• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leciwy kasztanowiec runął w parku Oliwskim

on
29 lipca 2024, godz. 11:30 
Opinie (54)

Pałac Opatów w Oliwie, a tym samym park Oliwski nie będzie już prezentował się tak samo. W niedzielę przewrócił się okazały kasztanowiec, który stał od strony wejścia do Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego. Drzewo, jak wskazuje GZDiZ, miało 170 lat-180 lat.



Czy dostrzegasz zmiany w wyglądzie, odwiedzając park Oliwski?

- Ubywa nam drzew pamiętających dawne czasy świetności parku Oliwskiego. Od północnej strony Pałacu Opatów, przy głównej alei, zasadzono w XIX wieku kilka kasztanowców. Do wczoraj tych najstarszych stojących przy alei były 3 sztuki, z czego 2 tworzyły swoistą zieloną bramę prowadzącą do Pałacu - napisał z żalem przewodniczący Zarządu Dzielnicy Tomasz Strug.

Drzewo, upadając oderwało się właściwie od swoich korzeni.

Kasztanowiec z murowanym wnętrzem



Drzewo było pod obserwacją, ale nie było wyznaczone do badań specjalistycznych.

- Drzewo było wspaniałym świadkiem historii arborystyki w Polsce. Jego pień był dosłownie zamurowany - wypełniony cegłami i betonem. To spuścizna tzw. chirurgii drzew i wiary w to, że człowiek jest mądrzejszy od przyrody i wie lepiej niż samo drzewo, jak radzić sobie w grzybami rozkładającymi drewno. Obecnie już wiemy, że takie zabiegi dla drzewa są szkodliwe i zaburzają naturalne procesy zabezpieczania ran i radzenia sobie z patogenami - informuje Patryk Rosiński, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Drzewo było w pełni żywotne, owocujące ale nie należy mylić stanu technicznego pnia z jego żywotnością, czyli zdolnością do przeprowadzania procesów życiowych - dodaje.
Ze względu na charakter reprezentacyjny miejsca w którym drzewo się przewróciło pień zostanie usunięty.

Przed budynkiem Pałacu Opatów po upadku drzewa zieleń nie jest już taka sama. Przed budynkiem Pałacu Opatów po upadku drzewa zieleń nie jest już taka sama.

Obfite opady deszczu, wiatr i grzyby



Wiele wskazuje na to, że kasztanowiec, już i tak osłabiony, przegrał ostatecznie z pogodą. Obfite opady deszczu sprzed kilkunastu godzin i podmuch wiatru mogły przyczynić się do jego przewrócenia.

- Do upadku drzewa doprowadziło połączenie kilku czynników: rozkład korzeni spowodowany przez grzyby, powtarzające się w krótkim czasie bardzo silne podmuchy wiatru oraz rozmiękczenie gleby spowodowane intensywnymi opadami w ostatnim czasie - przekazał rzecznik GZDiZ.
Jak dodał, podczas oględzin nie stwierdzono także występowania cech mogących świadczyć o obecności gatunków chronionych w drzewie.


Świadek historii i ozdoba, której będzie brakować



To kolejne drzewo, które przestaje istnieć jako żywa część i ozdoba w Parku Oliwskim. Kilka lat temu uschła palma daktylowa w czasie przebudowy palmiarni - drzewo miało 180 lat. O daktylowcu było głośno, podjęto też próby jego ratunku, a o sprawie pisały także media ogólnopolskie. W październiku 2021 r. poinformowano, że daktylowiec zostanie jednak wycięty.

Palma w Oliwie zostanie wycięta. Będą trzy nowe Palma w Oliwie zostanie wycięta. Będą trzy nowe
Kilka miesięcy później, w styczniu 2022 r., wichura powaliła w parku kilkanaście drzew.

Kasztanowiec, który się przewrócił wczoraj, jest w tej chwili usuwany przez miejskie służby.

Zdjęcie kasztanowców w parku Oliwskim w 1934 r.

- Chyba nie tylko ja marzyłem, aby takie ławki odtworzyć - mówi z żalem Tomasz Strug. Zdjęcie kasztanowców w parku Oliwskim w 1934 r.

- Chyba nie tylko ja marzyłem, aby takie ławki odtworzyć - mówi z żalem Tomasz Strug.
- Pochodzący z Bałkanów kasztanowiec biały jest widoczny na pocztówce z 1934 r. -wskazuje przewodniczący Strug, dodając, że już wtedy drzewa miały 80 lat.
Przy drzewach widać półkoliste ławki.

- Zapatrzony w dawne pocztówki chyba nie tylko ja marzyłem, aby takie ławki odtworzyć - dodaje Strug.
on

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane