• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lekcje korzystania z komunikacji miejskiej. Nie tylko dla najmłodszych

Krzysztof Koprowski
23 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Podróż komunikacją miejską wymaga opanowania zasad taryfowych, ale też podstaw kultury osobistej wśród pasażerów. Podróż komunikacją miejską wymaga opanowania zasad taryfowych, ale też podstaw kultury osobistej wśród pasażerów.

Po co uczyć zachowania się w komunikacji miejskiej? Ci, którzy podróżują nią codziennie, doskonale wiedzą, że część pasażerów ma z tym poważne problemy.



DJ-e bez słuchawek, czyli młodzież słuchająca głośnej muzyki (czytaj więcej na ten temat), pasażerowie szukający ochłody w łykach chłodnego piwa, blokowanie przejść w pojazdach poprzez niewłaściwe ustawienie wózka czy roweru - w tramwajach, autobusach i SKM-ce dochodzi do sytuacji, które wywołują u pasażerów nerwowość, a których można by uniknąć, gdyby młodym ludziom wpoić zasady bezkonfliktowego korzystania z komunikacji miejskiej.

Próbą rozwiązania podobnych problemów są lekcje dla uczniów organizowane przez Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Podczas zajęć organizowanych przez MZKZG (dwie godziny lekcyjne) uczniowie czwartej i piątej klasy poznają także zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską oraz ekologicznego transportu.

- Na lekcjach przekazujemy też wiedzę na temat taryf przewozowych, kontroli biletów, środków transportu i rozkładów jazdy. Dzieci uczone są także planowania podróży oraz zakupu biletów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych - dodaje Kamil Bujak, inspektor ds. integracji transportu zbiorowego w MZKZG.

Jak podkreślają organizatorzy, zajęcia prowadzone są w formie interaktywnej zabawy z wieloma elementami, takimi jak quizy oraz rebusy. Dotychczas zajęcia zostały przeprowadzone w szkołach podstawowych nr 52 w Gdańsku oraz 21 w Gdyni. W czerwcu odbędą się w SP 40 w Gdyni, SP 8 w Sopocie, SP 50 i SP 60 w Gdańsku. Programem objęte są też pozostałe gminy, zrzeszone w MZKZG, w tym m.in. Dębogórze, Mosty, Pruszcz Gdański, Bolszewo, Reda, Rumia czy Wejherowo.

- Zajęcia z wychowania komunikacyjnego nie są jednorazową akcją. Będzie ona stałym zadaniem MZKZG. Chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich szkół podstawowych z terenu Trójmiasta i 11 okolicznych gmin. Zajęcia są bezpłatne, prowadzą je nasi pracownicy - dodaje Bujak.

Ale praca u podstaw organizowana jest nie tylko wśród dzieci. Dla nieco starszych pasażerów skierowana jest natomiast kampania "Podróżujmy razem", która promować ma właściwe postawy pasażerów podczas korzystania ze środków komunikacji miejskiej. W autobusach, trolejbusach i tramwajach pojawił się pierwszy plakat, zwracający uwagę na problem trzymania plecaków i siatek z zakupami na siedzeniach.

- W kolejnych odsłonach planujemy poruszyć pozostałe, nieumilające podróży zachowania innych osób, np. słuchanie głośnej muzyki czy nieustępowanie miejsca siedzącego starszym. Chcielibyśmy też promować prawidłowy sposób ustawiania wózka w pojeździe, gdyż wbrew pozorom większość pasażerów czyni to w niewłaściwy sposób - dodaje Kamil Bujak.

Młodym rodzicom podpowiadamy więc: wózek w pojeździe zawsze powinien być ustawiony równolegle do toru jazdy. Ustawiając wózek bokiem do kierunku jazdy, obniżamy komfort podróży dziecka, dla którego drgania poprzeczne, wynikające z przyspieszania i hamowania pojazdu, są bardziej dokuczliwe od sił wzdłużnych. Wózek głęboki najbezpieczniej ustawić przodem do kierunku jazdy, a spacerówkę tyłem.

Pomysł MZKZG w zakresie podwyższania poziomu kultury pasażerów nie jest niczym nowym. Podobne akcje organizowane są m.in. przez MPK Poznań, gdzie tej problematyce oraz apelom również do kierowców samochodów, poświęcono cały dział na stronie internetowej. ZTM Warszawa prowadził natomiast kampanię plakatową w pojazdach. O lepszy komfort jazdy walczyli też marketingowcy sieci sklepów Cropp Town.

Reklama marki Cropp Town, zwracająca uwagę na głośne słuchanie muzyki w pojazdach komunikacji miejskiej



Co najbardziej przeszkadza ci w komunikacji miejskiej?

Z kolei Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni wydał jesienią broszurę dla pasażerów. Dowiemy się z niej nie tylko o numeracji pojazdów czy miejsca zakupu biletów, ale też wielu wskazówek przydatnych w trakcie podróży np. wieczorami lub nocą, by zatrzymać autobus na przystanku na żądanie, warto machać ręką, trzymając jednocześnie telefon z włączonym wyświetlaczem.

Matki z wózkami mogą natomiast, wbrew nieco mylącemu piktogramowi, korzystać ze specjalnego guzika obok otwierania drzwi. Niebieski ludek na wózku oznacza bowiem nie tylko pasażera niepełnosprawnego, a również takiego, któremu kierowca powinien ułatwić wsiadanie poprzez włączenie tzw. przyklęku autobusu.

- Pomysłodawcą był jeden z naszych kierowców Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Ulotki stanowiły dodatek do wydania jednej z trójmiejskich gazet. Rozprowadzone zostały one w języku polskim i angielskim do punktów informacji turystycznej, terminala promowego, portu lotniczego, hoteli oraz naszych biur obsługi klienta. Z broszurą ABC Twojej podróży można zapoznać się także na naszej stronie internetowej - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

A na co, między innymi, narzekają pasażerowie w Gdyni? - Dostajemy sygnały od pasażerów na picie alkoholu, szczególnie na końcowych odcinkach tras w godzinach popołudniowo-wieczornych. Współpracujemy jednak w tym zakresie z policją i strażą miejską. Pasażerowie też utyskują na uczniów z plecakami, którzy nie zdejmują ich podczas podróży, a następnie przeciskają się z nimi w pojeździe - dodaje Gromadzki.

Informacje zawarte w broszurze stanowią bardziej przystępnie przedstawione niektóre zapisy regulaminu przewozów. Podobne przepisy obowiązują oczywiście również w Gdańsku, jak i w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej. Trzeba jednak przyznać, że to kolejarze mieli do czynienia z najbardziej ekstremalnymi sposobami łamania zasad podróży. Stąd w regulaminie przewozowym znajdziemy takie zapisy, jak: zakaz otwierania zewnętrznych drzwi wagonu podczas jazdy czy.... podróży na sprzęgu (elemencie służącym do łączenia pociągów), stopniach pociągu oraz dachu.

Miejsca

Opinie (368) 10 zablokowanych

  • z większości postów (1)

    wylewa się nienawiść - młodych do starych, starych do młodych. Największą bolączką naszych czasów jest egoizm, brak empatii, tolerancji i zwyczajnej życzliwości. Nie tylko w tramwaju.

    • 20 0

    • nie czasów a mentalności polaka

      • 2 1

  • komunikacja

    w koncu ktos podjal dobry temat , aby tak dalej

    • 8 1

  • pan motorniczy czy pani motornicza (1)

    za głosne przeklinanie co jest łamaniem regulaminu powinni pasażerów z pojazdu wypraszac.

    • 7 3

    • A czemu ty nie zwrócisz uwagi współpasażerowi ? Co stchórzyłeś ?

      • 2 0

  • Dzisiaj w autobusie

    walnąłem piarda i obserwowałem reakcje ludzi, każdy boi się ruszyć, bo go posądzą i musi w tym stać, aż otworzą się drzwi .. he he

    • 6 7

  • największe osiągnięcie "młodych i silnych" (2)

    dzisiejszych czasów, to nie ustąpienie miejsca starszej osobie !

    • 12 5

    • (1)

      Młodych i wykształconych z dużych miast.

      • 2 0

      • tzw. wykształciuchów czy raczej wykształceńców

        U nich płeć już zanika.

        • 2 0

  • co najbardziej przeszkadza (1)

    Mi osobiście najbardziej przeszkadza to, że kiedy jadę komunikacją i jest w miarę pusto, otwieram sobie okno i nagle ktoś dosiada się obok lub na przeciw mnie i to okno zamyka. Już nie raz zwracam uwagę, żeby osoba której to przeszkadza się przesiadła i lepiej wybierała miejsce. Też jestem pasażerem i mam prawo jechać w warunkach które mi odpowiadają.

    • 16 6

    • za dosiat gdy so obok zupełnie puste w ryja

      co to jest

      • 0 1

  • mnie przeszkadzają plecaki na plecach podróżnych wiem że to wygodne ale w pojeździe przecież można je zdjąć , przeszkadzają mi ludzie którzy zajmują dwa miejsca siedzą okrakiem po środku dwóch siedzeń a obok podróżuje torba teczka itp. i oczywiście nic nie widzą co się wokół nich dzieje ,przeszkadzają mi ignoranci którzy nie widzą kobiet w ciąży , z małymi dziećmi i ludzi starszych , przeszkadzają mi kierowcy którzy nie trzymają się rozkładów jazdy powoduje to niemożliwość przesiadki , osobnym tematem są rozkłady jazdy tragiczne i nie dla ludzi , poza tym po ostatniej podwyżce cichaczem obcięto ilość kursów komunikacji !

    • 15 1

  • e papieroski

    zakaz palenia epapierosow, jest to drazniace, niby nie jest to dym ale drazni jego zaoach, nie podoba mi sie to ze ludzie pala ww papierosy w komunikacji.

    • 16 2

  • POSTAWY ROSZCZENIOWE

    postawy roszczeniowe (czytaj: chamstwo do n-tej potegi) w wydaniu babc i dziadkow to normalka, ja juz przestalam ustepowac miejsca, nawet zwyklego dziekuje nie chce im sie powiedziec.
    ostatnio daja mi wybitnie na nerwy mlode mamuski (sama jestem w wieku prokreacyjnym). dzieci w wozkach jak zaczna sie drzec to wyrobic nie idzie, a mamusie udaja, ze temat ich nie dotyczy. olewaja dziecko i sobie gazetke czytaja albo w komore gapia. nie wiem co one sobie mysla, ze wszyscy na okolo maja byc wyrozumiali no bo ona ma dziecko. to jej dziecko i inni pasazerowie nie musza byc zmuszeni do znoszenia tych wrzaskow przez 30-40 min.
    a juz najgorzej jak wsiadzie taka z dwojka dzieci, jedno w wozku sie wydziera a drugie lazi po autobusie, usiedziec nie moze i ludziom przeszkadza.
    macierzynstwo niektorym to na rozum daje.

    • 18 7

  • (1)

    Poruszony był tu wątek Pań z wózkami,czyli kobiet
    z dziećmi w wózku.
    Niestety powyższa(najcześciej,przedział wiekowy
    25-30lat) grupa wiekowa nie grzeszy inteligencją.., zarówno w środkach komuniakcji miejskiej,
    jak i na.. chodnikach.
    Albo taka matka stanie niemalże od razu w przejściu
    po wejściu do autobusu - komunikacja,i ani myśli ruszyć dalej pod okno,gdzie jest miejsce dla wózka! albo na chodniku nie rozglądają się wokół siebie, idać czasami "pod prąd",a chodnik ma prawą i lewą stronę. A jak idziesz człowieku swoją,prawą stroną,
    to taka "mądrala",idąc w przeciwnym kierunku
    i pchając wózek,a chodnik nie jest wąski
    idzie "na zderzenie",i ani mysli zejść/zjechać
    na swoją stronę.
    ALe jak się szturchnie,np. lekko łokćem
    podczas wymijania,bo się nie zmieciłeś człeku
    na chodniku,bo ścieżka rowerowa tuż obok,
    to z puyskiem! i groźbami..!
    Od razu słychać dojrzałość,posiadny stopień wyobrażni,w tym,tej przestrzennej oraz dojrzałość
    do macierzyństwa..

    • 9 5

    • wózek?

      A nie wpadłeś/wpadłaś na to że trudniej jest przestawić wózek niż zejść wózkowi z drogi? Niektóre wózki nie mają skrętnych kół i skręcanie wymaga włożenia w ten manewr trochę wysiłku. Co do Twojej argumentacji że jest prawa i lewa strona chodnika, chciałbym zauważyć że nie wszyscy piesi idą "swoją stroną" i wina nie leży tu wyłącznie po stronie rodziców z wózkami (Panowie też mogą chodzić z wózkiem).
      Raz mi się zdarzyło poprosić pewną kobietę (na oko 35-40 lat) o ustąpienie miejsca bo chciałem usiąść z dzieckiem (miejsca wyznaczone dla rodziców z dziećmi), pani ta była wielce niezadowolona z tego faktu i oznajmiła to słowami "nie będę tego komentowała" oczywiście na tyle głośno aby inni pasażerowie też to usłyszeli.

      • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane