• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lotos Petrobaltic pod lupą prokuratury

Robert Kiewlicz
7 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada czy w spółce Lotos Petrobaltic nie doszło do nadużyć. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada czy w spółce Lotos Petrobaltic nie doszło do nadużyć.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie działania na szkodę spółki Lotos Petrobaltic. W zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa jako winny zaniedbań wskazany został zarząd spółki.



Chodzi o czyn z art. 296 Kodeksu Karnego, czyli wyrządzenie znacznej szkody majątkowej. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. - Zostałem przesłuchany przez prokuratora. Jednak o wszystko trzeba pytać Jana Nowaka. To on wysłał zawiadomieni do prokuratury - mówi Zbigniew Moneta, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Petrobaltic. - Ja mam inne sprawy na głowie - dodaje.

18 października do Prokuratury Okręgowej wpłynęło zawiadomienie od osoby podpisującej się jako Jan Nowak. W piśmie przedstawione zostały zarzuty dotyczące niekorzystnego dla spółki działania zarządu. W toku śledztwa okazało się jednak, że osoba podpisana pod zawiadomieniem... nie istnieje.

- Prokurator prowadzący sprawę przysłuchał świadków. W tym przewodniczących związków zawodowych działających w Petrobalticu - mówi Wojciech Szelągowski, zastępca rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Potwierdzili oni informacje zawarte w doniesieniu. - W tej chwili gromadzimy i sprawdzamy informacje zawarte w zawiadomieniu - dodaje Szelągowski. - Nikomu w tej sprawie nie postawiono zarzutów.

Prokuratura nie informuje jednak o co obwiniany jest zarząd Lotos Petrobaltic. Jak udało nam się ustalić, chodzi nieprawidłowości związane z zakupem i zagospodarowywaniem koncesji na Morzu Norweskim oraz działania spółki na Morzu Bałtyckim. Osoby związane z kierownictwem Grupy Lotos nieoficjalnie twierdzą, że doniesienie do prokuratury to prywatne rozgrywki osób niezadowolonych z obecnego kierunku rozwoju spółki Petrobaltic.

- Nie jest dobrą praktyką dyskutowanie o sprawach firmy za pośrednictwem prokuratury i używania jej dla osiągnięcia własnych celów. W tym przypadku zresztą bezzasadnych - komentuje Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos. - To burzy wewnętrzny spokój w spółce, który jest jej wielkim atutem i nie sprzyja rozwojowi kluczowego dla Grupy Lotos obszaru poszukiwań i wydobycia ropy naftowej.

Jak twierdzi Zachowicz, decyzje w sprawie rozwoju wydobycia własnej ropy zostały zaakceptowane przez właściciela - Radę Nadzorczą spółki, a także bardzo pozytywnie przyjęte przez analityków oraz szeroki rynek.

- Lotos Petrobaltic rozwija się bardzo dynamicznie na na Bałtyku jak i poza Polską - na szelfie norweskim i już wkrótce na Litwie. Podejmowane są przedsięwzięcia, które nie tylko budują wartość Lotosu, ale są również istotne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju - dodaje rzecznik Lotosu.

Lotos Petrobaltic to spółka zależna Grupy Lotos. Grupa posiada 99,32 proc. udziałów w Perobalticu. Spółka operuje na polskim obszarze morskim, obejmującym ok. 29 tys. km kw. Koncesje Petrobalticu na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin obejmują osiem obszarów o łącznej powierzchni 8.054 km.kw., leżących głównie we wschodniej części obszaru morskiego Polski.

Miejsca

Opinie (67) 8 zablokowanych

  • cena dla rRosji? (1)

    chodzi o zrobienie afery wokół Lotosu i przygotowanie jak najniższej ceny dla Rosji?

    • 5 0

    • Zawsze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, brawo PO sprywatyzujcie tego moloha.

      • 0 0

  • Petrobaltic BYŁ prężnie działającą spółką przynoszącą niemałe dochody.. (2)

    a później został przejęty (w formie prezentu od większościowego udziałowca - skarbu państwa) przez Grupę LOTOS... i się zaczęło.. samo przejęcie też było ciekawe i sposób w jaki przy tym oszukano prywatnych akcjonariusz,y ale to już inna bajka.. Nie takie przekręty się robi w tym kraju, może kiedyś jeszcze będzie normalnie...

    • 12 3

    • Zgadzam się w 100%, warto jeszcze wspomnieć który rząd był wtedy u władzy. Pamiętam wypowiedz Pana Jarosława Kaczyńskiego o tym że przekazuje Grupie Lotos pakiet 30% akcji.

      • 1 1

    • racja

      Ciągle nie wiem, gdzie nasze akcje? Czy wreszcie ktoś dostanie po pupie za kradzież?

      • 0 0

  • bezpieczeństwo energrtyczne Polski a łatanie dziury budzetowej przez rozdawniczy rząd rudego.

    Lotos jako jeden z z dwóch (po Orlen) jest gwarantem konkurencji i bezpieczeństwa gdyż Orlen bazuje na ruskiej ropie, a Lotos na ropie z morza. Zakup ropy z zachodu? - budowany na dnie Bałtyku rurociąg na zachód jest wiadomo nie zapewni nam bazpieczeństwa bo tam też ropa z rosji. I jeszcze elektrownia atomowa ruska jako dostawca prądu brana jest pod uwagę. I już mamy pełne uzależnienie energetyczne. Kraje postradzieckie odcinają się od Rosji poprzez handel z Wenezualą a "nasz" rząd przeciwnie. Ale żeby to zrobić trzeba było najpierw pyknąć tutkę, wiadomo. Bazując jednak na tvn, lemingi mają howno zamiast mózgu i głusują na partię aferzystów.

    • 3 0

  • Znów stare klimaty (1)

    garstka oszołomów z petrobaltiku pamietająca jeszcze czasy prlowskiej prosperity próbuje wmowić wszystkim że na bałtyku jest wielka ropa i nalezy poprzestać wylącznie na tym akwenie. Zarząd Lotosu powienien przestać sie wreszcie cackac z tymi panami. Kurek przyzwyczaił ich do tego ze to oni rządzą firmą. tak jak w stoczni. dosc już tego!!!!!

    • 2 7

    • Ty dziwaku

      Lotos wypompował z Petro ponad 1miliard , jaką produkcje miało Petro kilka lat temu a jaką dzisiaj,rozbudowali administracją kolesiami nieudacznikami i nierobami zLotosu porobili sobie ciepłe posadki takimi jak ty powinni sie zająć śmiecu,może za pieniądze Petro masz ciepła posadkę na YME.Jak ryj się otwiera to trzeba miec argumenty do dyskusji

      • 1 0

  • Do "afery za aferą" (1)

    Oj ty chory biedaku z tymi swoimi teoryjkami kaczyńskimi> na szczeście coraz was mniej i kolejne wybory które przegrywacie. Z drugiej strony to takie przypadki jak ty są potrzebne. tak wiesz- dla kontrastu.

    • 1 1

    • wyluzuj, nie obrażaj ludzi

      trzymaj nerwy, na wodzy no kwalifikujesz się do zablokowania

      • 1 1

  • dla lemingów

    Niemcy nie chcą zakopać gazociągu Nord Stream z Rosji, który zablokuje większym statkom żeglugę do Świnoujścia i rozwój tego portu – pisze Andrzej Kublik w portalu wyborcza.biz.pl powołując się na informacje dziennika „Die Welt” i PAP.

    Za kilka tygodni kontrolowane przez Gazprom konsorcjum Nord Stream zacznie układać gazociąg z Rosji do Niemiec w poprzek północnego toru do portu w Świnoujściu. Polsce nie udało się jednak przekonać rządu Niemiec, by nakazał zakopać tę rurę na odcinku 5 km – by nie blokować większym statkom drogi do Świnoujścia. To miał być jeden z najważniejszych i najbardziej drażliwych tematów wczorajszych konsultacji rządowych Polski i Niemiec, oceniał dziennik “Die Welt”.

    - Obiecałam panu premierowi Tuskowi, że jeśli w przyszłości pogłębienie dostępu do portu w Świnoujściu będzie musiało zostać dokonane, wtedy będą prawne ustalenia między nami, które to ułatwią – powiedziała po konsultacjach kanclerz Niemiec Angela Merkel cytowana przez PAP.

    Taką ofertę kwestionowało Ministerstwo Infrastruktury, uważając, że zakopywanie ułożonego już gazociągu jest mało realne. Wczoraj nie udało nam się dowiedzieć w Ministerstwie Infrastruktury, jakie kroki w tej sytuacji podejmie resort.

    Władze Niemiec nie zgadzały się na zakopanie rury, którą konsorcjum Gazpromu chce ułożyć wprost na dnie morza, w poprzek toru, którym płyną statki do Świnoujścia. Nasi eksperci oceniają, że to ograniczy ruch do portu. Bo już przepłynięcie statku o zanurzeniu 13,5 m nad tak ułożoną rurą będzie się wiązać z ryzykiem uszkodzenia rury lub statku. Nie pozwoli to na rozbudowę portu w Świnoujściu, który chce przyjmować statki o zanurzeniu 14,5 m.

    Może na tym skorzystać niemiecki port w pobliskim Rostoku, któremu nie grożą takie ograniczenia.

    Polskie władze już od 2007 r. protestowały przeciw planom Nord Stream. Nie mogliśmy jednak zmusić konsorcjum Gazpromu do zakopania rury, bo leży ona na terenie niemieckiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku, gdzie obowiązują niemieckie przepisy.

    Przed rokiem niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle obiecał szefowi polskiej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu, że Berlin uwzględni polskie zastrzeżenia. Tak się jednak nie stało, chociaż minister infrastruktury Cezary Grabarczyk jeszcze w lipcu osobiście przedstawiał ministrowi transportu Niemiec Peterowi Ramsauerowi szczegółowe analizy zagrożeń związanych z ułożeniem rury na trasie do polskiego portu.

    • 1 0

  • POczytajcie

    Jeszcze nie ucichły echa pogłębienia naszego uzależnienia od dostaw gazu z Rosji, a już media donoszą o przygotowywanej analizie ekspertów z Rosji i Polski dotyczącej budowy mostu energetycznego pomiędzy Kaliningradem i Olsztynem.

    Rosjanie chcą budować w okręgu kaliningradzkim elektrownię jądrową konkurencyjną w stosunku do projektu litewskiego popieranego przez UE, który do tej pory popierała także Polska. Jednak bez zapewnienia eksportu energii elektrycznej do Polski, którą ta elektrownia będzie produkowała,ta inwestycja jest dla Rosjan, nieopłacalna.

    Stąd powołanie przez obydwa kraje zespołu ekspertów, który ma ocenić czy to przedsięwzięcie będzie opłacalne. Sprzyjanie temu rosyjskiemu projektowi przez rząd Donalda Tuska jest tym bardziej zastanawiające, że do tej pory żaden polski rząd nie przewidywał importu energii elektrycznej z terytorium Rosji.

    W tym miejscu należy przypomnieć,że rząd ciągle nie przedstawił publicznie przekonywujących dowodów na konieczność podpisania nowego kontraktu gazowego z Rosją, którego czas obowiązywania został wprawdzie pod naciskiem opozycji skrócony do roku 2022 ale pozostałe poważne ułomności już nie zostały poprawione.

    Najwyższe w Europie ceny zakupu gazu, rezygnacja z zysków za tranzyt rosyjskiego gazu do Niemiec czy oddanie pełni władzy Rosjanom w EuRoPol Gazie to tylko niektóre z poważnych mankamentów tej umowy.

    Mimo utrzymujących się ciągle zastrzeżeń Komisji Europejskiej, szczególnie do zarządzania gazociągiem jamalskim przez niezależnego operatora, kontrakt z Rosjanami został podpisany i zaakceptowany przez Radę Ministrów.

    Rosjanie całkiem otwarcie sięgają po nasz sektor paliwowy. Któraś z firm rosyjskich zapewne ostatecznie nabędzie od Orlenu rafinerię w Możejkach, bo od paru lat nie możemy zapewnić tej rafinerii dostaw rosyjskiej ropy istniejącym ropociągiem.

    Podczas ostatniej wizyty w Polsce rosyjskiego wicepremiera, polski rząd zaproponował Rosjanom udział w zakupie większościowego pakietu akcji grupy paliwowej Lotos już na wiosnę następnego roku.

    Oznacza to, że bez żadnej choćby parlamentarnej debaty, odstępujemy od dotychczasowej strategii odpychania Rosjan od polskiego rynku paliwowego, a nawet ich zachęcamy do inwestycji w ten sektor.

    Działania polskiego rządu w sferze energetyki w porozumieniu z Rosją stawiają w coraz trudniejszej sytuacji naszego sąsiada Litwę, z którą przez parę lat negocjowaliśmy udział w budowie ich nowej elektrowni atomowej.

    Inwestycję tą popiera Unia Europejska i była ona gotowa współfinansować budowę mostu energetycznego z Litwy do Polski Rosjanie od paru miesięcy wszelkimi sposobami torpedują inwestycję litewską i żeby ostateczne pogrążyć projekt litewski zaproponowali Polsce kupowanie prądu u nich a nie na Litwie.

    Mimo,że to na nasz wniosek w Traktacie Lizbońskim został umieszczony zapis o solidarności energetycznej krajów należących do UE, ostentacyjnie chcemy ten zapis zignorować i paktujemy z Rosją w sprawie importu energii elektrycznej zostawiając na lodzie 3 kraje bałtyckie,które były zaangażowane w projekt litewski.

    Eksplozja przyjaźni z Rosją jak widać nie tylko godzi w nasze dotychczasowe relacje z krajami z którymi jesteśmy w UE ale coraz wyraźniej uzależnia nas energetycznie od Rosji.

    Choć przez ostatnie kilkanaście lat, niezmiennie obserwujemy jak Rosja wykorzystując surowce energetyczne uzależnia od siebie kolejnych swoich sąsiadów, rząd Tuska jak gdyby nigdy nic przyjmuje kolejne propozycje Rosjan w tej sferze bez żadnej publicznej debaty na ten temat.

    Rząd Tuska wyraźnie odstępuje od dotychczasowej strategii energetycznej wszystkich swoich poprzedników i jednocześnie łamie solidarność energetyczną w UE. Czy w Polsce jest jeszcze możliwa merytoryczna debata na ten temat?

    • 4 0

  • TAJNI AGENCI Z LOTOS OCHRONY (2)

    Trzeba tam wysłać tajnych agentów z ochrony lotosu to najlepsi z najlepszych no i mają nosa, wszystko wywąchają...

    • 1 3

    • Powiem tyle CIEĆ NIE CZŁOWIEK ŚLEDŹ NIE RYBA

      • 0 1

    • OCHRONA

      OD OCHRONY ŁAPY PRECZ.TO LUDZIE Z GÓRNEJ PÓŁKI.

      • 0 0

  • Anonim!!? (1)

    Nasze związki i prawo są chore! Ktoś wypuszcza sobie anonimowo wydumy i balanga, a wszyscy zaczynają skakać, jak na rozżażonych węglach, a prokuratura ugniata sobie później pustą "nadmuchaną torbę", jako sprawę przez lata - tylko pretekstu potrzeba, a już żaden problem nie jest i nie będzie rozwiązywany. Ludzie czyście powariowali. Anarchia typowa dla historii Polski ostatnich czasów. Naturą Polską - sami sobie apokalipsę urządzać, bo coś nie nadchodzi skądinąd! Takiej głupoty nie ma w żadnym kraju!

    • 2 7

    • "Potwierdzili oni informacje zawarte w doniesieniu."

      Tyle w temacie. Czytaj ze zrozumieniem. Jeszcze jedno, by móc mówić otwarcie prawdę, należy być niezależnym finansowo, a nie zatrudnionym na etacie w firmie o której mowa. Teraz trudno o pracę. Ten, kto napisał ten anonim " Jan Nowak", kierował się dobrem zakładu i jego obowiązkiem było zawiadomienie odp. organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

      • 0 0

  • halo hcem sie dostac do waszej firmy a niewiem gdzie sie zgłosic wykonuje prace otworowego w nafcie nig w pile na wiertniach a chcem nabyc lepszych doszwiatrzen w rzyciu i byc kims. pokieruj mie kturys. gdzie, jak, i co mam zrobic

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane