• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Majowa Noc Muzeów

Aleksandra Kozłowska
19 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Dziś od godz. 19 do 1 w nocy trójmiejskie muzea zaprezentują swe zbiory w wyjątkowej i bardzo atrakcyjnej formie nie tylko ze względu na niecodzienne godziny pracy. Szkoda spać w taką noc!

To już trzecia edycja tej niezwykłej imprezy. Akcja ma wymiar europejski - w tym roku nocą z 19 na 20 maja będą czynne muzea i galerie w 30 państwach Europy.

Zasadą Nocy Muzeów jest nie tylko udostępnienie ekspozycji o innej niż zwykle porze, to przede wszystkim jedyny w swoim rodzaju zestaw atrakcji dla całej rodziny. Tylko w sobotnią noc po wystawach będą oprowadzać kustosze przebrani za wampiry, piratów albo damy dworu. Tylko tej nocy będzie możliwy bezpośredni kontakt z życiem wikingów, mieszkańców średniowiecznego grodu, a także nauka władania mieczem czy czytanie skandynawskich run.

Każdy więc znajdzie coś dla siebie: miłośnicy sztuki dawnej powinni szukać wrażeń w Muzeum Narodowym, gdzie noc upłynie wokół wystawy "Usłyszeć obraz", na amatorów zaś sztuki współczesnej czeka Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i ekspozycja "Last News". W tym roku nie zabraknie też egzotyki - Gdańska Galeria Fotografii zaprasza m.in. na pokaz zdjęć Katarzyny Goc i Barbary Czarnek pt. "Indochiny" i publikowanych w "Gazecie" fotografii "Na drugi rzut oka". Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na koncert do Ratusza Głównego Miasta, gdzie w Wielkiej Sali Wety, zamienionej w tybetański klasztor, Robert Usewicz grać będzie na gongu, afrykańskich bębnach i australijskim didgeridoo. Czarem Dalekiego Wschodu kusi także Muzeum Sopotu, gdzie obok oprowadzania po wystawie ceramiki "Kruche piękno. Chińska kolekcja Carla Cordsa", czekać będą przysmaki kuchni chińskiej. Jak co roku Noc Muzeów to także szansa na podróż w czasie. Możemy wylądować u ujścia Wisły wśród Prusów, Słowian i wikingów, którym poświęcona jest wystawa "Pacifica Terra" w Muzeum Archeologicznym i towarzyszący im pokaz dawnych rzemiosł.

Korsarze Zygmunta Augusta pod osłoną nocy opanują wyspę Ołowianka i mieszczącą się tam siedzibę Centralnego Muzeum Morskiego. Jeśli zaś tęsknimy za twardym żołnierskim życiem, powinniśmy pomaszerować w stronę Muzeum Bursztynu, którym tej nocy zawładną wojska napoleońskie. Tam, obok nauki dyscypliny i musztry, czeka nas m.in. prezentacja broni i mundurów oraz po dobrze spełnionej służbie - miska wojskowej grochówki. Dopełnieniem tego spotkania może być podróż do Gdyni i nocne zwiedzanie ORP "Błyskawica".

Wszyscy ci, którym mało będzie wrażeń jednej nocy, będą mogli ją sobie powtórzyć w środę 23 maja. Na ten wieczór bowiem Wolna Pracownia PGR ART w gdańskiej Kolonii Artystów przygotowała Niezależną Noc Muzeów z ambientowym koncertem Petera Jorgensena i Dawida Szczęsnego w roli głównej. Delikatne dźwiękowe pejzaże tworzone przez tych muzyków mogą być interesującym zakończeniem tegorocznej Nocy Muzeów.
Jerzy Litwin, dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego

Poprzednie imprezy organizowane przez nas w Noc Muzeum cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Pojawiały się jednak głosy, by na tę szczególną noc udostępnić też spichlerze na Ołowiance. I w tym roku spełniamy to życzenie naszych gości. Wszystkie wydarzenia rozgrywać się będą pod hasłem Noc Piratów - na wyspę kursować więc będzie prom, który z pewnością zaatakują korsarze, oni też będą oprowadzać widzów po części ekspozycji stałej. Mamy bowiem w swoich zbiorach eksponaty związane z korsarzami zatrudnianymi przez króla Zygmunta Augusta: militaria, kopie listów kaperskich. Najmłodszym czytać będziemy "Burzliwe dzieje pirata Rabarbara". To książka, którą sam karmiłem swoje dzieci i wyrosły na porządnych obywateli.

Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego w Gdańsku

Ta noc to prawdziwe święto muzealników. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by spełnić oczekiwania widzów. Gwoździem naszego programu Nocy Muzeów będzie inscenizacja pobytu w Gdańsku wojsk napoleońskich. W tym roku bowiem przypada dwusetna rocznica zdobycia Gdańska przez wojska Napoleona. Z tej okazji chcemy przypomnieć militarne funkcje obiektu, w którym mieści się Muzeum Bursztynu. Na placu przed Katownią rozbije się więc napoleoński obóz, będzie galeria mundurów, pokaz musztry piechoty polskiej i pruskiej z lat 1807-1813, odlewanie kul karabinowych i sporządzanie ładunków. Ale interesuje nas nie tylko gdańska specyfika. W Ratuszu Głównego Miasta polecam noc z kulturą Orientu.
Gazeta WyborczaAleksandra Kozłowska

Wydarzenia

Opinie (24) ponad 20 zablokowanych

  • do miłośnika sztuki

    Cały rok muzea są otwarte w niedorzecznych godzinach, tzn. najczęściej od którejś przed południem do 16. Przeciętnemu człowiekowi zostaje niedziela. A na niedzielę człowiek ma mnóstwo planów i trudno wszystko dopasowywać pod kątem muzeów - oczywiście otwartych w godzinach od 10-11 do 16. Kiedy jest dodatkowy dzień wolny w roku (na przykład 3 maja) i ludzie zastanawiają się, jak tu miło wykorzystać czas, to muzea pierwsze zamknięte na 4 spusty.
    A później narzekania, że kultura upada. Po tych kolejkach (dominowała młodzież) jakoś nie widać, żeby kultura upadała, prawda?
    W niektórych muzeach w PL są zapisy!

    Noc Muzeów ma dodatkowy urok. Czar nocy.

    Staram się nie opuszczać wystaw, które mnie interesują, ale uważam, że godziny otwarcia są niedorzeczne.

    • 0 0

  • CENY

    Zainteresowanie było ogromne i myślę, że wpływ na to miała cena.
    Przy okazji porównałam cenniki , przewaznie 10zł w każdym muzeum - to stanowczo za drogo. Przez cały rok ceny powinny być na poziomie 1-2 zł.

    • 0 0

  • Drugie wejście na tę samą wystawę (czasową) powinno być w cenie 1-2 zł !

    • 0 0

  • Wsystko fajnie ale nie stanie 2 godziny aby wejśc do muzeum, a potem zwiedzanie w tłumie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane