• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kwas fosforowy z "Fosforów"

Nieformalna Grupa Inicjatywna „Fosfi” oraz Obywatelska Liga Ekologiczna
26 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
List otwarty w sprawie zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców Trójmiasta i okolic, wynikającego z działalności Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Fosfory"

Zwracamy się z listem otwartym do Państwa o zainteresowanie się sprawą niebezpiecznej produkcji kwasu fosforowego przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych "Fosfory". Żadne z władz do tej pory nie podjęły jakichkolwiek kroków w celu zlikwidowania źródła zagrożenia, jakie stanowi produkcja kwasu fosforowego.

Dość mamy obietnic bez pokrycia, odwlekania sprawy w rozmaity sposób i polityki "spychologii". Pragniemy wyrazić swoje głębokie oburzenie lekceważeniem tak poważnego tematu, który dotyczy mieszkańców Trójmiasta i okolic. Nadszedł najwyższy czas, aby odpowiedzialne za obecny stan władze wojewódzkie i lokalne, zaczęły poważnie traktować swoje obietnice, jak i liczyć się z opinią społeczeństwa.

Nasze działania mają na celu podjęcie kroków, które doprowadzą do zaprzestania emisji fluorowodoru oraz t.z.w. fosfogipsu. Fluorowodór jest żrącą substancją, która w postaci oparów przenosi się do centrum niszcząc gdańskie zabytki i powodując uszkodzenia górnych dróg oddechowych. Odpady składowane na wysypisku w Wiślince zawierają wiele bardzo toksycznych substancji i pierwiastków promieniotwórczych. Żądamy od władz również zabezpieczenia miejsca składowania odpadu przed pyleniem, przedostawaniem się substancji niebezpiecznych do wód gruntowych, oraz rozważenia innych metod rekultywacji hałdy niż obecne "nawożenie" odpadami ściekowymi z Gdańskiej oczyszczalni ścieków "Wschód", do czasu opracowania skutecznej technologii zabezpieczenia składowiska.

Obecne prawo nie zezwala na składowanie podobnych odpadów m.in. na terenach depresyjnych, w miejscach gdzie znajdują się pobliskie ujęcia wody dla mieszkańców, czy znajdują się granice dużych miast.
Chcemy także wyjaśnienia, dlaczego przez te wszystkie lata nie podjęto jakichkolwiek działań, w celu wytłumaczenia zwiększonej na naszym regionie zachorowalności na raka i chorób układu oddechowego. Można jedynie domniemywać, że właśnie istnienie tej hałdy, w której znajdują się m.in. uran, fluor, stront i rad, powoduje zwiększoną zachorowalność na raka. Województwo Pomorskie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na nowotwory złośliwe. W Polsce w ciągu roku choruje na raka 140 osób na 100 tysięcy, w Gdańsku zaś na 100 tys. mieszkańców na nowotwór choruje 206 osób. Żądamy zatem od władz jak najszybszego wykonania przez obiektywnych i niezależnych ekspertów analiz chemicznej, biologicznej i radiologicznej gleb, wód oraz powietrza w rejonie składowiska oraz GZNF "Fosfory". Obecna sytuacja wymaga również sprawdzenia zawartości chemicznej samej hałdy, oraz jej wpływu na zdrowie okolicznych mieszkańców. Domagamy się upublicznienia wyników tych, oraz innych badań dotyczących składowiska od momentu powstania do roku bieżącego.

Z uwagi na wysoką zachorowalność mieszkańców rejonu składowiska żądamy objęcia ich stałą opieką laryngologiczną i onkologiczną, oraz zajęcia się sprawą przekroczenia norm zawartości fluoru w wodzie i powietrzu.

Prawo do informacji o środowisku jest jednym z najważniejszych instrumentów ochrony środowiska. Na poziomie państwa każdy obywatel ma prawnie zapewniony odpowiedni dostęp do informacji dotyczącej ochrony środowiska, która jest w posiadaniu władzy publicznej. Dotyczy to również informacji o niebezpiecznych substancjach i o niebezpiecznej działalności w rejonie zamieszkiwania społeczności, jak również możliwości uczestnictwa społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji.

Czy chcemy żyć w takim kraju, w którym społeczeństwo nie ma prawa podejmowania decyzji o zagrożeniach, które wpływają na ich zdrowie i życie?

Czy chcemy pozwolić na to, aby władze po raz kolejny nie poniosły odpowiedzialności za obecny stan środowiska i zdrowia mieszkańców Wiślinki i okolic? Powiedzmy wspólnie dość! Dość odwlekania niewygodnej dla władz sprawy hałdy.
Nieformalna Grupa Inicjatywna „Fosfi” oraz Obywatelska Liga Ekologiczna

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (36) 3 zablokowane

  • wypowiem się jak prostak z liceum: a co to uran?? eeeeyyyy czy to się je?

    • 0 0

  • Brawo Fosfi!

    Walczcie o swoje bezpieczeństwo wszystkimi możliwymi środkami!

    • 0 0

  • nie jesteście jedyni

    przeglądajac wątek "Poszły konie po betonie" natrafiłem na kilka ciekawostek, pozwalam sobie je skopiować.

    PATRON

    Pan Prezydent Sopotu patronuje również innej śmieciowej iwestycji szumnie zwanej Eko Doliną. Ciekawe czy za parę lat ze wstydu również nie będzie pamiętał, że przyłożył do tego rekę gdyż lokalizacja tego nowego wysypiska, w sposób oczywisty przeczy ZDROWEMU ROZSĄDKOWI:

    a. na szczycie najwyższego w okolicy Sopotu i Gdyni wzgórza 176 m n. p. morza
    b. w strefie lokalnych "bryz" oraz bardzo silnych sztormowych wiatrów
    c. wiatry te najczęściej wieją z zachodu, płn. zachodu i płn. wschodu, a więc w kierunku Gdyni, Wiczlina, Pustek Cisowskich, Sopotu, Rumii i Koleczkowa
    d. w centrum Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego,
    e. w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody “Cisowa” oraz siedlisk ptactwa wodno-bagiennego w tym żurawi.
    f. w bezpośrednim sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych Gdyni, Rumii, Koleczkowa,
    g. praktycznie w strefach ochronnych ujęć wody dla Gdyni, Rumii i Łężyc
    h. na szczycie tzw. wododziału gdzie swoje źródła mają potoki Chylonka, Cisówka Reda i Marszewski
    i. około 25 m od rozlewisk i wód powierzchniowych mających bezpośrednie połączenie z ww potokami, których ujścia znajdują się na Gdyńskich plażach

    Autor: kamil 2006-04-24 22:29

    • 0 0

  • Eko Dolina magistratów

    Wysypisko śmieci EKO DOLINA zostało zlokalizowane w centrum Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, które urzędnicy nazwali otuliną Parku oraz w strefach ochronnych ujęć wody, co zgodnie potwierdzają eksperci w swoich opracowaniach. Tym samym lokalizacja wysypiska EKO Dolina jest w sposób oczywisty sprzeczna z przepisami. Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Gdańskiego na terenie Parku Krajobrazowego i jego otuliny zakazane jest lokalizowanie inwestycji uciążliwych dla środowiska - §4 ust. 1 pkt.1 i 3 Rozporządzenia Wojewody Gdańskiego nr 5/94 z dnia 8 listopada 1994r. Dz. Urz. Województwa Gdańskiego nr 27 Nadto na mocy Rozporządzenia Wojewody Gdańskiego nr 11/98 powtórzono zakaz lokalizowania obiektów pogarszających stan środowiska na terenie zarówno parku krajobrazowego jak i otuliny parku.

    W "Prognozie skutków..." oprac. przez dr hab. M Przewoźniaka czytamy - Projekt “Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ...” nie spełnia ww przepisów obowiązujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, gdyż zgodnie z nimi:
    - zabroniona jest rozbudowa wysypiska w Lężycach w postaci zakładu utylizacji odpadów, jako obiektu pogarszającego stan środowiska parku;
    Inny biegły H. Roszman wydając opinię - Studium Przyrodnicze do planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Łężyce gmina Wejherowo z października 1997r. wskazał, iż teren ten leży w granicach Obszaru Wysokiej Ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 110 - pradolina Redy - Łeby, GDZIE ZDANIEM BIEGŁEGO ZABRANIA SIĘ LOKALIZOWANIA DUŻYCH WYSYPISK ODPADÓW KOMUNALNYCH.
    Podobne stanowisko w sprawie stref ochronnych zawarte jest w "Ocenie Oddziaływania na Środowisko" oraz w opinii WZMiUW w Gdańsku oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku obie z 1998 roku.

    Mimo to wysypisko jest budowane i ma się dobrze - ciekawe co za biznes za tym stoi, bo chyba wysypisko śmieci tuż za rogiem miasta i w dodatku w Parku Krajobrazowym nie jest dobrą wizytówką ani Gdyni ani Sopotu ani ich Prezydentów tym bardziej gdy zgodnie z P R O J E K T E M hałdy śmieci urosną do wysokości 24 m nad poziomem terenu do wysokości 190 m nad poziomem morza, a to się stanie już niedługo.

    Czy czeka nas druga Wiślinka?



    Autor: kamil 2006-04-24 23:12


    --------------------------------------------------------------------------------

    • 0 0

  • nieszkodliwe "nawożenie" odpadami ściekowymi z Gdańskiej oczyszczalni ścieków "Wschód"

    Jeżeli faktycznie na hałdę wywożone są odpady ściekowe to per analogia panują tam teraz podobne warunki jak na innych wysypiskach.

    Dla przykładu: w wynikach z monitoringu prowadzonego od 2002r dla wysypiska w Łężycach możemy przeczytać jak wielkie są przekroczenia norm i poziomów zanieczyszczenia bakteriologicznego i mykologicznego w punktach pomiarowych

    Mikrobiologia powietrza

    Cytat ze str 32 Wyników pomiarów...
    “Ogólna liczba bakterii zmierzona w trakcie I serii pomiarowej tylko w punkcie B-1, położonym na wale kwatery na osi wiatru, kwalifikowała powietrze do silnie zanieczyszczonego”
    “W przypadku gronkowców hemolizujących i mannitolododatnich stężenia zmierzone w trakcie I serii we wszystkich punktach położonych na osi wiatru WSKAZUJĄ NA SILNE ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA, we wszystkich punktach na kierunku prostopadłym do wiatru na średnie zanieczyszczenie.”

    W tabeli 4.4 “Wyników...” podano że wg norm powietrze
    nie zanieczyszczone zawiera "0" gronkowców,
    średnio zanieczyszczone zawiera od 1 do 25 gronkowców,
    a silnie zanieczyszczone zawiera powyżej 25 gronkowców.

    Pomierzone wartości w różnych punktach w powietrzu poza kwaterą składową to: 280 szt, 140 szt, 80 szt, 14 szt, 6 szt, 4 szt, a więc wielokrotnie większe od dopuszczalnych.

    O ile wiem hałda w Wislince wystaje okolo 40 m nad teren, wiatry wieją tam spore, a gronkowce nie stosują kotwic i chetnie się przemieszczają

    • 0 0

  • ja także jestem za zamknięciem fosforów, rafinerii,

    siarkopolu, Rębiechowa, obwodnicy, Radunicy, wodociagów, lachociagów...

    • 0 0

  • w związku z brykietami oraz kwasem mam pytanie do ms
    lubisz se czasem pyknąć ziele??

    • 0 0

  • co za cieniasy

    pieprza ze niby hałda świeci bo ponoc radioaktywna.
    Tam o wiele gorszą rzeczą jest duża zawartość metali cięzkich i to wszystkich możliwych - to jest przyczyna nowotworów u okolicznych mieszkańcuw. A wszystko dlatego że "jony walker" roztwarza apatyty fioletowym kwasem.

    • 0 0

  • Gdansk

    ma jedna z wyzszych statystyk nowotworow wsrod mieszkancow, chyba wyzej niz na Slasku z tego co pamietam.

    • 1 0

  • Roznica miedzy Coca Cola a halda

    Coz, wiele opinii jest w stylu "wszystko szkodzi, a halda to malutko". Moja opinia jest taka:
    1. coca cole, papierosy, wodke czy trawe pija/pala ci co chca a halda dziala na wszystkich rowno
    2. prawda jest, ze smrod czuc w calym miescie, tylko wy, mlodzi ludzie, tego nie czujecie bo sie juz w tym smrodzie urodziliscie
    3. fluor, jakby ktos nie wiedzial, wyplukuje gigantyczne ilosci wapnia z kosci, a jakby ktos nie wiedzial, halda od spodu nie jest niczym zabezpieczona, a zdaje sie tam jest jakas gruba zyla wodna czy cos? no comments (przy okazji - tak, fluorowanie zebow i pasty z duza zawartoscia fluoru sa rownie szkodliwe na zeby jak ich w ogole nie mycie)
    4. nie chce aby moje dziecko urodzilo sie w oparach haldy, dlatego wyjezdzam i wroce za lat kilka, kiedy podrosnie i nie bedzie tak na niego dzialac (wszystkim mlodym rodzicom polecam to samo).
    Pozdrawiam

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane