• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Marek Skiba: Chcę obudzić olbrzyma

Michał Stąporek
9 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Alan Aleksandrowicz nowym wiceprezydentem Gdańska
Marek Skiba jest kandydatem na prezydenta Gdańska z ramienia KWW Odpowiedzialni - Gdańsk. Marek Skiba jest kandydatem na prezydenta Gdańska z ramienia KWW Odpowiedzialni - Gdańsk.

Rozmowa z Markiem Skibą, kandydatem na prezydenta Gdańska w wyborach, które odbędą się 3 marca. Rozmowę z Aleksandrą Dulkiewicz opublikowaliśmy w czwartek, poglądy Grzegorza Brauna przedstawimy w najbliższy wtorek.



Czy wiesz już kogo poprzesz w wyborach na prezydenta Gdańska?

Spośród trojga oficjalnych kandydatów w wyborach na prezydenta Gdańska jest pan osobą najmniej znaną i rozpoznawalną. W tym kontekście te ponad 5 tys. głosów, które pan zebrał, trzeba uznać za spory sukces. Jak pan tego dokonał?

Dokładnie 5,7 tys. głosów i warto dodać, że według Miejskiej Komisji Wyborczej mieliśmy najniższy odsetek podpisów nieprawidłowych.

A jak udało się to osiągnąć? Jesteśmy grupą zwykłych, prostych obywateli, którzy uciekli od polityki i troszczą się o zwykłą, codzienną rzeczywistość.

Takich ludzi jest wielu, ale to chyba nie jest wystarczająca recepta na zebranie podobnego poparcia. Pięciorgu kandydatów na kandydatów to się nie udało.

Dwa lata temu, gdy zacząłem działać społecznie w ruchu przeciwko wdrażaniu programu finansowania in vitro w Gdańsku, zapytano mnie, jaką organizację reprezentuję. Odpowiedziałem, że jedną jedyną, niezmiennie od 44 wówczas lat - Kościół Katolicki. Zarówno wtedy, jak i dziś bazowałem na ludziach głęboko wierzących, pochodzących z różnych wspólnot religijnych.

Najpierw współtworzyłem projekt "Dzieci naturalnie", adresowany do osób mających problem z poczęciem dzieci, następnie działałem w inicjatywie obywatelskiej Odpowiedzialny Gdańsk, której powstanie niejako sprowokował świętej pamięci prezydent Paweł Adamowicz, przystępując do tworzenia - bardzo krytycznie ocenianego przez nas - gdańskiego Modelu na Rzecz Równego Traktowania.

Czyli to opór wobec tej inicjatywy sprawił, że zaangażował się pan w działania społeczne?

Wcześniej również angażowałem się w inicjatywy społeczne, przede wszystkim związane ze sprawami światopoglądowymi. Jestem głęboko wierzącym chrześcijaninem, katolikiem, dla mnie i dla mojej żony, pan Bóg jest na pierwszym miejscu. Staramy się żyć na co dzień ewangelią i przykazaniem miłości, to jest nasz determinant dnia codziennego. Kierujemy się słowami "Coście uczynili najmniejszemu z braci moich, mnieście uczynili". Dlatego też, gdy Model na Rzecz Równego Traktowania został wprowadzony w  Gdańsku, jako rodzice i jako rodziny poczuliśmy się zagrożeni. Poczuliśmy, że ktoś ktoś zaczął wchodzić z polityką w nasze intymne relacje rodzinne. Chcieliśmy temu przeciwdziałać. Nie chcieliśmy mówić innym, jak mają żyć, w co mają wierzyć. Mówiliśmy tylko: nie róbcie nam krzywdy.

Model na rzecz równego traktowania został uchwalony w czerwcu ubiegłego roku, a więc obowiązuje od ośmiu miesięcy. Czy w tym czasie doszło do sytuacji, których się państwo obawialiście? Czy państwa obawy się ziściły?

Plan działań środowisk LGBT jest rozpisany na dziesięciolecia. Proces psucia relacji między dziećmi i rodzicami, jest rozłożony na lata i trudno nam zauważyć powoli zachodzące zmiany. Aby je dostrzec należy spojrzeć na tzw. "dojrzałe społeczeństwa otwarte" np. w Szwecji czy Holandii.

Czyli uważa pan, że nawet jeśli na razie nie doszło do sytuacji, przed którymi państwo przestrzegaliście, to nie znaczy, że nie dojdzie do nich w przyszłości?

Stan prawny na luty 2019 wygląda następująco: uchwała gdańskich radnych została przyjęta, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny zakwestionował w znacznej części 106-stronicowy załącznik do niej, zawierający tzw. rekomendacje dotyczące jej wdrażania. Można powiedzieć, że dzięki temu na dziś jest to martwe prawo.

Czy to nie rozwiązuje państwa problemów, nie odsuwa obaw związanych z tymi przepisami?

Nie, ponieważ wszystkie rekomendacje zawarte w załączniku do uchwały mogą znaleźć się w rozporządzeniu wydanym przez prezydenta miasta. I każdy prezydent może takie rozporządzenie wydać.

Czy po to pan kandyduje na prezydenta Gdańska, by takie rozporządzenie nigdy nie zostało wydane?

Kato Starszy kończył każde swoje wystąpienie w rzymskim senacie słowami, że "Kartagina musi zostać zburzona". A  moja pointa jest taka: "Model na rzecz równego traktowania w tej formie musi zostać odrzucony".

To jest jedyna pańska motywacja, która każe panu ubiegać się o urząd prezydenta Gdańska?

Nie tylko. Jest jeszcze miejski program in vitro, który dotyczy finansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego w Gdańsku. Podczas prac na tym programem zwracaliśmy uwagę urzędnikom, że nie zgadzamy się z nim pod względem światopoglądowym, ale także iż dyskryminuje on pary, które chciałyby skorzystać z metody leczenia niepłodności, jaką jest naprotechnologia. Urzędnicy wydawali się rozumieć nasze zastrzeżenia i niejako wychodząc im naprzeciw zadeklarowali, że wprowadzą program zdrowia prokreacyjnego dla młodzieży w szkołach. Dzięki niemu młodzież mogłaby uniknąć konieczności korzystania z takich programów jak in vitro w przyszłości. Wydało nam się to rozsądną propozycją, nie idealną, ale będącą krokiem w dobrą stronę. W efekcie powstał program Zdrovve Love, który seksualizuje dzieci, zaburza ich rozwój psychoseksualny, naturalne relacje rodzinne i jest sprzeczny m in. z art 18 i 48 Konstytucji. Oceniamy go bardzo krytycznie. Zdrovve Love oparte jest na tzw. matrycach edukacji seksualnej WHO, których szczegóły możecie państwo znaleźć w internecie.

Gdy myśli pan o tym, co trzeba lub można zmienić w Gdańsku, to dostrzega pan też inne problemy?

Mam wrażenie, że coraz częściej mówiąc o polityce, odnosimy się do spraw abstrakcyjnych, relacji międzynarodowych, geopolityki. Zaczynamy niemal toczyć boje z galaktyką, podczas gdy problemem są dziury na własnym podwórku. Sądzę, że właśnie takimi elementarnymi sprawami powinien zajmować się prezydent miasta. Tymczasem dziś prezydent zajmuje się tym, czym nie powinien. Jako przykład dam choćby angażowanie się prezydenta w obchody rocznicy utworzenia Trybunału Konstytucyjnego albo wpisywanie się samorządu w retorykę ogólnopolskiej walki politycznej. W Polsce jest prawie 2,5 tys. gmin. Co by to było, gdyby każdy wójt, burmistrz czy prezydent zajmował stanowisko ws. Trybunału Konstytucyjnego, sądów czy podobnych sporów? To byłby absurd.

Jest pan przedsiębiorcą, od 18 lat prowadzi pan firmę budowlaną. Jak pan ocenia sytuację przedsiębiorców w Gdańsku? Coś warto w tej kwestii zmienić?

Nie miałem nigdy negatywnych doświadczeń z urzędami na poziomie gminy, nigdy takie sytuacje nie były moim udziałem. Jako przedsiębiorca odprowadzam rocznie kilkaset tysięcy złotych podatku. Wydaje mi się, że jako obywatel mam prawo oczekiwać, że będą one rozsądnie wydawane i nie będą marnotrawione. Inną kwestią jest windowanie danin na rzecz państwa. Mamy bardzo wysokie koszty pracy, niską kwotę wolną od podatku dla pracowników i nieustanne zmiany przepisów podatkowych. Ustawa o Vat w ciągu 25 lat jej obowiązywania była zmieniana ok. 500 razy, czyli 20 razy w roku. Czy wyobraża pan sobie co by było, gdyby tyle razy zmieniano np. kodeks drogowy?

Uważa pan, że urzędnicy marnotrawią środki z budżetu miasta?

Tak, przykładem jest choćby Model na Rzecz Równego Traktowania, na którego realizację zaplanowano w sumie co najmniej 12 mln zł rocznie, czyli 150 mln zł w perspektywie "Gdańsk 2030" i to tylko na tzw. działania miękkie - szkolenia sympozja, wykłady, dotacje.

W listopadzie 2018 r uczestniczyłem w spotkaniu w ECS-ie "Głos Kobiet", poświęconym sytuacji Kościoła w Polsce. Największa sala wynajęta na sobotnie popołudnie, oświetlenie, catering, mikrofony, wolontariusze, goście z Polski. Wszystko, czego dusza zapragnie. Gdy zapytałem, kto za to płaci, nie otrzymałem odpowiedzi. Gdy zapytałem, czy moglibyśmy jako Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk zorganizować podobne spotkanie w miejskim ECS-ie - odmówiono nam, ponieważ - jak usłyszałem - reprezentujemy środowisko dyskryminujące i wykluczające innych, więc z nami nie można współpracować. Możemy tylko rozdawać ulotki przed wejściem.

W jednym z wywiadów przytoczył pan anegdotę o ławeczce, mającą zilustrować aktywność obywatelską. Zauważył pan, że kiedyś, gdy brakło przed blokiem ławeczki do spotkań, mieszkańcy sami ją wykonywali, choćby prowizorycznie. A dziś piszą do miasta wniosek o dotację na ławeczkę.

To jest proces, który trwa od dziesięcioleci. Ludzie, którzy są na wysokich stanowiskach urzędniczych, bardzo często mają rodziców, którzy także byli na takich stanowiskach. To widać także na gdańskim rynku "urzędniczo-politycznym". W ich interesie, tego środowiska, jest uczynić ludzi biernymi, otępiałymi i uzależnionymi od siebie. Najlepiej gdyby nic nie chcieli, a jeśli już chcą, to niech poproszą o dotację. Takimi ludźmi łatwiej się zarządza.

Moim celem jest obudzenie olbrzyma, śpiącego olbrzyma. Dziś chrześcijanie, katolicy zostali zepchnięci do narożnika, a w zasadzie do kościołów. Uważa się, że tylko tam mamy być aktywni. A tak nie powinno być, mamy prawo zajmować się także sprawami społecznymi.

Jaki wynik wyborczy uzna pan za zadowalający? Czy jeśli będzie on zgodny z pańskimi oczekiwaniami, to rozważy pan trwałe wejście do lokalnej polityki?

Mam za sobą etap wiary w to, że politykę można oczyścić, więc nie rozważam tego. Podjęliśmy - w Stowarzyszeniu Odpowiedzialny Gdańsk - decyzję o starcie wyborach po to, by dotrzeć do jak największej grupy mieszkańców Gdańska z przekazem: po pierwsze - uważajcie, urzędnicy chcą ingerować w wasze rodzinne, intymne sprawy. Po drugie: chcę powiedzieć chrześcijanom, katolikom, by nie dali się wykluczyć z życia publicznego, bo przecież mają prawo głośno mówić, z otwartą przyłbicą o swoich poglądach i wartościach. Po trzecie: uważamy, że trzeba pozbyć się zacietrzewienia znanego z polityki ogólnopolskiej na szczeblu lokalnym. Chcemy pokazać, że nie trzeba się ciągle kopać i ze sobą walczyć. O wszystkim można rozmawiać.

Opinie (1874) ponad 200 zablokowanych

  • panie coś tam a co pan potrafisz?

    oczywiście poza kościelnymi głupotami - ale tak szczerze jak na spowiedzi u plebana...

    • 16 6

  • No żesz QRDE, no...!
    Dwóch kościółkowców!
    Zatem na pewno dev-dul wygra, szlag by to trafił.
    Gdzie są normalni ludzie?

    • 4 11

  • dlateego (3)

    głosujemy na Skibę:)

    • 7 14

    • (2)

      dlaczego?

      • 2 1

      • po niezly kabaret robi (1)

        • 3 1

        • j Przekaz ze Srebrnej?

          • 1 1

  • Hipokryta (5)

    Pan Skiba chce żeby głos jego mniejszości, która nie toleruje innych poglądów niż jego własne, nie był spychany do kościołów, podczas gdy sam uważa, że środowiska bardziej liberalne nie mogą "narzucać" innym swoich racji. To się nazywa hipokryzja Panie Skiba. Ja sobie nie życzę, żeby ktokolwiek np. bronił nastolatkom dostępu do edukacji seksualnej. Potem czerpią (niekoniecznie wartościową) wiedzę z internetu i stron dla dorosłych, bo to naturalne w tym wieku, że człowiek chce wiedzieć co i jak. A co do in vitro-jest to metoda dla chętnych, nikt nikomu nie każe z niej korzystać! Czy to takie trudne dać każdemu decydować za siebie?

    • 28 10

    • In vitro (4)

      Niech będzie dla chętnych ale nie za publiczne pieniądze!
      Ja np nie chcę za to płacić A finansowanie jest z moich podatków.
      Ludzie czy to jest takie trudne?

      • 3 6

      • Kościół

        Niech będzie dla chętnych ale nie za publiczne pieniądze!
        Ja np nie chcę za to płacić A finansowanie jest z moich podatków.
        Ludzie czy to jest takie trudne?

        • 5 1

      • (2)

        Tak to już jest, że żyjemy w społeczeństwie a nie w próżni, a co za tym idzie różne rzeczy są dla różnych osób ważne. Ktoś uzna, że nie warto budować kolejnej drogi bo nie jeździ samochodem, ktoś inny uzna, że nie warto płacić za in-vitro bo nie doświadczył niepłodności. Czy to oznacza, że możemy zupełnie ignorować problemy/potrzeby innych? Empatia to wartościowa cecha, tak samo jak patrzenie trochę dalej niż czubek własnego nosa.

        • 6 0

        • (1)

          To dlaczego nikt nie patrzy na potrzeby/problemy rodzin, których dziecko nie ma szans dostać sie do żłobka? Ponad dwa lata w kolejce i wizja kolejnych dwóch... Chyba najpierw dziecko skończy podstawówkę, a dopiero wtedy dostanie się do żłobka...

          • 1 1

          • Politykiem nie jestem więc nie odpowiem niestety na to pytanie. Od czasu do czasu ktoś o tym problemie wspomni ale rzeczywiście temat póki co ma małą siłę przebicia. Być może potrzebna jest większa mobilizacja rodziców? W końcu nie raz różne grupy pokazały, że determinacją odpowiednio dużej grupy ludzi można wymusić zmiany. Trzymam kciuki, żeby dla Pani/a dziecka znalazło się finalnie miejsce w żłobku i przedszkolu.

            • 2 0

  • Ddulkiewicz zebrała 25 tys głosów poparcia w 3 dni mówi wam to coś??Jak chcecie zmian to musicie miec taką samą popularnosc! (6)

    A nawet większą.!! Obecnie przeciwników jest około 50% jej popularności .A to oznacza ze wybory to tylko formalność. Chce cie zmian to musicie przekonać pozostałe 50%.
    A jemu daje tak z 10-15% na wyborach bo spora cześć ludzi zrezygnuje z udziału w głosowaniu.

    • 8 18

    • W ZK tyle zebrała?

      • 5 7

    • (2)

      Przeszli sie po urzedach?
      Samych urzedasow w gdansku jest ze 25 tys...

      • 8 6

      • gdzie? (1)

        obstawiałabym góra na 2500

        • 2 1

        • + rodziny

          • 3 2

    • Pracował na nią odromny sztab ludzi. Także w godzinach normalnej pracy.

      • 5 5

    • Wolne wybory, wolne zarty

      Miala najlepsza reklame w mediach i namaszczenie pisu i po..no to jaki mogl byc wybor w tym kraju?

      • 2 2

  • Oby tylko nie ta od Budynia...bo bedzie jak bylo czyli zle

    • 14 13

  • Niby dorosły facet a taki infantylny !!Każdy powinien mieć wiarę w siebie ale nie megalomanię !!

    • 13 9

  • Dulkiewicz na spotkaniu z mieszkańcami na Stogach pokazała jaka jest cieńka merytorycznie.

    Ona nie jest osobą dążącą do kompromisu.

    • 17 16

  • (17)

    No to do widzenia Panu. Tak przeczytałam, bo Pana nie znam. A chciałam poznać przed wyborami Pańskie poglądy. Ale za poglądy w stylu 'kościół i państwo to jedno', to ja dziękuję. A in vitro.. Co komu przeszkadza? Jak kochająca się para stara się o dziecko i medycyna może im umożliwić posiadanie jego to nie mam nic przeciwko. Mimo, że sama mam dzieci nie z in vitro. Poza tym jako chrześcijanka uważam, że każdy ma prawo wierzyć w co chce, a w tym kraju na prawdę żyją ludzie różnych wyznań. Rząd jest dla obywateli (nie tylko katolików). A jak Pan taki wierzący to przypominam Bóg jest wszędzie, nie tylko w kościele. Jezus nie miał kościołów, auta, nie zbierał na tace

    • 45 12

    • Właśnie (14)

      Dla obywateli. Więc niech pieniądze publiczne nie idą na in vitro bo nie wszyscy chcą za to płacić!
      Jeśli ktoś chce to proszę bardzo samemu to finansować!

      • 4 13

      • (1)

        A nie.. Lepiej finansować kościoły.. Drogie ołtarze i złote figury w nich, które nikomu nie są potrzebne. Pomijając temat in vitro:Kościól i państwo jako jedno to zdecydowanie nie, nie i NIE

        • 13 3

        • Złote a skromne ! ;)

          • 10 1

      • (4)

        ja nie chcę płacić na kościół. chcesz się modlić to finansuj to sobie sam.

        • 13 2

        • (3)

          Czytaj ze zrozumieniem. Nikt ci nie każe płacić na kosciol(jeszcze póki co)

          • 2 12

          • Przecież płacimy.

            • 10 2

          • oczywiście, kościół utrzymuje się wyłącznie z tacy, podatki nie mają tu nic do rzeczy XD

            • 8 1

          • Płacisz na Kościół, Rydzyka i religię w szkołach.

            • 12 1

      • A ja nie chcę finansować (3)

        wielu bezproduktywnych i nic nie przynoszących dobrego innych rzeczy a muszę.
        I co?
        Tylko z brzegu kilka przykładów: jakieś ławeczki, strzelnice, dotacje dla TVP to budżet na invitro dla wszystkich miast w Polsce.

        • 14 1

        • (2)

          Chcesz się rozmnażać ,rób to też na własny rachunek .jak nie możesz naturalną drogą to zapłać,nie ma problemu.

          • 1 11

          • A dlaczego Ciebie to tak boli? Albo masz jakiś mega problem z rozmnażaniem lub pieniędzmi albo po prostu ludzi nie lubisz. Dobry i przyzwoity człowiek tak się nie zachowuje i przede wszystkim myśli trzeźwo a nie jak jakiś nawiedzony katolicki beton. Nie pozdrawiam, bo masz coś przeciwko dzieciom a to jest chore.

            • 10 2

          • Rozmnażają się króliki zły katolu.

            • 3 0

      • A ja nie chce płacić na leczenie chorych na raka palaczy.

        "Jeśli ktoś chce to proszę bardzo samemu to finansować!"

        • 8 2

      • A ja nie chcę finansować 500+ i co z tym fantem zrobimy?

        • 6 0

      • A ja Rydza nie chcę finansować, i co?

        • 6 0

    • Szanowna Pani, (1)

      Dziecko to nie rzecz żeby je posiadać!!!!

      • 2 11

      • wyluzuj

        badania psychiatryczne potwierdzają, że osoby używające więcej niż dwóch pytajników/wykrzykników następujących po sobie są emocjonalnie "rozczochrane" :)

        zatem... luzuj majty ;)

        • 8 0

  • Czy może ktoś tu zrozumie (10)

    że jeśli ktoś chce in vitro to niech zapłaci za to A niech to nie będzie finansowane ze środków publicznych.
    Czy to takie trudne,? Czy to jest jakaś dyskryminacja?

    • 13 19

    • Tracisz czas ...obawiam sie ze argumenty logiczne trafiaja niestety do mniejszosci...

      • 8 7

    • płacić to ja sobie zapłacę, (5)

      byle tylko wieśniak z Rumii i ten tu,kandydat za przeproszeniem,z butami się nie pchali do invitro i ustaw nie zmieniali

      • 8 7

      • Ale co nie zmieniali ? Hello (3)

        Zdecyduj się. Jak sobie zapłacisz to nie wymagaj aby prawo pozwalało finansowanie z publicznych pieniędzy.
        Przecież o to tu chodzi.
        Ludzie ogarnijcie się,!

        • 4 10

        • To sama finansuj lekcje religii w szkole, Kościół i Rydzyka. (1)

          • 11 4

          • a pamietasz kto wprowadzil to finansowanie? kto wczesniej religie do szkol?

            demokraci, ktorych chcvecie czcic w ecs.

            • 1 3

        • Chcą ograniczyć in vitro do par małżeńskich i zakazać mrożenia zarodków, co bardzo ograniczy skutecznosc metody.

          • 6 4

      • No dokładnie.. A kościół zostawmy ksiezom. Państwo to nie kosciol

        • 8 3

    • o to to, jak ktoś chce mieć funkcjonujący kościół, to niech za niego płaci, a nie, że w podatkach zmusza też do tego niewierzących/innowierców

      • 7 0

    • Jak ktoś chce religię w szkole niech płaci. (1)

      • 10 2

      • tadzio mazowiecki niech ci zaplaci.

        ten, ktorego wybieral budyn.

        • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane