• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miesięczne bilety SKM nie dla wszystkich

Katarzyna
24 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 14:50 (25 marca 2019)
Cennik SKM ma całkiem inne zniżki niż ZKM w Gdańsku i Gdyni. Jest dużo bardziej skomplikowany, nie ma też przywilejów np. dla zasłużonych krwiodawców, które są normą praktycznie w każdym polskim mieście. Cennik SKM ma całkiem inne zniżki niż ZKM w Gdańsku i Gdyni. Jest dużo bardziej skomplikowany, nie ma też przywilejów np. dla zasłużonych krwiodawców, które są normą praktycznie w każdym polskim mieście.

- Dla dziecka mogę kupić bilety z ulgą 37 proc., albo miesięczny... bez ulgi. W świetle regulaminu SKM, skoro potrzebuje biletu miesięcznego, jest osobą dorosłą, bo przecież nie jest uprawnionym do ulgowego biletu miesięcznego uczniem - absurd w cenniku SKM opisuje nasza czytelniczka, pani Katarzyna. Odpowiedź SKM na dole artykułu



Przez ostatnie dwa lata, od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie, jeżdżę SKM z synem. Dla siebie mam bilet miesięczny (za 130 zł), dla dzieci w wieku 0-4 bilety są darmowe, tzw. "zerówki". Za tydzień syn kończy cztery lata, a zatem kończą się darmowe przejazdy. Choć nigdy nikt z kontrolerów nawet nie spytał o wiek dziecka, chcę kupić mu bilet.

Bilety ulgowe są, miesięczne bez ulgi



Idziemy więc do kasy, gdzie pani z rozbrajającym uśmiechem oświadcza, że owszem, na dziecko do rozpoczęcia obowiązkowego przygotowania przedszkolnego przysługuje ulga 37 proc., ale... dla dzieci nie ma biletów miesięcznych. Nie ma i już, przecież żadne dziecko w wieku 4-6 lat nie jeździ codziennie pociągiem. Pomijam fakt, że i w Gdańsku, i w Gdyni wprowadzono bezpłatne przejazdy dla dzieci do 7 lat, rozumiem - SKM nie podlega pod władze miejskie.

Pani zaproponowała mi zakup 40 biletów ulgowych (ulga 37 proc.) jednorazowych do codziennego kasowania albo... zakup normalnego biletu miesięcznego, jak dla dorosłych. Opadła mi szczęka, ręce, nogi, witki, no po raz kolejny okazało się, że nie byłam gotowa na kontrakt z rzeczywistością.

Ktoś powie, roszczeniowa matka, dwa lata woziła dziecko za darmo i jeszcze się czepia (a kto to w ogóle widział takie małe dziecko wozić!). Komuś stanie przed oczami mrożąca krew w żyłach wizja codziennej porannej i popołudniowej pantomimy pt. dziecko pod pachę-bieg na peron-kasownik-wnieś dziecko do pociągu-o matko, gdzie jest bilet(!). Kogoś odstręcza niezwykła punktualność składów i ich stan techniczny. Jeszcze inna osoba powie, że tylko patologia jeździ SKM, on nie rusza się nigdzie bez auta.

SKM spełnia marzenia - każde dziecko chce być dorosłe



Mam 27 lat, dziecko, męża, kredyt, dwa koty, samochód i pracę, do której dojeżdżam SKM-ką z racji (wychodzi na to, że coraz mniejszej) oszczędności, korków, kosztów parkowania... Mam także fajne przedszkole obok pracy.

Co zrobię...? Będę płacić. Za bilet swój i już wkrótce czteroletniego syna. W świetle regulaminu SKM, skoro potrzebuje biletu miesięcznego, jest osobą dorosłą, bo przecież nie uprawnionym do ulgowego biletu miesięcznego uczniem/studentem (ulga 49 proc.). Powiem mu, będzie zachwycony - kto w jego wieku nie chciał być dorosły...

Stanowisko spółki PKP SKM w Trójmieście
Aktualizacja, 25 marca, godz. 14:50

Z zainteresowaniem przeczytaliśmy artykuł Pani Katarzyny zatytułowany " Miesięczne bilety SKM nie dla wszystkich".

Pragniemy poinformować, że brak ulgowych biletów miesięcznych dla dzieci, które ukończyły 4 lata a jeszcze nie podlegają obowiązkowi szkolnemu, nie dotyczy jedynie naszej spółki.

Takich biletów nie ma też w ofercie pozostałych przewoźników kolejowych.

O tym, komu przysługuje ulga ustawowa i w jakiej wysokości, decydują posłowie i senatorowie RP. Zakres przysługujących ulg ustawowych reguluje ustawa z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Przewoźnicy nie mogą więc tych ulg modyfikować według własnego uznania.

Przychody nie osiągnięte w związku ze stosowaniem ulg ustawowych są przewoźnikom refundowane środkami z budżetu państwa.

Ustawa ta przewiduje również inne ulgi, w tym ulgi dla dzieci w wieku od 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole oraz dla dzieci szkolnej i uczącej się młodzieży. Dzieci, które ukończyły 4 lata, a nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole, mogą korzystać przy przejazdach pociągami (wyłącznie w klasie 2) z ulgi 37% od cen biletów normalnych. Ulga ta nie dotyczy - i to podnosi Pani Katarzyna - przejazdów na podstawie biletów miesięcznych. Z biletów miesięcznych i to z ulgą 49% mogą korzystać dzieci i młodzież uczące się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Uprawnienie to przysługuje do ukończenia 24 lat.

Z zapisów tej ustawy wynika też m.in. budzący zdziwienie niektórych pasażerów obowiązek zakupu biletów z ulgą 100 proc. dla dzieci w wieku do 4 lat. Po co takie bilety? Nie szkoda papieru? Właśnie po to, że taki bilet jest dowodem na to, że dziecko jechało pociągiem i przewoźnikowi z tego tytułu należy się rekompensata z budżetu państwa.

Przewoźnicy mogą zastosować także ulgi handlowe. W tym przypadku nie ma refundacji ze Skarbu Państwa. Koszty ponoszą wyłącznie spółki kolejowe.

Wprowadzenie takiej ulgi nie jest jednak takie proste.

Spółka PKP SKM w Trójmieście przewozi pasażerów na podstawie umowy na realizację zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego, zawartą z  Organizatorem Przewozów, czyli Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zgodnie z tą umową taryfę oraz cennik biletów SKM, w tym oczywiście także tych z  ulgami handlowymi, reguluje ta właśnie umowa. Organizator Przewozów, który płaci przewoźnikom za przewożenie pasażerów, musiałby się zgodzić na wprowadzenie takiej ulgi. On też musiałby te ulgi sfinansować, czyli, w rezultacie, zapłaciliby za nie wszyscy podatnicy.

Czy nie ma więc szans na taki bilet, którego brak doskwiera Czytelniczce portalu?
Staramy się dostosować naszą ofertę, by zaspokajała oczekiwania jak największej liczby naszych pasażerów. Przeprowadzimy badania, które wykażą, jakie jest zapotrzebowanie na bilet opisany przez Panią Katarzynę. Jeżeli będzie duże, wystąpimy do Organizatora Przewozów z propozycją wprowadzenia go do naszej oferty. Warto jednak wspomnieć, że dotychczas nie mieliśmy od naszych pasażerów ani jednego sygnału, że w naszej ofercie taki bilet powinien się znaleźć.

Tomasz Złotoś
rzecznik spółki PKP SKM w Trójmieście
Katarzyna

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (259) ponad 10 zablokowanych

  • bo kiedyś był porządek

    była SKM iPKP koniec.Teraz same spółki np.P.R., Arriva, IC, śląskie koleje, Mazowieckie Koleje, jakie jeszcze koleje???Wszyscy dorywają się do kasy, prezesi byle tylko dla siebie.Jak kiedyś powiedział starszy pan w TVP 3 "co mnie gryzie" cyt.Polska to jeden z najbogatszych krajów świata,kradli, kradną i kraść będą, nie ma już co kraść,ale dalej będzie tak samo..Czy to nie prawda????Co do SKM, były kiedyś bilety normalne, ulgowe 50% i 80 czy 88% dla pracowników kolei. Każdy wiedział,ze normalny bilet to np.5zł, a ulgowy 2,50zł i tyle w temacie.Ulgowe i normalne były miesięczne.Czy nie może być normalniej tak jak kiedyś??niektórzy wychodzą,że coś co dobrze funkcjonuje, najlepiej rozwalić, by przestało funkcjonować.Czy kiedyś Polska wróci do normalności..Powątpiewasz.Póki kasa rządzi ludźmi,a nie odwrotnie, człowiek będzie istotą łapczywą.Wiem, pieniądze rzecz nabyta ale bez pieniędzy życ nie można.I więcej i wiecej i jeszcze więcej

    • 5 2

  • osoba niepełnosprawna- brak bileu miesięcznego ulgowego (2)

    Jestem osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na SKM mogę kupić bilet ulgowy, ale tylko jednorazowy, miesięcznych ulgowych nie przewidziano. A tyle się mówi o aktywności osób niepełnosprawnych, nie przewidziano,że mogą one pracować i dojeżdżać codziennie do pracy. Paranoja.

    • 9 0

    • Wina posłów (1)

      SKM właśnie wyjaśniło do kogo z pretensjami. Organizacje zrzeszające niepełnosprawnych powinny potrząsnąć naszymi szanownymi parlamentarzystami. Czas by zajęli się tym co dla nas naprawdę ważne.

      • 3 3

      • to nie jest wina posłów

        To wina "cwanych gap" z SKM, co wyszukują wszelkich pretektów aby nie zrobić czegoś, czego nie muszą.

        Z regulaminu PKP:

        "Załączona tabela skrótowo przedstawia uprawnienia do ulg ustawowych przy przejazdach pociągami spółki PKP Intercity oraz innych przewoźników na postawie biletów jednorazowych oraz odcinkowych miesięcznych imiennych" - ulgi ustawowe mają zastosowanie dla biletów miesięcznych.

        Widocznie znaleziono "głupio-mądry" pretekst, że Twój szczególny przypadek nie jest wymieniony w tabelce.
        Jednak biorąc pod uwagę likwidację "ulg handlowych", biletów kwartalnych i innych udogodnień, to zorganizowane i systematyczne działanie zmierzające do podniesienia rentowności SKM i zaliczenia zadań premiowych przez władze tego podmiotu.

        • 3 1

  • Super stanowisko :)

    Szybka Kolej Mieska w Warszawie:
    przejazdy bezpłatne - Dzieci od urodzenia do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat

    • 2 2

  • ale no wiesz jak to jest

    bo tramwaj zawsze ci stanie
    gdy wciśniesz na żandanie
    bo tramwaj zawsze ci stanie
    raz jedziesz, raz hamowanie!

    • 1 0

  • macie 500+

    i jeszcze chcecie zniżki?

    • 3 6

  • Co z biletem metropolitalnym!?

    • 0 0

  • Przesadza kobita jak to kobita. pewnie z pisu jest

    • 0 5

  • trzaśnij jeszcze jedno dziecko i będzie na bilety - taka jest prawda
    wystarczy ze zaciążysz

    • 0 3

  • a w Europie jak jest?

    w Europie jest tak, że dzieci i młodzież do 26 roku życia mają zniżkę na bilety w komunikacji zbiorowej bez okazywania jakiejkolwiek legitymacji, natomiast bez biletu jeżdżą dzieci do (i tutaj jest różnie: 4, 7 lub 10 lat) , więc skoro podobnie jesteśmy w Europie, to nic tylko zaaplikować europejskie standardy

    • 6 0

  • Kwartalne

    Ale ustawa mimo że przewiduje to nie przeszkodziło w likwidacji biletów kwartalnych.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane