• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Flagi, iluminacje i koncerty. Obchody świąt 1-3 maja

as
30 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
W związku z majowymi obchodami most przy ul. Uczniowskiej będzie podświetlony od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja. W związku z majowymi obchodami most przy ul. Uczniowskiej będzie podświetlony od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja.

Uroczystym podniesieniem flag, carillonowymi koncertami, złożeniem wieńców przy pomnikach, a także kolorowymi iluminacjami Gdańsk będzie świętował m.in. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Fagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja czy rocznicę zakończenia II wojny światowej i Dzień Europy. W Gdyni nie zabraknie flag na ulicach, a biało-czerwone barwy zagoszczą na wybranych budynkach.



W związku z wciąż trwającą pandemią wydarzenia upamiętniające historyczne rocznice będą miały głównie charakter symboliczny. Nie znaczy to jednak, iż części z nich nie będzie można podziwiać na żywo.

Czy obchodzisz majowe uroczystości?

Gdynia: 2200 flag na ulicach i biało-czerwone barwy na wybranych budynkach



Gdynia udekoruje swoje ulice 2200 flagami narodowymi. Pojawią się one w reprezentacyjnych lokalizacjach oraz na głównych ulicach, placach i skwerach: ul. Morskiej, węźle Pokoju, ul. Śląskiej, Drodze Gdyńskiej - na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. Kieleckiej, ul. Władysława IV, 10 Lutego, skwerze Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Wójta Radtkego i Jana z Kolna, placu Grunwaldzkim, ul. Armii Krajowej, Borchardta, Janka Wiśniewskiego - od placu Konstytucji do Estakady Kwiatkowskiego, węźle Ofiar Grudnia 1970, ul. Dworcowej, placu Konstytucji, ul. Starowiejskiej, al. Marsz. Piłsudskiego, al. Zwycięstwa do granicy z Sopotem, ul. Wielkopolskiej, Chwaszczyńskiej, Nowowiczlińskiej (do ul. Miętowej) oraz Rdestowej.

Z kolei 2 i 3 maja wieczorem biało-czerwone barwy zagoszczą na wybranych gdyńskich budynkach. Podświetlone zostaną: Urząd Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, InfoBox oraz budynek dowództwa Marynarki Wojennej przy ul. Waszyngtona.

Europejska flaga na Górze GradowejMapka



1 maja, w 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, na Górze Gradowej wzniesiona zostanie flaga UE. Uroczyste podniesienie flagi odbędzie się w sobotę o godz. 10.

Z kolei dzień później, w samo południe, na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej zostanie podniesiona flaga Polski. Ma to związek z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Koncert carillonowy w niedzielę o godz. 13



W najbliższą niedzielę o godz. 13 z wieży Ratusza Głównego MiastaMapka zabrzmią carillony i trąbka. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z trębaczem Emilem Miszkiem wykonają m.in. Mazurka Dąbrowskiego oraz utwór "Znasz-li ten kraj" Stanisława Moniuszki. Koncertu będzie można wysłuchać w okolicy ul. Długiej i Długiego Targu, a także online na facebooku Carillony gdańskie.

Biało-czerwona Fontanna Neptuna i iluminacja flagi na Nowym Ratuszu



Aby uczcić Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Flagi pojawią się w miejskiej przestrzeni, ale też na autobusach i tramwajach. W tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

  • Fontanna Neptuna
  • Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
  • Pomnik Tym, co za Polskość przy Podwalu Staromiejskim
  • Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie
  • "Żółty Wiadukt" nad torami kolejowymi łączący ul. Jana z Kolna i al. Zwycięstwa w Gdańsku


Jednym z podświetlonych na biało-czerwono pomników będzie ten znajdujący się przy ul. Podwale Przedmiejskie. Jednym z podświetlonych na biało-czerwono pomników będzie ten znajdujący się przy ul. Podwale Przedmiejskie.
Także w tych dniach na Nowym Ratuszu, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska, zostanie wyświetlona flaga RP. Iluminację będzie można oglądać od godziny 20 do 23 w niedzielę i poniedziałek. By wspólnie świętować Gdańsk zachęca mieszkańców do wywieszenia flag w widocznych miejscach. Warto pamiętać o tym, że flaga prezentowana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków.

W Sopocie msza św. i złożenie kwiatów pod pomnikiem



3 maja o godz. 18 w Sopocie odbędzie się msza w kościele św. Jerzego. Później o godz. 19:15 tradycyjnie władze miasta złożą kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu.

Święto ogłoszą dzwony



Święto Konstytucji Trzeciego Maja ogłosi w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W poniedziałek o godzinie 9:40 przez 20 minut brzmieć będą dzwony Kościoła św. KatarzynyMapka.

40-minutowy koncert carillonowy



3 maja z wieży Ratusza Głównego Miasta o godz. 13 będzie można wysłuchać 40-minutowego koncertu carillonów i trąbek. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z Pawłem HuliszemEmilem Miszkiem, trębaczami z zespołu Tubicinatores Gedanenses wykonają repertuar polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko czy Maria Szymanowska.

Złożenie wieńców i koncert carillonowy z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej



8 maja przypada Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. W 76. rocznicę tych wydarzeń, o godz. 12, władze miasta złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika "Tym, co za polskość Gdańska", który znajduje się przy ul. Podwale StaromiejskieMapka. W związku z pandemią tegoroczna uroczystość przybierze kameralny charakter. Do pokoju i zgody będą nawiązywały także utwory zagrane tego dnia przez carillonistkę miejską. Solowy koncert z wieży Ratusza Głównego Miasta rozpocznie się o godzinie 12:05.

Początek maja obfituje w wiele wydarzeń. Początek maja obfituje w wiele wydarzeń.

9 maja europejska flaga ponownie zostanie wzniesiona na Górze Gradowej



Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. Związane z tym dniem obchody w Gdańsku rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godz. 11 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Tego samego dnia o godz. 13 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi m.in. Oda do radości - finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, która jest hymnem Europy przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską. 1-3 maja oraz 7-9 maja 2021 roku, z wież kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście oraz Ratusza Głównego Miasta, przez cztery godziny płynąć będą dźwięki muzyki. Koncertów będzie można wysłuchać na żywo, a także online na Facebooku Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska.

Iluminacja europejskiej flagi na budynku Rady Miasta Gdańska



Na mieszkańców Gdańska z okazji Dnia Europy czekają też widowiskowe iluminacje. 9 maja na fasadzie budynku Rady Miasta GdańskaMapka zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Rozświetlenie będzie można oglądać od godz. 20 do 23. Na niebiesko po zmroku rozbłysną także fontanna Neptuna, stoczniowy dźwig na Młodym Mieście w wiadukt w ciągu ul. KościuszkiMapka przy Galerii Bałtyckiej.
20:51 30 KWIETNIA 21

Na Urzędzie Miasta flaga Polski i Unii (8 opinii)

Czy to jakieś święto unijne?
Czy to jakieś święto unijne?
as

Wydarzenia

Obchody majowe w Gdańsku (1 opinia)

(1 opinia)
muzyka dawna, pokaz, uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie (130) ponad 20 zablokowanych

  • Totalni donosiciele z Peło obchodza tylko 1 maja chyba ? (1)

    • 10 7

    • Donosiciele z piss 10 za to... kazdego miesiąca

      • 0 0

  • Niech sie święci 1 maja. Proletariusze Wszystkich Krajów Łczcie Się.SocjalizmWytycza Kierunek Rozwoju Ludzkości.

    • 8 2

  • Flaga ue to zart (1)

    Znowu ta glupia baba i jej wynaturzenia

    • 14 2

    • ona sie skonczyla szybciej niz mogla sie zaczac

      flagi w pojemnikach na smieci daje wozic.

      • 1 1

  • Swieto zabitych na covid

    Te dni powinny być dniami modlitwy nie swiętowania

    • 4 5

  • (1)

    Święto 1 Maja wywołuje moje miłe wspomnienia. Guzik obchodziła mnie polityka. Jako dzieciaka zachwycał mnie sam świąteczny nastrój, muzyka z głośników, balony, karuzele, samochody z których coś sprzedawano. Również pochód w którym było wiele ciekawych grup: bokserzy na mobilnym ringu, żużlowcy GKS na motocyklach, pomysłowe dekoracje i o ile ktoś może kontrolował uczestników pochodu to na pewno nikt nie spisywał tłumów które stały na Podwalu Grodzkim, Wałach Jagiellońskich, bo pochód przechodził przed dworcem. W latach szkolnych to była okazja by spotkać się z kolegami z klasy i razem pójść podrywać dziewczyny na "wesołym miasteczku". Gdy pracowałem szliśmy po pochodzie na zieloną trawkę z kumplami i było wesoło przy flaszce. W muszli na Placu Zebrań albo na estradzie przy Zielonej Bramie grały zespoły big-beatowe. Nie wiem czy dziś ktoś chodzi z kolegami z pracy na piwo, poznaje ich rodziny, odwiedza się, jeździ razem na wycieczki czy na wczasy? U mnie w robocie to nie do pomyślenia. Każdy robi swoje i zwiewa do domu.

    • 12 2

    • Członkowie aeroklubu ciągnęli w pochodzie szybowiec. Zawsze zazdrościłem chłopakowi który siedział za sterami. Dzieciaki jechały też na wózkach elektrycznych w kolumnie stoczniowców.

      • 1 0

  • POwcy nie obchodzą swieta ludzi pracy bo dbali by ich wyzyskiwano praca za 5 zł na godzine niskie merytury wiek emerytalny

    Robol ma tyrac najlepiej az wykorkuje najlepiej prze emeryturą :) Trzeba ich wyzyskiwać okradać by żyło się lepiej POKOlitykom i ich kolesiom. A oni jeszcze okradną ich z oszczednosci jak z OFE !!
    Wprowadzą umowy smieciowe i prarabanki by zabrać im mieszkania ,albo wywalić icjh z kamienicy by jak gronkowiec z warszawki czy gwiazdy TVN mogła sobie kupic taniej.

    • 13 4

  • Wiwat maj, pierwszy maj

    • 5 4

  • (4)

    Ale propaganda. 1maja to nie święto ze względu na rocznicę wejścia do UE. Rocznica jest ale ustanowienie święta inne. Podmianka wartości hihi

    • 42 10

    • ej (L)Felming co ty bełkoczesz?

      • 4 6

    • 1 maja to komunistyczne w święto. Unia jak wiadomo założona przez komuinistów. (1)

      Stąd powiązanie. Co za różnica PZPR czy Unia. Dla tych, którzy będą chcieli się naigrywać z mojej wypowiedzi proszę sprawdzić w pierwszej kolejności patronów Uni np. Altiero Spinelli.

      • 1 5

      • moze i zalozona jest ale przez nazistowskich takich jak Walter HAllstein

        polecam lekture korzeni tego wynalazku.

        • 1 0

    • chyba dobrze

      wolisz isc do pracy?

      • 1 0

  • Miasto Gdańsk już nie ma gdzie trzymać flag Polski i UE? (1)

    Żadnych pojemników nie ma, trzeba w kontenerach?? Zero szacunku.

    https://www.trojmiasto.pl/raport/Flagi-Polski-trzymane-w-pojemnikach-od-smieci-rt210807.html
    w taki sposob to my szacunku dla barw wolnej ojczyzny nie zbudujemy. zwolnic tych pracownikow i natychmiastowa reakcja zwierzchników.

    flagi w pojemnikach od smieci- takie info poszlo w krajowe media

    jakie miasto i jego prezydent taki szacunek

    • 4 2

    • Znów spamujesz ???

      Weź się ogarnij, takie masz nudne życie konfituro. Śmietnik jest dopiero śmietnikiem jak są w nim śmieci. Każdy sąd tak orzeknie. Zatem znikają trollu

      • 0 0

  • 1 maja .. oda do radosci, ale tych co weszli na pozycji uprzywilejowanych

    Od tego momentu polscy robotnicy poczuli jak to jest pracowac w przymusowych obozach pracy
    w europie. z zabranym paszportem i poznizanych i bitych rowniez.

    "
    Europa
    Niewolnictwo w sercu Unii Europejskiej

    W Apulii, gdzie w obozach pracy więziono setki Polaków, niemieccy filmowcy zrealizowali dokument, w którym wyjaśniają, dlaczego w dobie globalizacji w sercu Europy możliwe są obozy pracy i praca niewolnicza."

    Losy Polaków, którzy trafili do obozów pracy w Apulii. Pojechali tam legalnie podpisując umowy o prace. Obiecywano im 5 euro za godzinę. Nigdy nie dostali tej stawki. Bunt przypłacali życiem.
    Darka Olszewskiego znaleźli koledzy uduszonego w baraku.

    Irena Sulikowska nie wierzyła w naturalną śmieć syna. Wytrwale dążyła do ekshumacji jego ciała. Na cmentarzu opowiada o prowadzonych z nim rozmowach telefonicznych. Odnosiła wrażenie, że ktoś go pilnuje, że stosuje wobec niego przemoc. O tym przekonać się możemy sami oglądając twarz Darka po ekshumacji.

    Adam Kochański nie wrócił z pracy we Włoszech. Jego żona i trójka dzieci czeka na niego. Na liście zaginionych jest 110 Polaków 60 jeszcze nie znaleziono.

    Jakub jest studentem. Był jednym z Polaków więzionych na plantacji w obozie pracy i jednym z nielicznych, którzy chcą o tym opowiadać. Pracuje dalej we Włoszech na wakacje.

    To nie był wymysł rozhisteryzowanych Polaków

    • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane