• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leasing operacyjny - jak umożliwia optymalizację kosztów podatkowych?

14 maja 2024 
Opinie
]

Zakup nowego samochodu do firmy najczęściej wiąże się z koniecznością wyboru optymalnej formy finansowania. Na ten moment koszty stworzenia firmowej floty pojazdów można pokryć na trzy sposoby: leasingiem operacyjnym, leasingiem finansowym, a także wynajmem długoterminowym. Jaka opcja jest najlepsza z punktu widzenia optymalizacji kosztów podatkowych? Zobacz, jak działa leasing operacyjny i dlaczego taka forma finansowania jest najkorzystniejsza.



Dlaczego leasing operacyjny na firmowe auto to dobry pomysł?



Jedna z kluczowych decyzji, jakie musisz podjąć podczas zakupu nowego auta do firmowej floty to wybór odpowiedniej formy finansowania.Leasing operacyjny w ofercie mLeasing to wyjątkowo korzystne rozwiązanie.

Najważniejsze cechy charakterystyczne dla umowy leasingu operacyjnego to:

  • podatek VAT jest doliczany do każdej miesięcznej raty leasingowej,
  • opłata wstępna i 100% raty leasingu stanowi koszt uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy,
  • na koniec umowy firma może wykupić leasingowany samochód za kwotę resztkową, której wartość jest ustalana podczas podpisywania umowy.

Umowa leasingu operacyjnego pomiędzy leasingodawcą a firmą działa na zasadzie dzierżawy środków trwałych. W praktyce oznacza to, że leasingobiorca w zamian za płatności miesięcznych rat leasingowych może bez ograniczeń korzystać z przedmiotu leasingu.

Leasing operacyjny to rozwiązanie, które jest korzystne zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i podatkowego. Taka forma finansowania to gwarancja niewielkich kosztów podatkowych i atrakcyjnej miesięcznej raty.

Zalety leasingu operacyjnego - czy taka umowa się opłaca?



Podpisanie umowy leasingu operacyjnego niesie ze sobą wiele korzyści po stronie przedsiębiorstwa. Decydując się na taką formę pokrycia kosztów zakupu nowego auta do firmowej floty, zyskujesz:

  • Niewielkie koszty eksploatacji leasingowanego pojazdu - leasing operacyjny powoduje, że przedmiot leasingu pozostaje w majątku firmy leasingowej. To oznacza, że to leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po Twojej stronie pozostają wyłącznie koszty związane z eksploatacją pojazdu.
  • Realną szansę na zachowanie płynności finansowej - umowa leasingu operacyjnego nie generuje wysokich kosztów początkowych. Możesz nabyć nowe auto bez wpłaty początkowej, a także z minimalnym wykupem resztkowym wynoszącym 1% wartości auta.
  • Brak obowiązku wykupu leasingowanego auta - jeśli nie chcesz przenosić leasingowanego pojazdu do firmowego majątku, nie musisz tego robić. W ramach leasingu operacyjnego możesz oddać pojazd w ręce firmy leasingowej, bez konieczności wykupu.
  • Możliwość optymalizacji podatkowej - koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa to pełna rata leasingowa, opłata wstępna oraz wszystkie wydatki związane z eksploatacją auta. W ten sposób możesz łatwo zoptymalizować koszty podatkowe w swojej firmie.

Dodatkowo podatek VAT jest doliczany do każdej raty leasingowej, dzięki czemu nie musisz martwić się o wysokie koszty początkowe podczas podpisywania umowy leasingu operacyjnego. Jeśli szukasz idealnego rozwiązania na optymalizację podatkową i zmniejszenie kosztów finansowania samochodu dla firmy, koniecznie weź pod uwagę leasing operacyjny.

Leasing operacyjny w mLeasing - co zyskasz na takiej umowie?



Decydując się na leasing operacyjny w mLeasing, możesz skorzystać z szerokiego pakietu usług dodatkowych. Podczas podpisywania umowy możesz wybrać kompleksowy pakiet ubezpieczenia OC, AC i NNW, a dodatkowo pełne wsparcie assistance samochodowego.

Oprócz powyższych skorzystasz też z koordynacji serwisu. Dzięki temu szybko rozwiążesz wszelkie awarie leasingowanego pojazdu.

Oferta finansowania w ramach leasingu operacyjnego jest dostępna na auta nowe, używane, pojazdy dostawcze, a także motocykle. Dużym atutem takiej umowy jest też możliwość nabycia auta z zerową opłatą wstępną. Co więcej, do kwoty 100 tys. złotych netto skorzystasz z uproszczonej procedury weryfikacji - to pozwala na szybkie dopełnienie formalności i podpisanie umowy.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane