• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Król stanie w Gdańsku

msz
18 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Obwodnica aleją Kazimierza Jagiellończyka?
Gdańscy radni w sierpniu zdecydowali o budowie pomnika króla Kazimierza Jagiellończyka. Czyżby aż tak urzekła ich majowa inscenizacja wjazdu króla do miasta? Gdańscy radni w sierpniu zdecydowali o budowie pomnika króla Kazimierza Jagiellończyka. Czyżby aż tak urzekła ich majowa inscenizacja wjazdu króla do miasta?
To byłby bez wątpienia jeden z najbardziej efektownych pomników w Gdańsku. Dwumetrowy koń, na nim król Kazimierz Jagiellończyk, za nimi kilkuosobowy orszak. Całość wykonana z brązu i posadowiona między Bramą Wyżynną a Zespołem Przedbramia ul. Długiej.

Jan Matejko także nie posiadał wielu przekazów na temat wyglądu Kazimierza Jagiellończyka, więc tworząc jego portret w dużej mierze improwizował. Jan Matejko także nie posiadał wielu przekazów na temat wyglądu Kazimierza Jagiellończyka, więc tworząc jego portret w dużej mierze improwizował.
Jednak w przeciwieństwie do Jana III Sobieskiego, innego króla uhonorowanego w Gdańsku pomnikiem, statua Kazimierza Jagiellończyka nie byłaby wyniesiona na postumencie, lecz osadzona w gruncie.

Pomysł uhonorowania króla pomnikiem został przyjęty na sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska. O ile nic nie stanie an przeszkodzie, jego budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Pomnik ma mieć "wielkość naturalną", co w języku rzeźbiarzy oznacza, że jego elementy byłyby o ok. 30 proc. większe niż w rzeczywistości.

Przetarg na kształt pomnika będzie ogłoszony w październiku. Rzeźbiarze otrzymają dokładne wytyczne jak mają wyglądać stroje króla i jego świty.

- Istnieje zbyt mało danych na temat króla Kazimierza Jagiellończyka, dlatego chcemy, by fachowcy przygotowali wszystkie wytyczne, tak, by nie było żadnych przekłamań historycznych - mówi Marian Werner z ZDiZ, odpowiedzialny za budowę pomnika króla.

Kazimierz Jagiellończyk to nie jedyny władca, który w dającej się przewidzieć przyszłości zostanie uhonorowany w Gdańsku pomnikiem. Co prawda nie król, lecz książę pomorski Świętopełk II stanie na skwerze pomiędzy ul. Szeroką i Groblą II.

Władcy w Gdańsku

prof. Andrzej Januszajtis, znawca dziejów Gdańska

Niewątpliwie największe zasługi dla Gdańska ma właśnie król Kazimierz Jagiellończyk, który w 1454 r. przyłączył Gdańsk do Polski, a następnie nadał mu przywileje, które były prawną podstawą autonomii Gdańska i które umożliwiły wspaniały rozkwit miasta przez następne 300 lat.

Nie należy zapominać o zasługach Zygmunta Starego, który w 1525 r. wprowadził tzw. trzeci ordynek, czyli reprezentację pospólstwa, demokratyzując tym samym ustrój Gdańska. Mówiąc o władcach zasłużonych dla Gdańska, można także wspomnieć o księciu pomorskim Świętopełku II, z którego rąk Gdańsk otrzymał w 1236 r. prawa miejskie.

W pewnym stopniu zasłużony dla Gdańska jest również Bolesław Chrobry, który przysłał tu św. Wojciecha, dzięki któremu nazwa miasta po raz pierwszy pojawiła się na kartach historii.

Z Gdańskiem poniekąd związany jest także król Stanisław August, który spędził tu swoje dzieciństwo (od ok. IX 1733 do XII 1739 w kamienicy przy Długim Targu - przyp. red). Nauczycielem przyszłego króla był wybitny uczony, syndyk gdański Gotfryd Lengnich. W Gdańsku wielokrotnie bywał również m.in. Jan III Sobieski i Zygmunt III Waza.
msz

Opinie (99) ponad 20 zablokowanych

  • Do wszystkich, którzy dyskredytują kandydaturę pana Wałęsy i nie chcą mu postawić pomnika.

    Pan Walesa przypomina Winstona Churchilla który przeciwstawił się faszyzmowi i zwyciężył. Po wojnie przegrał wybory i odszedł w zapomnienie na jakiś czas. Obecnie każdy wie, kim był i co uczynił dla ludzkości.
    Mylicie się pan Wałęsa jest nadal bardzo popularny w Polsce, wejdźcie sobie na stronę Wirtualnej Polski i zobaczycie
    „We wrześniu największym zaufaniem Polaków cieszył się minister zdrowia Zbigniew Religa (62%, bez zmian w stosunku do sierpnia). Kolejne miejsca wśród polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zajęli dwaj byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski (57% deklaracji zaufania) oraz Lech Wałęsa (50%) - były prezydent, felietonista Wirtualnej Polski - wynika z najnowszego sondażu CBOS.”
    2007-09-13(14:15) PAP

    Moim zdaniem przy Żurawiu powinien stanąć pomnik prezydentów Wałęsy i Kwaśniewskiego, kiedy zdecydowali się pojednać po śmierci papieża. Tylko tych wielkich Polaków stać było na tak wielki i jednocześnie szlachetny gest. Powinniście się od nich uczyć. PO nich tylko Geremek, Kuroń, Mazowiecki, Michnik i Frasyniuk byli jeszcze w stanie podać ręce drugiej osobie tak jak uczy nas nasza religia.

    • 0 0

  • Tak w ogóle jestem za monarchią już chyba o tym nawet pisałem.

    Pan Wałęsa powinien zostać królem tak jak Juan Carlos primero de Espańa w Hiszpanii, albo w Anglii, Portugalii, Szwecji, Grecji, Danii, Monaco. Wszędzie mają rodzinę królewską. Tak np. Jarosław Wałęsa byłby księciem ziemi Gdańskiej albo Pomorskiej. Mięłybyśmy prawdziwych króli i książąt. Lepsza by była monarchia Wałęsów od Kaczyzmu.
    Pan Wałęsa i tak i tak jest żywym pomnikiem historii.

    • 0 0

  • Jeżeli nie pan Wałęsa to może postawić w centrum Gdańska pomnik ku czci prześladowanych mniejszości sexulanych.

    • 0 0

  • PO co tylko sexualnych, wszystkich mniejszości może Polacy się opamiętają z rasizmem i ksenofobią. Słyszałem, że ludzie z

    Afryki kompletnie olewają nasz kraj, wstyd.

    • 0 0

  • Może by tak najpierw

    doprowadzić samą Bramę Wyzynna do jakiegos sensownego stanu. Na razie, od paru lat, pełni rolę stojaka na kolejne reklamy!!

    • 0 0

  • Dajmy sobie spokoj z pomnikami,

    jedyna zaleta ich stawiania, toto, ze potem jak zmieni sie wiats histori to trzeba bedzie je burzyc. Dzialalnosc ta nakreca co prawda koniunkture w budownictwie, ale w obecnych czasach kiedy mamy klopoty z sila robocza i byle dyletant chce za swoja niewydajna prace 4000 PLN/miesiac, poprostu nas na to nie stac.

    • 0 0

  • Europejczyku,

    no dobra postawimy ten pomnik Walesie, ale czy pomyslales juz jaki napis dac na tym monumencie? Moze jedno z jego niesmiertelnych powiedzen:

    "jest lewa noga, prawa noga, a ja jestem posrodku"
    Lech Walesa, King of Poland

    • 0 0

  • Irku z Gdanska

    Jego ekcelencja wielki W zapewne by stwierdziła, że dla dobra demokracji „nie chcem ale musiem” i znowu by się poświęcił dla wyższych celów.

    • 0 0

  • Historia Gdańska nie jest wyłacznie historią Polski. Powinniśmy uhonorować niepolskich Gdańszczan zasłużonych dla miasta. Ot, choćby Daniela Gralatha, Richarda Damme, Martina Kogge czy wielu innych...

    • 0 0

  • tak, są niezwykle popularni:0

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane