• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kształcenie na Uniwersytecie

(TG)
9 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Pierwsze czytanie projektu ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Budowa bałtyckiego kampusu Uniwersytetu Gdańskiego" odbyło się wczoraj na wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Finansów Publicznych. Uzasadnienie przedstawił poseł Jerzy Młynarczyk. Celem projektu jest ogólnie ujmując - zbudowanie spójnego wizerunku uniwersytetu, ukształtowanego na miarę potrzeb, możliwości i aspiracji.

Inicjatywę budowy bałtyckiego kampusu Uniwersytetu Gdańskiego wspierają pomorscy posłowie oraz władze samorządowe i wojewódzkie. Wszyscy widzą w tym projekcie ogromną szansę rozwoju nie tylko dla Uniwersytetu Gdańskiego, ale przede wszystkim dla całego naszego regionu. Bałtycki kampus UG jest także szansą stworzenia właśnie na Pomorzu najsilniejszego ośrodka akademickiego i naukowego spośród wszystkich uniwersytetów regionu Morza Bałtyckiego.

- Pierwsze spotkanie pomorskich parlamentarzystów w sprawie budowy Bałtyckiego Kampusu UG odbyło się w Warszawie 16 lipca 2004 roku z inicjatywy marszałka Senatu, prof. Longina Pastusiaka i wszyscy pomorscy posłowie podpisali się pod tym projektem - informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersystetu Gdańskiego.

21 lipca projekt ustawy jako wniosek wszystkich pomorskich posłów trafił do laski marszałkowskiej. 23 sierpnia 2004 roku odbyło się spotkanie na Wydziale Filologiczno-Historycznym UG, na którym rozmawiano o wspólnej strategii działania w sprawie projektu. W spotkaniu uczestniczyli pomorscy posłowie oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych: wojewoda pomorski - Cezary Dąbrowski, marszałek województwa pomorskiego - Jan Kozłowski, prezydenci miast: Gdańska - Paweł Adamowicz, Gdyni - Wojciech Szczurek i Sopotu - Jacek Karnowski.

Budowa kampusu bałtyckiego to inwestycja szacowana na 694 miliony złotych. Zakłada między innymi rozbudowę Uniwersytetu Gdańskiego na terenie istniejącego kampusu na Przymorzu. Obok już istniejących budynków rektoratu oraz wydziałów: Prawa i Administracji; Filologiczno-Historycznego; Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz nowo budowanej Biblioteki Głównej UG, zaplanowano budowę nowych obiektów naukowo-dydaktycznych: m.in. Gmachu Głównego UG (z siedziba dla neofilologii), Wydziału Nauk Społecznych; Wydziału Biologii, Wydziału Geografii, Wydziału Chemii oraz Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji. W ramach wieloletniego planu mieści się także rozbudowa istniejącego kampusu sopockiego, kampusu gdyńskiego, Stacji Morskiej w Helu, a także obiektów w Gdańsku na ul. Kładki.

Uniwersytet Gdański przedstawiając program wieloletniego rozwoju i realizacji inwestycji za główny cel stawia sobie zbudowanie ośrodka badań i dydaktyki na wysokim poziomie, dzięki czemu uczelnia będzie mogła podnieść swą rangę i znaczenie w życiu lokalnym i regionalnym, elastycznie odpowiadać na zmieniające się oczekiwania społeczne. Nie zapomina o ambicjach związanych z rozwojem współpracy międzynarodowej, promowaniem interdyscyplinarności oraz umacnianiem najlepiej pojętej konkurencyjności.

W przedstawionym planie rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego główny nacisk położono na jego rozbudowę, powstanie obiektów dydaktyczno-naukowych spełniających europejskie standardy jakości i wyposażenia. Wszystko to w przekonaniu, że nauka i edukacja - jak to zapisano także w strategii rozwoju województwa pomorskiego - to niezbędne i główne narzędzia rozwoju. Z prognoz demograficznych i analitycznych opracowań wynika, że w ciągu najbliższych 15 lat zainteresowanych kształceniem na Uniwersytecie Gdańskim może być ok. 60 tys. studentów, w tym ok. 40 tys. z województwa pomorskiego i ok. 20 tys. z województw sąsiednich (czyli 1,5 proc. zamieszkujących tam obywateli w wieku 9 - 24 lat).

- Wysoki poziom kształcenia na Uniwersytecie Gdańskim przy konkurencyjnych kosztach z pewnością stanie się okazją do pozyskania większej liczby studentów obcokrajowców, polonusów, także z krajów Europy Wschodniej pozostających poza Unią - dodała rzecznik UG. -

Uwzględniając jako odbiorców oferty edukacyjnej również osoby obecnie w wieku 20-24 lat należy wziąć pod uwagę potrzebę sprostania oczekiwaniom społecznym i gospodarczym regionu, wobec czego niezbędne stanie się dostosowywanie programów studiów, kursów do mobilności jego mieszkańców na rynku pracy, zwiększenie liczby studiów podyplomowych czy stworzenie konkurencyjnych i interesujących programów nauczania na odległość.
Głos Wybrzeża(TG)

Opinie (82)

  • wieczna studentko

    toalety te najpiękniejsze na parterze zostały wyremontowane, alleluja, a jak trzeba było o to walczyć latami z kierownikami i dyrektorami to ja już wiem.
    A ten wielki kampus będzie okupiony etatami najmniej zarabiających pracowników. Na nowej bibliotece są już od miesięcy ślady "krwi", bo przecież oszczędzanie jest sprawą priorytetową. Wzięliby się za siebie ci na wyższych stołkach, kiedy to co miesiąc przyznają sobie super premię. Szkoda gadać...

    • 0 0

  • Art

    To straszydło obok Media Markt to Wydział Prawa wraz z Biblioteką Uniwersytetu Gdańskiego.

    • 0 0

  • Bolo

    Widzę ,że humorek dopisuje od rana i tak trzymaj :))))))))))

    • 0 0

  • chciałbym nieśmiało zauważyć, że kampus UG znajduje się w Oliwie a nie na Przymorzu - wydaje mi się, że już teraz jest na tyle duży, że można go zauważyć, więc nie rozumiem, czemu nawet autor artykułu nie wie gdzie jest - nigdy nie jeździ Grunwaldzką???

    • 0 0

  • wieczna studentko

    fajna z ciebie babka jest

    • 0 0

  • To ja krótko

    Campus non penis non statum

    • 0 0

  • Cześć Moby!

    a co ma nie dopisywać!
    dziś czwarteczek, jutro piąteczek
    sobota zapowiada się pięknie pogodnie i ciepełko
    jedna z ostatnich okazji do wypadu w moje Bory Tucholskie!
    Ha!

    • 0 0

  • Bolo

    Na grzybki?

    • 0 0

  • Wieczna studentko

    Kibel a sprawa polska!

    Na ten temat pisano już doktoraty, poematy.

    Sprawa jest nie do przeskoczenia. Tradycją narodową są os***ne i brudne kible - zwłaszcza w miejscach publicznych. A już zupełnie nie wypada się chwalić że ta instytucja wygląda fatalnie na uniwersytecie, bo to świadczy o kulturze użytkujących s****zyki studentów!

    Wchodząc do s****zyka wielu postępuje wg zasady "ZOSTAW TO MIEJSCE W STANIE JAKI CHCIAŁBYŚ JE ZAS***AĆ".

    Więc nie podnoś tematu, który przynosi wątpliwą chlubę nauce polskiej!

    • 0 0

  • Olis

    grzybki + delikutaśny browarek !
    na damskim łonie natury.
    Cholera bo mnie jeszcze wytną za naruszenie obyczajności!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane