• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Latarnie morskie na Wybrzeżu i w Trójmieście

Aleksandra Nietopiel
20 sierpnia 2024, godz. 17:30 
Opinie (16)
Konstrukcja stojąca na Falochronie Wschodnim często mylona jest z latarnią morską, a tak naprawdę jest to lewy znak wejściowy do portu. Konstrukcja stojąca na Falochronie Wschodnim często mylona jest z latarnią morską, a tak naprawdę jest to lewy znak wejściowy do portu.

Na całym Wybrzeżu działa ich 15, na Pomorzu 10, a w Trójmieście 3. Wskazują kierunek, ułatwiają nawigację i są atrakcyjnym punktem widokowym. Przedstawiamy kilka z nich - nie tylko te z Gdańska i Sopotu.



Czy byłe(a)ś kiedyś na latarni morskiej?

Latarnie morskie to wyjątkowe obiekty, typowe dla miejsc gdzie pływają statki i większe jednostki korzystające z nawigacji. Służą jako punkty orientacyjne, szczególnie w nocy i podczas złych warunków pogodowych, pozwalając bezpiecznie dotrzeć do celu.

Latarnie wysyłają sygnały świetlne dla marynarzy i kapitanów statków.

Wieża Twierdzy Wiosłujcie



Pierwszą latarnią morską na terenie RP była wieża Twierdzy Wisłoujście. Murowany, cylindryczny obiekt został wzniesiony pod koniec XV w. Służył celom obronnym i właśnie nawigacyjnym. Na jej szczycie rozpalano ogień wskazujący statkom drogę do portu.

  • Makieta Twierdzy Wisłoujście z hełmem na wieży.
  • Twierdza Wisłoujście po remoncie, 2024 r.
Sama wieża nie była wystarczająco mocna do obrony więc wokół niej przez lata dobudowywano poszczególne elementy obronne.

W 1945 roku została niemal doszczętnie zniszczona. Dziś wieża wygląda inaczej niż przed wiekami - nie ma swojego hełmu. Zabytek wraz z fortem Carré jest wyjątkowy i warty odwiedzenia zwłaszcza teraz, po gruntownym remoncie.

Latarnik to nie musi być smutny odludek Latarnik to nie musi być smutny odludek

Latarnia z kulą czasu



Po przeciwnej stronie Twierdzy Wisłoujście znajduje się inny zabytkowy obiekt - Latarnię Morską w Nowym Porcie. Dziś nie pełni już swojej funkcji, ale można ją zwiedzać. Została zbudowana pod koniec XIX w. Jako pierwsza nad Bałtykiem używała światła elektrycznego.

  • Latarnia morska z kulą czasu w Nowym Porcie.
  • Latarnia Morska w Nowym Porcie.
To także jedyna latarnia morska w Polsce i jedna z kilku na świecie z kulą czasu na szczycie. Dzisiejsza kula czasu została zrekonstruowana i oddana do użytku w 2008 r.

Ma średnicę 1,6 metra i waży 75 kilogramów. W położeniu spoczynkowym, znajduje się na wysokości 36,5 metrów. W swym cyklu przemierza odcinek 3,2 metra w górę, a podczas spadku jej mechanizm rozpoczyna hamowanie tuż przed końcem toru, aby osłabić uderzenie w amortyzatory.

Może chcesz wyruszyć w rejs, na ryby?


Najwyższa latarnia w Porcie Północnym



Najwyższa latarnia morska w Polsce jest jednocześnie najmłodszym tego typu obiektem i znajduje się w Porcie Północnym w Gdańsku. Powstała w 1984 r. i mierzy 56 m. Mieści się na wieży Kapitanatu Portu Gdańsk, ale niestety nie można jej zwiedzać. Jako jedyna latarnia morska w Polsce ma windę pozwalającą na dostanie się na górę. Jej konstrukcja nie przypomina typowej latarni morskiej.

  • Najwyższa latarnia morska w Polsce. Port Północny.
  • Port Północny 2019 r.

Latarnia przy molo



Dość nietypowym obiektem, ze względu na swoją historię jest latarnia morska w Sopocie. Obiekt to część zakładu balneologicznego, który został wybudowany ponad 100 lat temu i pierwotnie był to komin przyszpitalnej kotłowni.

Wieża przy zakładzie balneologicznym w Sopocie, latarnia morska z tarasem widokowym. Wieża przy zakładzie balneologicznym w Sopocie, latarnia morska z tarasem widokowym.
Status latarni morskiej wieża uzyskała w 1977 r. Na szczycie znajduje się atrakcyjny punkt widokowy. W środku wieży biegnie dawny komin odprowadzający opary z kotłowni gazowej powstałego w tym miejscu szpitala reumatologicznego.

Pasjonat polskich latarni morskich Pasjonat polskich latarni morskich

Nieistniejąca latarnia na Oksywiu



Latarnia morska, mająca status najmniejszej nad Bałtykiem, znajdowała się przed wojną także w Gdyni - konkretnie na Oksywiu. Uruchomiono ją w 1877 r. W czasie II wojny światowej uległa całkowitemu zniszczeniu. 1 października 2007 w rocznicę uruchomiania latarni na jej miejscu odsłonięto pomnik - model latarni w skali 1:50 na terenie cmentarza Marynarki Wojennej. Laterna została odwzorowana z dużą dbałością o szczegóły, ale cokół różni się od pierwowzoru.

  • Najmniejsza latarnia morska na Bałtyku, Oksywie.
  • Gdynia Oksywie. Kwatera pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej i model latarni znajdującej się kiedyś na Oksywiu.

Latarnie nad Bałtykiem



Inne, znajdujące się w bliskim otoczeniu Trójmiasta, latarnie morskie zlokalizowane są w: Krynicy Morskiej, Jastarni, Helu na Rozewiu i w Stilo.

Zwiedzając polskie Wybrzeże warto kierować się szlakiem latarni morskich, które są rozsiane na całej długości nadmorskiego pasa od Krynicy Morskiej po Świnoujście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane