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Król stanie w Gdańsku

msz
18 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Obwodnica aleją Kazimierza Jagiellończyka?
Gdańscy radni w sierpniu zdecydowali o budowie pomnika króla Kazimierza Jagiellończyka. Czyżby aż tak urzekła ich majowa inscenizacja wjazdu króla do miasta? Gdańscy radni w sierpniu zdecydowali o budowie pomnika króla Kazimierza Jagiellończyka. Czyżby aż tak urzekła ich majowa inscenizacja wjazdu króla do miasta?
To byłby bez wątpienia jeden z najbardziej efektownych pomników w Gdańsku. Dwumetrowy koń, na nim król Kazimierz Jagiellończyk, za nimi kilkuosobowy orszak. Całość wykonana z brązu i posadowiona między Bramą Wyżynną a Zespołem Przedbramia ul. Długiej.

Jan Matejko także nie posiadał wielu przekazów na temat wyglądu Kazimierza Jagiellończyka, więc tworząc jego portret w dużej mierze improwizował. Jan Matejko także nie posiadał wielu przekazów na temat wyglądu Kazimierza Jagiellończyka, więc tworząc jego portret w dużej mierze improwizował.
Jednak w przeciwieństwie do Jana III Sobieskiego, innego króla uhonorowanego w Gdańsku pomnikiem, statua Kazimierza Jagiellończyka nie byłaby wyniesiona na postumencie, lecz osadzona w gruncie.

Pomysł uhonorowania króla pomnikiem został przyjęty na sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska. O ile nic nie stanie an przeszkodzie, jego budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Pomnik ma mieć "wielkość naturalną", co w języku rzeźbiarzy oznacza, że jego elementy byłyby o ok. 30 proc. większe niż w rzeczywistości.

Przetarg na kształt pomnika będzie ogłoszony w październiku. Rzeźbiarze otrzymają dokładne wytyczne jak mają wyglądać stroje króla i jego świty.

- Istnieje zbyt mało danych na temat króla Kazimierza Jagiellończyka, dlatego chcemy, by fachowcy przygotowali wszystkie wytyczne, tak, by nie było żadnych przekłamań historycznych - mówi Marian Werner z ZDiZ, odpowiedzialny za budowę pomnika króla.

Kazimierz Jagiellończyk to nie jedyny władca, który w dającej się przewidzieć przyszłości zostanie uhonorowany w Gdańsku pomnikiem. Co prawda nie król, lecz książę pomorski Świętopełk II stanie na skwerze pomiędzy ul. Szeroką i Groblą II.

Władcy w Gdańsku

prof. Andrzej Januszajtis, znawca dziejów Gdańska

Niewątpliwie największe zasługi dla Gdańska ma właśnie król Kazimierz Jagiellończyk, który w 1454 r. przyłączył Gdańsk do Polski, a następnie nadał mu przywileje, które były prawną podstawą autonomii Gdańska i które umożliwiły wspaniały rozkwit miasta przez następne 300 lat.

Nie należy zapominać o zasługach Zygmunta Starego, który w 1525 r. wprowadził tzw. trzeci ordynek, czyli reprezentację pospólstwa, demokratyzując tym samym ustrój Gdańska. Mówiąc o władcach zasłużonych dla Gdańska, można także wspomnieć o księciu pomorskim Świętopełku II, z którego rąk Gdańsk otrzymał w 1236 r. prawa miejskie.

W pewnym stopniu zasłużony dla Gdańska jest również Bolesław Chrobry, który przysłał tu św. Wojciecha, dzięki któremu nazwa miasta po raz pierwszy pojawiła się na kartach historii.

Z Gdańskiem poniekąd związany jest także król Stanisław August, który spędził tu swoje dzieciństwo (od ok. IX 1733 do XII 1739 w kamienicy przy Długim Targu - przyp. red). Nauczycielem przyszłego króla był wybitny uczony, syndyk gdański Gotfryd Lengnich. W Gdańsku wielokrotnie bywał również m.in. Jan III Sobieski i Zygmunt III Waza.
msz

Opinie (99) ponad 20 zablokowanych

  • pan Wałęsa, Mazowiecki, Michnik, Geremek czy Frasyniuk, którzy tyle dla Polski zrobili nie mają swoich ulic, alei czy placów. Czy nie powinniśmy zmienić nazwy „Plac zebrań ludowych” na plac „Okrągłego stołu” a przy gdańskim żurawiu postawić pomnika z powyższymi osobami? Stocznia Gdańska powinna zmienić nazwę na Stocznie Wałęsy.
    To na pewno przyniosłoby popularność naszemu miastu i turystów, którzy przywożą pieniądze z których pan Adamowicz tworzy nowe miejsca pracy dzięki inteligentnym inwestycjom.

    • 0 0

  • Widzę to tak:

    Na zboczu Góry Gradowej, 12 metrowa figura Adamowicza z brązu, w pocie czoła ciągnący w górę na portowej linie nasze miasto, ku lepszej przyszłości.

    • 0 0

  • Rumun mna kocie...

    Na kocie to Wicia w "samych Swoich" jechał a nie król...
    ;-)
    A Zygmunt Stary uczynił ustrój miasta Gdańska bardziej demokratycznym (a to źle ?), wprowadził porządek w mieście i poskracał o głowy kilku awanturników za rozruchy...

    • 0 0

  • 200 tys. w kawałek metalu

    lepiej wydać 200 tys. w kawał pomnika niż w boiska dla dzieci. Na chełmie małolaty grają już w beach basket ball, tzn grają czekają aż w stanach wymyślą taką gre, bo w Polsce na asflat nie starczyło ale za to na pomnik jest.

    • 0 0

  • Szczerze mowiac nie podoba mi sie to, ale niech stanie

    Gdansk to miasto uniwersalnie europejskie i powinien rowniez uczcic niemieckich wladcow, ktorzy przyczynili sie do jego rozwoju, szczegolnie z dynastii Keisrow, fundatorow Politechniki i stoczni, ktora pozniej stala sie slynna na caly swiat

    • 0 0

  • pomnik jest emigrantem?

    emigracja-

    1. «wyjazd z ojczystego kraju do innego państwa w celu osiedlenia się tam»
    2. «stały lub okresowy pobyt w innym państwie»

    To ten pomnik wyjechał z ojczystego kraju do obcego państwa? Na stałe czy czasowo?

    • 0 0

  • Re: Der Dziennik Bałtycki - niemiecka 4-ta władza

    Zgadzam się z przedmówcą :)

    • 0 0

  • propomnikowcy

    zawalmy Gdańsk samymi pomnikami. I tak nie mozna sie w nim bawic bo miasto prowadzi polityke antyludzką . Propozycje to pomnik Josepha Condrada.. pomnik Sw Dominika. pomnik Sw Katarzyny Pomnik Artusa Pomnik Haffnera Pomnik Uphagena

    Ia tak staniemy sie powoli wsrod tylu obeliskow marmurem nieruchomym :)
    A tak szczerze to władzy jakiejkolwiek nie powinno sie stawiac pomnikow bo zatraci zdrowy rozum.

    • 0 0

  • luke

    Polacy i Niemcy zyja obok siebie od ok tysiaca lat, i czesto sie wzajemnie wyrzynaja, zgadazam sie ze czesciej byli wini Niemcy, ale teraz przyszedl czas by nauczyc sie zyc w pokoju, oczywiscie pod kierownictwem narodu bedacego bardziej zaawansowany cywilizacyjnie, czyli na Niemcow, Gdansk powinien byc wylaczony spod jurysdykcji polskiej i bezposrednio podporzadkowany wladzy europejskiej w Brukseli

    • 0 0

  • owszem pomnik Sobieskiego jest emigrantem , konkretnie z Lwowa.
    pierwotnie stał w Lwowie nastepnie w warszawie i dopiero w Gdańsku

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane